Opera

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Buddha » Dum Apr 01, 2007 5:00 pm

Colegu, ai si tu dreptate dar eu ma refeream la un duo: rigoare matematrica si fantezie.
La Schonberg nu gasesti fantezie si nici n-ai cum. El a incercat marea cu sarea, e doar matematica ce-a facut.A recunoscut si el intr-un final ca a fost o experienta nereusita.
Eu vorbeam de capodopere. Asa, lucruri complicate se pot face, de dragul de a le face complicate.

Altfel, asa cum bine ai spus tu, rigoare exista si la alti compozitori, fara aceasta melodia nu ar avea o constructie "solida" care sa o faca sa reziste in timp.
Matematica exista in tot ce facem, daca ne gandim bine. Fara sa ne impunem o rigoare a vietii de zi cu zi, ne-am imbolnavi si am muri mai repede decat ne asteptam.Ca si o melodie. Ca fiinte, poate ca asta si suntem:fiecare din noi e o melodie pe care o fredoneaza unii pina o uita. N-avem suficienta rigoare ca sa rezistam mai mult si nici ei nu rezista ca sa ne tina minte mai mult... :D:
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Dum Apr 01, 2007 6:16 pm

La Schonberg nu gasesti fantezie si nici n-ai cum

şi ce te faci dacă găseşti ?
mie unul supravieţuitorul din varşovia mi se pare una din cele mai frumoase lucrări marca şí¶nberg, şi compoziţia-i cacofonică pană-n măduvă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Lun Apr 02, 2007 5:28 am

[quote="colegu"]ş]

Nu te opreste nimeni sa vezi fantezia cuiva care n-a facut decat sa urmareasca niste reguli stricte. Daca exista, e probabil o simpla impresie sau e ceva accidental. Acum depinde si ce intelegi prin fantezie...decat sa caut fantezie la Schoenberg care n-a pus suflet ci doar a respectat niste reguli impuse de el insusi (de cei trei), eu as prefera o veche fantezie cu doua gemene... :oups: :zambet:
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Mar Apr 03, 2007 9:58 am

dar de unde ştii tu că şí¶nberg n-a pus suflet in ce-a făcut.
marii oameni de ştiinţă au respectat garlă de reguli, şi mă indoiesc că n-au pus suflet in munca lor.
şi mă intorc la supravieţuitorul din varşovia - numai din titlu iţi dai seama că nu-i vorba de o piatră in cădere, de ceva total rece sau mai ştiu eu ce.

iar dacă tot e să ai o fantezie cu 2 dudui, la ce bun să fie gemene coane? păi le mai deosebeşti? nu de alta dar după ceva timp de tras din greu ai să ai impresia că vezi dublu şi să n-o iei razna nu de alta ~p
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Mar Apr 03, 2007 9:48 pm

[quote="colegu"]dar de unde ş]

Sunt si gemene care nu seamana intre ele, la astea ma refeream. Daca seamana intre ele nu mai are poate acelasi farmec... ~g A-) ~g...desi nu se stie niciodata...sunt sigur ca una ar fi mai rea decat cealalta deci ceva diversitate ar fi si acolo... :dir:

Schonberg ? Fireste ca a pus suflet, cine nu pune suflet in munca lui ?
Numai ca nu se vede...asta am vrut sa spun.
Si cei care fac crime in serie sau pasionale pun suflet in ceea ce fac...dar ti-ar placea sa vezi "opera" lor ?
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori