Cateva masuri de muzica...clasica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde eliana » Vin Iun 26, 2009 11:40 pm

Pentru ca nu puteam aseza vioara si Rachmaninoff, dar nici Kiri Te Kanawa nu isi avea locul in alta parte decat pe clasice, botezam un nou thread.

Ce piesa de muzica clasica iti rasuna momentan in preajma, si vrei sa imparti cu ceilalti?


momentan eu alternez intre acestea doua:

Dame Kiri Te Kanawa sings "Vocalise" - Rachmaninoff


[url=http://www.youtube.com/watch?v=h7UZhorAki4]Perlman play's Rachmaninoff 's vocalise
[/URL]
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde colegu » Lun Iun 29, 2009 5:55 pm

momentan ascult a 3-a de enescu cu rojdestvenski la pupitru şi sună super fain.

p.s. se poate transmite pe această cale incă un mesaj de bine, adminilor cei rupţi in c00r care s-au gandit să mărească benăru cu alianţ şi să-l facă cat casa. pe această cale deci, transmit şi o călduroasă m00ie insoţită şi de menţiunea "fără număr"
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Sâm Aug 08, 2009 9:39 pm

Momentan Walkiria de la Bayreuth 2009 :D Desigur :p

PS: FC merge dezastruos, cum bine remarca Colegu [-X
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde eliana » Lun Ian 25, 2010 11:50 am

ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 13, 2010 10:25 am

De curând am descoperit că muzica turcească poate fi și altfel decât căznită, cum rămăsesem cu impresia după cele ce am ascultat stoic din creația lui Adnan Saygun. Mă refer, evident, la muzica simfonică, pentru că muzica, să-i zicem, tradițională, este întotdeauna o încântare (căutați-l pe Yavuz Bingol).
Este vorba, ca să nu mai prelungesc suspansul, de Concertul pentru kanun și orchestră de coarde de Ferit Alnar. Ce este kanunul și cu ce se mănâncă muzica, veți vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=fCRsbcgv_zo. Este o muzică curgătoare, naturală, deloc facilă însă, și care păstrează un puternic parfum oriental, datorat bineînțeles și instrumentului solist.
Linkul este către partea 1 a concertului, dar plecând de acolo le veți găsi și pe celelalte două. Mie îmi place cel mai mult ultima parte.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde colegu » Joi Mai 13, 2010 7:33 pm

coane ghionoiule parol că mă uimeşti.
păi dacă nu era instrumentu ăsta puteam foarte bine să zic c-am ascultat perfectul concert pentru orchestră inexistentă şi audienţă plictisită. în momentul în care intra kanunu treaba se schimba, adică, aveam muzică, da, comutând privirea-n altă parte aveam impresia că ascult o chitară orientală. asta nu înseamnă că e naşpa, chiar e fain, da nu poate fi vorba de un concert.
adică taman la nea caisă ăsta observ acea muzică sforţată de care zici tu că abuzează saygun, asta în ceea ce priveşte orchestra, că kanunu ăla îşi cântă partitura lui.

de fapt, entuziasmu meu nu e explicat de compoziţie în sine cât de posibilităţile de exploatare ale acestui instrument, care, parol că-mi place şi-l găsesc "pe nedrept" neexploatat :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 17, 2010 1:40 pm

colegu scrie:păi dacă nu era instrumentu ăsta puteam foarte bine să zic c-am ascultat perfectul concert pentru orchestră inexistentă şi audienţă plictisită.

Apoi deh, colegule, ce să-i faci, acuma nu vorbim de vreun concert pentru pian de Brahms :D
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde colegu » Lun Mai 17, 2010 4:55 pm

ghionoiul scrie:
colegu scrie:păi dacă nu era instrumentu ăsta puteam foarte bine să zic c-am ascultat perfectul concert pentru orchestră inexistentă şi audienţă plictisită.

Apoi deh, colegule, ce să-i faci, acuma nu vorbim de vreun concert pentru pian de Brahms :D

crecă voiai să zici şubert, da stai liniştit, am înţeles eu ce-ai vrut să zici :D

concerte foarte faine de altfel, ba chiar la mare modă dacă ar fi apărut cu vreo patruj de ani mai devreme :D
e ca şi cum în zilele noastre s-ar apuca nişte unii să disece relativitatea specială în nuş ce articole de top, în condiţiile în care subiectu s-a fumat de vreo sută de ani :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde ghionoiul » Mar Mai 18, 2010 10:23 am

Trecând peste marota ta cu Brahms, de care probabil nu scapi nici când mergi la toaletă, și revenind strict la concertul pentru kanun, aș zice că e scris oarecum într-un stil ce seamănă destul de bine cu stilul școlii românești de prin anii 40-50, cu notabila diferență că influența folclorică e turcească, nu românească. Un banal gugăl sărci ne spune că acest concert a fost scris în 1951, deci iaca și explicația pentru care nu sună ca în 2010. Din fericire, aș adăuga :biggrin
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde colegu » Joi Mai 20, 2010 9:26 pm

acum e de înţeles ghionoiule de ce-ţi place dumitale muzica lu brams.
dacă mergi pe principiu că concertu pentru kanun sună bine pencă sună ca-n '51 nu ca-n 2010, aşa-i şi cu brams, care sună bine pencă sună ca la 1800, nu ca la 1860 :friends
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 21, 2010 1:05 pm

colegu scrie:dacă mergi pe principiu că concertu pentru kanun sună bine pencă sună ca-n '51 nu ca-n 2010, aşa-i şi cu brams, care sună bine pencă sună ca la 1800, nu ca la 1860

Păi sună ca-n 51 pentru că e scris în 51. Mi se pare destul de simplu ca să poți înțelege până și tu.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde eliana » Vin Mai 21, 2010 2:46 pm

ce kanun? ce '51?


ete aci concert pentru pisica si orchestra. foarte tare:


CATcerto. ENTIRE PERFORMANCE. Mindaugas Piecaitis, Nora The Piano Cat
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Cateva masuri de muzica...clasica

Mesajde colegu » Sâm Mai 22, 2010 1:07 pm

ghionoiul scrie:Păi sună ca-n 51 pentru că e scris în 51. Mi se pare destul de simplu ca să poți înțelege până și tu.

păi d-aia nu-mi place brams - că sună ca-n 1800 deşi e scris în 1850. e atât de simplu încât poţi înţelege până şi tu :D

eliana scrie:ce kanun? ce '51?


ete aci concert pentru pisica si orchestra. foarte tare:


CATcerto. ENTIRE PERFORMANCE. Mindaugas Piecaitis, Nora The Piano Cat

haha,foarte tare !!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka


Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron