Rigoleti vs. Nibelungi

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Humbert » Vin Oct 02, 2009 12:56 pm

colegu scrie:e de inţeles de ce-a adoptat enescu şi poziţii retrograde. voia şi el o făramă de faimă măcar.


Sau poate era doar afin cu stilul maestrului...

@irina: Mme. 8086, eu nu am facut decat sa subliniez amuzat "calitatea" ta de Gica Contra, asa cum reiese din firul curent precum si din altele. Replica, in schimb, e o ironie cam deplasata...In fine... te-as ruga sa nu-mi raspunzi.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Oct 02, 2009 1:09 pm

ghionoiul scrie:Ai dreptate, dacă e de negăsit, n-ai ce demonstra.

Enescu are unul din cele mai ușor detectabile stiluri personale din muzica secolului ics-ics.

Chestia asta se poate spune la fel de bine despre o sumedenie de alți compozitori, dintre care aș aminti, pentru concizie, doar pe Beethoven, Liszt, Wagner, Mahler, Ravel și Bartok.


1. din moment ce cu chiu cu vai a inţeles pan la urmă se pare că n-a fost aşa de negăsit cum părea iniţial ~a
2. sigur că da, in vreo 3-4 opusuri are un stil, apoi altu, ş-altu, şi apoi se termină opusurile alea multe :D
3. muzica romantică absconsă, haidi bre, e digerabilă ca mecanica newtoniană
din lista aia numai mahler şi ravel mai au pasaje de absconzitate :D

4. să inţeleg următoarele : geniul lui enescu este universal valabil, absenţa lui din sălile de concerte se datorează lipsei de promovare din partea vreunui felix contemporan (nu motanu). geniul nordicilor şi ruşilor necunoscuţi e vax albina, absenţa lor din repertoriul concertistic se datorează non-valorii.
cine decretează că cele de mai sus sunt corecte, şi pe ce bază?
că forma că blablablaa, că aşa şi pe dincolo.
vrăjealăă ~a
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Oct 02, 2009 1:35 pm

Colegule,
1. Dacă am (sau a) ințeles (cu chiu cu vai, precum bine ai intuit), nu este datorită logicii conținute in ideile tale.
2. Nu văd cum unul care nu-l deosebește pe Tristan de Kurwenal poate să deosebească stiluri diferite in muzica lui Enescu.
3. Stai liniștit, existau și pe vremea lui Beethoven și a lui Liszt „colegi” care atata pricepeau din muzica acestora.
4. Nu știu cum e cu geniul lui Enescu, dar despre geniul nordicilor și rușilor necunoscuți ai zis cu limbuța ta proprie:
[quote="colegu"]un noname, sau, o gă]
deci nu văd de ce ar trebui să dau eu justificări privind valoarea sau non-valoarea lor.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Oct 02, 2009 2:06 pm

[quote="ghionoiul"]Colegule,
1. Dacă am (sau a) ințeles (cu chiu cu vai, precum bine ai intuit), nu este datorită logicii conținute in ideile tale.
2. Nu văd cum unul care nu-l deosebește pe Tristan de Kurwenal poate să deosebească stiluri diferite in muzica lui Enescu.
3. Stai liniștit, existau și pe vremea lui Beethoven și a lui Liszt „colegiâ€Â
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Oct 02, 2009 2:58 pm

colegu scrie:adică na, noi nu pricepem numa că colegu zice "asta", şi e naşpa.

Dacă un aurolac vine in față la primărie și bălmăjește că n-are casă și-ți bagă o argumentație in care se invălmășesc comuniști, francmasoni, daci liberi și zoroaștri, e limpede că tipul n-are nicio treabă cu logica, dar e la fel de limpede că el ar vrea că primăria să-i dea casă.

colegu scrie:2. văd că asta-i suprema găselniţă de care vă luaţi cand rămaneţi in pană de argumente,

Supremă-nesupremă, convinge-mă că n-am dreptate !

colegu scrie:dacă ăia de pe timpu lu beethoven nu gustau muzica ăluia inseamnă că nu erau făcuţi pentru acest gen de muzică - adică muzică d-asta cultă.

Nu tocmai. Respectivii n-aveau nicio problemă cu muzica lui alde Spontini, Măslini sau Bășini, de-un par examplu. Au poate aia e muzică incultă ?!...

colegu scrie: numa că tot n-ai explicat de ce e teza mea cum că enescu n-are valoare greşită, pe cand a ta cum că e incă nedescoperit, validă?

Voi fi incantat să-ți răspund, dacă-mi definești mai intai conceptul de valoare :D

colegu scrie: asta cu valoarea intrinsecă ş-obiectivă e vrajă cat 2 cepe.

Iată un exemplu perfect de logică colegiană șchiopătandă. „2 cepeâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Oct 02, 2009 7:05 pm

ghionoiul scrie:Dacă un aurolac vine in față la primărie și bălmăjește că n-are casă și-ți bagă o argumentație in care se invălmășesc comuniști, francmasoni, daci liberi și zoroaștri, e limpede că tipul n-are nicio treabă cu logica, dar e la fel de limpede că el ar vrea că primăria să-i dea casă.

foaie verde lobodă, curge apa-n şemineu :/

Supremă-nesupremă, convinge-mă că n-am dreptate !

ai, numai că n-are nicio relevanţă muzicală, faptu că era kurvenal sau mai ştiu eu cine, ca şi personaj. eu mă indoiesc că la o primă audiţie a unei opere, după ce vezi "castingu" ai putea să spui clar cine-i ce personaj şamd, mai ales dacă tenoru o cam dă in registrul baritonal destul de mult


Nu tocmai. Respectivii n-aveau nicio problemă cu muzica lui alde Spontini, Măslini sau Bășini, de-un par examplu. Au poate aia e muzică incultă ?!...

prin muzică cultă m-am referit la asta "clasică" desigur, termenul e forţat, dar s-avem rezon, erau ş-atunci manelele vremii şi in locu bionseelor şi madonelor erau bine mersi nişte domni cu peruci pe sub care mişunau păduchii :D

Voi fi incantat să-ți răspund, dacă-mi definești mai intai conceptul de valoare :D

VALOí
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Dum Oct 04, 2009 7:53 pm

Colegule, s-avem pardon. In polemica ta cu Ghionoiul sunt categoric de partea lui, asa ca nu ma baga pe mine la inaintare ca artilerie grea, cum ca, vezi-Doamne, daca pana si Ciuhandru a inteles pana la urma ce-am vrut sa spun, inseamna ca am logica. N-ai nici urma de ea, stai linistit. Eu am zis doar ca ti-ai moderat tonul, referindu-ma la afirmatia ta potrivit careia istoria muzicii tu o interpretezi "dupa pofta inimii", lucru cu care sunt intrutotul de acord. Atat.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 05, 2009 8:39 am

[quote="colegu"]f VALOí
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 05, 2009 9:41 am

Acum ca Ghionoiul, baiat finut ca-ntotdeauna pe care-l salut ca un camarad de arme, m-a scutit de a posta consecutiv, pot si eu sa ma desfasor in voie.


colegu scrie:pă]

Iata, finalmente, o recunoastere clara a faptului ca vorbesti in dodii si ca nici macar tu nu ai pretentia de a te lua in serios.

colegu scrie:baş]

Ca ai vrut sa zici ca "Enescu n-are valoare", ca "Genialul Sibelius a reusit, iar Enescu, lipsit de geniu fiind, nu" sau ca "Mahler e cel mai tare din parcarea germana" era clar din capul locului si nu-mi arog niciun merit ca am inteles (din prima si nu "in sfarsit", asa cum te legeni tu in dulci iluzii). Dar, asa cum bine observa Ghionoiul, si cum tu insuti marturisesti mai sus, acestea sunt simple afirmatii. Ceea ce eu deplang nu este atat continutul lor (in fond, de-a lungul timpurilor oameni mai doxati decat tine au sustinut gogomanii inca si mai mari) sau forma lor gramaticala si ortografica dezinhibata fata de canoane si reguli, cat lipsa totala, absoluta si irevocabila de argumente care sa le sustina. A, ca tie "pofta inimii" iti spune asa, nu ma deranjeaza catusi de putin: fiecare este liber, in forul sau intim, sa creada orice. Dar cand vii in forul public sa-ti expui ideile, inima nu-ti mai este de folos in a le sustine. Ai nevoie, pentru a te face credibil, de altceva. Anume, de ratiune si logica. Mai pe intelesul tau, fiecare afirmatie trebuie sa decurga din precedenta, sau precedentele, intr-un lant cauzal care sa lege fara echivoc premisele initiale de concluzia finala. Ori, din acest punct de vedere, esuezi lamentabil, asa cum ti s-a demonstrat in mod repetat si, mai mult si mai grav decat atat, perseverezi in eroare cu o incapatanare intr-adevar diabolica. Dar probabil ca principiul dupa care te calauzesti este ca, cu cat strutul isi ingroapa mai adanc capul in pamant, cu atat are sanse mai mari de supravietuire.

colegu scrie:ce-i aş]

Ti s-a demonstrat irefutabil cu cateva posturi mai sus ca intrebarea asta e lipsita de sens si ca faza "nationala" a lui Enescu, de altfel un segment limitat al creatiei sale, este perfect sincrona cu, ba chiar in multe cazuri avansata fata de, evolutia generala a muzicii europene. Dar cum pentru tine faptele istorice n-au nicio valoare (fiindca, nu-i asa?, nea Caisa care vrea sa ne spuna ce s-a intamplat este un mare bou), nu ma mir ca le ignori cu superbie, incercand sa spargi zidul de netrecut al realitatii cu fruntea.

colegu scrie:adică]

Asta stii cum vine? Cand cineva iti spune ca tocmai a rasarit soarele, tu sa-i replici: "Adica vrei sa zici ca doi plus doi nu fac patru?"

colegu scrie:stilul propriu al lui enescu eu il vă]

Fractura logica de zile mari, chiar si pentru tine: ori "nationalismul" enescian se fumase de mult, fiind defazat --- in urma --- cu decenii bune (dupa cum sustii), ori stilul sau propriu se vadeste in lucrari inspirate de melosul autohton (dupa cum tot tu sustii).

colegu scrie:dacă]

Inca o data iti spun: ignorarea istoriei muzicii iti este sloboda ca exercitiu privat, dar exhibarea ei in public in mod repetat si expunerea la ridicol absolut prin ineptiile debitate incepe sa sune a masochism. Adevarul istoric, draga colega, este ca barocul, cel putin in forma reprezentata de J. S. Bach, iesise de mult din preferintele publicului, iar Felix Mendelssohn a realizat de unul singur o performanta poate unica in istorie: sa readuca in atentie si chiar sa impuna in preferinte un compozitor al carui stil se demodase inca din timpul vietii sale. Unii presupun chiar, si n-ar fi tocmai de mirare, ca pentru a reusi acest lucru n-a ezitat sa cosmetizeze cate ceva pe ici, pe colo, prin partiturile bachiene, tocmai pentru a le face digerabile unui auditoriu refractar esteticii baroce.

colegu scrie:lipsa consecvenţ]

Alta data, tunai si fulgerai impotriva muzicii "conformiste" si "cuminti". Acum, tocmai ciudatenia, originalitatea si absconditatea iti provoaca brusc oroare.

colegu scrie:1. din moment ce cu chiu cu vai a inţ]

Ti-am explicat mai sus ce si cum, iar analogia Ghionoiului cu boschetarul care tipa ca n-are casa (afirmatie cu inteles evident) din cauza masonilor ("argumentatie" ilogica si, de fapt, inexistenta) este extrem de sugestiva.

colegu scrie:clasicismul in toate artele ş]

Recunosti, asadar, clasicismului muzical calitatea de a fi logic, de bun simt, discernabil obligatoriu cu creierul si strain de abstractiuni de rahat. Bun, iata ca facem, sau mai corect spus, faci un mare pas inainte

colegu scrie:oricare punct de vedere e valabil


Gresit total. E valabil orice punct de vedere argumentat. Restul sunt pareri, opinii sau, ca sa te citez, vrajeala & shit.

Altceva?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 05, 2009 9:17 pm

Ciuhandru scrie:Colegule, s-avem pardon. In polemica ta cu Ghionoiul sunt categoric de partea lui, asa ca nu ma baga pe mine la inaintare ca artilerie grea, cum ca, vezi-Doamne, daca pana si Ciuhandru a inteles pana la urma ce-am vrut sa spun, inseamna ca am logica. N-ai nici urma de ea, stai linistit. Eu am zis doar ca ti-ai moderat tonul, referindu-ma la afirmatia ta potrivit careia istoria muzicii tu o interpretezi "dupa pofta inimii", lucru cu care sunt intrutotul de acord. Atat.


aha, deci pan la urmă n-ai inţeles ce-am vrut să spun. data viitoare explic ca la ăia de grădi :dap:
ghionoiul scrie:Sunt amuzat de fiecare dată cand cer cuiva să-mi definească un termen și mi se bagă la inaintare DEX online. Dacă aveam nevoie de această definiție convențională, mi-o căutam singur. Eu am vrut să văd cum definești TU noțiunea de valoare. Bun, hai să zicem, rețin ideea că această definiție te reprezintă pe deplin și ai adoptat-o. Acum iți voi răspunde, in sfarșit, la intrebarea

avand in vedere că la o juma de vedere rezonez cu ce scrie colea am zis să nu mai fac risipă de timp şi să apelez la sfantul copy/paste. nu de alta, apoi iară se plangea ciuh că n-a inţeles nimic şi că n-am logică :aplauze2:

[quote]
După cum văd eu lucrurile, muzica lui Enescu etalează un sumum de idei al căror eclectism denotă permanenta căutare a unor repere, intocmai precum epoca in care Enescu a scos la iveală opusurile sale de maturitate este marcată de o lipsă evidentă de repere morale, lipsă ce favorizat scurgerea a 3-4 decenii de tulburări sociale și politice fără precedent in istoria omenirii. Așadar muzica lui Enescu [I]„corespunde necesităţilor sociale şi idealurilor generate de acesteaâ€Â
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Lun Oct 05, 2009 9:19 pm


Alta data, tunai si fulgerai impotriva muzicii "conformiste" si "cuminti". Acum, tocmai ciudatenia, originalitatea si absconditatea iti provoaca brusc oroare.

iar eşti in gravă eroare, cu care ocazie mă simt nevoit să-ţi sugerez că nainte de-a interpreta greşit vorbele-mi pe care nu le inţelegi, ar fi mai bine dacă ai cere lămuriri suplimentare.
mie enescu imi place, fără să fie revoluţionaru lu peşte, stilul lui absons in schimb a făcut ca acesta să nu intre in main stream.

Ti-am explicat mai sus ce si cum, iar analogia Ghionoiului cu boschetarul care tipa ca n-are casa (afirmatie cu inteles evident) din cauza masonilor ("argumentatie" ilogica si, de fapt, inexistenta) este extrem de sugestiva.

pe un tred mai di la vale vituperai pe tema conspiraţiunilor sioniste ş-a holocaustului roşu. aşadar crecă exemplu mai cuseamă ţi se potriveşte ~a
Recunosti, asadar, clasicismului muzical calitatea de a fi logic, de bun simt, discernabil obligatoriu cu creierul si strain de abstractiuni de rahat. Bun, iata ca facem, sau mai corect spus, faci un mare pas inainte

nu ştii cat m-a bucurat s-aud o asemenea frază. dragă ciuh, ce te faci cand epoca modernă scoate la iveală o realitate care nu mai e "de bun simţ" pentru creierul uman, o logică care nu mai rezonează cu bunul simţ comun, adevăruri ce par absurde şi de neconceput pentru mintea neinstruită şi lipsită de abilităţi abstracte? (ai inţeles? sau o reluăm mai simplu? :dap: )
ei bine, pe măsură ce capacitatea de sinteză abstractă se cultivă, logica realităţii capătă sens iar rezonanţa la nivel cerebral se restabileşte. desigur, in acest "frame", clasicimul (deşi grosier rămane valabil ca logică) incepe să se clatine incet incet, şi devine insuficient, banal.
nu eşti singurul care incerci din răsputeri să păstrezi clasicismul ş-a sa logică pe o poziţie de top. numai că realitatea e alta. iar conformă cu aceasta este un alt tip de gandire. că tu rezonezi incă la ceea ce s-a invechit deja nu e o problemă, dar dacă ai avea deschiderea să-ncepi să-ţi acordezi logica proprie cu cea reală, poate că ai mai avea o şansă s-atingi acea rezonanţă care să te facă să inţelegi şi modernismul muzical, că doar p-ăsta il discutăm aici.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 8:58 am

colegu scrie: am 3 amendamente de făcut la ceea ce ai spus.
1. după cum vezi tu lucrurile nu e musai să le vadă şi alţii
3. deci pe cale de consecinţă cine nu priveşte lucrurile ca tine nu vede valoarea, dpdv al concepţiilor mele, ce reies din definiţia din dex.

Sigur că ești liber să vezi lucrurile cum vrei tu, insă diferența esențială intre punctele noastre de vedere nu constă atat in antagonismul lor, cat in faptul că eu mi-am argumentat pdv-ul meu, in timp ce tu pe-al tău in servești ca axiomă, fără să fie nici pe departe astfel. Deci pană una alta pdv-ul meu e valabil (chiar dacă contestabil), in vreme ce al tău nu.

colegu scrie:ş-apoi s-avem rezon, cam cat se cantă grr sfrr cam atat de cantă şi enescu

Dacă prin „grr sfrrâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Oct 06, 2009 9:15 am

colegu scrie:iata, finalmente, o recunoaştere clară a faptului că noţiuni fundamentale de drept iţi sunt total străine. aşadar, nu pică in sarcina mea să-mi demonstrez nevinovăţia (recte, logica frazelor) ci a dumitale s-o infirmi(recte, aceeaşi logică) -


Colegule, zau asa, acum faci harcea-parcea, dupa reteta-ti brevetata (cunoastere dupa ureche si interpretare asijderea), si din drept? Chiar n-ai nicio limta a penibilului?

Dragul meu preopinent, principiul la care faci referire, distorsionandu-l pana la a-l face de nerecunoscut, suna, de la romani incoace, asa: misiunea probatorie revine celui care face o afirmatie, nu celui care neaga. Adicatelea, in traducere, daca tu afirmi ca "Enescu e defazat cu cateva decenii fata de scolile nationale", sau "Enescu nu a reusit pentrui l-a copiat pe Brahms" sau "Sibelius e genial iar Enescu nu", apoi tot tu trebuie sa si demonstrezi.

colegu scrie:păi pe de-o parte spui că nu pricepi logica frazelor, pe de alta spui că nu vezi argumentaţia. iaca ea este, da dacă tu nu-i vezi logica, problema nu-i la mine.


Ba chiar la tine si inca de tot grava: logica frazelor, stimabile, adica felul cum ele se inlantuie, se sprijina reciproc si arcuiesc o demonstratie este exact ceea ce se numeste argumentatie. Ori, senioria voastra nu face diferenta elementara, dar fundamentala, intre argument si parere, intre opinie bazata pe fapte si speculatie bazata, in cel mai bun caz, pe nimic iar in cel mai rau pe necunoasterea sau deformarea faptelor.

colegu scrie:aşa că te rog, demonstrează mai nainte că logica frazelor mele e caş, nainte să te antepronunţi că argumentaţia e de negăsit


Dupa cum am binevoit sa-ti arat mai sus , cele doua notiuni sunt congruente: absenta uneia implica, in mod necesar, si lipsa celeilalte. Pe ambele le-am demonstrat cu asupra de masura, dar de unde nu-i, nici Cel de Sus nu cere.

colegu scrie:ei asta intr-adevăr mi-a scăpat. aşa e. dacă susţin că azi e marţi şi maine eventual va ploua sau mă voi duce la galaţi, este firesc ca logica frazei secunde să decurgă din concluziile emergente frazei anterioare. mea culpa. data viitoare promit că nu mai fac


Eu stiu ca a face pe prostul este sportul tau favorit, secondat indeaproape de acela de a nu lasa sa-ti scape nicio ocazie de a te umple de ridicol, dar in orice sport exista si pauze. Restantele acumulate de tine te indrreptatesc la un an sabatic.

colegu scrie:cand grieg şi cehii compuneau primele fărame "naţionale" bunul enescu era in stadiu de pre-embrion. dar, a prins şi el pe parcurs şpilu şi a inceput să se joace cu ideea.
tot n-am văzut unde-i sincronizarea.


Tu n-ai vedea ceva, si mai ales ceva ce ti s-a argumentat copios in repetate randuri, nici daca te-ar pocni peste ochi cu viteza sunetului.

Mai incearca, totusi, sa recitesti posturile 228 si 231, poate pana la urma pricepi. Ma indoiesc sa fie carapacea obtuzitatii tale chiar atat de impenetrabila pe cat pare.

colegu scrie:mă simt nevoit să-ţi repet. studierea istoriei fizicii nu te invaţă fizică,


Evident ca nu, dar te impiedica sa afirmi ca Newton este clona Galilei, ca Arrhenius e defazat cu cateva decenii in urma fata de Ostwald, sau ca Dirac e fenomenal iar Hooke un biet retrograd --- ineptii perfect echivalente cu cele produse de tine.

colegu scrie:pe un tred mai di la vale vituperai pe tema conspiraţiunilor sioniste


Inca o data: daca asta ai inteles tu, nu pot decat sa te compatimesc: ai grave probleme de intelegere a unui text scris.

colegu scrie:ce te faci cand epoca modernă scoate la iveală o realitate care nu mai e "de bun simţ" pentru creierul uman, o logică care nu mai rezonează cu bunul simţ comun, adevăruri ce par absurde şi de neconceput pentru mintea neinstruită şi lipsită de abilităţi abstracte?


Daca te referi la Schoenberg si ciracii sai, tu insuti i-ai catalogat pe undeva pe mai sus ca fiind "cacofonii & shit".

Daca te referi la altceva sau altcineva, fii bun rogu-te si expliciteaza.


colegu scrie:ei bine, pe măsură ce capacitatea de sinteză abstractă se cultivă, logica realităţii capătă sens iar rezonanţa la nivel cerebral se restabileşte. desigur, in acest "frame", clasicimul (deşi grosier rămane valabil ca logică) incepe să se clatine incet incet, şi devine insuficient, banal.


Ramane banal numai pentru un intelect suficient de grosier, chiar si pentru "frame"-ul modern, incat sa-si inchipuie ca in arta exista progres in aceeasi acceptiune liniara ca si in stiinta, si ca stilul epocii in care se intampla sa traiasca oblitereaza cu necesitate toate epocile anterioare.

colegu scrie:modernismul muzical, că doar p-ăsta il discutăm aici.


Pe asta il discutam (in sensul propriu al termenului) doar eu si Ghionoiul. Tu doar il faci de ras: cu asemenea avocati, aproape ca nu mai are nevoie de adversari.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Oct 06, 2009 10:17 am

ghionoiul scrie:Sigur că ești liber să vezi lucrurile cum vrei tu, insă diferența esențială intre punctele noastre de vedere nu constă atat in antagonismul lor, cat in faptul că eu mi-am argumentat pdv-ul meu, in timp ce tu pe-al tău in servești ca axiomă, fără să fie nici pe departe astfel. Deci pană una alta pdv-ul meu e valabil (chiar dacă contestabil), in vreme ce al tău nu.

mai citeşte, ţi-a scăpat printre randuri
[quote]
Dacă prin „grr sfrrâ€Â
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mar Oct 06, 2009 12:54 pm

Imi cer scuze prea-onoratilor forumisti pentru ca imi voi exercita dreptul de a nu citi pagini intregi de discutii inutile si fara rezultat. ;M No offence :-:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Humbert » Mar Oct 06, 2009 12:56 pm

Subscriu :)
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Oct 06, 2009 1:07 pm

colegu scrie:sigur că da. demonstraţia e unde?


Posturile 227, 228 si 231.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 1:08 pm

Deși ințeleg prea bine atitudinea cvasi-electorală a celor doi preopinenți, i-aș ruga totuși să ia notă doar de raporturile intre lungimile expunerilor celor ce am participat la constructivul schimb de idei :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mar Oct 06, 2009 6:07 pm

ghio, cvasi-.. ce?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 8:50 am

Irina, am pretenția că suntem un grup de cetățeni cărora nu e cazul să li se explice poantele ca să priceapă, deci mai insistă, că e lumina aprinsă.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Oct 07, 2009 9:19 am

no, pe bune, is somnoroasa. ii concurs de popularitate pe clasice? se voteaza pe undeva?
[color="PaleTurquoise"]ca sa stiu cui dau bila alba. :D[/color] or v-a apucat pe toti febra electorala nationala? [color="PaleTurquoise"](chiar, ete steaua lu' oprescu pe frontispiciul feceului)[/color] :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Re: Rigoleti vs. Nibelungi

Mesajde Ciuhandru » Vin Mar 12, 2010 3:09 pm

Salutare voioasa tuturor colegilor de clasice, care-or mai fi pe-aici, ca vad ca bate vantul printre threaduri si avatarurile urla a pustiu!

Nu stiu daca acest post va fi citit de cineva, dar trebuie sa-l scriu, pentru ca e vorba de o adevarata revelatie.

Asadar, neavand eu ce face intr-o zi de primavara cu viscol, am purces a asculta integral "Hughenotii" de Meyerbeer.

Ei bine, am fost absolut vrajit inca de la primele acorduri ale uverturii. O orchestratie maiastra, de la care Berlioz a avut cu siguranta ceva de invatat pentru "Troienii" sai, (de altfel, pere Hector era un mare admirator al lui Meyerbeer in general si al "Hughenotilor" in particular) cu efecte rascolitoare adanci, prevestind parca furtuna de emotii si sentimente care urmeaza. (Apropos, l-am auzit pe Dan Dediu spunand candva ca "opera trebuie sa loveasca in plexul solar al sentimentelor" --- in acest caz, Meyerbeer ne tine numai in uppercut-uri si crosee de dreapta).

Libretul este, poate, unul dintre cele mai bune si mai realiste din intreaga istorie a operei, narand istoria unui nobil protestant implicat intr-o foarte plauzibila si deloc melodramatica intriga amoroasa si politica in ajunul Masacrului din Noaptea Sfantului Bartolomeu. Muzica este sublima, creand, dupa cum cere actiunea, momente lirice, dramatice sau comice de mare efect. Aria prin care Raoul este introdus in scena, "Plus blanche que la blanche hermine", este acompaniata numai de un solo de viola d'amore, subtilitate orchestrala de mare finete si cu un efect ravasitor. Scutierul sau, Marcel, ne este prezentat --- si totodata, caracterizat --- printr-o arie care preia coralul bachian "Ein Fester Burg is unser Gott".

In fine, n-o sa va dezvalui prea multe, pentru ca opera este de o frumusete rara, cu nu putine momente frizand sublimul, si n-as vrea sa rapesc unui potential auditor placerea de a descoperi pe cont propriu aceasta capdopera a muzicii romantice. Nu ma pot insa abtine sa nu amintesc de scena in care o incaierare intre catolici si protestanti este oprita la timp de catre un paznic de noapte --- si tare ma tem ca va fi fost buna sursa de inspiratie, ca sa nu folosesc alt termen, pentru un vajnic detractor al lui Meyerbeer --- precum si scena juramantului nobililor catolici impotriva protestantilor, in care dramatismul actiunii se impleteste magistral cu orchestratia cu adevarat diabolica.

Pe scurt, geniul meyerbeerian a dat o opera desavarsita, anticipand si sugerand --- sa nu uitam ca a fost cantata in premiera in 1836 --- unele dintre cele mai fructuoase dezvoltari ulterioare ale genului, inclusiv din creatia celui mai mare dusman al sau, care desi s-a inspirat copios din stiinta lui dramatica si componistica n-a gasit de cuviinta sa-i multumeasca altfel decat prin atacuri veninoase si lipsite de cea mai mica substanta. Stim cu totii ca invidia confratilor intru arta este proverbiala, dar in acest caz s-a depasit cu mult limita decentei si a bunului-simt. Dar in fine, sa trecem peste aceste amanunte sordide si sa ne bucuram ca putem asculta, la peste un secol si jumatate de la premiera, aceasta nemuritoare capodopera.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Re: Rigoleti vs. Nibelungi

Mesajde colegu » Mar Apr 27, 2010 7:08 pm

deşi n-ascultai opera cu pricina n-am să mă pronunţ pe subiect ci doar pe lângă, ceea ce se poate chiar spune că-mi stă-n fire,ba mai mult, am şi-o reputaţie de apărat în acest sens.
şi anume mă leg acilea de zicerile lu dan dediu precum şi cele ale personajului *necunoscut* din mesajul ciuhandrului, un oareşcare al cărui nume începe cu r şi se termină cu ichard wagner, dar alea-s detalii.
în ce-l priveşte pe primul, vorbele acestuia sunt cât se poate de juste, şi nu mă rezum doar la acest citat amintit în postul anterior, ci şi la prelegerile pe diverse teme muzicale ce-au fost difuzate pae-mi-se pe la tvr 2 sau cultural, nu contează. evident omul ştie ce vorbeşte drept pentru care am purces la ascultarea operelor muzicale semnate tot de dan dediu, opere, care emulează cât se poate de bine capodopera literară a altui dan, de data asta deşliu.
pe scurt, nafară de nişte zgomote sinistre şi vreo două trei linii melodice ascunse-n nuş ce rahat de păcăneală a alămurilor sau whatevă nu prea e nimic.
în ălălant caz, nea wagner a scris câte-n lună şi-n stele, majoritar mizerii şi inepţii, demne de publicat pe verso-ul hârtiilor igienice de tipu 3 la 10 lei. numa că muzica neamţului e deja în alt registru şi desigur nu mă refer aici la porcăriile gen rienzi sau uvertura polonia
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator