Opera

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde AlexN » Mie Aug 02, 2006 11:41 am

Aha, uite chestia asta n-o stiam. Se vede ca n-am avut curiozitatea sa citesc si libretul :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Dum Aug 06, 2006 2:54 pm

mda,strauss era mare fan de voci inalte,compunea pentru castrati si pentru isterice cu precadere...
decat un tenor care sa dea cu falsetu mai bine una fara oo care sa cante corect(si naspa :D,ca deh,mie numi place)
una peste alta strauss le stie cu inaltele,sunt cateva liduri si arii superbe pentru d-astia cu voci inalte,da eu prefer totusi vocile mai grave putin,prefer o soile isokoski in detrimentul elisabetei capnegru :)

si-l prefer pe ioan in locul lui octavian
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde roxy_foxy » Lun Aug 14, 2006 9:22 am

Am prins si eu recent microbul muzicii clasice.Si mai nou imi place "duetul florilor" din opera "Lakme" de Leo Delibes.Are cineva versiunea interpretata de Jahna?
roxy_foxy
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 14, 2006 9:07 am
Localitate: iasi romania

Mesajde AlexN » Lun Aug 14, 2006 12:37 pm

Dupa ce n-am avut ce face si am vizionat Coppelia, am preferat sa ma tin departe de Leo Delibes... Ma indoiesc ca vei gasi in Romania cu usurinta inregistrari complete ale operei Lakme.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde eliz » Lun Aug 14, 2006 10:45 pm

duetul florilor este dupa parerea mea cel mai reusit duet din muzica clasica. si cand spun asta nu il compar doar cu duetele vocale ci si cu cele vioara-vioara, pian-pian, pian-vioara, voce-pian etc
am si eu vreo 5-6 variante ale duetului florilor iar preferata mea este cea a lui Lesley Garrett. din cate stiu eu ambele voci din duo sunt a ei.

@offtopic
mai asculta duetul asta:
Bach - Double Violin Concerto In D minor (BWV1043) - Largo ma non tanto

in afara de asta duetul florilor nu prea are concurent.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Aug 15, 2006 8:45 am

eliz scrie:am si eu vreo 5-6 variante ale duetului florilor iar preferata mea este cea a lui Lesley Garrett. din cate stiu eu ambele voci din duo sunt a ei.


Pesemne ca are talentul extraordinar de a se dedubla, pentru ca altfel nu poate fi decat o facatura de studio, care nu se poate compara cu o interpretare in timp real.

De acord cu tine: in afara de Winterreise, La ci darem la mano, sonata Kreutzer, duetul Jose-Michaela din Carmen, sonata pt vl si pn de Franck, sonatele pt vcel si pn de Beethoven si Brahms, sonatele pt cl si pn de Brahms, basca niscaiva duete din opere de Mozart, Weber, Rossini, Wagner, Verdi (u.v.a.) -- nu prea are concurenta.

~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Aug 15, 2006 11:06 am

"Duetul florilor" este intr-adevar foarte frumos, dar e vorba doar de o melodicitate iesita din comun. Delibes a avut inspiratia (sau norocul?!) de a compune o bucata atat de proaspata si fermecatoare. Dar, Delibes este la multi ani lumina de tot ce inseamna muzica mare (hai sa nu intram iarasi in polemici fara finalitate, despre cum sa definim acest concept). La capitol balet, Coppelia nu poate sa stea nici lipita cu super glue langa baletul lui Ceaikovski. Am mai ascultat un fragment din Lakme care se gaseste pe Karadar; suna mai mult a sansoneta decat a opera. DAR, pe de alta parte, este o muzica foarte placuta! E cam greu insa sa spui ca "Duetul florilor" este cel mai reusit duet din muzica... Eu votez pentru Tristan si cred ca nu se mira nimeni ~p
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Aug 15, 2006 12:23 pm

Păi nu aşa, nene, la grămadă... Faceţi barem o chestie ştiinţifică - deschideţi un thread separat, cu polling: "Cele mai bengoase duete clasice&operă", cu opţiuni de răspuns: duelul florilor, Largo ma non tanto de J.S. Bach, celebra Barca (pe) role din "Poveştile lui Hoffman" de J.O. Bach, duetul Mime-Călătorul din Siegfried şi alte dueluri de mare melodicitate.

Ca să pot vota şi eu, vă rog să puneţi şi opţiunea Aria nebuniei lui Donizetti, unde apare un duel pe bune intre soprană şi flautul care nu se lasă mai prejos, in timp ce restul instrumentiştilor au rupt-o la goană din fosa orchestrei...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliz » Mie Aug 16, 2006 8:09 pm

Ciuhandru scrie:Pesemne ca are talentul extraordinar de a se dedubla

din cate stiu eu acest procedeu a fost inventat de Fredie Mercury in melodiile caruia corul din acompaniament sau unele duouri era formate tot din vocea lui.
din pacate nu am avut ocazia sa ascult aceasta compozitie live.

AlexN scrie:"Duetul florilor" este intr-adevar foarte frumos, dar e vorba doar de o melodicitate iesita din comun. Delibes a avut inspiratia (sau norocul?!) de a compune o bucata atat de proaspata si fermecatoare.

nu e doar melodicitate. cu melodicitatea ar fi doar o simpla melodie frumoasa. sunt sute de linii melodice deosebite in muzica clasica. aici e alceva. e vorba de cum se imbina doua "chesti", cand una devine mai puternica preia conducerea apoi "aluneca" incet (ori se stinge brusc cateodata) e completata de cealalata care vine ea la "putere" , formeaza un duo egal ca intensitate si melodicitate (cateodata devin o singura voce) apoi cealalta "paleste" si tot asa. asta e magia unei bucati ca duetul florilor nu doar ca are o linie melodica frumoasa. ar fi fost o melodicitate speciala doar cu orchestra si o singura voce.
si daca compar cu restul creatiilor lui Leo Delibes categoric a fost noroc.

[quote="ghionoiul"]Pă]
hai alexn fa un split daca poti si deschide un thread separat incepad cu postul lui roxy_foxy.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Aug 17, 2006 2:39 pm

eliz scrie:hai alexn fa un split daca poti si deschide un thread separat incepad cu postul lui roxy_foxy.


Pai cine crezi tu ca se uita in ciocul Ghionoiului? ~p Oricum voturile nu prea au relevanta in fond, s-a mai incercat si pe alte subiecte. Deocamdata aici se vorbeste despre opera si vad ca, momentan, totul e ok.

Btw, deja Roxy_foxy s-a suparat pe noi si ne-a parasit?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

librete

Mesajde ciopr » Sâm Sep 16, 2006 4:44 am

Salutare

am si eu o intrebare: unde pot sa gasesc libretele de la anumite opere? am luat si eu de pe net niste opere in format mp3 si cateva filmari , dar as vrea sa am si libretul ca sa inteleg ce se canta acolo.
ciopr
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 3:50 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde ciopr » Sâm Sep 16, 2006 6:00 am

Tocmai am gasit un site: http://www.opera.3x.ro/librete.html in care sunt majoritatea, doar ca ...sunt in original. nu as putea sa gasesc traducerile cumva? ca nu ma ajuta deloc daca citesc flautul fermecat in germana, sau nu-l citesc deloc (in italiana se mai intelege cate ceva)
ciopr
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 3:50 am
Localitate: Bucuresti

brodway musicals

Mesajde ciopr » Dum Sep 17, 2006 6:15 am

Ce parere aveti despre muzicalele gen Broadway?
Am vazut de curand filmul "Phantom of the Opera(2004)" de Andrew Lloyd Webber. Am luat coloana sonora atat de la film cat si de la piesa de teatru si pot sa zic ca m-am indragstit de ea.
Imi place si Cats, tot de ALW. Am luat si MAN OF LA MANCHA de Mitch Leigh, gasita la categoria opera, dar de fapt e tot un muzical de pe Broadway.

http://www.newmusicbox.org/article.nmbx?id=1195 - un site interesant unde se gasesc raspunsuri date de diferiti compozitori la intrebarea "care este diferenta intre opera si teatru muzical".
ciopr
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 3:50 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde colegu » Dum Sep 17, 2006 11:27 pm

la prima intrebare gugí£l le cam ºtie pe toate,chiar dací£ le mai incurcí£.
despre ºiturile de pe brí£uduei nu mí£ pronuní¾,o fi opera naºparlie,dar astea confirmí£ acest lucru cu prisosiní¾í£.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Sep 18, 2006 10:20 am

ciopr scrie:Tocmai am gasit un site: http://www.opera.3x.ro/librete.html in care sunt majoritatea, doar ca ...sunt in original. nu as putea sa gasesc traducerile cumva? ca nu ma ajuta deloc daca citesc flautul fermecat in germana, sau nu-l citesc deloc (in italiana se mai intelege cate ceva)


Libretele in original (italiana, germana, rusa) le gasesti pe toate drumurile si sunt gratis. O arhiva remarcabila de librete gasesti pe http://www.karadar.it. Tot aici gasesti mp3-uri fara copyright, dar din pacate inregistrari de referinta vechi de cand lumea. Plus ca serverul merge de te dai cu capul de pereti pana descarci ceva. Dar daca te intereseaza doar librete, aici gasesti cam tot ce vrei, dar in original.

Libretele traduse sunt foarte greu de gasit gratis. Si mai greu de gasit sunt traducerile bune (si nu o engleza fortata si tradus pe alaturi - aici ma refer prin comparatie cu textul german original, atat cat inteleg si eu germana).
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Mie Noi 15, 2006 3:47 pm

de mult n-am mai ascultat o operă care să mă dea pe spate - acest lucru s-a produs azi din fericire.
sven-david sandstrí¶m - cuvantul. acuma nu sunt sigur că e operă şi nu cantată, habar n-am nici nu contează. din cate am priceput eu aşa pe ici pe colo este vorba de un mesaj biblic - cuvantul divin sau ceva de genul. muzica este extrem de abordabilă pentru o compoziţie de secol 21. imi place alăturarea timpanilor de corurile melodice, cvasi melancolice. in general singurul lucru disonant sunt instrumentele de percuţie, ceva alamuri, şi pe alocuri vocile.

superb, ce baftă am să ascult o aşa minunăţie absolut din greşeală :P
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Noi 15, 2006 5:08 pm

Mă declar interesat să ascult această operă de artă ;) Aştept un semnal cand e disponibilă pe haştetepeu.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Noi 15, 2006 6:02 pm

in curand azi mai incolo :) (adică de la ora 18::05)
vezi in directorul _on_cd/
şi dacă eventual descărcai ceva şi acu nu mai e(le tot mut din lipsă de spaţiu) să-mi zici ca să pun la loc.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde cigolea » Lun Ian 22, 2007 8:38 pm

fratilor , unde pot gasi partitura la aria pt bas O, tu Palermo - voce si pian - din opera Vecerniile siciliene

fratilor, cum pot gasi partitura la aria O, tu Palermo - voce si pian - din opera I Vespri Siciliani!?

puteti raspunde tot aici sau pe doncastillio@yahoo.com, cum vreti vo numa' raspundeti!!!!
cigolea
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 22, 2007 8:33 pm
Localitate: Brasov

Help

Mesajde cigolea » Lun Ian 22, 2007 8:42 pm

fratilor, cum pot gasi partitura la aria O, tu Palermo - voce si pian - din opera I Vespri Siciliani!?
cigolea
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 22, 2007 8:33 pm
Localitate: Brasov

raspuns

Mesajde cigolea » Lun Ian 22, 2007 8:46 pm

puteti raspunde tot aici sau pe doncastillio@yahoo.com, cum vreti vo numa' raspundeti!!!!
cigolea
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 22, 2007 8:33 pm
Localitate: Brasov

Mesajde cigolea » Vin Ian 26, 2007 11:45 pm

mai intra careva pe forumu' asta sa-mi raspunda si mie la problema cu partitura aia!?
cigolea
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 22, 2007 8:33 pm
Localitate: Brasov

desteptarea

Mesajde cigolea » Vin Ian 26, 2007 11:47 pm

mai intra careva pe forum' asta sa-mi raspunda si mie la problema cu partitura aia!?
cigolea
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 22, 2007 8:33 pm
Localitate: Brasov

Mesajde colegu » Sâm Ian 27, 2007 1:54 pm

da coane intrăm, dar eu unul n-ascult o tu palermo şi cu atat mai mult n-am partitură pentru aşa ceva.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde cigolea » Joi Feb 15, 2007 12:04 am

Bine Colegu' da' furnizati-mi si mie niste site-uri mai tari unde pot gasi asa ceva (Vecerniile Siciliene, Don Carlo, La forza del destino) free of course si va rog nu va suparati pe indrazneala mea. Si, apropo daca n-ai ascultat O tu Palermo fa bine si ascult-o ca-i super! http://www.youtube.com o gasesti aici! Mersi si mii de scuze
cigolea
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 22, 2007 8:33 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Buddha » Sâm Mar 31, 2007 6:25 pm

cigolea scrie:Bine Colegu' da' furnizati-mi si mie niste site-uri mai tari unde pot gasi asa ceva (Vecerniile Siciliene, Don Carlo, La forza del destino) free of course si va rog nu va suparati pe indrazneala mea. Si, apropo daca n-ai ascultat O tu Palermo fa bine si ascult-o ca-i super! http://www.youtube.com o gasesti aici! Mersi si mii de scuze


Cigolea, lasa opera italiana si apuca-te serios de Mozart. Vad ca mai toti o dati pe italienii lacrimogeni, asta e muzica comerciala.
Daca studiezi arii din Mozart, ajungi departe. E mult mai greu decat Verdi, stiu, dar te ajuta enorm.
Din cauza dificultatilor muzicii lui Mozart, mai toate sopranele fug disperate spre Pucini si Verdi...cate reusesc sa cante aria Reginei Noptii ?- si acolo nu-ti permiti sa gresesti ca te-ai ars, in timp ce la Verdi poti s-o dai cotita cat vrei, la el se numeste "interpretare"...
Dar de la barbati aveam alte pretentii...
Treci si fa un Don Giovanni, un Leporello, un Tamino sau Papageno...un Figaro, sunt multe optiuni.
Cu Wagner e mai greu fiindca operele lui sunt f. lungi si sunt greu de pus in scena si din cauza decorurilor. Dar poti sa alegi si de acolo ceva.
Insa formeaza-te cu Mozart daca vrei sa faci ceva. Apoi, muzica comerciala poti canta cata vrei, pentru succes facil si bani.

Eu am partiturile generale la Flaut si Don Giovanni, dar le gasesti pe la biblioteci.
Vad ca ai intrebat si de librete, pe internet ar trebui sa gasesti orice.Multa bafta!
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Sâm Mar 31, 2007 7:28 pm

nu există niciun fel de corelaţie intre dificil şi frumos, sau vice versa.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Sâm Mar 31, 2007 10:16 pm

[quote="colegu"]nu există]
Adevar grait-ai.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Buddha » Dum Apr 01, 2007 2:19 am

[quote="colegu"]nu există]

Ba as putea spune ca exista. Muzica lui Mozart are o rigoare matematica.
Perfectiunea vine din corelatia intre rigoare si fantezie.
Muzica mare, in general, nu este deloc usor de interpretat. Tehnica nu este tocmai la indemina. Multi pianisti se tem sa cante Mozart sau Chopin.

Un pianist italian mi-a spus odata, dupa un concert (cantase Ceaikovski) :"Daca cant Concertul 1 de Ceaikovski am sanse mai mari sa am succes, sunt primit cu bratele deschise de critici si public. Daca cant un concert de Chopin, voi fi privit cu ingaduintza sau chiar cu condescendentza, ca si cum as avea pretentii de mare pianist, si efortul de a canta ceva atit de delicat-dificil este in van, nu se merita"
Dar asta nu inseamna ca muzica lui Ceaikovski nu este frumoasa.
Grieg a spus:" Nu ar trebui sa comparam o maretie cu o alta"

Totusi, fiecare isi alege muzica dupa gustul sau. Colegu a zis deja ca ceea ce conteaza este sa-mi placa mie. Lui nu-i place Brahms. E ok, il tachinez si eu prieteneste dar mie-mi place. Mie-mi place si Schubert care-i place lui.
Deci am o placere in plus pe care el n-o are.
Dar nu ma inebunesc italienii, care poate ca lui ii plac. Si aici apare la mine o placere in minus sau chiar mai multe.

Totusi, ramin la ideea ca ceea ce este frumos si mare, prezinta si un grad mai mare de dificultate.

Sa nu ne lasam inselati de aparente.Un violonist mi-a spus intr-o zi ca muzica lui Paganini e tehnica iar a lui Brahms e filosofie si ca e superioara muzicii lui Paganini. Mi s-a parut stupid.
Cei doi compozitori sunt diferiti din start. Paganini e asemeni lui Chopin sau Mozart, la ei muzica reflecta paradisul pierdut. Chiar si durerea este senina, luminoasa. Sa ne amintim de Recviem.
In timp ce la Brahms se simte lupta pe care o duce aici pe pamint, simti parca taietura in carne vie desi are si el pe alocuri o muzica de o mare poezie, care te inaltza, e magnific in alt mod.

Luati insa valsurile lui Brahms si sonatele pentru pian. Sunt superbe dar totusi, in fata unei lucrari de Chopin, parca palesc dintr-odata, nu mai au aceeasi fortza. Si atunci revenim la marile lui simfonii.
Sunt multe de spus si de analizat.
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Dum Apr 01, 2007 10:16 am

Muzica lui Mozart are o rigoare matematica.
Perfectiunea vine din corelatia intre rigoare si fantezie.

şi muzica lui şí¶nberg are o rigoare şi mai matematică, sau a lui xenakis.
tocmai de aceea mulţi spun că-i cacofonie.
cine are dreptate?
arta nu e perfectă, nimic nu e, e perfect ceea ce ne place nouă, şi imperfect restul.
muzica nu se supune niciunei rigori, de ce s-ar supune?

Totusi, ramin la ideea ca ceea ce este frumos si mare, prezinta si un grad mai mare de dificultate.

la orice oră pot să compun ceva extrem de greu de interpretat, fără să am impresia că nu fac altceva decat zgomot brut!!
simplu, o secvenţă de 23(random) de sunete de durată 1/800, apoi aceleaşi sunete randomizate din nou, cu durata de 1/700 şamd. şi banala şaisprezecime o să ţi se pară marş funebru :)
cu siguranţă o să se trezească cretinei care să spună că ce-am făcut eu e meserie, la fel cum e 4'33" de gigel cage ;)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator