Evolutia formatiei Directia 5

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

Evolutia formatiei Directia 5

Mesajde Strider_ » Mar Ian 25, 2005 2:26 am

Vreau sa stiu, in general, ce parere aveti despre evolutia Directiei 5, despre cantecele dinainte de `98 si dupa. Succes la postat !
Strider_
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 25, 2005 2:05 am
Localitate: Constanta

La vulturul de mare...

Mesajde bklee » Mar Ian 25, 2005 8:50 am

Primul lor album "La vulturul de mare cu pestele in gheare" prin '92 cred, cu Razvan Mirica (chit), Catalin Onoiu (clape), Dragos Badoi (voce), Florin Ionescu (baterie), am uitat pe cineva, aa da Marian Ionescu (bass).La 2-3 melodii a aparut si Laura Stoica (iubita din vremea aceea a lui Florin Ionescu).Stilul muzical - un fel de new wave, predominant acustic, Badoi venea dupa perioada B22 (unde cantase cu Dan Iliescu de la Timpuri Noi).Multe piese in engleza, una peste alta un excelent album de debut.E drept si noi aveam o foame-n glanda...Piesele albumului (dupa parerea mea :) :
Don't go si Voi pluti (care a beneficiat de videoclip-ce era pe vremea aia sa ai clip!).
Va urma Seductie in 1993 you know "Blow away, blow away, shine away..."
PS :Asta La vulturul de mare cu pestele in ghiare era ceva, vre-un magazin prin Bukale sau ce?
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Mesajde Strider_ » Joi Ian 27, 2005 9:39 pm

bklee scrie:Primul lor album "La vulturul de mare cu pestele in gheare" prin '92 cred, cu Razvan Mirica (chit), Catalin Onoiu (clape), Dragos Badoi (voce), Florin Ionescu (baterie), am uitat pe cineva, aa da Marian Ionescu (bass).La 2-3 melodii a aparut si Laura Stoica (iubita din vremea aceea a lui Florin Ionescu).Stilul muzical - un fel de new wave, predominant acustic, Badoi venea dupa perioada B22 (unde cantase cu Dan Iliescu de la Timpuri Noi).Multe piese in engleza, una peste alta un excelent album de debut.E drept si noi aveam o foame-n glanda...Piesele albumului (dupa parerea mea :) :
Don't go si Voi pluti (care a beneficiat de videoclip-ce era pe vremea aia sa ai clip!).
Va urma Seductie in 1993 you know "Blow away, blow away, shine away..."
PS :Asta La vulturul de mare cu pestele in ghiare era ceva, vre-un magazin prin Bukale sau ce?


Pai si acuma iti mai place Directia 5 ? Adica, mai consideri ca este o trupa de calibru care merita ascultata ? Mesajul asta nu e numai pentru un user ... raspundeti, prietenii mei :)
Strider_
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 25, 2005 2:05 am
Localitate: Constanta

Mesajde bklee » Vin Ian 28, 2005 8:23 am

Strider_ scrie:Pai si acuma iti mai place Directia 5 ? Adica, mai consideri ca este o trupa de calibru care merita ascultata ? Mesajul asta nu e numai pentru un user ... raspundeti, prietenii mei :)


Pai din pacate, nu.
Cel de-al doilea album Seductie, din 1993 e ultimul ascultat/apreciat in intregime de mine.Cu un nou solist vocal (Toni Seicarescu) cu o voce "mai spre rock" decat a predecesorului sau, cu texte doar in engleza, cu o piesa Seductie, ce a avut toate caracteristicile unui hit (inclusiv videoclip) a fost ultimul material al trupei aparut pe vinil.A fost urmat (cu acelasi solist vocal) de "Pantofi de lac" si In-di-an-ka", despre care nu stiu insa prea mare lucru.Pe scurt, la inceputul anilor '90, erau printre primele trupe de rock de la noi (in topurile revistelor de specialitate, la radio etc).Fata de aceasta prima perioada si componenta formatiei s-a schimbat de-a lungul anilor (doar Marian Ionescu a mai rezistat) deci e normal sa nu mai "spuna" chiar acelasi lucru.Pentru acele timpuri au fost ceva nou/inedit.Astazi nu-mi par a fi determinanti.E drept si directiile (muzicale) s-au diversificat intre timp...
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova


Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator