ce este gothic-ul ?

ce-a fost pe Muzici o data

Mesajde Daimon » Mie Noi 26, 2003 11:23 pm

ce stiti de ultimele aparitii MOONSPELL si Gathering?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde amari » Joi Noi 27, 2003 12:07 pm

pentru prima data musica goth a facut joy division!!!!!!
amari
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 09, 2003 10:02 pm
Localitate: budapesta

Mesajde gaga » Joi Noi 27, 2003 1:11 pm

asta am citit si noi pe allmusic :rolleyes:
nu asta era ideea.

====
allmusic source:

The godfathers of goth-rock were British post-punkers Joy Division, whose bleak, remote, obsessively introspective music and lyrics laid the initial foundation for goth.

si mai incolo:

But for all intents and purposes, the true birth of goth rock was "Bela Lugosi's Dead," the 1979 debut single by Bauhaus.
====

vezi mai sus, era vorba de metal gothic, goth rockul e altceva (a mai zis cineva pe aici asta parca) :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Tiamat » Sâm Noi 29, 2003 9:46 am

Stii ca esthti GOTH cand....stai in camera ta gothica, cu postere gothice, ascultand muzica gothica in timp ce bei cidru gothic si fumezi tzigari gothice pe care le aprinzi cu o bricheta rosie si scrumezi intr-o scrumiera neagra, si eshti imbracat in negru din cap pana in picioare cu o cruce de argint la gat, rozandu-tzi unghiile tocite si vopsite cu oja neagra.....
Tiamat
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 25, 2003 9:03 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Daimon » Dum Noi 30, 2003 4:36 pm

Tiamat ai uitat sa spui ca SIMTI gothic!!!!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde wednesday » Mar Dec 09, 2003 1:42 pm

ai uitat sa spui ca tre sa portzi o coafura punk(dar nu foarte colorata-ceva gen tipu' de la lacrymosa) sa ai ochii conturatzi cu negru, in garderoba sa existe ceva din latex, sa shtii ceva despre magie shi occultism shi sa priveshti dragostea intr-un mod romantic, morbid shi sado-masochist
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Dec 09, 2003 1:58 pm

goticu ie ceva mai mult dect cele zece cinshpe trupe enumerate de fiecare data cand vine vorba de subiectu asta.

uite, pentru o imagine de ansamblu, intratzi aicia, vedetz despre ce ie vorba, cam cine se duce p'acolo, cu ce se mananca, cu ce senbraca lumea, mai cautatz pe la trupe (se dau linkuri destule) shi daca va pricepetz indeajuns, o sa gasitz shi locurile cu daunlod.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Mie Dec 10, 2003 7:07 pm

Initial trimis de Daimon
ce stiti de ultimele aparitii MOONSPELL si Gathering?


Ultimul Moonspell m-a cam dezamagit, nu l-am ascultat in totalitate dar ce am ascultat suna destul de banal pentru o trupa ca cu asemenea potential, pacat era una din putinele trupe de la care chiar aveam pretentii...numele albumului mi se pare ca este "antidote", altceva nu mai stiu..cat despre the gathering..de astia n-am mai auit nimik de ceva vreme.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Dec 12, 2003 2:19 pm

hellooo! the gathering au scos souvenirs in primavara-shi nu suna chiar rau dar nu mai e gotic/doom melancolic ca primele albume... totushi nu-i nici chiar aproape pop-ul care il propuneau in ultima vreme... am asc fo 4 piese... shi suna oarecum straniu... lente shi triste... anneke ishi etaleaza calitatzile vocale dar intr-un mod... bizar oarecum... muzica e psihedelica shi melodioasa... dar parca tot mandylion suna cel mai bine... prefer vechiul gathering...
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Hera » Mar Ian 06, 2004 7:33 am

Initial trimis de SatyR


numele albumului mi se pare ca este "antidote", altceva nu mai stiu.


Numele e "the antidote" si singura melodia care s-a ridicat la asteptarile mele (desi sunt o incepatoare in metal) a fost "capricorn at her feet".
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Anterior

Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron