Max Cavalera, pareri si opinii

ce-a fost pe Muzici o data

Max Cavalera, pareri si opinii

Mesajde alow_rider » Mie Aug 22, 2007 8:20 pm

Cand pronuntam numele Max Cavalera, ne gandim la Sepultura, Nailbomb, Soulfly....Max a infiintat Sepultura in 1983 cu fratele sau Igor (tobe), in 1986 au scos primul EP "Bestial Devastation". In membrii sepultura au fost Max, Igor Cavalera, Paolo Xisto Jr(bass) si Andreas Kisser (ghitara) nu mai are rost sa amintim si de primul chitarist in fine....Max paraseste Sepultura la inceputul anului 1997 motivele sunt si acum "necunoscute"... Max infiinteaa Nailbomb (1994) cu Alex Newport (ex fondator Fudge Tunnel) intre albumele Chaos AD si Roots, trupa au scos un singur LP intitula Point Blank atat au si vrut si "Proud to commit comercial suicide" live Point Blank Dinnamo. Sa revenim in 98 formeaza Soulfly...membrii Soulfly sunt in permanenta schimbati...Noul solist Sepultura un negru (sec)....Igor paraseste sepultura in 06 \:/ ...si se uneste cu Max intr-un nou side project "Cavalera Conspiracy" (2007) ...au scos un demo Inflickted...http://www.myspace.com/soulfly
Avatar utilizator
alow_rider
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Aug 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Venin » Sâm Sep 15, 2007 12:31 am

Cand zici Max Cavalera, tre sa treaca doua secunde ca sa-l pot vedea iara in mijlocul Sepulturei in anii de inceputuri. Il respect pentru ceea ce a facut. Tot respectul (unii nici atat nu-i dau credit, insa aceeasi oameni uita in ce zona s-a miscat Sepultura la inceput). Pana la Chaos A.D. ascult Sepultura de un drag, si dau note intre 8 si 9,5 la albumele de pana atunci. Ce s-a intamplat de acolo mai departe...nu pot sa inteleg exact. Pot doar sa speculez. Banii, faima, viata buna...ia ajuns in cele din urma. Sau poate doar...izvorul de geniu a secat. Nu stiu. Cert e ca de atunci Max & Compania se prabuseste in ochii mei. Si nici plecarea lui din Sepultura nu a adus nimic bun la formatie. Nu stiu ce sa zic. Probabil ca vremurile s-au schimbat...iar Sepultura nu a stiut cum sa tina pasul decat recurgand la gimmicks-uri si idei weird care nu tin de tehnica si inovatie. Vad ca la gasit pe acest Marc Rizzo la chitara si la bagat in Soulfly. Ii merg degetele lu tipu asta, dar e "mindless". El si riffurile si solourile lui. E ceva genu.."betcha can't play this...so what ?" Tipu baga solouri a proasta..cand ii vine lui. Nu se leaga cu melodia...e haos total.

Revenind la Max. Pesonal nu-l intalnisem. Am vazut ceva clipuri din concerte cu Soulfly (majoritatea de dupa 2000 ) si mi-a inspirat mila. Cu parul ala tot beshit (rasta rasta, da nici chiar asa :D ). aproape ca nu mai avea dinti in gura....groaznic...parca era un aurolac ca vai de capu lui. Am zis..."las ca n-o fi chiar asa". Pana l-am vazut la Brutal Assault. Tipu e o epava....departe de el anii "Under Siege" (si nici macar nu era baiat urat). Asta ca imagine. Apoi urmeaza aroganta si apoi faptul ca tipu e distrus de tot. Nu mai stie ca exista un program ce trebuie respectat si intarzie intrarea 10 minute in timpul unui festival...si mai are si tupeu sa cante 2 piese in plus. Apoi uita versurile la Territory. Recurge la texte gen "Shit! Fuck! Shit ! Fuck!" cu care o tine un minut in timpu spectacolului. Apoi...de parca nu ar fi fost de ajuns...incepe cu "jump...jump!"....io in clipa aia am zis..."fuck this" si am plecat sa prind loc la Gorgoroth.

Chiar imi pare rau pentru el. La fel si pentru Sepultura. Soulfly si Nailbomb se pune din oficiu..."aceeasi Marie sub alta palarie". Si mai trist e ca am crezut ca timpul il va schimba...ca e doar o perioada mai ciudata, trecatoare, o perioada de tranzitie...insa :(....dude...au trecut deja 16 ani de la Arise...nu cred ca Max o sa ma mai surprinda cu ceva bun. Asta e Max si perioada aia de inceputuri a fost doar ceva trecator :(.

P.S. Bestial Devastation e scos in '85 ca un split disc cu nu mai stiu ce formatie (cred ca Overdose)...nu de alta..dar anii aia is foarte controvesati si am ajuns la concluzia ca pana si luna, nu numai anul, a ajuns sa conteze in ceea ce priveste data lansarii unui disc in perioada aia. ;)
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde alow_rider » Dum Sep 16, 2007 10:59 pm

Ai dreptate aici.....Max e o epava..dar nu cred ca a secat izvorul ...nu stiu ce sa zic de "attitudinea" lui live, mie imi place, adica am vazut un concert inca care dupa ce canta o piese de-a lu Soulfly a inceput sa urle "Troops Of Doom!!", si mai ales m-a dat gata cand a bagat una de la Nailbomb...Oricum asta imi place la el ca nu sti la ce sa te astept de la un concert(atata timp cat are public si chef, dar are), sper doar sa prindem ceva de pe Arise...in fine eu as zice ca e in plina inspiratie.....Tare ma indoiesc ca ai ascultat toate albumele soulfly, ca sa zici ca a "secat".....
Avatar utilizator
alow_rider
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Aug 15, 2007 11:00 pm


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori