Ciondaneli si convorbiri cu muzica: stiinta, religie si desigur... muzica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Mie Noi 08, 2006 6:13 pm

[quote="colegu"]hehe, ce-mi place mie cand se combat ideile cu asemenea argumente.
mă]

Nu stiu la ce te referi cand spui "idei" sau "rationament". Nu-mi amintesc sa fi zarit asa ceva prin posturile tale :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Noi 08, 2006 8:29 pm

păi dacă eşti obişnuit cu posturile monosilabice nici nu mă mir că nu vrei să găseşti logicitatea celor spuse de mine... in fond ne jucăm in sfera subiectivului, unde chiar "logicul" nu e o chestie care să stea suficient de bine "in picioare".

şi-apoi, din cate observ eu, pe amărata asta de secţiune ne dăm cu presupusul despre artă vreo 4 gigei (sper să nu greşesc) de orientare "reală" (din cate bag de samă)

şi apropo, nu ştiu de ce nu ţi-ar conveni ideea de xerox de opere de artă. n-ai vrea să ai şi mătăluţă pe balcon un gonzalez sau moore, prin hol atarnate-n cui un dürer sau friedrich, şi in loc de faianţă, in baie să pui "dudui la scăldat" de sezan?
eventual, in loc de uşa de la intrare un soi de replică mai mică a porţii sărutului, ca să nu ocupe totuşi toată casa scărilor, la o adică poa să şi o ocupe.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Joi Noi 09, 2006 8:59 am

Dupa cate inteleg eu Colegu ar vrea xeroxu' ala ca "arma" impotriva comertului revoltator si nerusinat cu opere de arta. E de-a dreptul obscen modul cum se flutura sumele alea imense pe la casele de licitatii. Van Gogh a dus o viata ca vai de ea, n-avea bani nici de culori(noroc cu fratele lui Theo) si a vandut o singur tablou cat era in viata(parca Vita de vie rosie) pe cativa gologani dar acum tablourile i se vand pe sume inca o data spun, obscene.

In ce priveste oboseala Colegului eu am serioase dubii. Are o verva cu adevarat de invidiat.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 9:27 am

[quote="colegu"]ş]
Eu nu sunt nici de orientare "reala", nici "imaginara"... mai degraba "complexa" :) Separarea stiinta vs. arta mi se pare artificiala, cum artificiala - si de-a dreptul daunatoare - gasesc si separarea stiinte "reale" vs. stiinte "umaniste".

Si apropos de asta, pomeneai de un "mare gigel" care a spus, chipurile, ca "arta si stiinta vor sa fie libere". Nu stiu despre cine e vorba, dar eu unul am mari dubii ca niste abstractiuni impersonale precum "arta" sau "stiinta" ar putea sa "vrea" ceva.

Nu trebuie sa te superi pe mine: mi-ai ridicat la fileu o minge de care am profitat cu nerusinare, asta-i tot :)



[quote="colegu"] n-ai vrea să]
N-as vrea, pentru ca nu doresc sa-mi transform casa intr-un kitsch monstruos dupa modelul Adrian Nastase (de a carui "vrajeala proasta" s-a saturat pana si Vanghelie :) ).
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Noi 09, 2006 10:14 am

Da' eu tot nu pricep: ce te impiedica sa faci rost de o poza la super-rezolutie a unui tablou si s-o tiparesti pe un super-plotter?! Va arata cam la fel precum originalul, marime naturala... singura problema va fi ca nu e originalul.

Art and science have a mind of their own... buhuhuuuuu.... ;k
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 09, 2006 11:09 am

Ce super-rezoluţie ? Ce super-plotter ? Albumele de artă, accesibile oricui, plus vizitele la muzee, sunt suficiente pentru 95% dintre iubitorii de pictură. Pentru ceilalţi 5%, care ar vrea să aibă in casă o operă de artă, plotterul e inutil, deoarece ei vor originalul, nu o copie. Dacă ar vrea o copie, s-ar mulţumi cu albunul :D
Acuma Ciuhandrule, linkul ăla e o soluţie de avarie pentru amatorii de artă in mizerie :)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 11:18 am

[quote="ghionoiul"]Acuma Ciuhandrule, linkul ă]

Presupun ca l-ai vizitat si studiat pe indelete, din moment ce ai o opinie atat de bine formata.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Noi 09, 2006 11:36 am

da ia spune-mi tu drag alexn de unde fac rost de acea poză la super benga rezoluţii?
poza fiind făcută bineinţeles de către altul.
şi asta hai să zic că fac rost, da cu o mostră de sculptură cum fac?
şi apoi, ciuhandrule, cine a zis că trebuie musai să fie kici? decat tablouri de genul "vază cu flori" parcă mai bine ar da un dürer, sau decat clasicul porţelan chinezesc mai fain ar fi moore-ul respectiv.
ai să zici că astea nu dau bine in peisagistica unui apartament din romania de caţiva m² unde nici cărţile-n bibliotecă nu prea au loc.

alexn, nu-i ăla citatul, cre că e o combinaţie intre ce zici tu şi ce citii eu pe undeva.
ciuhandru, stai liniştit, n-aş putea să mă supăr in aşa ceva, deşi nu-ţi place termenul, eu zic că este o confruntare de idei total inofensivă.
doar n-o să ne luăm la bătaie (precum pseudoartiştii actuali prin mai ştiu eu ce bodegi) dintr-atata lucru :).
Separarea stiinta vs. arta mi se pare artificiala, cum artificiala - si de-a dreptul daunatoare - gasesc si separarea stiinte "reale" vs. stiinte "umaniste".

artificial ? in niciun caz.
diferenţa enormă este că ştiinţa nu este interpretabilă după bunul plac al fiecărui individ, acolo pricepi sau nu, lucrurile sunt clare (plecand de la premiza acceptării axiomelor şi principiilor).
in legătură cu ştiinţa reală respectiv umanistă cred că confunzi lucrurile, poate vrei să spui profil real şi profil umanist, unde lucrurile sunt iarăşi clare. matematica operează cu certitudini in schimb istoria e mai mult sau mai puţin discutabilă şi răsinterpretabilă, nu ştim noi ce se intamplă acuşica, darmite acu 500 de ani. pentru simplitate memorizăm date şi domnitori.
intr-o parte trebuie să funcţioneze raţionamentul logico matematic, in alta atuurile trebuie să fie intuiţia, flerul, de ce nu, empatia etc..
depedeveul meu lucrurile sunt destul de clare, dar te rog să detaliezi ce ţi se pare dăunător la această diferenţiere (aş zice eu), evidentă.

brunofără indoială că preţurile obscene mă intrigă, dar şi respectivul van gogh trebuia să trăiască din ceva. se pare că n-a trăit din pictură, dar dacă trăia, sigur trebuia să ajungă şi la compromisuri.
problema e că in arta plastică latura comercială este semnificativă, şi in consecinţă nu poate fi ignorată, şi pană şi artistul este şi trebuie să fie conştient de acest lucru.

eu sunt de acord ca artiştii să fie plătiţi de stat, dar un compozitor sau scriitor ajunge la urechile/ochii multor oameni, deci practic banii daţi de stat se intorc intr-o altă formă tot la oameni (la mulţi :D ), dar in ceea ce priveşte arta plastică, lucrările ajung intr-un cerc restrans. este ca şi cum din bani publici in loc să se construiască autostrăzi, s-ar face vile pentru anumiţi demnitari. lucru care la ora actuală se intamplă.

edit: bre da merge saitu beton, pană să postez asta a venit şi ghionoiul
ghionoiule, dacă ar fi să mă mulţumesc cu moţart şi bach respectivele albume de artă posibil că m-ar satisface, deşi nici nu se poate compara poza cu originalul, ca să nu mai pun că albumul despre caspar friedrich pe care-l deţin este 2 treimi vorbe, păi vorbe voiam eu? că dacă nu era sigilat il mai cumpăram la sfantu-aşteaptă.
nu-i vorbă, că nici aşa nu l-am cumpărat :D

şi bineinţeles că aş opta pentru o copie fidelă originalului, vezi mai sus ideea de xerox. că-i original sau nu, ete vax, ideea şi mesajul + modul contează :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 11:43 am

[quote="colegu"]. matematica operează]

Poti sa-mi dai un exemplu de astfel de certitudine?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Noi 09, 2006 11:52 am

da, ∫xdx = x²/2 + C/16
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Joi Noi 09, 2006 12:14 pm

Pot sa intreb de unde C/16?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 12:20 pm

[quote="colegu"]da, ∫]

Eu nu vad aici nici o certitudine, ci o insiruire de simboluri.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 09, 2006 12:27 pm

Ciuhandru scrie:Presupun ca l-ai vizitat si studiat pe indelete, din moment ce ai o opinie atat de bine formata.
Evident că l-am studiat. Decat rezoluţiile de cacao de acolo, mult mai bine albumele de artă. Vorbesc de alea de oarece calitate.

Colegule, eu nu-s atat de snob incat, dacă aş vrea un Van Gogh in casă, mi-ar trebui musai originalul. M-aş mulţumi şi cu o copie bine făcută, eventual, de ce nu, la plotterul tău minune. Problema e că, după cum spuneai, stăm la bloc. Fatalmente, pereţii noştri nu oferă loc pentru prea multă artă. Aşa că soluţia compactă a unui album de calitate e pentru mine arhi-satisfăcătoare. In materie de pictură nu am mari pretenţii, dar saitul lui Ciuhandru e chiar prea penal :D

Alex, apropo de C/16... frate, da tu chiar eşti stresat ! :)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 12:33 pm

[quote="ghionoiul"]Evident că]


Neavand ochii atat de fini ca ai altora, pentru mine e perfect satisfacator.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 09, 2006 1:02 pm

Ciuhandru scrie:Neavand ochii atat de fini ca ai altora, pentru mine e perfect satisfacator.
Ştii foarte bine că port ochelari de vedere :P
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 1:07 pm

[quote="ghionoiul"]Ş]

Si ce-i cu asta? Si eu la fel. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Noi 09, 2006 1:18 pm

Site-ul Ciuhandrului este echt genial, adica cu adevarat genial, in traducere. Imi place super mult, multumesc, Ciuhandru! :-:

Evident ca rezolutia nu e cea mai buna posibila, dar macar ai la dispozitie o colectie impresionanta de artisti, poti sa iti faci o idee in special despre cei de care nici n-ai auzit. Sau sa mai vezi tablouri pe care nu le stiai apartinand pictorilor favoriti (eu am gasit de exemplu astfel de lucrari necunoscute mie la C. D. Friedrich). Am vazut ca sunt si tururi "organizate", e super bestial! Asa ceva este fff util, mai ales cand vrei sa cunosti, sa te informezi.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 1:21 pm

AlexN scrie:Site-ul Ciuhandrului este echt genial, adica cu adevarat genial, in traducere. Imi place super mult, multumesc, Ciuhandru! :-: .


Cu placere, dar... nu e site-ul meu :)

AlexN scrie:Evident ca rezolutia nu e cea mai buna posibila, dar macar ai la dispozitie o colectie impresionanta de artisti, poti sa iti faci o idee in special despre cei de care nici n-ai auzit. Sau sa mai vezi tablouri pe care nu le stiai apartinand pictorilor favoriti (eu am gasit de exemplu astfel de lucrari necunoscute mie la C. D. Friedrich). Am vazut ca sunt si tururi "organizate", e super bestial! Asa ceva este fff util, mai ales cand vrei sa cunosti, sa te informezi.


Subscriu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Noi 09, 2006 2:50 pm

Eu nu vad aici nici o certitudine, ci o insiruire de simboluri.

simboluri, pentru că nu te străduieşti să vezi sensul fizic şi practic al unei integrale.
matematica fără fizică ar fi doar o abstracţiune fără niciun sens (practic), dar asta-i frumuseţea, matematica atinge desăvarşirea prin fizică (şi cat de sforăitor am făcut să sune). partea a doua că in matematică se fac la ora actuală o grămadă de chestii numai de amorul artei, insă cine ştie cand vor trebui şi acele descoperiri.

dacă ai să faci un efort să treci peste această simbolistică ai să descoperi şi "adevărul din umbră".
şi ca să ajungi la acea certitudine, integrează intre anumite limite ;)
alexn, foarte bine maestre, am să schimb C/16 cu C/π².
cu menţiunea că in absolut orice imprejurare derivata unei constante returnează cu _certitudine_ rezultatul nul, sau limita la care tinde şirul 1/n².
il las pe ciuhandru să descopere şi sensul din spatele simbolisticii de "derivată", precum şi simbolistica din inşiruirea de caractere ce formează (spun eu) cuvantul "măr".

in ceea ce priveşte saitul, e bun doar ca idee de preview, calitatea pe care o poate oferi formatul jpg nu se pretează pentru redarea unei picturi, părerea mea ™
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Joi Noi 09, 2006 3:05 pm

Cu constanta stiam si eu, de aia am intrebat de ce mai trebuia si "/16", "C" fiind suficient. Chestia cu seria care tinde la 1/n^2 recunosc ca imi este necunoscuta si n-o sa te contrazic ;) In calitate de inginer, n-am folosit-o niciodata :U

Evident ca dupa ce vezi preview-ul, poti sa-ti cumperi albume de arta, daca te tine buzunarul, ca nici alea nu sunt ieftine deloc, mai ales daca sunt de calitate...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 3:06 pm

[quote="colegu"]simboluri, pentru că]
Faptul ca "ceva" - in speta integrala - are aplicatii fizice si practice nu e o indicatie asupra certitudinii acelui "ceva".


[quote="colegu"]matematica fă]
Foarte interesant ca vrand sa-mi demonstrezi rationalitatea matematicii folosesti un limbaj alegoric...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Noi 09, 2006 3:56 pm

iar tu prin mesajul tău foloseşti la fel ca şi mine simboluri pe care eu unul nu te pun să le explici, pentru că le consider truisme
că spun ∫∫∫nablaAdv = ∫∫AdS(pă suprafaţă inchisă) sau "mărul este roşu" mă folosesc de o anume simbolistică. diferenţa este că prima expresie este in absolut orice condiţie valabilă , a doua depinde de măr, şi nu de caracterele sau simbolurile folosite.

chiar mă mir că ne inţelegem, intrucat se pare că operăm amandoi cu aceeaşi limbă.
şi dacă pentru tine o relaţie matematică este doar o succesiune aleatoare de hieroglife află că relaţia matematică de mai sus se poate exprima şi in cuvinte, dar apoi o să te legi şi de noţiunea de flux sau mai ştiu eu ce.
Foarte interesant ca vrand sa-mi demonstrezi rationalitatea matematicii folosesti un limbaj alegoric.

mă folosesc de cuvant, o succesiune de simboluri, de propoziţii - succesiune de cuvinte, şi nu vreau să-ţi demonstrez nimic, te las pe tine să descoperi :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 4:03 pm

[quote="colegu"]ş]

Nu e deloc aleatoare, dimpotriva, insiruirea lor se face dupa reguli prestabilite... si tocmai aici e problema: daca se schimba regulile, certitudinea unei anumite secvente simbolice dispare. Ca sa-ti dau un exemplu concret, sirul de simboluri "1+1=2" reprezinta o certitudine doar dupa regulile care stau la baza sistemului de numeratie decimal. In sistemul binar, care are alte reguli, "1+1=2" nu mai este o certitudine, ci de-a dreptul un fals.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Noi 09, 2006 4:58 pm

păi tu nu pricepi ori te incăpăţanezi să nu pricepi că asta e doar o notaţie, o simbolistică cum bine-i spui, şi asta nu face decat să arate o stare de fapt.

1 + 1 = 10, indiferent de cum notez inseamnă acelaşi lucru.
certitudinea rămane aceeaşi indiferent de simbolurile folosite.
că spun flux la integrala pe o suprafaţă sau circulaţie la integrala pe o curbă inchisă asta nu schimbă cu nimic datele problemei, că spun derivată şi nu limită a unui anume raport iarăşi nu importă. esenţa rămane neschimbată.


se recurge la simboluri pentru facilitarea comunicării, dar presupun că ăsta-i alt truism sforăitor :D

este logic şi firesc ca sensul propoziţiei "ion pleacă la casa lui gheorghe" să fie total diferit de sensul propoziţiei "gheorghe pleacă la casa lui ion", şi totuşi nu mă vezi incercand să demontez limba romană, ca orice altă limbă, că nu-mi plac mie simbolurile şi că dacă schimb topica se schimbă sensul.

deci, certitudinea se păstrează indiferent de cum o arăt, şi anume, dacă ion pleacă către reşedinţa lui gheo valabilă e prima formă, sau simplificat I -> [G].
celebrului 1 + 1 = 2, lucrand in baza 10, schimbarea de topică are aceleaşi efecte 1 + 2 = 1.

aşa-i şi cu integrala de mai sus, şi cu legea lui gauss.
de parcă sensul unei teoreme s-ar modifica in funcţie de notaţia folosită.
asta dragul meu este remarcă comică, nu bălăfrecţiile mele referitoare la sculptură, care sunt atat de greşite pe cat de adevărate sunt, pentru că spre bucuria mea nu mă opun niciunei certitudini.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 09, 2006 5:10 pm

Domnilor, domnilor !...
Einstein, intrebat ce şi-ar dori să ştie, a răspuns că vrea să ştie ce gandeşte Dumnezeu, restul fiind detalii.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Noi 09, 2006 5:12 pm

[quote="colegu"]pă]

Explica-mi, te rog, care este starea de fapt pe care o arata sirul de simboluri

1+1=2
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 09, 2006 5:17 pm

Ciuhandrule, presupuneam eu la un moment dat că armonia opiniilor noastre n-o să fie veşnică :D
De exemplu acum nu inţeleg de ce ţii musai să despici atata firul in 4. Sau in 16, că nu e prea clar. In orice caz e o constantă pe care o derivezi dă exact atata cat e valoarea acestui tip de discuţie pe un forum ca ăsta.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde h0va » Joi Noi 09, 2006 5:30 pm

baietzi ashtept cu interes ca discutia sa alunece inspre topicuri mai interesante gen spatii Banach sau teorema lui Sophie Germaine (ca tot sunt licentziat in teoria numerelor:D).

tzin sa remarc ca discutia era cel putzin antrenanta la inceput mai ales cand s'au adus argumente in disputa fizicieni vs. geografi dar vad ca incet incet (era oarecum previzibil) s'a ajuns la "rautacisme" (e din slangul fanclub, don't worry)..pacat, caci ma ashteptam din partea voastra la o abordare constructiva a acestui subiect..discutatzi despre nishte chestiuni atat de subiective incat invershunarea pur shi simplu nu cred ca are ce cauta in mesajele voastre..dar deh, suntetzi baietzi cu multa personalitate :)

zece la mana, recunosc din capul locului ca sunt profan intr'ale muzicii clasice..de fapt cred ca este una dintre carentzele mele majore dpdv cultural, insa ce voiam de fapt sa va marturisesc este ca de cand va citesc posturile, pe diversele threaduri pe care activatzi, am ajuns sa ma simt ca un impostor atunci cand pretind a fi un om educat :D

ashadar felicitatziuni sincere baietzi shi fara nici o urma de ironie declar ca sunt fericit ca elita intelectuala din ro are in componentza persoane de talia dumneavoastra ==D

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 09, 2006 5:36 pm

Ia uite bă, colegule, că e vorba de tine !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Noi 09, 2006 5:54 pm

discutatzi despre nishte chestiuni atat de subiective incat invershunarea pur shi simplu nu cred ca are ce cauta in mesajele voastre..dar deh, suntetzi baietzi cu multa personalitate

adevărat grăit-ai, tocmai de aceea nu-mi permit să mă supăr. insă imi place acest duel al ideilor.

referitor la elita intelectuală, să fim cinstiţi, nu sunt, şi nici nu am pretenţia că aş face parte din aceasta.
eu doar imi expun părerea
Explica-mi, te rog, care este starea de fapt pe care o arata sirul de simboluri
1+1=2

şi anume, dacă ai un măr şi vecinul alt măr, se numeşte că impreună aveţi 2 mere. deci una şi cu una fac două. pentru că dacă tot foloseşti operatorul +, se cheamă că aduni, şi dacă nu vrei să aduni decat două numere acelaşi adevăr se arată.
din pedeveul meu matematica, indiferent de simboluri este la fel de clară, şi acelaşi mesaj se ascunde in orice relaţie matematică indiferent de reprezentare.


insă dacă tot e să-i facem pe plac lui h0va, că tot e licenţiat in numere, hai să vorbim despre muzica lui xenakis, amatori ceva? că eu unul nu-s . ultima pereche de căşti s-a stricat de la aşa ceva.

şi cu aceasta i-am răspuns ciuhandrului la o intrebare mai veche - de ce există diferenţa strictă intre profilele uman şi real, asta nu că umanul n-ar fi *real* sau realul n-ar accepta de nicio culoare factorul *uman*.

argumentul suprem in teoria mea cu privire la "arta plastică" este hitler.
gigel avea talent, i-am văzut lucrările(perfectibile), adică deh, pe cat pot şi eu să-mi dau cu părerea in chestia aceasta subiectivă. ca ce era el mai folositor omenirii - ca un artist cu diplomă , plătit de stat, cu viziuni antisemite de provenineţă wagneriană(nu era nici primul şi nici ultimul rasist in randurile artiştilor), ale cărui tablouri probabil că le vedeam acum vandute la preţ obscen de către marile case de discuri, sau ca ce-a ajuns - un dictator şamd..

nici wagner n-a fost prea promiţător in tinereţe ca şi artist, iar calităţile necesare unui despot le-a cam avut cu prisosinţă.
de fapt acum intrăm in altă problemă, de unde necesitatea obţinerii unei diplome care să ateste "artismul"..
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron