Realegerea lui Băsescu - coloana sonoră

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Realegerea lui Băsescu - coloana sonoră

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 20, 2009 2:52 pm

Să ne ințelegem din capul locului: nu atat politică, cat muzică aș vrea să discutăm pe acest thread. „Realegerea lui Băsescuâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ella87 » Mar Oct 20, 2009 3:10 pm

noi, ca amatori ai muzicii populare am compara primul mandat al dobrogeanului cu happy familyde la king crimson. cacofonie si disolutie.
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 20, 2009 3:19 pm

ella87 scrie:cacofonie si disolutie.

Interesantă idee. Uite nu m-am gandit la Schonberg, cel care a „evoluatâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Oct 21, 2009 12:56 pm

eu aş asocia mandatul titanului (cu r, nu cu t) cu simfonia a 9-a, semnată şostakovici. ei bine, nu atat de grandioasă pe cat s-ar fi aşteptat nişte unii, dar mai mult o băşcălie. desigur, nu putem compara sarcasmul lui dimitrie cu umorul de tip "hăhăhă" semnat goldăn şpriţ.
ca şi acompaniament, aş rămane tot la dumitru, şi-l văd pe geoană interpretand remarcabil un fragment dintr-un oratoriu, ce poartă titlul cantecele pădurii, cu două amendamente
primo, geoană nu vine din codru
secundo, abnegaţia cu care fredonează hiturile "pionierii plantează pădurile" şi "tinerii comunişti merg inainte" rivalizează evident cu partitura recitată (mascat) de către "independentul" oprescu.

mai am un amendament, pentru că e evident că mai sus numiţii solişti vor să treacă peste următoarea mişcare dictată de şostakovici, adică "o plimbare-n viitor", protagoniştii noştri inlocuind viitorul cu trecutul, nu că titanul n-ar face in esenţă acelaşi lucru. (cu r nu cu t, şi cu a nu cu i :D)

deşi nu perturbă mult peisajul politic, nati meir işi face simţită prezenţa cu un cantecel din setul de lieduri semnate dsch, care e intitulat cam aşa "viaţa bună" opus şaptejnoo. remarcabil interpretat după un alt lied "cantec despre sărăcie"
desigur, ambele liduri trebuiesc coroborate cu ironia tipic şostakoviciană, care in cazul de faţă se citeşte aşa - la mititica viaţa e bună(duet cu iustin covei) şi, cantec despre săracia cauzată de moştenirile alea fabuloase(prolog semnat de corneliu vaccin - bălăceanca - tudor)... ceva in genu.

de pe plaiurile cu oi, domnul gigi işi face nesimţită prezenţa printr-un alt opus şostakovician - tăunul, opus nooş-şapte, din care aş aminti mişcarea "festivalul folk" - prăşitul şi cum s'adună oile la strungă. in ultimul caz se intrezăresc reminiscenţe flutureniene, cand cu vizita titanului (cu r) pe plaiurile bucovinei, cand cu aranjamentul floral sub formă de oi.

oprescu, vine puternic in scenă, interpretand baletul dsch-ian "epoca de aur" opus 22, nostalgic şi in acelaşi timp virulent faţă de grangurii vechi cu carnet de partid. poate poate inghite cineva găluşca.(ca să nu folosesc expresia "a pune botu", adjudecată totuşi de elena udrea - donşoara nuţi de la cotroceni, opus 29 dsch)


antonescu e un caz mai special, şi interpretează remarcabil două opusuri şostakoviciene dintre care amintim:
1. prefaţă la ediţia completă a operelor mele, opus 123, cu singurul amendament, ş-anume: care opere? :?
şi 2.
povestea unui patriciu ş-a servitorului , opus 36


cert e un lucru, muzica de ansamblu se cantă sub tonurile cantatei "soarele răsare deasupra patriei mumă" opus 90, dsch.
a se inlocui astrul cu criza economică. să ştim o treabă

deci, 100% şostakovici.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 21, 2009 3:16 pm

Deci pană acum cădem de acord că campania electorală - nume de cod Realegerea lui Băsescu - stă sub semnul tormentului spiritual pe care atat Mahler cat și Șostakovici il pictează foarte sugestiv in muzicile lor.
Ca o paranteză, colegule, a 9-a de Șosta poți s-o pui coloană sonoră la orice are un minim conținut de caterincă. In plus de asta, figurează deja pe coloana de la „Suspendareâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Oct 21, 2009 7:30 pm

dacă e să discutăm de tormentul spiritual stricto sensu, apăi campania de la noi numai cu asta n-are de-a face.
ca să comutăm niţel de la un rus la altul, am putea pune foarte bine pe muzica lui prokofiev intreaga scenă electorală.
prolog. adoraţia lui băse şi udrea. interpreţi videanu şi blaga, in rolul principal emil boc. dirijor principal traian băsescu. montaj, elena udrea.
actul secund, zeul inamic şi dansul spiritelor intunericului. interpreţi - geoană şi hrebenciuc, invitat special octav cozmancă. dirijor şi scenarist ion iliescu.
actul terţ, noaptea, in compania lui iustin covei, vioară solo - nati meir. au mai interpretat: cornel penescu şi gigi becali, intr-o companie mai puţin selectă.
finale - plecarea glorioasă a lui băse şi procesiunea luminiţei. solo de ţambal - crin antonescu :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 22, 2009 10:50 am

TRAIANO FURIOSO

ossia

La Repubblica salvaguardata

dramma per musica in tre atti
Muzica: Giovanni Igliesco (alias Il Pre(siden)te rosso)
LIbretul: Viorello Erebenciucco (alias Il Gusgano rosalio)

Personajele:

Don Traiano, dittatore-giocattore --- basso commico
Donna Elena, la sua confidante --- soprano di consolatura
Don Luciano Sartorio, il suo canceliere --- baritone indesirabile
Don Emilio Bocco, il suo previo canceliere --- tenore brelocchio
Don Giglio Antonucci, cavaliere senza paura --- Heldentenore in falsetto
Don Mircio Gioani, cavaliere stupidaccio --- castrato
Don Marco Bello, cavaliere hunno --- baritone attileo
Don Claudio di Ermanstado, cavaliere teutone al servizio di Don Giglio ---tenore ben trovatto
Don Vadimio Teodoro, tribuno del popolo --- basso buffo

Sevitori, elettori, popolo.


ACTUL I

In palatul sau, Don Traiano, singur si trist, isi contempla gloria trecuta si isi lamenteaza decaderea (Recitattivo secco: Dovv'e la mi gloria, dove?). Guvernul in care isi pusese atatea sperante a cazut in Consiliul celor Patru Sute, unde Don Giglio si Don Mircio s-au jurat sa-l rastoarne si pe el (Aria: Ah, perfida alleanza!). Intra Donna Elena, ingrijorata de faptul ca Oficiul Inchizitorilor Statului a primit un denunt impotriva sa.. (Recitattivo strumentato: Sono perduta davvero). Ea ii cere lui Don Traiano s-o consoleze (Aria: Baci, baci, o bel Traiano la tua povvera Elena!). Scena tandra (Duet: Con te partiro per navi sull’ mari!). Intra un servitor care il anunta pe Don Traiano ca in Consiliul celor Patru Sute a fost respinsa propunerea sa de organizare a unui referendum pentru schimbarea denumirii in Consiliul celor Trei Sute. Acces de furie necontrolata a dictatorului-jucator (Recitattivo secco in dialetto dacoromeno: Sa-i bag in ma-sa de gaozari! si Aria: Questo Consiglio perira con me, e che la patria se va fa’n culo!). Donna Elena, incurajata de tandretea lui Don Traiano, ii aminteste ca poporul inca il sprijina (Aria: La gente ti ammano assai!). Don Traiano se remonteaza si promite sa revina in triumf iar Donna Elena il secondeaza (Aria si Duet: All’urne vincero!). Intra Don Luciano, cancelar desemnat, care ii anunta ca va continua sa formeze Consiliul celor Zece in ciuda oricarei opozitii (Aria: Gli Dieci tu avrai doman’!). Ies toti trei la brat, martiali si triumfatori, acompaniati de uralele servitorilor (Trio: Don Traiano alla vittoria, alla gloria popular’! si Cor: Viva, viva il giocattore). Intra Don Emilio, dezorientat si abatut (recitattivo strumentato: Non so piu cosa son, cosa faccio! si Aria: Nott’e giorno faticar, io non voglio piu servir!). (Cortina)

ACTUL II

In cabinetul de taina al lui Don Giglio de la Consiliul celor Patru Sute, Don Giglio, Don Mircio, Don Marco si Don Claudio tin o consfatuire. Don Giglio le expune maretele perspective ce se deschid odata cu rasturnarea dictatorului (Aria: Novembre a noi ci portera fortuna!). Don Mircio, a carui alianta cu Don Giglio este pur formala, il aproba partial (recitativo secco aparte: Ride miglior chi ride alla fine! Ha, ha, ha, ha! si Aria: Con Claudio nostro al fronte traversiamo mar’ e monte!). Don Marco reitereaza sprijinul cavaleriei usoare hune in viitoarea batalie (Aria: Combatteremo fino al hunno!). Don Claudio la randu-i promite sa lupte pana la capat pentru victoria democratiei asupra tiraniei (Aria: Mein Vater Parsifal tragt eine Kronne, sein Rittersohn bin ich, Klaus Johannis genannt!.). Toti patru isi incruciseaza spadele jurand sa nu precupeteasca niciun efort etc etc (Cvartet: Cuatri, Dio, e tutti cuatri!). Intra servitori, paji, scutieri etc. (Coro: Evviva la parlamentaria maggioranza!). (Cortina).

ACTUL III

Alegerile s-au terminat, voturile se numara. Intra Don Vadimio, cu fularul si ochelarii de soare in dezordine, surescitat si spumegand. (Recitattivo secco: Quest’elezion’ mi fanno pazzo! si Aria: Vado a Strasburgo piangere mia sorte!). Iese. Intra Don Giglio, Don Mircio, Don Marco si Don Claudio, urmati de paji, scutieri, servitori in culmea fericirii (Cvartet: Bel triunfo ci abbiamo, pan’e circo a voi doniamo! si Cor: Circo vecchio e pan fresco, viva Claudio il tedesco!) . Intra Don Traiano, impreuna cu Donna Elena si Don Luciano. (Recitattivo secco: L’orso gia e arrivato! si Aria: Alle zeppe sulla piazza mandero questa mal razza!). Intra un crainic si un tobosar care anunta victoria electorala a lui Don Mircio. Don Giglio ii face reprosuri amare lui Don Marco (Recitattivo strumentatto: Maledetti tradittori! si Aria: Mia sorte lui avvrá chi in hunni confiará!). Don Marco riposteaza cu pumnalul scos (Aria: Mori, pagliaccio!), urmeaza duel, Don Giglio este ranit mortal (Aria: Un bel morir tutta la vita onora!). Don Mircio impreuna cu Don Marco il proclama pe Don Claudio cancelar (Duet: Unio trium nationum! si Aria: Sassone fui, ma adesso son rumeno!). Don Traiano este arestat de garzile palatului (Aria: Daró il mio reino per un whisky!) , intra electori si popor. (Coro finale in dialetto dacoromeno: Pleac-ai nostri, vin ai nostri!. (Cortina)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Oct 22, 2009 11:17 am

Nu am crezut vreodată că belcanto-ul italian poate naște o capodoperă care să lase in culo secco tot gesamtkunstwerk-ul german ! Bravo, Igliesco ! Bravo, Erebenciucco !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde viXen » Joi Oct 22, 2009 11:44 am

sper ca nu trebuie sa raspund in arii, dar mi-a placut rau coloana sonora!!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Oct 22, 2009 12:46 pm

excelent ! (scuzati de offtopic)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Humbert » Joi Oct 22, 2009 3:03 pm

Ok, deci fotbal avem, politică avem...aştept cu interes threadul cu motoare şi femei :D
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 22, 2009 3:07 pm

Humbert scrie:threadul cu motoare şi femei :D


Deschide-l tu insuti, ce mai astepti?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Re: Realegerea lui Băsescu - coloana sonoră

Mesajde colegu » Joi Dec 06, 2012 8:19 pm

bre, da la suspendare nu i-a compus nimeni nicio odă?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Re: Realegerea lui Băsescu - coloana sonoră

Mesajde kant emir » Vin Dec 07, 2012 9:44 am

colegu scrie: nu i-a compus nimeni nicio odă?

Au incercat unii un requiem, numai ca i-a bantuit (tot ca un ecou) "Am castigat! Mihaela, dragostea mea"
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Realegerea lui Băsescu - coloana sonoră

Mesajde colegu » Lun Dec 24, 2012 10:39 pm

crecă am greşit tredu, mai potrivită era o manea de guţă. sau p-acolea :hatoff
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka


Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron