Rigoleti vs. Nibelungi

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde eliana » Joi Sep 24, 2009 9:51 am

colegu scrie:@eliana? hepi bre?


radiez si impart lumina de fericire. :)

Ciuhandru scrie:Iertat sa-mi fie, dar fixatia asta a voastra cu posturile consecutive este de neinteles.

Pana la urma, esti bun sa-mi explici cu ce atenteaza posturile consecutive la bunele-moravuri?


Ingreuneaza cititul, mai ales in cadrul dezbaterilor pe subiecte complexe.
Ideea de baza este respectul acordat eventualului cititor, cam acelasi motiv pentru care folosim semne de punctuatie, si aliniate.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde irina8082 » Joi Sep 24, 2009 9:53 am

ciuh: da alex nu mai e mod. ii ghio, care cam lipseste. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Sep 24, 2009 9:55 am

Ciuhandrule, petitia o pot semna eventual (desi Eliana has a good point in ceea ce zice), atata doar ca prea-cinstitul Ghionoi si prea-luminata Eliana sunt mai in masura sa oficieze aceaste detalii birocratice. M-am retras din onorata functie de moderator, avand in vedere prezenta mea sporadica din ultima vreme pe forum.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde eliana » Joi Sep 24, 2009 9:58 am

moderator e stimabilul ghionoi.


iar conducerea e reprezentata prin mine. ma pot plia, daca este necesar, avand in vedere ca ciuhandru e singurul care face consecutive :D
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde colegu » Joi Sep 24, 2009 10:01 am

la faza asta sunt de acord cu ciuh. şi quote şi reply consecutiv nu constituie niciun soi de problemă. sunt doar găselniţe minore in comparaţie cu imbecilitatea reclamelor care răsar la tot pasu :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliana » Joi Sep 24, 2009 10:04 am

nu ai zis mah ca ai mozilla cu nuj ce add-on?
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 10:05 am

eliana scrie:Ingreuneaza cititul, mai ales in cadrul dezbaterilor pe subiecte complexe.


Pai tocmai aici e problema. Intr-o dezbatere complexa si animata, posturile se succed cu rapiditate. Daca eu replic cuiva, si in timp ce imi scriu replica sub acel post s-a intercalat unul al altcuiva, de care eu bineinteles ca n-am stiinta, pentru ca sunt in plin proces de scriere, si dupa ce imi postez replica vad ca a mai aparut o idee, ce fac? astept sa mai scrie altcineva si abia dupa aia pot sa vin cu contrareplica? sau imi iau postul la editat, timp in care altii posteaza, eu iar n-am de unde sa stiu lucrul asta si stau toata ziua sa editez postul, care intre timp oricum devine vechi, nu-l mai citeste nimeni, ca de unde sa stie nea cutare ca eu mi-am editat un post de-acu' doua pagini? Si abia asa conversatia se ingreuneaza, ideile se pierd si neintelegerile sporesc.

Uite, la forumul de care pomeneam, pe langa faptul ca posturile consecutive sunt permise, mai e ceva: in momentul in care dau click pe "submit reply", daca intre timp au aparut posturi noi sunt avertizat: "While you were typing, 2 new replies have been submitted. You might wish to reconsider your post". Ei, daca asa ceva ar exista si aici, te asigur ca n-ar mai posta nimeni consecutiv.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Joi Sep 24, 2009 10:11 am

stiu despre ce e vorba, si va asigur ca setarea va exista in curand :)


pentru ca schimbam platforma.:)


si daca setarea aceea exista acolo, dvs. de ce postati, totusi, si cate 10 consecutive?


sunt nedumerita. :)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde irina8082 » Joi Sep 24, 2009 10:11 am

Ciuhandru scrie:
Uite, la forumul de care pomeneam, pe langa faptul ca posturile consecutive sunt permise, mai e ceva: in momentul in care dau click pe "submit reply", daca intre timp au aparut posturi noi sunt avertizat: "While you were typing, 2 new replies have been submitted. You might wish to reconsider your post". Ei, daca asa ceva ar exista si aici, te asigur ca n-ar mai posta nimeni consecutiv.



asta, intr-adevar, ar fi o chestie.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Sep 24, 2009 10:14 am

Ciuhandrule, pe bune ca eu nu pricep. Deci: tu te referi la situatia cand EDITEZI un post si cineva scrie intre timp ceva nou?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 10:17 am

AlexN scrie:Ciuhandrule, pe bune ca eu nu pricep. Deci: tu te referi la situatia cand EDITEZI un post si cineva scrie intre timp ceva nou?


Editez sau scriu, da.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Sep 24, 2009 10:20 am

Daca scrii nu e o problema. Daca editezi, da.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 10:21 am

AlexN scrie:Daca scrii nu e o problema. Daca editezi, da.


Si daca scriu e aceeasi problema.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Sep 24, 2009 10:54 am

Sincer nu prea vad cum, pe mine nu m-a deranjat niciodata, dar in fine.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 10:59 am

Vezi #107.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Sep 24, 2009 3:22 pm

AlexN scrie:
Deci, Mahler este tot atat de vienez precum Bruckner ;)


iar bruckner nu-i atat de progresist precum mahler. :D
Ciuhandru scrie:

Tie ti se parea si ca Tristan e Kurwenal... :D

eu sunt convins că tu vei recunoaşte absolut toate personajele in urma unei prime audiţii a unei opere, despre care nu ştii decat că cutare e tenor, cutare bas şamd. ~a
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 3:30 pm

colegu scrie:eu sunt convins că tu vei recunoaşte absolut toate personajele in urma unei prime audiţii a unei opere, despre care nu ştii decat că cutare e tenor, cutare bas şamd. ~a


Pai dac-as sti ca Tristan e tenor si Kurwenal bariton in nciun caz nu i-as incurca intre ei, ca n-as avea cum.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Sep 24, 2009 3:35 pm

Ciuhandru scrie:Pai dac-as sti ca Tristan e tenor si Kurwenal bariton in nciun caz nu i-as incurca intre ei, ca n-as avea cum.


mă bucur, şi ce te faci cand tristan cantă baritonal dă tipul -heldtenor?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 3:48 pm

colegu scrie:mă bucur, şi ce te faci cand tristan cantă baritonal dă tipul -heldtenor?


Asculti ce canta si te lamuresti.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Sep 24, 2009 4:19 pm

Ciuhandru scrie:Asculti ce canta si te lamuresti.


aha, şi pp că libretu-l aflii aşa din senin
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 24, 2009 4:26 pm

colegu scrie:aha, şi pp că libretu-l aflii aşa din senin


Ce libret iti mai trebuie daca-i auzi?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Sep 24, 2009 6:53 pm

o da, asta era, şi de tradus cine-ţi traduce, că deh, nu ne-am născut toţi cu germana deja-nvăţată ~a
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 25, 2009 8:49 am

colegu scrie:o da, asta era, şi de tradus cine-ţi traduce, că deh, nu ne-am născut toţi cu germana deja-nvăţată ~a


Pai Colegule, daca nu ai minime cunostinte de limba germana, nu ai de ce sa asculti Wagner din start, pentru ca el nu si-a scris operele ca sa sune precum un "lala lilu lili lala" in care cuvintele nu conteaza, dimpotriva: textul este la fel de important ca si muzica iar a asculta Wagner fara sa intelegi cuvintele este in primul rand o pierdere de vreme si in al doilea, o abordare totalmente contrara celei a maestrului insusi. Ma mir foarte ca tu, adversar neimpacat al belcantismului, nu realizezi un lucru atat de elementar.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Sep 25, 2009 9:18 am

Ciuhandru scrie:Pai Colegule, daca nu ai minime cunostinte de limba germana, nu ai de ce sa asculti Wagner din start, pentru ca el nu si-a scris operele ca sa sune precum un "lala lilu lili lala" in care cuvintele nu conteaza, dimpotriva: textul este la fel de important ca si muzica iar a asculta Wagner fara sa intelegi cuvintele este in primul rand o pierdere de vreme si in al doilea, o abordare totalmente contrara celei a maestrului insusi. Ma mir foarte ca tu, adversar neimpacat al belcantismului, nu realizezi un lucru atat de elementar.


hai s-avem rezon, că am luat şi eu la disecat separat, ulterior, libretul operelor wagneriene şi m-am izbit de-un truism sinistru ş-o banalitate infiorătoare. nu mulţumesc. hojotjo hojotojo, sau hăulita de la gorj după cum bine spunea ghionoiul, in varianta lu wagner mă lasă rece intocmai ca originalu :D
dacă mă uit la operele lu wagner mă apucă plictisul teribil, pencă pe scenă nu se intamplă nimic - ca in orice operă desigur.
opera e frumoasă in măsură in care muzica e frumoasă, in gezamtkunstverku lu wagner n-am crezut nici măcar o clipă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 25, 2009 9:23 am

Cu o asemenea abordare, oricum nu conteaza cine ce canta si puteai la fel de bine sa-l confunzi pe Wotan cu Brunnhilde. Cel mai bine pentru tine ar fi daca ai putea elimina vocile cu totul, ca si-asa nu-ntelegi ce spun si te mai si distrag de la ascultarea muzicii.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Vin Sep 25, 2009 10:08 am

Hm, Ciuhandrule, n-as zice chiar asa... Wagner se poate asculta foarte bine si fara sa intelegi ceea ce se spune. E vorba de felul cum se canta, pentru un wagnerian autentic declamatia mangaie si incanta urechile. Tot asa cum nu pot sa ascult belcanto nu pentru ca nu pricep italiana, ci pentru ca nu suport cum se canta. Nu am cum sa te conving de asta, este o traire pur personala :a:

@Colegu: Daca tu din librete doar cu Hojotoho ai ramas, atunci chiar ca ai pierdut vremea de pomana "studiindu-le".
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Sep 25, 2009 11:19 am

aşa cum zice şi alex, versurile nu contează, ci notele din spatele lor.
n-am rămas bre cu hojotojo, numa că şi restu departe de asta nu prea e.
is cateva momente de poezie prin tristan, ce mi-au sărit mie-n ureche, da nici nu m-am spetit să caut prea mult. ascult muzica pentru ceea ce este, pentru că ce se intamplă pe scenă, in mare, mi se pare extrem de stupid.
vine făt frumos şi se transformă-n lebădă, duelu lu peşte , uau!!!
să nu mai zic de tanhauzer cel afemeiat şi elisabeta cea proastă. mare schepsis.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Sep 25, 2009 11:24 am

Colegule, ai avut vreodata in mana traduceri competente (si care in general nu se gasesc gratis pe net) in romana sau engleza (sau alta limba pe care tu o cunosti bine) ale libretelor lui Wagner si le-ai citit de la cap la coada? Iti pot recomanda pentru Rienzi, Olandez, Tannhauser si Lohengrin traducerile lui St. O. Iosif, aparute in BPT prin anii '70. Aia este o traducere competenta, facuta de un poet. Restul am citit in engleza si germana (atat cat am priceput si eu in germana), ca in romana n-am gasit. Singura lucrare pe care n-am parcurs-o pana acum cu libretul in mana este Maestrii cantareti. Dar acolo exista sigur traducere in romana, am vazut-o la Biblioteca Centrala Universitara din Bucuresti, insa n-am apucat s-o copiez atunci cand am avut-o in mana. O traducere exceptionala in engleza a Inelului este asta:
http://www.amazon.com/Ring-Nibelung-Richard-Wagner/dp/0393008673/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1253870712&sr=8-1
Una dintre cele mai frumoase carti pe care le-am citit. Ever.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 25, 2009 11:35 am

colegu scrie: numa că dacă şi pe wagner dacă-l iei la bani mărunţi se duce pe garlă tot gezamtkunsverku numaidecat.
aşa că geniul ăsta nemţălesc e mai degrabă vizibil in alte domenii, la muzică le-a ieşit mai mult de-o grămadă.


[quote="colegu"] nafară]

Colegule, deci ești nașpa. Cat am stat prin preajmă in ultima vreme n-ai mai dat nici o dudă. Am lipsit și eu cateva zile și ai tras la foc continuu numa d-alea memorabile... Puteai să dai și tu un mail să m-anunți că te produci in direct, lăsam dreq treaba și veneam...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Vin Sep 25, 2009 11:46 am

Exista 3 traduceri in engleza pentru Inel, dintre care 2 sunt folosite de casele de discuri pentru ciclurile inregistrate. Cea de-a 3-a este o traducere intr-un stil poetic si foloseste o engleza mai arhaica deci mult mai greu de urmarit. Ultima o gasesti gratis pe net dar nu mai stiu adresa. Cred ca o mai am totusi pe undeva daca e cineva interesat...E interesant de stiut Alex ca exista si o traducere in romana pentru operele mentionate. Exista cumva si pentru Inel?

Parerea mea este ca daca vrei sa intelegi orice opera trebuie sa citesti libretul, altfel nu vad cum ai putea pricepe ce se intampla p'acolo cu personajele. Mai ales la Wagner unde Sprechgesang-ul este insotit de comentarii orchestrale. Ba mai mult, exista unele fragmente in care Sprechgesang-ul completeaza discursul orchestrei, cum ar fi trezirea Brunhildei, moment care n-ar fi la fel de fascinant fara "Heil dir Sonne! Heil dir Licht!"

PS: exista un sait http://www.rwagner.net unde ai libretul tradus + anotari cu laitmotive in format midi. Prinzi mult mai bine semnificatia motivelor asa, decat sa zicem, daca te chinui sa memorezi toate motivele (in jur de 90) pe care le prezinta Cooke in CD-ul ala.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron