Madrigal

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Madrigal

Mesajde eliana » Joi Dec 10, 2009 3:41 pm

Despre ei, ne vorbeste pagina lor de internet, cam asa:

CORUL NATIONAL DE CAMERA „MADRIGAL” a luat fiinta la 11 aprilie1963 in cadrul Conservatorului „Ciprian Porumbescu” (azi Universitatea Nationala de Muzica ) din Bucuresti, din initiativa profesorului universitar si dirijorului Marin Constantin, impreuna cu un manunchi de studenti, absolventi si iubitori ai muzicii corale.


Ne mai vorbesc, poate unele articole, pe care acum nu am rabdarea sa le caut, si ne mai vorbeste muzica lor.


Am avut deosebita placere, ca prin natura muncii mele la radio, sa audiez concertul lor din data de 4 dec. 2009, din sala de concerte a Casei de Cultura a Studentilor.

Pentru ca m-au fermecat intotdeauna, pentru ca sunt deosebiti, si pentru ca muzica lor imi alina chiar si acum sufletul, va scriu si voua.

Pe versurile astea, care mi-au atras atentia...

Rugăciune
Eugen Jebeleanu
Tatăl nostru carele eşti in ceruri
coboară, de eşti, pe pămant
şi opreşte viforul morţii
şi fă din căşti pălării
şi mangaie feţele morţilor
păstrandu-i in viaţă pe vii
şi stai printre noi de ni-eşti tată,
din sangele scurs făcand vin
şi fă din oricare armată
alaiuri civile.
Amin.



...am ascultat interpretarea Madrigalului a delicatei si frumoasei bijuterii compuse de Antonn Pann/Dan Mihai Goia - Tatal Nostru.


In incheierea primului post, va anunt ca azi, la sala George Enescu a Conservatorului de Muzica, Madrigal canta colinde. Doar colinde. De la ora 18.00.

Ne mai auzim pe aceasta tema.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron