revenirea din hibernare

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde AlexN » Joi Sep 03, 2009 9:57 pm

Asa e, asa e, am confundat cu constanta lui (Ludwig) Boltzmann barbosul singur, k=1.38e-23 J/K. Iertaciune ~a Cu corpul negru nu mai am de-a face, dar cu zgomotul termic din pacate da. :p

PS: Traiasca Wolfram Alpha, nu? ;)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde eliana » Joi Sep 03, 2009 10:15 pm

iote injinerii nostrii muzicieni. :D


dada. boon. alfel, as dori o audienta particulera la stimabilul ghionoi. si anume sa ma caute pe PM sau sa-m trimita daca e posibil cumva un ID de mess. as avea ceva vorbe sa-i transmit.


multumesc. scuzati intrerupere.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde colegu » Joi Sep 03, 2009 11:51 pm

AlexN scrie:Asa e, asa e, am confundat cu constanta lui (Ludwig) Boltzmann barbosul singur, k=1.38e-23 J/K. Iertaciune ~a Cu corpul negru nu mai am de-a face, dar cu zgomotul termic din pacate da. :p

PS: Traiasca Wolfram Alpha, nu? ;)


păi da-i şi constanta lu ludwig bre, şi-a lui jozef stefan. zet iz. şi dacă ţii morţiş posă şi exprimi constanta σ - aia de zisă eliana, in funcţie de kB (constanta lu bolţman singur)
Humbert scrie:Orchestra Radio are intr-adevar niste standarde destul de joase. Pe de alta parte insa cu asemenea orchestre fara pretentii descoperi uneori frumusetea intrinseca a unei lucrari. Am amintiri frumoase cu o a 3-a de Brahms cu Jin Wang la pupitru sau ciclul concertelor pentru pian de Mozart cu Dana Borsan (pe CD), care sunt o comoara.


deci nu! ascultai niţcai inregistrări cu orchestra radio şi sună chiar bine. acu na, nu prea se inghesuie vesticii la repertoriu romanesc dar na. ONR sună decent, ş-acu, dacă sună jos nu poa decat să mă bucure, fiind fanul mediilor şi joaselor (acutele mă cam zgarie pe creieri)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 04, 2009 9:58 am

Orchestra Radio e un fel de Dinamo: alternează execuțiile mediocre (majoritare) cu cele de clasă (mult mai rare, dar intotdeauna memorabile). Lotul dispune mai mereu de jucători de valoare, luați individual, insă le lipsește un antrenor permanent care să-i transforme intr-o echipă. Au fost și perioade in care antrenori de valoare - de ex Horia Andreescu - s-au ocupat mai indeaproape de echipă, iar rezultatele s-au văzut. Totuși, problema pe termen lung a acestei orchestre este, in opinia mea, secțiunea de alămuri, care n-au sunat niciodată fenomenal. Am vaga senzație că problema e cauzată și de acustica destul de ciudată a Sălii Radio, o acustică poate bună pentru inregistrări, dar pentru audiție live cam aiurea, in sensul că turtește frecvențele joase. In aceste condiții e destul de greu să calibrezi corect, ca dirijor, sunetul alămurilor ca ansamblu. Luați ca contraexemplu Filarmonica București, care, beneficiind de acustica perfectă a Ateneului și de dirijori permanenți de clasă (Mandeal și același Andreescu) și-au construit un sound comparabil cu al oricărei orchestre de Champions League.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Vin Sep 04, 2009 12:06 pm

Asta e si impresia mea. Alamurile sunt cam anemice dar in privinta joaselor dadeam vina pe violoncele si contrabasi, nu m-am gandit ca ar putea fi de la acustica salii. Pe de alta parte insa de multe ori am avut senzatia de rutina ceea ce la filarmonica nu prea am remarcat. Apropo, exista si niste CD-uri cu lucrari de Brahms cu Mandeal/FGE. Eu am ascultat concertul pentru vioara care e cam ciudat, in schimb dublul concert e foarte ok.

Colegule, componenta ONR a trecut prin mai multe schimbari. Tu probabil ai ascultat niste CD-uri mai vechi, cand orchestra avea o prestatie mai buna ca acum. Ultima oara cand am fost nu mai era aproape nicio figura cunoscuta si aveau alt concertmaistru.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 04, 2009 12:35 pm

Violonceii și contrabașii Radioului sunt OK, dealtfel toată secțiunea de coarde e in general OK. La acest capitol insă, de departe cea mai bună secțiune de corzi din țară mi se pare cea a filarmonicii din Iași. Spre deosebire de Radio insă, ieșenii au ce arăta și la celelalte secțiuni. Și, cel mai important, la Iași există o plăcere și o pasiune de a face muzică cum nu am văzut la celelalte mari orchestre, nici măcar la FGE. Ion Baciu incă trăiește acolo !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 04, 2009 7:00 pm

dintre mandeal şi filarmonica enescu şi andreescu + onr prefer pe ultimii , cel puţin in ceea ce priveşte simfoniile lui enescu.

oricum, cu greu mă stăpanesc să nu injur de toţi sfinţii pe adminu forumului, care are impresia că reclama băgată cu pumnu-n gură o să-i mărească cumva veniturile lunare. da-n fine, prostia se plăteşte mai devreme sau mai taziu, aşadar, ii urez o cat mai grabnică notă de plată.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Sep 05, 2009 2:32 pm

ghionoiul scrie:Orchestra Radio e un fel de Dinamo: alternează execuțiile mediocre (majoritare) cu cele de clasă (mult mai rare, dar intotdeauna memorabile). Lotul dispune mai mereu de jucători de valoare, luați individual, insă le lipsește un antrenor permanent care să-i transforme intr-o echipă. Au fost și perioade in care antrenori de valoare - de ex Horia Andreescu - s-au ocupat mai indeaproape de echipă, iar rezultatele s-au văzut. Totuși, problema pe termen lung a acestei orchestre este, in opinia mea, secțiunea de alămuri, care n-au sunat niciodată fenomenal. Am vaga senzație că problema e cauzată și de acustica destul de ciudată a Sălii Radio, o acustică poate bună pentru inregistrări, dar pentru audiție live cam aiurea, in sensul că turtește frecvențele joase. In aceste condiții e destul de greu să calibrezi corect, ca dirijor, sunetul alămurilor ca ansamblu. Luați ca contraexemplu Filarmonica București, care, beneficiind de acustica perfectă a Ateneului și de dirijori permanenți de clasă (Mandeal și același Andreescu) și-au construit un sound comparabil cu al oricărei orchestre de Champions League.


aha! si cand am zis si io asemenea, tot merlucu mi-o sarit in cap, cu desteptaciunea sa phedrus , in varf. nu stiu daca diferenta de marime isi spune cuvantul, insa cred eu, o sala, chiar si mare sau foarte mare poate beneficia de acustica perfecta. tehnica e totul, iar auditia la enescu este o placere.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Sâm Sep 05, 2009 2:34 pm

ghionoiul scrie:Violonceii și contrabașii Radioului sunt OK, dealtfel toată secțiunea de coarde e in general OK. La acest capitol insă, de departe cea mai bună secțiune de corzi din țară mi se pare cea a filarmonicii din Iași. Spre deosebire de Radio insă, ieșenii au ce arăta și la celelalte secțiuni. Și, cel mai important, la Iași există o plăcere și o pasiune de a face muzică cum nu am văzut la celelalte mari orchestre, nici măcar la FGE. Ion Baciu incă trăiește acolo !


si io care aveam impresia ca muzicantii intra cu teama , sa nu se darame hardughia aia de filarmonica peste ei. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 07, 2009 9:09 am

păi iată și explicația - cantă la fiecare concert ca și cum ar fi ultimul din viața lor :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Sep 07, 2009 9:34 am

anuntam cu bucurie numirea in functie de moderator pe filarmonica a domnului ghionoi.


succes si felicitari si toate cele.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde irina8082 » Lun Sep 07, 2009 2:15 pm

ieeeeeeeei. o sa revigoram filarmonica, o sa fie show, ca ghio nu iarta. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Humbert » Lun Sep 07, 2009 2:24 pm

ghionoiul scrie:La acest capitol insă, de departe cea mai bună secțiune de corzi din țară mi se pare cea a filarmonicii din Iași. Spre deosebire de Radio insă, ieșenii au ce arăta și la celelalte secțiuni. Și, cel mai important, la Iași există o plăcere și o pasiune de a face muzică cum nu am văzut la celelalte mari orchestre, nici măcar la FGE.


Nu cunosc orchestra asta dar daca e asa cum zici tu atunci inseamna ca duce lipsa de promovare. Saitul e in constructie si in rest nu gasesti informatii importante pe net cum ar fi inregistrari, care m-ar interesa cel mai mult. Dealtfel nici celelalte orchestre importante din tara nu stau prea bine la capitolul asta. FGE cel putin are o prestatie comparabila cu alte orchestre importante din Europa si n-ar strica sa vedem mai des interpreti/dirijori renumiti in programele stagiunii. Ca pomeneam de CD-urile acelea cu Brahms si Mandeal, care sunt foarte reusite si ar sta foarte bine alaturi de inregistrari renumite, pai nici nu cred ca ai vreo sansa sa le gasesti la magazin.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 07, 2009 2:32 pm

irina8082 scrie:ieeeeeeeei. o sa revigoram filarmonica, o sa fie show, ca ghio nu iarta. :D

Apreciez entuziasmul, dar să știi că nu intenționez să fiu un moderator-jucător :D

@Humbert: Inregistrările cu Iașul sunt puține și nu foarte relevante. Băjeții mai vin pe la Festival, dar la ultimele cateva ediții i-a trecut la munca de jos, recte muzică romanească contemporană (cu tot respectul pentru ex-ministrul Iorgulescu și prietenii săi...). Dacă insă chiar vrei să-i vezi la lucru, te sfătuiesc să pui de-un weekend la Iași. Merită din mai multe puncte de vedere.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Lun Sep 07, 2009 3:09 pm

Am vazut ca apar in programul festivalului dar oricum nu m-as fi dus - cand e vorba de muzica contemporana o intind imediat.

ghionoiul scrie:Dacă insă chiar vrei să-i vezi la lucru, te sfătuiesc să pui de-un weekend la Iași. Merită din mai multe puncte de vedere.


Daa, am auzit ca sunt o multime de weed-shop-uri pe-acolo :D
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Sep 07, 2009 5:02 pm

eu l-am văzut la iaşi in căzătura aia de filarmonică pe ivry gitlis. prima impresie dela achiziţionarea biletelor pană-n scaunu din sală fu că o să avem in program divina comedia de liszt, cu accentul pe purgatoriu. aş. violonistu a dat un recital de zile mari.

eliana scrie:anuntam cu bucurie numirea in functie de moderator pe filarmonica a domnului ghionoi.


succes si felicitari si toate cele.

prevăd un viitor sumbru pentru brams vs şubert :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Sep 08, 2009 8:49 am

colegu scrie: prevăd un viitor sumbru pentru brams vs şubert :D

Auzi băi, drob de sare, ai inființat „Brahms vs Șubertâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Sep 08, 2009 11:08 am

[quote="ghionoiul"]Auzi băi, drob de sare, ai inființat „Brahms vs Șubertâ€Â
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Dum Sep 13, 2009 11:12 am

=))=))=)) Intotdeauna mi s-a parut Brahms vs Schubert o extravaganta dubioasa de-a ta, dar acum trebuie sa recunosc ca esti tare nostim ==D
=))=))=))
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Dum Sep 13, 2009 12:14 pm

sa-mi sugeti pula de culturali besiti!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nec sum » Dum Sep 13, 2009 5:38 pm

aha! si cand am zis si io asemenea, tot merlucu mi-o sarit in cap, cu desteptaciunea sa phedrus , in varf.


phedrus (si atat este nickul pe merluc) iti atrage atentia ca nu a sarit nimanui in cap, de principiu.

pe tine in mod special, te-am tras de maneca in legatura cu alt soi de ineptii afirmate pe forumul aminitit.

dealtfel, ti-ar ramane indatorat daca te-ai abtine in a mai face aprecieri privind caracteristicile userilor, mai ales cand este vorba de alte forumuri.

eu unul, phedrus de pe merluc, cum ar veni, nu-mi amintesc sa te fi caracterizat in vreun fel, nici pe tine, nici pe altcineva.

scuzati ovtopicul si succese la dezghet.
Avatar utilizator
nec sum
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 22, 2007 11:00 pm

Mesajde Humbert » Lun Sep 14, 2009 12:02 pm

De curand am facut ordine in biblioteca si am gasit o serie de CD-uri (in jur de 30) cu muzica culta de care as vrea sa scap. Intrebarea mea ar fi daca stie cineva un anticariat care le-ar cumpara sau macar o biblioteca unde as putea sa le donez.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 14, 2009 12:40 pm

Mai bine la o școală decat la o bibliotecă. Presupun că ai una prin apropiere.
Doar de curiozitate, cam ce conțin CD-urile de care vrei să scapi ?
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Lun Sep 14, 2009 1:23 pm

In mare parte sunt din repertoriul simfonic. Compozitori majoritari sunt Mahler, Bruckner, Beethoven si Mozart. M-am gandit sa le dau la o scoala, dar as prefera una de profil...un liceu de muzica mai degraba. Nu de alta dar ar fi bine sa le asculte cineva care apreciaza si i-ar putea fi de folos. Dar iti dai seama, ideal ar fi sa iau si ceva banutzi pe ele :D
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Lun Sep 14, 2009 1:30 pm

ai putea sa le donezi...

scolii de arta

sau liceului de muzica DINU LIPATTI
sau liceului de muzica GEORGE ENESCU, toate trei din bucuresti.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 14, 2009 2:08 pm

Humbert scrie:...un liceu de muzica mai degraba... Dar iti dai seama, ideal ar fi sa iau si ceva banutzi pe ele :D

Cred că cele două criterii se exclud reciproc
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Sep 14, 2009 2:32 pm

daca alegi varianta de a le dona, am impresia ca scoala de langa casa mea s-a reprofilat pe muzica. e vorba de scoala nr. 156 din sectorul 6, bucuresti :) ma gandesc ca un liceu de muzica are mai multe resurse decat o scoala generala.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 14, 2009 2:51 pm

Acuma are și Humbert dreptate intr-o privință: parcă n-aș vedea o școală generală să pună copiilor la ora de muzică Mahler.
Dar apropo, de ce incerci să scapi de Mahler și Bruckner ? Mie mi s-a părut că ești mai degrabă genul care ar scăpa de Paisiello și Spontini :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Sep 14, 2009 3:11 pm

cele trei directii antementionate de mine studiaza muzica la un nivel mai ridicat, si ar putea face uz de aceste resurse.


acum...sa vedem cine are bafta. :D
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde irina8082 » Mar Sep 15, 2009 8:04 pm

nec sum scrie:phedrus (si atat este nickul pe merluc) iti atrage atentia ca nu a sarit nimanui in cap, de principiu.

pe tine in mod special, te-am tras de maneca in legatura cu alt soi de ineptii afirmate pe forumul aminitit.

dealtfel, ti-ar ramane indatorat daca te-ai abtine in a mai face aprecieri privind caracteristicile userilor, mai ales cand este vorba de alte forumuri.

eu unul, phedrus de pe merluc, cum ar veni, nu-mi amintesc sa te fi caracterizat in vreun fel, nici pe tine, nici pe altcineva.

scuzati ovtopicul si succese la dezghet.


ntz ntz ntz ntz
credeam c-o stabilit cubu ce si cum. :U

in legatura cu cidiurile, humbert, eu zic ca-i mai folositor sa te interesezi de ce licee ne-muzicale ar fi interesate de ele. aia de la muzici au capu teapan de clasice, iar de cand cu pachetul de legi pe educatie oferit de boc azi, poate ca noua programa include si auditii mai de soi la orele de profil. :)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron