de mirare

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

de mirare

Mesajde kant emir » Joi Iul 02, 2009 5:05 am

zic de mirare pentru ca, desi nu prea se aseamana cu genurile pe care obisnuiesc eu sa le consum, si nici zestrea solistului (sau a trupei) nu mi se pare prea impresionanta, si desi oferta de muzica (fie ea noua, sau superlaudata, sau genuri pe care inca nu m-am dumirit cum sa le identific - si am vaga senzatie ca unii dintre cunoscutii mei ar face misto de mine ca nu ma descurc cu respectiva subramura a mai stiu eu carui subgen derivat din ceea ce, in urma cu doua sau trei decenii se numea, sa zicem, progresist) nu este deloc limitata, adica as avea si as rasavea ce sa caut si sa aprofundez, uite ca mi se mai intampla sa ma las, la orele tulburi ale zorilor, atins de cate o melodioara, cate un cantecel care (poate) ar trebui sa ma faca sa casc; fie ca e prea tristocean si siropelnic, fie ca poate sa para degeaba agresiv ori bombanitor

concret, azi, tristetile vin de la Taxi:
Stelele care cad

Te vad in toate femeile

personajul nostru nu prea are glas (nu zic de timbru, ca timbrul este acceptabil, sau, in orice caz, nu e deloc urat; dar nici prea jos nu coboara, nici prea sus nu indrazneste), mai are si ceva disensiuni cu rrr-urile

dar piesele sunt lucrate (in sensul ca nu-s deloc incropite, nu-s ieftine in constructia melodica) iar versurile au, in slujba lor de evocat trairi, o pasnica noblete (am remarcat asta de mai multe ori la Taxi)

iar bosumflarea vine de la Puya (la care defaultul este sa spui: nah, mare smecherie sa fii smecheras de cartier si ca canti - sau sa reciti, sa uri - hiphop): Undeva In Balcani

piesuta, daca ma gandesc bine, e discursul obisnuit al (unei parti a...) folkului sau "mesajul social" al (unei parti a...) hh: ce nasol e la noi, ce prosti is romanii si ce fraieri, si ce tare se rupe in figuri cel bogat, ce agresiv e suporterul etc

ca sa nu mai spun ca partea de refren, englezismu, ma mai si calca pe nervi (nici macar nu stiu exact prin ce anume), ca sa nu mai spun ca Puya, cu vorba lui stalcita si cu atitudinea de golanas obisnuia, si el, sa ma irite; bine, acuma s-a mai schimbat (l-am vazut si pe la tv, in compania unui artist plastic - si-a cam cunoscut lungul nasului, bravo lui!), pare sa-si fi gasit o oarecare liniste interioara (asa mi se pare mie la ora asta, ca are o privire blanda, nah)

dar, cu toate acestea, piesa la care am pus link e asa, odihnitoare (si aici nu e vorba catusi de putin de vorbele pe care le morfoleste - ca inca nu articuleaza prea grozav - jupanul, ca mesajul lor este, macar prin banalitate, obositor si plicticos; or efectul general al piesei efectul este exact pe dos: o placuta detasare), fetele din clip is foarte frumusele si cumincioare, desi topaie pe-acolo in costume de scaldat


deci, pe scurt, idea treadului: frumusete, incantare acolo unde nu prea e de asteptat s-o intalnesti (ba ca nu-i vocea, ba ca nu-s versurile, ba ca nu-i genul)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Joi Iul 02, 2009 1:19 pm

kant emir scrie:

piesuta, daca ma gandesc bine, e discursul obisnuit al (unei parti a...) folkului sau "mesajul social" al (unei parti a...) hh: ce nasol e la noi, ce prosti is romanii si ce fraieri, si ce tare se rupe in figuri cel bogat, ce agresiv e suporterul etc

)


da, vezi tu, nu ma ca puya nu canta despre cat de terminati is romanii, ai inteles tu foarte prost. folkistii sunt poponarii abjecti, ultimele gunoaie care au tupeul sa faca asa ceva. si data viitoare poate bagi un post alcatuit din maxim 6-7 randuri, dupa uzantele netului in plm ca nu sta nimeni sa-ti citeasca posturile ca la liturghie.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Iul 02, 2009 1:25 pm

plm a ajuns kantemir sa vorbeasca de puya, erai disperat rau pixelule.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Re: de mirare

Mesajde kant emir » Sâm Apr 03, 2010 9:06 pm

ce face un personaj care n-are treaba (sau care are un gadilici pe undeva)? cred ca ceva in genul acesta

inca nu m-am dumirit daca este cu-adevarat artistic (trebuie aprofundat nitel), insa ironia (sau - mai repede - sarcasmul) este atat de patrunzatoare, incat ma cutremur


pe urma: a luat-o pe asta (vedeti vreun cunoscut pe-acolo? ca mie asa mi se pare, la 0:40) si a tranformat-o in astalalta

sau nah, poate asta

daca nu-i arta, este cel putin mestesug; dar mie-mi aduce a (stiu, se prea poate sa nu ma pricep destul, ori sa nu fie destul de informat) creativitate

si chiar sensibilitate, ca mai bate si-n dulce-amarui, pe ici-pe-colo

edit: daca-i face cineva fanclub lui crimatze, eu is primul dintre membri (cu un singur "i")
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator