Muzica religioasa clasica

Muzica religioasa clasica

Mesajde eliana » Mie Iul 22, 2009 2:34 pm

deschid acest thread, in ajutorul forumului de muzica religioasa :)


pentru ca exista piese de muzica clasica religioasa extrem de valoroase, merita o incercare.


pentru azi:

Kiri Te Kanawa - Pie Jesu from "Requiem" Op. 48 (G. Fauré)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mie Iul 22, 2009 3:01 pm

si o bucata pe care fireste shaki o cunoaste :

tarja turunen - ave maria
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Iul 22, 2009 8:25 pm

alta clasica, ps. 23 :) interpretare la chitara acustica, in stil clasic.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde anjin-san » Mie Iul 22, 2009 10:47 pm

dane, vezi ca ti-am lasat linku' pe "threadul cu ganduri neserioase ca nu am voie sa-l pun aici, da de fapt stai ca fac un efort il pun si aci (sa nu cauti prea mult) si modific dupa.
http://www.luminasfanta.com/2009/02/27/despre-sex-si-intalniri/
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Iul 22, 2009 10:56 pm

sper ca asta sa fie ultimul mesaj de genul asta pe care il mai scriu.

oricine, daca posteaza pe un subiect care nu e pe forumum permisiv (cel cu glumele), sa posteze LA SUBIECT.


altfel, e considerat bagare in seama, si postarea va fi mutata/stearsa.


@dan_20: posteaza pe threadurile tale poze cu moaste, te rog. acesta este un thread de muzica religioasa clasica. si daca marginirea ta nu vede mai departe de stilul psaltic, invata de aici:

[SIZE="1"]"Psalmul 150
1. Lăudaţi pe Domnul intru sfinţii Lui; lăudaţi-L pe El intru tăria puterii Lui.
2. Lăudaţi-L pe El intru puterile Lui; lăudaţi-L pe El după mulţimea slavei Lui.
3. Lăudaţi-L pe El in glas de trambiţă; lăudaţi-L pe El in psaltire şi in alăută.
4. Lăudaţi-L pe El in timpane şi in horă; lăudaţi-L pe El in strune şi organe.
5. Lăudaţi-L pe El in chimvale bine răsunătoare; lăudaţi-L pe El in chimvale de strigare.
6. Toată suflarea să laude pe Domnul!"[/SIZE]


asta se regaseste in Biblie. cartea de capatai a oricarui crestin.


edit: daca nu te potolesti, te voi avertiza inca o data. daca postarile tale dispar e pt ca sunt nelalocul lor.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Dan_20 » Mie Iul 22, 2009 11:04 pm

Ok, am scos pozele cu moastele sfintei Parascheva. Le pusesem pentru ca aveau legatura cu melodia clasica ortodoxa aratata mai jos.


In continuare mesajul si parerea mea este urmatoarea: Si nu are de ce sa fie stearsa deoarece este la obiectul thread-ului.


Chiar nu poti pune semnul egal intre muzica psaltica bizanina Ortodoxa si muzica corala gregoriana catolica sau muzicile sectare adventiste sau calvine cu orga, chitara, pian etc...

Desi sunt cantate corect si oarecum impresioneaza, o fac in mod diferit.


Muzica Ortodoxa este efectiv Dumnezeiasca, iar celelalte sunt omenesti, de opera, de spectacol...


Deci ai ales oarecum bine titlul: muzica clasica... Adica gen Vivaldi, Mozart sau Johnny Cash...


Uite un exemplu de muzica ortodoxa Dumnezeiasca:


[SIZE="3"]Vecernia Ortodoxa: Laudele Sfintei Parascheva de la Iasi (Sfanta Vineri; Paraschevi=Vineri in greaca)[/SIZE]
http://www.youtube.com/watch?v=SWjGGuxOyLU



.
Avatar utilizator
Dan_20
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Iul 22, 2009 11:20 pm

de fapt, nu are ce cauta aici. NU contine muzica religioasa clasica.


si nu arata decat faptul ca nu ai citit macar ce am scris mai sus. un citat din Biblie. stii, ai voie sa citesti Biblia. ai putea afla chestii interesante acolo.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde AlexandraT » Joi Dec 17, 2009 7:00 pm

Am fost surprins sa constat cat de mult imi place muzica religioasa clasica - in ciuda aversiunii mele fata de biserica. Prima data cand am ascultat "Gloria" din Missa de Notre Dame a lui Guillaume de Machaut, am crezut ca o sa cad de pe scaun. Foarte frumos cantat.

Era si o interpretare foarte interesanta, cu ornamente "serpuite" pe alocuri ca in cantul bizantin, in acelasi timp pastrand arhitectura polifonica ce ma incanta la muzica vestica - intr-un fel, ce imi place mai mult din ambele stiluri. Iar armonia... nu mai auzisem asa ceva, pana atunci. Imi parea atat de extraterestru - si in acelasi timp, cumva familiar, nu pot explica paradoxul asta.
AlexandraT
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Dec 17, 2009 5:45 pm
Localitate: Unde se duc cocorii, cand se duc

Mesajde Humbert » Mar Dec 22, 2009 2:59 pm

Nu ar fi corect să spunem muzică religioasă clasică dacă vorbim de Machaut. Şi muzica sacră a evoluat odata cu cea seculară, aşa că avem şi opere baroc - Buxtehude, Bach, Handel o gramada, clasice - Mozart, Beethoven şi romanticii cu preferinţa lor maladivă pentru recviemuri.

Dacă vorbim de Machaut ne referim la muzica medievală a sec. XIV, sau ars nova cum o numeşte, adică o tehnica polifonică evoluată. Liniile melodice sunt foarte simple, avand un ambitus relativ restrans, probabil de aici impresia de cunoscut. Muzica medievală tarzie, cea a Renaşterii cu gesturile ei artificiale si apoi baroc cu accente dramatice şi patetism exagerat pe mine mă plictiseşte. Dacă mă uit insă la sec. XI-XII găsesc o artă profund umană, lipsită de manierisme stupide, in sonorităţile lui Hildegard din Bingen, o călugăriţă cisterciană şi primul compozitor a cărui biografie este cunoscută. "Imnurile extazului" degajă o atmosferă diafană de tranchilitate şi naturaleţe, executate cu un respect deosebit faţă de stilul perioadei, fără excese sau vibrato-uri supărătoare, de ansamblul Sequentia.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mar Dec 22, 2009 10:21 pm

bine ai revenit, Humbert. :)

dupa o scurta cautare, dar care nus e sfarseste aici, am gasit asta:

Hildegard von Bingen MARISA "O dulcis Divinitas"
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Muzica religioasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori