plagiatura in tot ce tine de muzica romaneasca

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

Mesajde dexter » Lun Iul 31, 2006 3:03 pm

nu stiu ce exemplu sa dau dar ala cu RHCP si cu directia5 e foarte bun... :eat:

nu sunt eu manelist , dar va spun ca melodia lui Costi Ionita-zi si noapte sau asa ceva...instrumentalul piesei este exact ca piesa aia de la Dina Vass parca p chema...
dexter
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 31, 2006 10:06 am
Localitate: Bucuresti si Tulcea

Mesajde dexter » Lun Iul 31, 2006 3:08 pm

nu sunt eu manelist , dar va spun ca melodia lui Costi Ionita-zi si noapte sau asa ceva...instrumentalul piesei este exact ca piesa aia de la Dina Vass parca p chema...
dexter
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 31, 2006 10:06 am
Localitate: Bucuresti si Tulcea

Mesajde SCORPY » Lun Iul 31, 2006 3:24 pm

Te-ai gasit ce exemplu sa dai. Pai Costita Ionita numai din plagiat traieste.
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Iul 31, 2006 3:34 pm

dexter, te rog sa nu mai faci posturi consecutive
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde dexter » Lun Iul 31, 2006 4:12 pm

scorpy,dude,eu am spus ca nu sun manelist ca sa stiu cum canta dar auzisem melodia aia...
shaki,nu te mai supara asa ca nu m-am putut abtine.....
dexter
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 31, 2006 10:06 am
Localitate: Bucuresti si Tulcea

Mesajde cubu » Sâm Aug 19, 2006 8:26 am

Cred ca asta e cea mai penala furaciune de care am auzit in ultima vreme... Baietii de la Talisman nu s-au multumit sa copieze ca altii un pasaj/doua, ci au copiat piesa nota cu nota. Iar pe album nu scrie ca ar fi cover.

Vince Gill - Don't Let Our Love Start Slippin' Away
Talisman - Ochii ei
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Sâm Aug 19, 2006 12:08 pm

Nu am cumprat albumul sa vaz dc scrie ca e cover sau nu, dar oricum tot copie este mai ales ca au lansat si videoclip (penal de-a dreptul sa scoti videoclip la o piesa copiata.....au mai facut-o si Bere Gratis)..........dar in sfarsit: Spitalu de urgenta-Caut un bou si JUDAS PRIEST -BREAKING THE LAW. Chiar as fi curios sa vad dc pe album scrie ca e "cover".....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde screenager » Lun Aug 21, 2006 8:49 pm

nu stiu daca am mai mentionat pe vreundeva, dar formula de bass de pe strofa melodiei "traiasca berea" de la aceiasi spitalul de urgenta e aproape identica cu cea de la "give it away" de la red hot chili peppers... misto.
is there anyone here interested in extra nipples o_O
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

/:)

Mesajde zurliy » Mar Aug 22, 2006 9:40 am

bai fratzilor....a scos vreunul din voi vreo melodie...vreun clip...vreun album?putetzi doar sa comentatzi de pe margine.datz-va seama k e greu.e vb shi de bani aici.deokmdata muzik romaneask e comerciala...PUNCT.shi dak suna bine ce se aude in strainatate shi se fac bani atunci se vor face shi aici.eu nu-i condamn.au nevoie shi ei de paine pe masa...oricum ce a fost najpa a fost "revenirea" trupei R.A.C.L.A.a fost o isterie totala cu melodia 2 in 1.e copiata total mel don't hate me 112 feat twista.dak voiau sa revina pe piatza trebuia sa-shi faca oamenii ceva original...in rest lasatzi artistii sa-shi castige painea.k la o adik noi putem asculta originalul.hai peace k m-am aprins km tare...: :dir:
zurliy
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Aug 16, 2006 1:10 pm
Localitate: vaslui

Mesajde eyewitness » Mar Aug 22, 2006 9:54 am

buna idee bre, de maine m-apuc sa copiez crima si pedeapsa a lu dosto si mi-asigur painea pe masa, puate si-o bere, nu jtiu, vaz io. cand termen m-apuc de poezie si p-orma puate de pictura
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Pinguinu » Mar Aug 22, 2006 10:34 am

Fii sigura ca multi oameni de pe forum au scos o melodie, chiar si un album.

Artistii pot sa isi castige linistiti painea, dar nu si plagiatorii ;) , pt ca diferentza este mare.....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde Ecstasy52 » Mar Aug 22, 2006 2:08 pm

Mai eu cred ca romanului ii este frica sa mai inventeze cite ceva banii care se investesc intr-o asemenea "creatie" sunt destui de multi si trebuiesc recuperati asa ca dece sa pierdem banii? cind ii putem dubla sau tripla f usor copiind.Cine e vinovat?F simplu toata tara sau acei care cumpara albumele dvdurile etc..produse de ei daca tot ce-ar fi copiat nu s-ar vinde in acest caz acest lucru s-ar fi intimplat cit mai putin si ne-am bucura de creatii pur originale ,pur romanesti.Dar fenomenul nu e romanesc sau nu se intimpla numai la noi si in USA si in Germania si in Italia etc s intampla aceste lucruri pt ca intodeauna va fii acel public "batut in gura" de care merita sa profiti din plin :) daca ei vor sa-si arunce banii pe prostii..care-i problema?ii servim stilat cu tampenii frumos ambalate prezentate de persoane cit mai frumos aranjate si sexy pt ca asta vrea publicul ,pt ca publicul este "batut in gura" incult infantil etc... si bravo celor care stiu sa profite din aceasta afacere.
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Aug 22, 2006 3:52 pm

A copia este de asemenea riscant. E posibil sa nu prinda piesa si tot ai investit degeaba, iar a investi mai putini neuroni si a trai cateva ore in plus nu cred ca e un castig. Mai degraba scrii acolo ca e o piesa preluata de la alta trupa sau alt artist si lumea de curiozitate o sa asculte sa auda ce mare branza ai facut.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde zurliy » Joi Aug 24, 2006 9:24 pm

ma da acuma privind lucrurile pe cealalta parte nu toata muzik din romania e plagiat.sunt artisti kre muncesc shi kre au un al 6 simtz...aia sunt artistii desavarshitzi..kre jtiu ce melodie va prinde la public.dar e tentatzia asta mare sa te inspiri din succesele celor de peste ocean.cum incep majoritatea artistilor sa intre pe piatza?prin cover-uri nu?poi shi atunci ce ne mai miram k piesele din afara prelucrate aduc succesul?cum poate un artist sa riste sa scoata o mel 100% a lui dak ascultatorii prefera "maimutze frumos colorate ambalate in hartie de calitate"?let's face it...muzik romaneask sucks in proportzie de 75%...asta include manelele....asha numitul "dance"..shi restul de vrajeli formatzii kre apar k ciupercile dupa ploaie shi dispar la fel de repede
zurliy
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Aug 16, 2006 1:10 pm
Localitate: vaslui

Mesajde Shaki » Joi Aug 24, 2006 9:30 pm

zurliy, ash fi curioasa sa-mi dai nishte exemple de trupe originale shi care canta muzica de calitate, in opinia ta...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde zurliy » Vin Aug 25, 2006 2:52 pm

presupun ca de pe la noi vrei...pai..parerea mea e k parazitzii sunt fff originali.aici imi sustzine parerea parodia facuta melodiei "drop it like it's hot"-snoop.iris la fel...compact...veritasaga...ctc...muzik lor nu e comerciala....uite shi sishu shi puya...sunt ok...merita respect... ==D ....poate mai sunt da nu realizez eu acuma
zurliy
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Aug 16, 2006 1:10 pm
Localitate: vaslui

duta a furat piesa vocea ta

Mesajde papagalul » Joi Oct 19, 2006 9:36 am

momentul adevarului !!!! tocmai mi-a pus un prieten piesa Cuba havana a lu buenavista social club (care au fost s i in Ro) si am descoperit amindoi ca dutza a furat la greu din aceasta piesa pentru asa zisul hit Vocea ta a lu elena care a cintat la mandinga; din cite am auzit nu e prima data cind dutza fura cu nesimtire...cica si Iubire e furata dar trebuie sa gasesc piesa :@)
papagalul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 19, 2006 9:30 am
Localitate: romania

Anterior

Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator