"Zbor - Cer". Lipsa de imaginatie din muzica romaneasca

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

"Zbor - Cer". Lipsa de imaginatie din muzica romaneasca

Mesajde piskeshu » Joi Mar 11, 2004 12:51 pm

Acest thread are drept scop evidentierea saraciei de idei dovedita de textierii romani ( cu precadere in muzica dance si soap rock). As dori sa postatzi aici melodii care contin aceste cuvinte repetate pana ne ies pe urechi( zbor, cer si alte inaltimi ametitoare).
Sa incep io:
Directia 5: "... Cu tine sa ZBOR..."
3SE: "Tu erai CERUL meu/Spre tine ZBURAM..." (Clipe)
Simplu: " Sa ZBURAM spre CER..." (nush cum o cheama pa piesa)
Dana Nalbaru: "ZBOR"
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mar 11, 2004 1:45 pm

cum ar veni shi proconsul - zbor? proconsul - cerul? da' e cam nashpa sa-i punem laolanta cu simplu shi aialantz.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Mar 11, 2004 1:50 pm

Da, ezact. Proconsul intra f. bine .
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

!

Mesajde Vax Poetic » Mie Mar 17, 2004 2:21 pm

De ce sa ne ferim de proconsul ? doar pentru ca suna foarte bine muzica lor ? parerea mea e ca e trupa cea mai buna din muzica noastra cu cele mai proaste texte. Ideea cu ceru si zborul e una , dar ce te faci daca peste tot apar stelele si luna, aparitii care m-au dus cu gindul la compunerile juvenile. E inadmisibil sa cinti asemenea aberatii, asa cum pe lista as adauga si subiectul cu "inima", caci daca nu e cer, luna stelutze apare inima. Si dupa ce am auzit-o si pe aia cu "inima mea ma bate la cap" (Krypton) ma astept la orice. In alta ordine de idei daca ar fi sa cinti poezie nu te mai intelege omul de la taraba sau ala care minca samintza. cit despre muzica instrumentala ca ultima solutie poate in alta emisiune.


Vax Poetic
Avatar utilizator
Vax Poetic
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Dum Mar 21, 2004 6:52 pm

Cer, inima , suflet , plang , luna , stele...si toate cele . asta auzi tot timpul in versurile lumii . In manele nu se poate vorbi despre o piesa fara " suflet " sau " plang " , asta o spun pentru ca de multe ori mai " trag cu urechea " la cate o manelusca .
Vax Poetic , eu stiam despre Iris ca e trupa cu cele mai multe greseli in versuri. Ah , da , tu vorbeai despre cele mai proaste versuri , nu despre cele mai multe greseli.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Mar Mar 23, 2004 1:00 am

Da, aia cu inima care-l bate pe bietu' om la cap m-a socat si pe mine la vremea ei. Si chiar nu e bine nici sa se poetizeze prea mult, dar parca s-ar putea spune niste chestii mai destepte sau macar mai cinstite in versurile alea. Uite, de exemplu cum se copiaza de afara muzica, imbracamintea si alte alea, s-ar putea fura si niste idei bune pentru texte, eventual nu de la artisti in mare voga, sa-si dea seama tot prostul, ci de la vreun countryst amarit de care nu mai stie nimeni. Chiar azi am fost pe pagina Alanis Morissette si mai simt si acum impresia versurilor ei dure si veridice. Asta e puterea textului bine facut.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am


Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator