Compozitorii rusi

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Compozitorii rusi

Mesajde basstard » Mie Iun 18, 2003 11:38 am

Compozitorii rusi formeaza un tablou aparte in peisajul muzicii clasice.
Prokofiev, Glinka, Mussorgsky, Stravinsky, Rimski-Korsakov, iar dintre cei mai putin cunoscuti Arenski, Liadov, Balakirev, Liapunov sunt compozitori mai putin ascultati si mai greu digerati de publicul meloman (Prokofiev, Korsakov si poate Glinka sunt ceva mai populari).
Lucrarile lor sunt mai putin "slagaristice", fara teme usor de retinut (a la Strauss, Mozart, Beethoven etc). Dimpotriva, teme mai ciudate sunt repetate obsesiv, iar prin procedee aflate la limita muzicalitatii (cum ar fi dodecafonia) se obtine o atmosfera tensionata si uneori macabra. (am recunoscut numeroase pasaje din Mussorgski, Stravinsky si Prokoviev pe coloane sonore ale unor filme de groaza mai vechi)
Cu toate acestea muzica lor mi se pare mai profunda, mai intensa, iar partile "calme" imi par de o sensibilitate deosebita.
O scurta lista cu lucrari deosebite ale compozitorilor rusi (le recomand celor care vor sa se apropie de muzica ruseasca, cei care au facut-o deja poate schimbam ceva pareri)
Prokofiev - Dance of the Knight (din Romeo and Juliet ballet)
Glinka - Uvertura la Ruslan Si Ludmila
Mussorgski - Pictures at an exhibition
Stravinski - Pasarea de foc
Korsakov - Flight of the bumble-bee
Arenski - Fairy Tale

Din acest tablou l-am omis in mod deliberat pe Ceaikovski pentru ca nu mi se pare ca se incadreaza prea bine intre restul (nu ma refer la valoarea lucrarilor sale, ci la "sound" )
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 18, 2003 11:54 am

Nu ma pot lauda ca am ascultat muzica clasica. Doar ce mi-a trecut si mie pe la ureche. Am cateva viniluri (vreo 150) ale parintilor mei si le mai ascult din cand in cand...dar nu pot spune ca am retinut titluri de opere sau alte chestii.

Insa pe Prokofiev l-am retinut. A sa Romeo si Julieta am ascultat-o de zeci de ori...cu aceiasi placere. Intreaga piesa parca emana un mare dramatism.

Pacat ca bassplayer nu l-a amintit pe Hatchaturian (sper ca asa se scrie). Un compozitor gruzin , daca nu ma insel. Oricum..eu il incadrez tot la rusi. Imi place foarte mult "Dansul sabilor"
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mie Iun 18, 2003 12:12 pm

cine e shi ce vrea threadu' asta?

adica compozitori rushi, da' pe Ceaikovski il pui la PS, iar de Rahmaninov si de Shostakovici nici nu aminteshti

asta pentru ca vad ca ii consideri anti-shlagaristi, sau ca temele macabre ar avea vreo relevantza in specificitatea lor, afirmatzii cu care nu sunt de acord.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde basstard » Mie Iun 18, 2003 12:38 pm

Ma, io cu tine nu discut ca se ajunge la cearta.
Mea culpa pt Rachmaninov, mi-am turnat un lighean de cenusa in cap.
Cu Shostakovici n-am nici o treaba, nu-i neam cu tata.

PeSe: posturile reprezinta opiniile proprii si personale ale iuzarilor. Vezi de rusi si lasa-ma pe mine linistit.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Iun 18, 2003 1:01 pm

nu discutzi cu mine pentru ca nu ai argumente, dar asta este unofficial, ok?
ash vorbi de rushi, dar mie nu-mi provoaca nici-o placere sa enumar nume de compozitori sau de opere sau ce muzica ascult in momentul asta. cineva lanseaza o parere shi altzii sunt de acord sau nu cu aceasta. insa printre emitzatorii de pareri se afla shi detzinatorii adevarului universal care nu accepta polemica, irascibili shi suficientzi.
da, ai dreptate, rushii sunt nishte anti-shlagarishti, happy now?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mie Iun 18, 2003 1:32 pm

bassule, hai ca m-ai lovit si pe mine in fericire. cum sa-l pui tu la pies pe domnul Ceaikovski?! :rolleyes: si in mod deliberat, ca daca era fara intentie mai ziceam...pai titlul threadului, dupa cum tu l-ai botezat, suna cam asa: Compozitori rusi, indiferent de sound. acum, io, ca simplu iuzar, intru si observ cu stupoare ca nu-i Ceaikovski (il gasesc pe ultimul rand-cei din urma vor fii cei dintai). mah, poate ca sunt eu mai in afara soundului de care ai amintit tu, da' mie acest compozitor rus imi gadila frumos si suav coarda aia sensibila si clasica. :)
Piotr Ilici Ceaikovski a fost unul dintre primii muzicieni rusi care au studiat intr-unul din nou infiintatele conservatoare, asta prin 1860, iar la 26 de ani compunea prima simfonie.

e pacat zau sa nu-l amintesti oleaca mai amanuntit (daca tot ai deschis threadu'), macar pentru cele 3 mari balete (ca nu degeaba fu considerat deschizator de drumuri in acest domeniu) si tot se merita. *p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde jiji » Mie Iun 18, 2003 8:39 pm

Imi place foarte mult suita simfonica "Seherezada" a lui Rimski-Korsakov

Iar despre Ceaikovski nu ma pronunt, da daca si pe acest forum incepeti cu certuri si replici imbecile io cred ca renunt la acest portal. Macar aici pastrati un ton mai relaxat, ce dracu.

Cei care ati sarit in sus cu Ceaikovski, nu credeti ca merita de fapt sa ii deschideti un thread separat?
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mie Iun 18, 2003 9:35 pm

Glinka este considerat intemeietorul scolii ruse, pana la el nu exista nimic notabil. Mussorgski si Rimski-Korsakov faceau parte din grupul "Celor Cinci", alaturi de Cesar Cui, Borodin si conducatorul grupului, Balakirev. Partea interesanta e ca, in afara de Balakirev, toti ceilalti erau autodidacti si practicau alte meserii ( Borodin de ex. era chimist).
Din ce a uitat bassul sa enumere cel putin remarcabili sunt Rahmaninov, Skriabin si mai ales Shostakovich.
Shostakovich a avut nesansa sa traiasca in Rusia sovietica, dominata si artistic de cretinismul unor conducatori ca Stalin sau Hrusciov... asa se explica faptul ca marile sale creatii ( Simfonia 1, Nasul, Lady Macbeth si mai ales Concertul n1. 1 pentru pian) sunt compuse pana la mijlocul anilor 30.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Iul 25, 2003 12:59 am

Mie unu imi place mult de tot Stravinsky(Rite of the Spring,Pasarea de Foc)shi am mai ascultat ceva Mussorgsky ,Glinka(Ruslan shi Ludmila) shi Prokofiev(Romeo si Julieta)(mda,banal shtiu:)).Nu ma prea pricep io la muzica clasica insa shtiu k Stravinsky a fost un fel de deschizator de drumuri in muzica simfonica moderna.M-iam luat de curand un cd cu el in interpretarea Orchestrei Simfonice din Munchen insa nu prea m-a convins ,comparativ cu o inregistrare mai veche a Boston Philarmonic(dirijor Benjamin Zandler).Oricum threadu e interesant,cu ocazia asta mai aflu shi io lucruri noi.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde alter ego » Dum Mar 21, 2004 9:49 am

Interesant thread. Sa va spun si eu parerea mea. Titlul este intr-adevar prost ales: daca spunem "Compozitori rusi", atunci sa vorbim despre toti. Daca unii dintre ei sunt exclusi, atunci ar trebui spus dupa ce criterii. Iar eu chiar nu prea vad care ar putea fi criteriul de excludere a lui Ceaikovski din lista prezentata. Voi incerca sa fac o mica analiza. Dar mai intai trebuie sa spun ca n-am ascultat nimic de Arenski, Liadov, Balakirev si Liapunov, deci nu ma pot pronunta asupra lor.

Despre restul acum. Glinka, sper sa nu ma insel, a fost cel mai timpuriu dintre ei. Muzica lui l-a inspirat mult pe Ceaikovski, pe Rimsky-Korsakov si, mai incoace, pe Stravinski. Exista mari similitudini intre acesti compozitori si eu nu prea vad de ce sa fie exclus tocmai Ceaikovski dintre ei. Este adevarat ca Stravinski, pentru ca si-a petrecut cea mai mare parte a vietii in secolul XX, a creat o opera mai moderna, dar ea pastreaza inca muzicalitatea atat de draga predecesorilor sai. S-ar putea spune la prima vedere ca muzica lui Stravinski, ca si, mai ales, a lui Korsakov, este mai viguroasa, mai plina de forta, dar cei care cred ca Ceaikovski n-a avut nimic de-acest gen poate n-au ascultat decat baletele. Le recomand cu caldura Capriciul italian si, mai ales, Concertul nr.1 pentru pian si orchestra. Imi pare rau, dar nu gasesti nimic de genul asta la Strauss sau la Mozzart (si-n paranteza fiind spus, este grav daca compozitiile dramatice ale lui Beethoven, desi intr-adevar usor de memorat, ajung sa fie luate drept shlagare).

Dintre cei de pe lista, doar Prokofiev se abate de la formula clasica in care se incadreaza si Ceaikovski. Din pacate, pentru gustul meu, el pastreaza forta, dar abandoneaza muzicalitatea pentru originalitatea cu orice pret. "Petrica si Lupul" suna pentru mine aproape ca o cacofonie in comparatie cu operele lui Ceaikovski (dar ma rog, e o chestiune de gust). In orice caz, odata cu Prokofiev secolul XX a produs o pleiada de compozitori moderni si postmoderni, care mai de care mai originali si, in acelasi timp, mai plicticosi. As compara acest fenomen cu ceea ce s-a intamplat in domeniul poeziei. Oricine poate scrie versuri albe, dar versuri cu rima care sa nu fie stupide si naive nu pot scrie decat poetii cu adevarat geniali. Asa si in muzica: shlagare, shlagare, dar nu oricine le poate compune. Dar sa sufli aiurea in alamuri si sa pretinzi ca imiti vantul si alte "inovatii" de acest gen, asta e mult mai usor. Uneori chiar te intrebi daca ceea ce asculti mai e muzica. Adevarata muzica s-a mutat in domeniul rock, pop... Trist dar adevarat.

Imi cer scuze daca am plictisit cu mesajul asta prea lung.
alter ego
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:18 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde alter ego » Dum Mar 21, 2004 6:15 pm

Adevarata muzica s-a mutat in domeniul rock, pop... Trist dar adevarat.


Am mai vrut sa adaug ceva, dar mesajul a plecat inainte sa apuc sa-l editez : Vreti sa ascultati muzica contemporana "clasica" buna? Atunci ascultati Muse - Butterflies and hurricanes, sau Blackout (Rachmaninov ar fi incantat).
alter ego
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:18 pm
Localitate: bucuresti

Ceaikovski si Eminescu

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 22, 2004 1:52 pm

Am senzatia ca Ceaikovski e cam in aceeasi pozitie in muzica rusa in care este Eminescu in poezia romaneasca. Eminescu e clasicul incontestabil al poeziei romanesti, dar, dintr-un motiv care imi scapa, e privit in ultima vreme cu tot mai multa condescendenta. Daca spui ca iti place Eminescu sau ca e chiar poetul tau favorit, risti sa primesti de la unii intelectuali cu obraze "subtiri" cate un zambet superior... Ia uite-l si pe pacaliciul asta, n-a citit in viata lui o poezie de Nichita... Ei, cam asa sta treaba si cu Ceaikovski. Daca il numesti compozitorul tau favorit (dintre rusi cel putin), se vor gasi cate unii care sa te priveasca cu superioritate, pentru ca nu esti in stare sa intelegi profunzimea lui Stravinski sau Prokofiev.
Dom'le, toata stima pentru Stravinski si Prokofiev, eu unul ii consider mari pe amandoi, si in unele privinte superiori lui Ceaikovski (cel putin ca mijloace de exprimare muzicala; e si normal, intre timp muzica a mai evoluat). Dar ce e rau in faptul ca, dintre toti rusii, il consider tot pe Ceaikovski "luceafarul" ? Desi nu sunt un melancolic si un patetic de felul meu, nu pot sa nu raman impresionat de pasiunea si mai ales de sinceritatea coplesitoare cu care Ceaikovski isi exteriorizeaza sentimentele.
Da, imi place Nichita, dar consider ca tot Eminescu este si va ramane momentul culminant al poeziei romanesti.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Mar Mar 23, 2004 1:23 am

prea i-ati sarit in cap lui bassplayer...n-a vrut sa zica decit ca tceaikovski se diferentiaza mult de ceilalti compozitori rusi si ca ar vrea sa discute aici despre ceilalti
...................................................
...asadar sa deschidem un thread separat cu tceikovski....
.........................................................
cit despre ce a zis ghionoiul... ,eu nu cred ca se ,,rusineaza,, cineva de tceaikovski :)
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 23, 2004 8:49 am

Ba putem foarte bine discuta si aici despre Ceaikovski, si asa nu e prea mare inghesuiala... :)
Da' eu as lansa alta intrebare: ce parere aveti de Mussorgski in general si de "Boris Godunov" in special ? Eu il gasesc un geniu neimplinit pe Mussorgski. "Boris" e una din marile capodopere ale operei, dar nu ar fi avut aceasta sansa fara contributia salvatoare a lui Rimski-Korsakov si Borodin, care au finalizat o mare parte din orchestratie. Acelasi lucru e valabil despre "Tablouri", o lucrare gandita in mod genial, dar lasata balta dpdv al mijloacelor de expresie instrumentala (pianul singur este incapabil sa redea multimea de nuante gandite de Mussorgski si puse admirabil in valoare de orchestratia lui Ravel). Neimplinirea lui Mussorgski consta in faptul ca era prea comod ca sa termine ca lumea un lucru inceput bine. Sau nu prea avea timp, era cam ocupat cu sticla de vodca... :)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Joi Apr 01, 2004 2:48 am

pt. ghionoiul am o mica intrebare legata de mussorgsky...am ascultat o sonata de pian compusa de el...problema e ca nu stiu ce-i cu ea, adica am downloadat-o ca ,,mussorgsky piano sonata in Cmajor,,( nu-i numerotata, )...o fi singura lui sonata? mi s-a parut de exceptie... (aveai dreptate cind spuneai ca e un geniu neimplinit)...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 01, 2004 8:06 am

Nu stiu, shepte vieti, ce-i cu sonata in do major, nu am ascultat-o. Eventual, daca nu are prea multi megi, ti-as putea da o adresa de mail la care sa mi-o pasezi si mie. Asa poate o sa reusesc sa imi dau cu parerea, altfel nu.
Dintre lucrarile lui Mussorgski s-ar putea sa mai gasesti pe net "O noapte pe muntele plesuv" (night on a bare mountain) - o lucrare relativ cunoscuta, nu geniala, dar de efect dpdv al atmosferei.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Joi Apr 01, 2004 5:06 pm

-sonata asta are ,,enorm de multi megi,,(vreo 80 kb):)...o gasesti la http://www.classicalmidi.co.uk/modest.htm...
-cit despre ,,night on the bare mountain,, era pina nu demult singura lucrare pe care o stiam de la mussorgsky...prima oara am auzit de mussorgsky in filmul lui disney ,,Fantasia,,(facut cu dirijorul leopold stokowsky)...in episodul cu ,,night on the bare mountain,, se ilustreaza o noapte cu spirite si vrajitoare ce se destrama dimineata, cind se aud clopote si incepe corul din ,,ave maria,,(interesant contrast)
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Miruna din cer » Dum Ian 23, 2005 10:23 am

Spuneti-mi de unde pot face un downlod de unde sa pot lua Concertul nr 2 pentru pian si orchestră de Tchaicovsky
Miruna din cer
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 23, 2005 10:06 am
Localitate: acasa

Mesajde kant emir » Mie Ian 26, 2005 1:03 am

Mussorgski - Pictures at an exhibition - o mica si lipsita de rautate intrebare: daca MM a fost rus si noi suntem romani, de unde titluri in engleza (ori chiar nume "adaptate" - Tchaicovsky etc) ?
La topic - primul contact cu "Tablourile" l-am avut indirect, ascultand varianta (de asemenea "occidentalizata" - ca sa vezi coincidenta !) Isao Tomita "Pictures at an exhibition" de prin anii '70 cred, "muzica electronica" i se spunea. Frumoase ambele variante - as mai adauga ca la interpretarea lui Isao Tomita se pot intalni niste exemple de sunet incredibile, mai ales pentru acele timpuri.
Foarte, foarte frumos, dealtfel. Realmente convingatoare transpunerea in muzica a unei alte arte, pictura. Tot asa cred ca a fost si cu teatrul radiofonic - nu e vb doar de ce mai stim noi de pe la Radiodifuziunea noastra, ci de RADIO-ul anterior televiziunii, care facea legatura dintre sala de spectacol si "fotoliul din odaie", aducand (macar) sunetul celor ce nu se puteau bucura de show.
Despre comoditatea si "aplecarile" spre beutura ale lui MM - ce pot eu sa spun, nu stiu prea multe si nici nu stiu cat de mult conteaza. A avut "sclipirea", a lasat in urma lui ceva autentic (si deosebit), chiar daca au mai muncit si altii pe langa el. Ar putea sa fie suficient.
Ceaikovski e cam in aceeasi pozitie in muzica rusa in care este Eminescu in poezia romaneasca. - doua arte diferite, doua popoare (atat de) diferite. Mi-a placut aceasta analogie, cred ca subscriu.
Rahmaninov? Alta pilda de sensibilitate. Am pe acasa, pe undeva o inregistrare (fireste, plina toata de pocnete) cu un concert de-al sau, dirijat de el insusi. Nu stiu cum as putea sa fac sa-l ofer oricui ar vrea sa-l asculte. O sa-l fac mp3, dar mai incolo n-am nici o idee, pt ca o sa iasa marisor. Daca aveti voi (prin "voi" inteleg pe acei care ar fi interesati de asemenea raritate)vreo idee, astept recomandari.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cvasile » Vin Ian 28, 2005 9:41 am

[quote="Miruna din cer"]Spuneti-mi de unde pot face un downlod de unde sa pot lua Concertul nr 2 pentru pian si orchestră]

In subiectul deschis de mine "INTELEGEREA MUZICII" am mentionat un site foarte bun pentru melomani: Karadar.com

http://www.karadar.com/Mp3composer/

Daca te pot ajuta co orice alta informatie sau lamurire, nu ezita !
undefinedundefinedundefinedcvasile
cvasile
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Dum Ian 30, 2005 1:37 am

Am incercat sa fac upload-ul la Concertul nr 2 pt P & O - Orch din Philadelphia (L Stokowski dirijor, Rahmaninov la pian - am gresit in postul anterior) - aprilie 1929, si nu am reusit. Atasez s-shot (cu precizarea ca este vb de mp3 in regula) cu msg de eroare pe care-l primesc. O fi vb de marime (nu stiu, care e dimensiunea maxima care se poate atasa unui post ?) sau ce ?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde shoeman » Sâm Apr 02, 2005 11:55 am

desi observ ca threadul asta e cam parasit fac o tentativa de "resuscitare":rolleyes: ...
Ceea ce imi place mie cel mai mult la compozitorii rusi este ca fiecare are un stil caracteristic bine individualizat, de ex Ceaikovski are ca principiu "melodia inainte de toate" sau Rahmaninov are o muzica sumbra cu acorduri incarcate si grele. O alta caracteristica este folosirea motivelor folclorice care aduc un plus de originalitate si imbogatesc structura melodica.

Baletul rus, cu toate ca apare mai tarziu, reuseste in scurt timp sa isi creeze un renume si o scoala solida. Cele mai interesante mi s-au parut Lacul lebedelor de Ceaikovski, Petruska si Pasarea de foc de Stravinski.
Ultimele 2 sunt moderne fiind inspirate din basme si povesti populare, sunt stranii si misterioase, de aceea au un farmec deosebit.
Avatar utilizator
shoeman
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:00 am

Musorgski, Pictures in an Exhibition

Mesajde sol » Sâm Apr 30, 2005 7:38 am

Titlul s-a tradus din rusa si nu are nici o semnificatie. Expozitia era a criticului de arta Stasov, prieten cu grupul celor cinci, cu tablourile lui Hartmann, inclusiv schite, proiect (ne)finisate inclusiv de arhitectura... pana la schite de blocnotes. Musorgski a fost foarte impresionat si nu numai de tablouri, gnomul de pilda era o schita pentru un spargator de nuci. Ravel a orchestrat lucrarea la cererea lui Kusevitski, caruia i se ceruse aceasta orchestrare in mod expres.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde AlexN » Mar Mai 03, 2005 1:16 pm

Pozitia lui Ceaikovski nu poate fi nicidecum contestata. Cred insa ca Ghionoiul are dreptate cand zice ca astazi unii intelectuali vor spune ca este mult prea banal Ceaikovski. Prostii!!! E suficient sa asculti Simfoniile 5 si 6, Simfonia Manfred (preferata mea!!!) si uverturile Romeo si Julieta, Furtuna, Hamlet ca sa-ti dai seama ca acest compozitor este oricum, numai depasit nu!... Parerea mea e ca adevaratul Ceaikovski nu poate fi gasit in balet, ci in simfoniile sale, atat de pline de dramatism si suferinta.

Cu exceptia lui Rachmaninov, care este absolut MAGNIFIC, n-as putea spune ca savurez in mod deosebit muzica celorlalti compozitori citati aici. "Tablouri dintr-o expozitie" ar fi trecut aproape neobservata daca n-ar fi orchestrat-o Ravel. Prokofiev este intr-adevar minunat in Romeo si Julieta, dar alte lucrari pe care le-am ascultat mie nu mi-au spus nimic. In fine, probabil chestie de gust. Iar Stravinski... omul asta chiar a compus muzica?! Nu inteleg cum de a avut indrazneala sa zica ca Beethoven si Wagner ar fi lipsiti de melodie! Pentru mine, muzica lui Stravinski este zgomot alb.

Kant emir, cunosc inregistrarea la care te referi, este intr-adevar legendara. A mai fost difuzata pe Romania Muzical. Este un feeling aparte sa-l asculti pe insusi Rachmaninov interpretandu-si propriul concert... si totul sub bagheta vrajitorului Leopold Stokowski...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Mai 03, 2005 1:56 pm

Alex, nu pune la suflet tot ce zice Stravinski. Ar insemna ca trebuie sa ne punem capat zilelor daca stam sa ascultam tot ce zicea de pilda Wagner despre inaintasii si mai ales contemporanii sai. In afara de Beethoven, pe care il idolatriza, restul erau toti o apa si un pamant. Iar Ceaikovski si Brahms ii provocau pur si simplu repulsie si ura !
Eu am mai gasit cate ceva interesant prin "Pasarea de foc", o lucrare de tinerete care mai aminteste de filonul sanatos al baletului ceaikovskian, altfel nu sunt nici eu un fan al lui Stravinski.
Despre Mussorgski: e mare, e colosal ! Atata doar ca se ascunde foarte bine. :hehe: Ceea ce l-a impiedicat pe Mussorgski sa fie apreciat precum merita este stravechiul viciu al oamenilor in general si al rusilor in special: beutura. ;M Alcoolist convins, Mussorgski s-a lasat stapanit de comoditate si de lene. De aceea Tablourile au trebuit descoperite cu ajutorul nepretuit al lui Ravel, iar Boris Godunov a ajuns pe scena datorita lui Rimski-Korsakov si Glazunov, care au orchestrat-o aproape integral. Ambele lucrari sunt capodopere de exceptie, insa, spre rusinea sa, Mussorgski le-a lasat de izbeliste si ar fi ramas practic anonime fara stradaniile merituoase ale altora.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Mai 12, 2005 3:26 pm

dintre rusi,in ultimul timp imi plac simfoniile lui nicolai miaskovski!
concertele pt pian ale lui prokofiev sunt unele dintre cele mai reusite concerte pt pian in opinia mea.
cat despre shostakovich nici n-am cuvinte,cvartetele 5,8 si 10 vorbesc de la sine,ca sa nu mai spun nimic de simfonii...dar legat de shostakovich eu chiar ma mir ca a trait in perioada in care a trait...ma asteptam sa fie redus la tacere dar ciudat acest lucru nu s-a intamplat..

mi-a placut remarca ghionoiului in legatura cu mussorgski si sticla de vodka :)
aaa,era sa-l uit pe cerepnin(alexander , ca-s mai multi) - are o sonata pt violoncel dementiala!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Chopin si Rahmaninov-inger si demon?

Mesajde shoeman » Dum Mai 15, 2005 4:26 pm

Cu chiu cu vai am apucat sa postez pe forum dupa lupte seculare(care au durat aproape o saptamana :) ) cu browserul si conexiunea mea cu toane.
De la un timp incoace ascult mult Rahmaninov. Am capatat, as spune, o dependenta pentru muzica lui. In autobuz, in sala de curs, ma urmaresc teme din simfonia 1, concertul pt pian nr 3(prima parte in special) si mai ales preludiile. Dificultatea dusa pana la extrem a partiturilor imbinata cu concizia si frumusetea melodiilor ma fascineaza. Rahmaninov avea degete foarte lungi (putea sa acopere o octava jumate) ceea ce ii permitea sa faca acorduri ce azi par imposibile multora, spre deosebire de Chopin care avea o mana mica, si ca atare piesele sale sunt mai "cantabile". Am inregistrarea concertului nr 3 cu Rahmaninov "himself " care umbreste toate celelalte interpretari, inclusiv pe cea a marelui Horowitz(de altfel un specialist al muzicii sale). Partea cu cadenta din prima miscare ma uimeste si ma inspaimanta - cum poate canta un OM asa ceva?! Alta partitura ce impune mari probleme executiei dar si auditiei este sonata nr 2 pt pian. Ma incanta faptul ca nu am inteles-o in intregime, ca mai pot descoperi intelesuri ascunse printre "ciorchinii" de note ce tensioneaza la maxim coardele pianului. Muzica lui Rahmaninov o asociez uneori cu rock-ul(e ciudat, nu?) in care pianul substituie cu brio chitara calda. Un lucru interesant pe care l-am aflat: in ultima parte a carierei, Rahmaninov a modificat o serie de lucrari printre care si concertul nr 4 care initial nu s-a bucurat de succes. Mult timp s-a cantat varianta revizuita, saracita stilistic, ce nu se ridica la valoarea originalului, pana de curand, mai precis in 2001 cand a fost readoptata versiunea originala.
Avatar utilizator
shoeman
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mai 15, 2005 5:27 pm

eh,nu pot spune ca chopin avea sau nu avea mana mica,cert e ca studiile opus 10 si 25 sunt al naibii de dificile...
si parca insuficient de grele pe langa marele liszt :D
preludiile ca si studiile lui rachmaninov imi aduc aminte de chopin...
dar culmea,la rachmaninov adevaratele compozitii de rezistenta in opinia mea sunt clopotele(opus 35) si vespers-urile(opus 37)
nici concertele pt pian nu-s de colo dar sunt prea melodice pentru gustul meu :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mai 17, 2005 8:31 pm

In ultima vreme l-am descoperit pe Nikolai Rimsky-Korsakov, in special datorita operei sale ce l-a consacrat...si anume Scheherazade...o suita cu iz oriental inspirata din nemuritoarele 1001 nopti, clasicele basme persane.
Korsakov transpune in simple note muzicale sentimente de o mare profunzime si de asemenea creeaza peisaje de o rara frumusetze. De exemplu...eu parca simt furtuna pe mare...ascultand una dintre bucatile suitei.
Cuvintele sunt de prisos. Efectiv nu imi explic genialitatea acestor compozitori....
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde colegu » Mar Mai 17, 2005 10:23 pm

apropo de korsakov,ce parere aveti de concertul pt pian in do diez.op.30?
eu unul il gasesc interesant...pacat ca e omis din repertoriile clasice..
sonatele pt pian ale lui prokofiev trebuie mentionate - a 6-a si a 7-a au finalul demential!
si daca am pomenit de sonate de pian apoi musai sonatele lui skriabin

o alta lucrare superba,este cantata(?) ioan din damasc a lui sergei taneyev.
ultima parte e de o tristete sfasietoare!

si daca tot am inceput sa postez ce-mi place mie ajung la sostakovici -
incep cu simfoniile 5,7,8,10,13...si 11 musai rozhdestvensky!
apoi poemele bazate pe poezii populare evreiesti,op.79a(varianta orchestrala)
tot aici recomand si oratoriul cantecele padurii,Op.81 sau opera don'soara macbeth din districtul mtsensk.
iar ca lucrari pt pian celebrele preludii si fugi op.87
aa,era sa uit cvartetele - pt inceput cvartetul 10 allegretto furioso e cel mai tare :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator