The Psychedelic Goa-Trance...

ce-a fost pe Muzici o data

The Psychedelic Goa-Trance...

Mesajde Astrix » Lun Oct 03, 2005 5:11 pm

To start I want to say that I'm using the words "Psychedelic Trance" and "Goa-Trance" for the same kind of music! But what really is Goa-Trance? Because Goa-Trance came out of New Beat, Gothic, New Wave, Industrial, Electro, Detroit & Psychedelic Rock it has an unique sound that is more complicated as the most modern Electronic dance music!
De ce e atat de putin folosit cuvantul "Goa" in Romania??? Sunt curios cate secole trebuie sa mai treaca....ca macar unul din 50 de tineri romani sa stie ce este muzica Goa.

We trust in trance and love to dance,Hare Hare Mahadev, Ohm Namah Shivaya!
Avatar utilizator
Astrix
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 02, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Oct 03, 2005 6:22 pm

hai sa le dam infected mushroom sa asculte, ce zici ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

mda...

Mesajde Astrix » Mar Oct 04, 2005 1:45 pm

whatever scrie:hai sa le dam infected mushroom sa asculte, ce zici ?

Infected Mushroom, Astrix, Atral Projection, Alien Project, Jupiter 8000, Mellicia....... Trupe sunt destule....dar nu prea are cine sa le asculte la noi. Se fac party-uri de Goa.....adevarat ca foarte rar...dar e bine si asa, dar chestia e ca din...sa zicem 1000 de spectatori.....800 sunt de prin Israel, Germania, Elvetia.....China....Japonia s.a.m.d.
Daca trupele s-ar numi "Guta"..."Florin Salam" sau alte nume din astea de muraturi....probabil s-ar umple de romani la aceste festivaluri.
Ma tot gandesc cum sa fac sa dau de Binladen....sa-i arat Romania pe harta....si sa-i spun ca toti romanii il injura de mama.... Numai asa mai putem scapa de marea de idioti care isi "traiesc" viata ascultand asa numita "muzica"....stii tu....3sE.....Blondy.....Morandi.....si sa nu mai zic de Adi de vito si alte creaturi care cica fac "arta"... :)
We trust in trance and love to dance, Hare Hare Mahadev, Ohm Namah Shivaya!
Avatar utilizator
Astrix
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 02, 2005 11:00 pm

Mesajde meeshoo » Mar Oct 04, 2005 3:54 pm

Tin sa te contrazic.Sunt multi care asculta goa (printre care ma numaram si eu).Genul insa nu mai are acelasi succes ca in anii '99-'03 (ce tari erau mix-urile Astral Projection de la Ibiza !!!).Trebuie sa recunosti k s-a cam invechit.Nu mai merge deloc prin cluburi,dar asta nu inseamna ca nu sunt tineri care asculta goa.
meeshoo
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 16, 2005 9:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Astrix » Mar Oct 04, 2005 5:57 pm

meeshoo scrie:Tin sa te contrazic.Sunt multi care asculta goa (printre care ma numaram si eu).Genul insa nu mai are acelasi succes ca in anii '99-'03 (ce tari erau mix-urile Astral Projection de la Ibiza !!!).Trebuie sa recunosti k s-a cam invechit.Nu mai merge deloc prin cluburi,dar asta nu inseamna ca nu sunt tineri care asculta goa.

Tin sa te contrazic si eu putin :) . Nu stiu ce inseamna "multi" pentru tine....dar daca s-ar face un sondaj....iti spun eu ca acei "multi" s-ar transforma intr-un procent ff mic. Iti dau dreptate cu mix-urile Astral Projection..... Cat despre "invechit" iar nu sunt deacord. Poate ai avut ocazia...poate nu....sa iesi in afara...si sa vezi fenomenul Goa in acolo....la mama lui. Sunt cluburi f multe.....iar de party-uri sa nu mai zic. Dar ma rog......am facut o prostie ca am ajuns sa compar o alta tara din lumea civilizata cu Romania... :)
Si apropo.....daca ai ceva muzichie noua......poate facem niste schimburi :D
We trust in trance and love to dance, Hare Hare Mahadev, Ohm Namah Shivaya!
Avatar utilizator
Astrix
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 02, 2005 11:00 pm

Mesajde meeshoo » Mie Oct 05, 2005 2:08 pm

din pakate am constatat k nu mai am aproape deloc goa pe calculator.Si kiar as vrea sa aud cam ce e nou.In schimb,am house nou-nout dak vrei.
meeshoo
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 16, 2005 9:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Astrix » Mie Oct 05, 2005 5:54 pm

meeshoo scrie:din pakate am constatat k nu mai am aproape deloc goa pe calculator.Si kiar as vrea sa aud cam ce e nou.In schimb,am house nou-nout dak vrei.

Pai hai sa facem niste schimburi :). Nu prea le mai am cu house-ul.....dar nu strica ceva nou. uzzi_2002_15@yahoo.com e id-ul meu de messenger.
We trust in trance and love to dance, Hare Hare Mahadev, Ohm Namah Shivaya!
Avatar utilizator
Astrix
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 02, 2005 11:00 pm

Mesajde Unbreak » Dum Dec 18, 2005 4:10 am

Am 16 ani si ascult goa trance si trance..e adevarat ca goa am ascultat doar astral projection(people can fly este cea mai tare in topul preferintelor mele)si infected mushroom ;)
Unbreak
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 18, 2005 4:06 am
Localitate: Brasov

Mesajde neatza » Dum Dec 18, 2005 9:55 am

Astrix scrie: Because Goa-Trance came out of New Beat, Gothic, New Wave, Industrial, Electro, Detroit & Psychedelic Rock ...


aaa... eu unul cam intuiesc ce ai vrut tu sa spui aici, dar fara o argumentatie ceva mai ampla, treaba asta nu prea are credibilitate. ce ar fi sa dezvolti subiectul si sa povestesti care e legatura dintre goa, industrial si gothic?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde scartz » Lun Feb 12, 2007 12:43 pm

pf.. si aici a trecut un an de cand nu s-a mai postat:)) da noh .. si eu ascult goa si psychedelic trance .. cam de un an de zile .. prima formatie care am ascultat-o era infected mushroom .. acuma ascult ce apuc .. dar .. "ai nid som help" .. am citit pe diferite site-uri despre aceste genuri de muzica .. dar nush care e diferenta intre ele .. goa e ceva mai de relaxare si psychedelic e .. pt "destrabalat"? or what? :)) so .. care incearca sa ma lumineze un pic?:))
Avatar utilizator
scartz
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

Mesajde 120dB » Joi Feb 15, 2007 4:16 am

pff..e una sa zici ca florin salam nu e muzica buna...dar sa zici ca goa e asa muzica misto e prea de tot. mda e misto, daca ai capu plin de ciuperi alcol extasy si special k... (psychedelic...te prinzi?) asa ca scartz nui nimic de luminat, de "relaxare" nui niciuna, de destrabalat in schimb sunt toate...cum leoi numa nu conteaza
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde scartz » Joi Feb 15, 2007 4:52 pm

hmm .. dupa tine asta. din cate am observat nu esti genul de pers care sa asculte asa ceva.. si eu nu am capul plin de alcool droguri si nu mai stiu ce. daca majoritatea sunt asa nu inseamna ca toti sunt. la fel ca si alte genuri de muzica.. daca iti place o manea nu esti manelar sau daca iti place o piesa rock nu esti rock-er, etc.
apoi majoritatea pieselor de gen goa sunt foarte linistite, atata ca unele au un bass mai.. high.. dar nu asta conteaza.

P.S. nu am facut referire la alte genuri de muzica, doar la astea doua, deci "de destrabalat in schimb sunt toate...cum leoi numa nu conteaza" pica de aici
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume." (Enriyeu Castaldo)
Avatar utilizator
scartz
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

Mesajde en1gmatica » Dum Apr 22, 2007 11:52 am

da...nici eu nu sunt alcoolica sau dependenta de droguri si totusi ador goaaaaaaaaa ~a
desi abia de curand am inceput sa ascult masiv...pana acum ma destrabalam doar p up lifting..care de asemenea este mai mult decat senzational :a:
make TRANCE not war :)
Avatar utilizator
en1gmatica
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 11:00 pm


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron