Muzica Punk in Romania

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

Muzica Punk in Romania

Mesajde BullShitMisfit » Dum Ian 30, 2005 9:54 pm

Akum va scriu depsre ceea ce stiu si eu despre evolutia punkistilor din Romania.

MANIFEST PUNK

Exista punkisti si punkisti. Unii au creste, altii sint vegetarieni, unii sint anarhisti, iar altii sint ,,skateri sau de alte orientari sportivo-
spirituale. Stau si ma intreb unde mai sunt barierele si elementele comune intre toti acesti indivizi cu perceptii mai mult sau mai putin
asemanatoare. Toti se declara a fi punkisti, dar ce inseamna de fapt a fi punkist?


Cunoastem ca generatia anilor '80 din Anglia si Statele Unite a fost o generatie care nega totul, se opunea statului si tuturor lucrurilor
conventionale. Da, a fost o vreme a rebeliunilor. Dar eu vreau sa pun o intrebare acum: este de ajuns sa fii „ anti " ? Cati dintre voi puteti sa-mi
raspundeti sincer la aceasta intrebare?


Scrierea aceasta se vrea un semnal de alarma fata de ce a ajuns miscarea punk din Romania, tara unde ea nici macar nu s-a dezvoltat ca
lumea .

De ce credeti ca miscarea punk inseamna numai betii, droguri, sex si voie buna? Refuz sa cred ca suntem doar niste vagabonzi cu
infatisare neconventionala. Putem sa facem si lucruri utile! Sa aratam lumii ca indiferent de infatisare noi nu suntem niste oameni rai.

Trebuie sa trecem peste vesnicele probleme vis a vis de ce muzica ascultata de altii, trebuie sa vedem ce putem face in mod real pentru noi.


Nu pot crede ca unii in numele punkului se lupta pentru unele ideologii nationaliste care in secolul XXI nu isi mai au rostul. Nu pot fi de
acord cu unele idei invechite despre anarhism. Prieteni, evocarea lui Bakunin si instigarea spre ura nu-si mai are locul acum, intr-o
societate care se vrea moderna. Noi, in calitate de punkisti trebuie sa ne gasim locul in societate ca o forta de opozitie CONSTRUCTIVA pe
plan politico-cultural. Nu trebuie sa ne amagim la nesfirsit cu ideologii ale secolului XIX, pentru ca ele au fost elaborate impotriva
oranduielilor monarhiilor absolute ale Europei dinaintea iluminismului. Libertatea este un lucru suprem, e adevarat, dar trebuie sa luptam
pentru ea cu cap. Nici un lucru nobil nu s-a obtinut si nu se va obtine cu violenta. Violenta inseamna radicalizarea oamenilor impotriva
noastra.


Fiti destepti, fiti constructivi.

Trebuie sa vedem ce putem face pentru a fi uniti, sa ne corelam activitatile. Sa incercam sa construim.


Ce sa construim?


Sa aratam intr-o lume bolnava ca noua nu ne pasa de granite, de natiuni, ca oamenii, prietenia sunt mai puternice ca barierele etnice, ca
putem trai in armonie unii cu altii, ca ne pasa de mediul inconjurator, ca avem cultura, ca ne putem compara cu oamenii „ normali " (normali
pentru cine? Chiar si distinctia asta „ sucks " ) si putem chiar fi mai buni ca ei, ca nu suntem pleava societatii. Sa le aratam ca nu suntem
condusi de droguri si bautura, ca putem sa GANDIM si putem sa FACEM CEVA.


Trebuie adus in plin plan spiritul liber si autodeterminarea morala, trebuie organizate actiuni culturale, infiintate formatii, editate fanzine,
trebuie dezvoltat spiritul „ do it yourself " in sensul util si pozitiv al cuvantului.


Putem sa aratam si sa ne dovedim noua insine ca noi iubim mai mult libertatea decat uram opresiunea, pentru ca dorinta de libertate este
mai puternica decat ura.

Putem sa schimbam atitudinea punkistului cel agresiv si ratat in cel care la nevoie ar putea si ar vrea sa ajute un orb sa treaca strada.


Formatiile de punk care se chinuie in lupta cu delasarea criticii muzicale din Romania si se zbat in asa-zisul „ underground " (pe care eu il
numesc mai degraba anonimat, desi s-ar putea sa supar pe unii spunind asta) ar trebui respectate pentru ca ele incearca sa faca ceva, sa
dea glas nemultumirii voastre. Ele VA REPREZINTA PE VOI. Este foarte descurajant cand ele incearca sa transpuna muzical nevoile
voastre si voi preferati sa va beti bauturile pe-afara neplatind acea suma modica la intrarea cate unui concert. Acei oameni care se chinuie
sa invete sa cante la un instrument si vor sa cante punk, o fac de dragul acestei muzici si al acestei idei. Daca ei voiau faima ar fi putut sa
se apuce de orice alt gen care sa le aduca bani…


Acest lucru ar trebui sa va dea de gandit! Iar cei 20 000 de lei pe care vi-i cer nu vor fi investiti in masini sau bijuterii fara rost, ci in
instrumente sau pentru editarea unor albume care in final tot voua va vor face placere. Este usor sa critici inexistenta multor formatii de punk
autohton, fara insa a acorda cel mai mic sprijin al acestora putine care sunt. Organizatorii de concerte, la fel ca si formatiile, sunt oameni
care incearca sa faca mai mult decat doar a se declara punkisti. Si ei se straduiesc sa aduca tara asta in circuitul punk european
Webmasterii care aduna toata informatia punk pe Internet si creaza loc pentru noi stiri si discutii, nu o fac pentru vreun castig anume, ci
pentru ca fiecare lupta in felul lui pentru a aduce punkul intr-o lumina mai buna. Si atunci de ce oamenii acestia sunt blamati? Nimeni nu
este perfect dar macar unii incearca sa ajute cu ceva aceasta idee, acest sentiment.


Adevarata atitudine este reprezentata de unitate si de constructivism si nu de imaginea punkistului cersetor si scandalagiu pe care unii se
ambitioneaza sa o perceapa si sa o perpetueze ca fiind singura imagine valida.


Nu cred ca o creasta mai impresionanta sau hainele mai jerpelite ne ajuta neaparat sa fim mai „ anti " sau mai respectati in mediile punk, sa
fim mai neaosi decat „ ei ". Acest lucru trebuie sa ramana la latitudinea individului si nu trebuie sa fie o regula. Un crestos nu este obligatoriu
mai punkist decat unul cu freza „ normala ". De multe ori s-a adeverit contrariul. La fel, un crestos nu inseamna neaparat ca este un gunoi.
De asemenea s-a dovedit de multe ori contrariul. De aceea nu pot fi de acord ca hainele si freza reprezinta in sine o ideologie. Oamenii sunt
oameni, indiferent de felul cum se imbraca, de culoarea pielii, de limba vorbita, indiferent de divinitatea adorata sau de preferintele sexuale.
Oamenii sunt oameni si trebuie sa ramana oameni. Mintea individului trebuie sa fie determinanta, o minte sanatoasa si capabila. Capabila
pentru o revolutie. Nu o revolutie violenta, ci una bazata pe cultura, mentalitate si toleranta,km,.???

The old punk is dead

The new punk is born

Now !

Old punk is dead

New punk is born

Now!

Fratilor, acum e vremea concluziei : PUNK - booze, noise & attitude!


A fi punk-ist nu inseamna doar o moda vestimentara, ci si o idiologie care are la baza libertatea individului. Vestimentatia si frizurile
punk sunt primul protest la adresa degradarii si dezinteresului fata de cultura si viata tinerilor.

Este greu sa apreciem cu exactitate cand a aparut punk-ul si cine este precursorul sau vinovatul acestui fenomen. Insa putem spune
cu siguranta ca punk-ul s-a dezvoltat in Anglia pe la mijlocul anilor '70, trebuid sa amintim aici ca la inceputul acestor ani luase amploare
prin acele parti miscarea skinhead, aparuta in randurile tineretului ca o forma de protest impotriva crizei economice si somajului. Desi in
mare parte miscarea punk a derivat din skinhead, intre ele exista deosebiri destul de mari. Curentul skinhead era dur, sovin si anti-
intelectual. Punk-ul aparuse in primul rand ca o reactie la pacifismul exagerat al miscarii hippy, ca o revenire la duritatea realitatii cotidiene
si la radacinile muzicii rock. Pe de alta parte, era vorba se de o reactie la sofisticata abordare a rock-ului de catre adeptii genului progresiv,
in fond tot la intoarcere la simplitate, spontaneitate si eficacitatea caracteristice rock-ului la origine. Cert este ca punk-ul era solid ancorat
in realitatea imediata, in frustrarile unei generatii confruntate cu multiple probleme sociale, economice si culturale, a generatiei care gasea
in acest nou curent muzical o modalitate de refulare. Lor, acestor tineri furiosi, li se aderau o groaza de formatii, scena britanica fiind
supraaglomerata timp de cativa ani.

Sigur, cand se vorbeste de punk, intotdeauna referirile se fac aproape exclusiv la Marea Britanie, unde curentul a cunoscut o
efervescenta de netagaduit, insa, ca orice gen muzical,nici punk-ul nu a tinut cont de granite, devenind extrem de popular in mai toata
lumea, in special in State.

Lucrurile se schimba insa in timp, iar punk-ul urma sa evolueze, asa apar genurile New Wave (numit de unii si Post Punk) si Hardcore.

Ajungand, in fine, la timpul prezent, constatam un reviriment al punk-ului, datorat mai ales grupurilor americane in vreme ce pe
continentul european a ramas popular in special in Germania si Franta, desi este cert ca la ora actuala inca se mai canta punk, din
Canada pana in Mexic, din Marea Britanie pana in Tailanda, din Grecia pana in Finlanda, iar genul are, cu siguranta, destui fani fideli.


Atat deocamdata... va mai scriu ji altadata k sunt a 8 a ji trebuie sa invat pentru examen...so...........i wanna be an anarchist !!!
This body holding me reminds me of my own mortality, embrace this moment, remember, we are eternal, all this pain is an illusion. (Tool - Parabola)
Avatar utilizator
BullShitMisfit
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Ian 22, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Ian 30, 2005 10:29 pm

kiddo, tu esti "punkist" si tu ai scris tot ce e mai sus ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde BullShitMisfit » Lun Ian 31, 2005 12:30 pm

really dude, da . am scris din ce am jtiu ki eu (cunosc formatii romanesti de punk ca los pogos, e.m.i.l. si altele ji imi place ideologia punkistiilor despre lumea asta ji askult punk) si am luat ji d p net. happy now ? Ok ? k? I am a revenant!
This body holding me reminds me of my own mortality, embrace this moment, remember, we are eternal, all this pain is an illusion. (Tool - Parabola)
Avatar utilizator
BullShitMisfit
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Ian 22, 2005 12:00 am

Mesajde BullShitMisfit » Lun Ian 31, 2005 1:32 pm

Suntem impotriva oricarui individ , grup sau guvern politic care promoveaza discriminarea persoanei pe considerente de rasa , sex , religie
apartenenta culturala sau etnica .

Suntem inpotriva nationalismului pe care il consideram sechela sau , dupa caz apanaj al unei societati tribale , invechite care n-ar trebui sa
mai aiba nimic in comun cu sec. 21. Consideram nationalismul ca fiind sursa unor grave disensiuni intre oameni , posibil mobil al manipularii
lor in conflagratii interstatale Insasi notiunea de stat national unitar o consideram depasita .

Suntem impotriva razboiului , oricare ar fi scopul declarat al acestuia .In spatele fiecarui razboi se ascund interesele materiale ale unor
vanzatori de armament , a unor vanatori de averi si in nici un caz idealuri nobile.Nici una dintre acestea nu justifica uciderea unui om .

Suntem impotriva serviciului militar obligatoriu. Orice soldat este un posibil criminal.

Suntem impotriva generalizarii in detrimentul afirmarii individualului , impotriva celor obisnuiti sa trateze grupurile umane ca mase omogene ,
impotriva celor care refuza

sa abordeze lucrurile in adevarata lor complexitate , promovand deseori voit un punct de vedere unilateral posibil eronat.

Suntem impotriva poluarii. Poluarea, ca act al deversarii rezidurilor in ambient nu produce doar modificari fizico-biologice ci , in mod
inconstient si prin repetarea sa induce in psihicul uman obisnuinta si apoi incapacitatea de a mai controla dejectia de ganduri sentimente si
fapte nocive.

Suntem impotriva resemnarii. In afara mortii , nimic din viata omului nu este obligatoriu.

Suntem impotriva uitarii trecutului.Nu vrem sa fim condamnati la repetarea greselilor anterioare .

Suntem impotriva politicii marilor corporatii care in urma acaparararii putrii (economice , financiare , politice)

tind sa domine viata socio-culturala a individului prin stabilirea artificiala a unor standarde generale de comportament , gust public , etc.,prin
crearea de tipare in care individul odata integrat poate fi usor manipulat.

Acesti magnati pericliteaza posibilitatea individului , si , mai rau , il fac pe acesta sa-si piarda speranta si apoi dorinta acestui lucru.

Suntem impotriva opotunistilor politici transformati peste noapte in aparatori ai unor idealuri care defapt nu-i reprezinta . Nu putem respecta
pe cineva obisnuit cu gustul fecalelor celor pe care ii linge in speranta unui castig personal.

Suntem impotriva celor care din teama, nepasare sau interes personal permit afacerile dubioase la scara mare in timp ce consumul de
bauturi alcoolice sau dormitul in locuri publice, consumul de marijuana, circulatia fara bilet sau consumul de inghetata in mijloace de
transport in comun sunt abuziv sanctionate .

Suntem noi, aceia de care ne fereau parintii...
This body holding me reminds me of my own mortality, embrace this moment, remember, we are eternal, all this pain is an illusion. (Tool - Parabola)
Avatar utilizator
BullShitMisfit
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Ian 22, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Ian 31, 2005 10:06 pm

kiddo, ska nu e totuna cu punk :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde darkshines » Mar Feb 01, 2005 2:47 pm

si am luat ji d p net

misfit, ce ai scris tu acolo este EXCLUSIV luat de pe net. macar fii sincer.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Feb 01, 2005 2:50 pm

darki, nu pricepi tu profunzimea omului.

http://miscareapunk.3x.ro/Ideologiix.html

iera mai lejerean sa ne dea lincu, ne scutea de multe.

deci restu ie de la iel din cap, da ? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Mar Feb 01, 2005 9:51 pm

so...........i wanna be an anarchist !!!

"wannabe" fiind cuvantul cheie in cazul donshorului.

deci restu ie de la iel din cap, da ?

inclusiv aia cu korn = funk metal/thrash si mai stiu eu ce :D

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SKA-P » Lun Mai 01, 2006 3:20 pm

BMS
vad ca ai scris o gramada de chestii...interesante...
Daca tu le-ai produs , atunci esti ft destept...
Dar in esenta vrei sa sintetizezi despre ce-i corba...
ce vrei sa spui de fapt
SKA-P
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:18 am
Localitate: La birt

Mesajde LeSharK » Lun Mai 01, 2006 4:47 pm

nici el nu stie..
de fapt uite o incercare de traducere: punk = bullshit. nu trebuie sa fii "punk" ca sa faci chestiile alea.. n-a inventat punk-ul toleranta, spiritul ecologic, respectul etc. si nu inteleg de ce incearca sa le confiste. e o "filosofie" (fortat spus) ca oricare alta care-si atrage de partea ei "binele" si "dreptatea"

imi asum corectitudinea traducerii :D

daca iei la periat http://miscareapunk.3x.ro/Ideologiix.html iti dai seama de ce varza ideologica, contradictii, aberatii si ipocrizie sunt in capul "punkistilor", toate in numele unei mode..
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde SKA-P » Dum Mai 07, 2006 3:02 pm

LeSharK scrie:nici el nu stie..
de fapt uite o incercare de traducere: punk = bullshit. nu trebuie sa fii "punk" ca sa faci chestiile alea.. n-a inventat punk-ul toleranta, spiritul ecologic, respectul etc. si nu inteleg de ce incearca sa le confiste. e o "filosofie" (fortat spus) ca oricare alta care-si atrage de partea ei "binele" si "dreptatea"

imi asum corectitudinea traducerii :D

daca iei la periat http://miscareapunk.3x.ro/Ideologiix.html iti dai seama de ce varza ideologica, contradictii, aberatii si ipocrizie sunt in capul "punkistilor", toate in numele unei mode..


unde sunt contradictiile, aberatiile si ipocrizia? concret.
SKA-P
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:18 am
Localitate: La birt

Mesajde LeSharK » Mar Mai 09, 2006 8:27 pm

pai ti-as da paste la toata pagina aia si tot nu m-ai crede :P
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde SKA-P » Joi Mai 18, 2006 6:18 pm

LeSharK scrie:pai ti-as da paste la toata pagina aia si tot nu m-ai crede :P


si eu pot sa-ti dau 100 de paste-uri....
poti sa arumentezi sau esti slab? :n:
SKA-P
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:18 am
Localitate: La birt

Mesajde BGX » Joi Iun 15, 2006 10:50 pm

bah,ia ziceti si voi ce va asteptati de la miscarea punk,de ce ascultati punk,etc etc :dir: :P
BGX
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 15, 2006 10:44 pm
Localitate: draq stie

Mesajde kacio » Vin Iun 16, 2006 10:59 am

BullShitMisfit scrie:Suntem impotriva oricarui individ , grup sau guvern politic care promoveaza discriminarea persoanei pe considerente de rasa , sex , religie
apartenenta culturala sau etnica .

Suntem inpotriva nationalismului pe care il consideram sechela sau , dupa caz apanaj al unei societati tribale , invechite care n-ar trebui sa
mai aiba nimic in comun cu sec. 21. Consideram nationalismul ca fiind sursa unor grave disensiuni intre oameni , posibil mobil al manipularii
lor in conflagratii interstatale Insasi notiunea de stat national unitar o consideram depasita .

Suntem impotriva razboiului , oricare ar fi scopul declarat al acestuia .In spatele fiecarui razboi se ascund interesele materiale ale unor
vanzatori de armament , a unor vanatori de averi si in nici un caz idealuri nobile.Nici una dintre acestea nu justifica uciderea unui om .

Suntem impotriva serviciului militar obligatoriu. Orice soldat este un posibil criminal.

Suntem impotriva generalizarii in detrimentul afirmarii individualului , impotriva celor obisnuiti sa trateze grupurile umane ca mase omogene ,
impotriva celor care refuza

sa abordeze lucrurile in adevarata lor complexitate , promovand deseori voit un punct de vedere unilateral posibil eronat.

Suntem impotriva poluarii. Poluarea, ca act al deversarii rezidurilor in ambient nu produce doar modificari fizico-biologice ci , in mod
inconstient si prin repetarea sa induce in psihicul uman obisnuinta si apoi incapacitatea de a mai controla dejectia de ganduri sentimente si
fapte nocive.

Suntem impotriva resemnarii. In afara mortii , nimic din viata omului nu este obligatoriu.

Suntem impotriva uitarii trecutului.Nu vrem sa fim condamnati la repetarea greselilor anterioare .

Suntem impotriva politicii marilor corporatii care in urma acaparararii putrii (economice , financiare , politice)

tind sa domine viata socio-culturala a individului prin stabilirea artificiala a unor standarde generale de comportament , gust public , etc.,prin
crearea de tipare in care individul odata integrat poate fi usor manipulat.

Acesti magnati pericliteaza posibilitatea individului , si , mai rau , il fac pe acesta sa-si piarda speranta si apoi dorinta acestui lucru.

Suntem impotriva opotunistilor politici transformati peste noapte in aparatori ai unor idealuri care defapt nu-i reprezinta . Nu putem respecta
pe cineva obisnuit cu gustul fecalelor celor pe care ii linge in speranta unui castig personal.

Suntem impotriva celor care din teama, nepasare sau interes personal permit afacerile dubioase la scara mare in timp ce consumul de
bauturi alcoolice sau dormitul in locuri publice, consumul de marijuana, circulatia fara bilet sau consumul de inghetata in mijloace de
transport in comun sunt abuziv sanctionate .

Suntem noi, aceia de care ne fereau parintii...


ba comunistule...sunteti impotriva nationalismului . ok ... treaba voastra , nu ma intereseaza . Dar ii intreb pe ceilalti si chiar si pe voi , nu vi se pare ca voi sunteti cam "anti" la multe lucruri . Sunteti impotriva laaa muult mai multe lucruri decat acei nationalisti pe care voi ii blamati

bafta punkere...sa arzi de viu :)
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde SKA-P » Lun Iun 26, 2006 5:34 pm

kakaciosule ss ...uite pt nivelul tau, pt sa te simti tu mai bine voi prelua o idee si o voi formula altfel

"Suntem impotriva serviciului militar obligatoriu. Orice soldat este un posibil criminal."

Suntem in favoarea abolirii armatei obligatorii. Orice soldat este un criminal.

"Suntem impotriva generalizarii in detrimentul afirmarii individualului , impotriva celor obisnuiti sa trateze grupurile umane ca mase omogene ,
impotriva celor care refuza"

Optam pentru afirmarea infividului a carui personalitate politico-culturala este pierduta in mrejele globalizarii....


"Suntem impotriva poluarii. Poluarea, ca act al deversarii rezidurilor in ambient nu produce doar modificari fizico-biologice ci , in mod
inconstient si prin repetarea sa induce in psihicul uman obisnuinta si apoi incapacitatea de a mai controla dejectia de ganduri sentimente si
fapte nocive."

Suntem pentru o natura curata. Poluarea ca act al deversarii rezidurilor.....

"Suntem inpotriva nationalismului pe care il consideram sechela sau , dupa caz apanaj al unei societati tribale , invechite care n-ar trebui sa
mai aiba nimic in comun cu sec. 21. Consideram nationalismul ca fiind sursa unor grave disensiuni intre oameni , posibil mobil al manipularii
lor in conflagratii interstatale Insasi notiunea de stat national unitar o consideram depasita ."

Suntem adeptii multiculturalismului, pe care il consideram singura sansa in relatiile socio-politice-cultural din spatiul nostru. Consideram nationalismul ca o sursa unor grave disesnsiuni intre oameni....

"Suntem impotriva razboiului , oricare ar fi scopul declarat al acestuia .In spatele fiecarui razboi se ascund interesele materiale ale unor
vanzatori de armament , a unor vanatori de averi si in nici un caz idealuri nobile.Nici una dintre acestea nu justifica uciderea unui om .2


Suntem pentru pace. In spatele fiecarui razboi se ascund interesele meschine ale unor vanzatori de armament......




Na, esesica, s-a linist neuronul tau buclucas, trezit la identitate intelectuala, dupa lungi ani de plictis?
Pot sa-ti dau un sfat (citeste-l apoi adihnestrete-te vreo doua zile, apoi citeste-l din nou. Daca nu merge repeta miscarea inca de vreo 3 ori):
Daca-i alba, te uiti dedesupt si e neagra, daca te apleci si te uiti printre picioare inapoi vei vedea lucrurile cu capul in jos, daca inchizi un ochi vei vedea doar cu unul, daca il inchizi pe celalalt si il deschizi pe primul, vei vedea (surpriza) cu celalat ochi.

si in final iti voi spune un banc, care nu credeam ca il voi folosi vreodata, dar se potriveste de minune unor cretini ca tine:

"Merge secretara de la noua dreapta la mare. Inainte, mama ei ii da toate sfaturile care s-o protejeze de eventuale belele: 'daca vin derbedeii, orice ti-ar cere, tu spui , NU'. 'Am inteles mama, asa o sa fac'
Peste cateva zile la discoteca , in Costinesti, Bula o vrajeste pe domnisoara bonehead...Fata ii spune'sa stii ca mama mi-a spus ca orice ai zice sa-ti raspund cu nu'. La care Bula genial: 'auzi, ai ceva impotriva sa-mi sugi paula?' :eat:
SKA-P
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:18 am
Localitate: La birt

Mesajde Shaki » Lun Iun 26, 2006 5:39 pm

SKA-P scrie:
si in final iti voi spune un banc, care nu credeam ca il voi folosi vreodata, dar se potriveste de minune unor cretini ca tine:

"Merge secretara de la noua dreapta la mare. Inainte, mama ei ii da toate sfaturile care s-o protejeze de eventuale belele: 'daca vin derbedeii, orice ar zice tu spui , NU'. 'Am inteles mama, asa o sa fac'
Peste cateva zile la dicoteca , in Costinesti, Bula o vrajeste pe domnisoara bonehead...Fata ii spune'sa stii ca mama mi-a spus ca orice ai zice sa-ti raspund cu nu'. La care Bula genial: 'auzi, ai ceva impotriva sa-mi sugi paula?' :eat:
punkishtii au scos bancu asta, nu? :P
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 26, 2006 6:00 pm

ska, matale iejti punkist sau anarhist?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kacio » Lun Iun 26, 2006 9:29 pm

iti zic eu ce e...anarhist ...cam asa sunt punkistii ska , chiar daca unii o ascund
eu macar nu ma ascund si imi arat pe fata ce sunt

P.S. DE CATE ORI SA REPET , NU AM TREABA CU NOUA DREAPTA
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde SKA-P » Lun Iul 03, 2006 1:15 pm

Shaki scrie:punkishtii au scos bancu asta, nu? :P



ha ha ha, nu, nu panchistii au scos bancul, :a: l-am auzit intamplator pe albumul Parazitii "Irefutabil"


In alta ordine de idei...nu as putea sa spun ca sunt anarchist inrait. Simpatizez cu multe din ideile anarhiste, dar altele le consider, naivo-utopice. In schimb urasc xenofobia, nationalismul, intoleranta
imi place muzica punk dar imi plac si alte chestii (stiu eu...Ministry, Fear Factory, NIN, Prodigy, de fapt ft multe genuri muzicale....de la Strauss la Hot Jazz Band, Dead Kennedy's la AC/Dc...Motí¶rhead, Exodus, Suicidal Tendecies, Living Colour...etc etc etc)
SKA-P
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:18 am
Localitate: La birt

Mesajde punkiemuffin » Sâm Iul 08, 2006 7:09 pm

doamne ce certuri penibile. de parca punk-ul ar fi culmea virusului care infesteaza romania. punk ca aspect sunt si eu, ca state of mind numai beata. si atunci sunt anarho:)) . eu cred ca manelele sunt problema ;)) si cat despre afirmatia cu undergroundul romanesc=anonimat mi se pare extrem de trasa de par. nu prea esti anonim cand ai 5000 pusti care iti poarta tricouri cu numele trupei (emil 4 example), sau cand toti vorbesc la o bere despre sport sangeros III (ska). and u misfit, don't wannabe an anarchist. singurul meu argument: "cine inoata impotriva curentului moare inecat". nu am nimic cu punkistii care au ceva in cap nici cu cei care vor doar sa spuna "fuck the world i'm gonna drink and smoke". doar singurul lucru deranjant cu privire la "comunitatile" muzicale romanesti e razboiul intre rockeri si punkisti (cei mai fanatici) it's stupid. pe mine sincer nu ma intereseaza ce asculta vecinul atata vreme cat nu e manea
"You're not drunk when you can sit on the floor without holding on to something" Dean Martin
Avatar utilizator
punkiemuffin
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 07, 2006 11:00 pm

Mesajde beatsteaks » Mar Oct 31, 2006 9:28 am

sambata,pe data de 25 noiembrie 2006,ora 17 la casa de cultura a studentilor (preoteasa), sala mare, din calea plevnei, Bucuresti, are loc a doua editie a festivalului Punk Rock Underfest !! Trupele participante sunt:

ZOB (pop punk-rock)
E.M.I.l. (pop punk-rock)
Pistol Cu Capse ( emo ska-punk)
Niste Baieti (romanian punk rock covers '60, '70', '80, '90)
Dance Trauma (Cluj) (ska)
Protex (Cluj) (punk-rock)
Cobe (street punk)
Buzz (punk-rock)
Chester (emo punk revival)

intrarea va fii 15 ron(cu bilet cumparat din timp) sau 20 ron (la fata locului), biletele se vor pune in vanzare incepand cu saptamana urmatoare si se vor gasi la barul clubului b52 !! BILETELE VOR FII LIMITATE !!!

ptr cei din tara, interesati, vor avea cat de curand un nr de tel la care vor putea face rezervari pt bilete!!!

voi reveni cu informatii noi desore festival.....
beatsteaks
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 31, 2006 9:22 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde useru_X » Mar Oct 31, 2006 10:08 am

de la Chester am ascultat si eu cateva piese frumshele ... da e departe bucurestiul asta
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Re: Muzica Punk in Romania

Mesajde theriotgang » Lun Noi 01, 2010 11:01 pm

I'm sorry that it is not about romanian punk band, but maybe somebody will be interesting.
Russian punk-rock/ska band from St.Petersburg. Play music under influence of The Suicide Machines and The Flatliners. Check our new songs on myspace page:
http://www.myspace.com/theriotpunkgang
theriotgang
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 10:55 pm

Re: Muzica Punk in Romania

Mesajde timmyt » Lun Mar 28, 2011 1:40 pm

Miercuri seara de la ora 23.00 pe scena Club A urcă Niște Băieți. Bineînțeles, nu sunt orice băieți, ci sunt cei care cântă pe ritmuri punk-rock despre O lume minunată, Fată dragă sau Banii vorbesc.

Înființată în 2006, trupa a susținut peste 100 de concerte în cluburile din București și din țară și a participat la festivaluri Open Air precum Stufstock sau Motorrock Ploiești Bucov.

Niște Băieți a luat ființă într-un club underground din București în care cei 4 protagoniști consumau voie bună și dispoziție de cântat. În zilele de luni, ca peste tot, nimeni nu frecventa clubul “lor” așa că au luat inițiativa de a dezmorți atmosfera. Au început să organizeze concerte “for fun”, fără repetiții sau pregatire fizică înainte.

Din dragoste și respect pentru compozitorii și interpreții care ne-au adus bucurii în anii copilăriei, proiectul Niste Băieți propune transpunerea pieselor nemuritoare, scrise înainte, în timpul și după epoca “de aur”, în ritmuri de punk rock, pentru a le pasa mai departe generațiilor tinere.

Proiectul a început sa devină serios când “valurile de fani” au început să urmarească formația peste tot și astfel a apărut primul material discografic independent Niște Băieți- “Adunate din popor și cântate din topor” în 2006. O dată cu primul album a venit și primul turneu național.

Formația a prestat cu aceeasi voie bună până în 2011, an în care trupa este determinată să “lanseze” în undergroundul românesc al doilea material Niște Băieți. S-au început înregistrarile în luna martie, urmând ca albumul să fie prezent pe suport audio în această primăvară, mai apoi preconizând un nou turneu mondial...pardon național, pe planul mioritic care a inspirat atâtea minți talentate la atâtea sonete minunate.

Componența: Albert Mihăițeanu (voce)
Barbu Niculae (bas)
Gabi Georgescu (chitara)
Andrei Dan Modrea X-u (tobe)


Prețul de intrare rămâne studențesc: 10 lei.

Cifre: Este al 34-lea concert aniversar Club A - 42 de ani
Cântări în Club A: Este primul concert al trupei în Club A
Ultimele știri: 2011este anul în care trupa este determinată să “lanseze” în undergroundul românesc al doilea material discografic Niște Băieți. S-au început înregistrările în luna martie, urmând ca albumul să fie prezent pe suport audio în această primăvară.
Hit-uri: Fată dragă, Lasă-mi toamnă pomii verzi, Sus în deal, O lume minunată, Banii vorbesc

Rețele sociale:

www.myspace.com/nistebaieti

http://www.facebook.com/pages/Niste-Bai ... 941?ref=ts

http://www.youtube.com/watch?v=1Uv8Tqm7XXs
timmyt
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am


Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori