Spune-mi ce citesti ...

Mesajde hulub » Mar Iul 22, 2003 1:41 pm

Initial trimis de Mr Hyde
Oricum, nu asta e important, eram curios ce asemanare vezi tu intre Coelho si Exupery???

In primul rand, doar ca loc de desfasurare a actiunii: Africa si desertul in genere. Apoi, felul in care ambii autori se refera la Om -si asta e pentru mine cea mai mare asemanare: caci si Exupery si Coelho au mare incredere in om si in capacitatea acestuia de a se salva (sa zicem..chiar daca cred ca ar fi fost mai bine spus a se mantui) de a-si gasi si a-si implini destinul. Exista diferente, mai multe decat asemanari, dar astea doua mi-au apropiat cei 2 autori.
hulub
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 3:22 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde hulub » Mar Iul 22, 2003 1:51 pm

"pantha rhei" din mesajul de mai inainte este scrisa de Vasili Grossman. "taramul Gheenei" nu-mi aduc aminte inca si vad ca nici cartea nu o mai gasesc si sunt pe cale sa ma enervez pe treaba asta...
Un autor care mi-a palcut mult este Ernest Hemingway.
hulub
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 3:22 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mar Iul 22, 2003 2:30 pm

hulub, tzin sa itzi aduc aminte ca deshertul in genere (cel putzin in Alchimistul) este decorul povestioarei persane care l-a inspirat pe Coelho, iar implinirea destinului la Coelho (tot in Alchimistul) este reeditarea pildei persano-arabe. Adica ce vreau sa zic io, este ca-l potzi compara mai degraba pe Exupery cu autorii anonimi ale celor 1001 de noptzi :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde hulub » Mar Iul 22, 2003 4:38 pm

Initial trimis de aphextwinz
hulub, tzin sa itzi aduc aminte ca deshertul in genere (cel putzin in Alchimistul) este decorul povestioarei persane care l-a inspirat pe Coelho, iar implinirea destinului la Coelho (tot in Alchimistul) este reeditarea pildei persano-arabe. Adica ce vreau sa zic io, este ca-l potzi compara mai degraba pe Exupery cu autorii anonimi ale celor 1001 de noptzi :D


OK! Nu tin ca toata lumea sa vada asemanarea si toti care ar putea-o vedea sa fie de acord cu ea. :confused: N-am spus ca prin asta Coelho isi pierde din valoare sau castiga valoare. Asa ca...nu ma voi contrazice prea tare cu nimeni. Si oricum: daca amandoi au ales aceeasi sursa de inspiratie, nu exista asemanare? si n-am spus ca sunt mai multe diferente decat asemanari?
hulub
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 3:22 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mar Iul 22, 2003 6:22 pm

uff, am contestat doar justetzea comparatziei :(
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde hulub » Mar Iul 22, 2003 7:00 pm

Initial trimis de aphextwinz
uff, am contestat doar justetzea comparatziei :(


Stai linistit...:)) imi cer scuze daca ti s-a parut un ton cam exagerat. Nu am vrut sa para asa... Era o comparatie mai mult formala decat de fond, caci intr-adevar (am recunoscut asta:)) diferentele exista. La fel trebuie sa fiu de acord cu o anumita subiectivitate in stabilirea asemanarii.
Dar oricum... de acord cu UFF ... nu merita o discutie pe tema asta.
hulub
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 3:22 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde stefan » Mar Aug 12, 2003 9:56 pm

Rolo mama, mi-am luat cu mine "Confesiunile unui opioman englez" in concediu, si vai ce idee nefericita fu... Cartea asa cum e tradusa este editia tarzie a cartii, cu adaugiri ulterioare ale autorului care o fac ilizibila si un candidat foarte bun la cea mai plictisitoare carte pe care am citit-o vreodata. Sunt la pagina 132 din 289 si inca n-a pomenit nimic de opiu. Intai s-a apucat sa spuna de ce s-a apucat de opiu, dupa care urmeaza o digresiune despre bulangiul de Coleridge care s-a luat de el, digresiune ce tine vreo 6-7 pagini. Dupa care urmeaza povestea vietii lui De Quincey, care incepe, cum altfel, cu o digresiune despre institutia tutelei in general, in care aflam gandurile foarte valoroase si plate ale autorului despre cum trebuie sa fi fost respectiva institutie in timpul Imperiului Roman. Urmeaza povestea cu cei patru tutori ai lui De Quincey, dupa care ni se vorbeste despre nu stiu ce familie la care a stat el... Dupa care, cu greu, pe la pagina 55 De Quincey ajunge la Manchester, prilej de infinite digresiuni ba despre colegii lui, dintre care unul va ajunge episcop, ba despre literatura engleza, ba despre Grotius, ba despre directorul scolii, etc, in fine, vreo 70 de pagini obositoare.

Ce legatura au toate astea cu opiul veti intreba? Sa fiu al dracului daca stiu. Omul asta a avut probabil impresia ca a spus prea putine in prima editie si pentru a doua s-a lansat intr-o betie a digresiunilor si explicatiilor inutile. O mostra de fraza de la pagina 123 (traducerea din 1969 aparuta la Editura pentru literatura universala):

"Dar aceea care era partasa mea la aceasta ingrozitoare drama, ce-a spus cand a ajuns sus? Sau, mai degraba, ce-am spus eu? Pentru ca, din intamplare, eu am vorbit primul: in ciuda faptului evident si indiscutabil ca nu-i fusesem niciodata prezentat. Dar sa fim intelesi, in acest caz era o situatie care fusese definitiv dezbatuta si lamurita, si anume ca in cursul unui mare dezastru natural - cutremur de pamant, tromba marina, uragan sau eruptia Vezuviului - este si poate fi ingaduit (peste orice obicei sau traditie contrara) ca doi englezi care nu se cunosc sa vorbeasca unul cu altul; totusi regula este ca ulterior sa se faca dovada cu juramant in fata a doi judecatori de pace ca prezentarea prealabila n-a fost posibila; ..."

Ce mai, misto carte :D. Macar daca facea misto. Rolo, cred ca tu ai o selectie a partilor interesante, cat are, 50 de pagini :D?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Aug 13, 2003 8:08 am

Initial trimis de stefan


Ce mai, misto carte :D. Macar daca facea misto. Rolo, cred ca tu ai o selectie a partilor interesante, cat are, 50 de pagini :D?


Exact cum zici, dar ti-am mai zis asta. Intre-adevar 50 de pagini are.

There you go:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Aug 13, 2003 9:42 am

Rolo, nu mi-ai mai zis nimic, decat ca e o carte fainuta si ca ce ai tu sunt doua capitole. I'm suing you, e clar. My lawyers will talk to your lawyers :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde BloodOnMoral » Joi Aug 14, 2003 4:18 pm

Nu am sa ma apuc sa fac o lista interminabila, am sa scanez un pic memoria si sa vad ce prafuri pot sterge de pe ea :).

Printre cartile mele preferate :

Genul SF :Dune de Frank Herbert

Genul ... sa-i zic romantic :) ? Pe aripile vantului si Rebecca, desi ultimul iti cam da fiori pe spate.

Politiste : orice e Agatha Christie ;)

Fantastice (nu cred ca e un titlu prea potrivit, dar ...) : Stapanul Inelelor. Silmarillion ... Tolkien rules in zona asta IMHO.

Cartile "copilariei" : orice avea ca autori Dumas sau May, ca si nemuritorii Ciresari.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

carti

Mesajde old lord » Sâm Mar 27, 2004 4:27 am

cum se face rost de carti gratis de pe net
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde (oana) Psycho » Sâm Mai 22, 2004 9:04 pm

of ....miemi plac cartzile gen jack london-calator printre stele(cartea asat pur si simplu sta la baza filozofiei mele de viatza)..............asta nu inseamna cami place cotz alb ~p ..........................................apoi un alt scriitor szuper mircea eliade ..................''noaptea de sanziene".................una din cele mai misto cartzi scrise vreodata................oricum eliade a scris numai cartzi interesante (la umbra unui crin,uniforme de general...etc)
shi in afara de cartzi sffilozofice.....................imi plac shi cartzile cinice gen balzac(tocmai am terminat de citit)sau Hjalmar Bergaman(nu stu dak atzi citit nui tocmai cunoscut e suedez)_testamentul e sarcastica cartea desi e foerte usor de citit ;M
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde SCORPY » Dum Mai 23, 2004 10:14 am

In general citesc de toate, mai putin romanele alea siropoase, numite best-seller-uri. Acum de exemplu, desi nu ma prea omor cu filosofia, citesc Cicero - "Cato Maior sau despre batranete".
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Dum Mai 23, 2004 10:14 am

....................
............................
................................

******

gata, mi-am facut doza de puncte-puncte. :D :rolleyes:
acum citesc in paralel "Partocala mecanica" - Anothony Burgess si "Povestea vietii mele II" - George Sand ; prima mi se pare dementziala, iar a doua e foarte simpatica. o sa va comunic impresiile de final dupa ce le termin [ca doar nu inainte sa le termin ] :)
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Catzelusha » Dum Mai 23, 2004 7:59 pm

Eu tocmai am descoperit o carte foarte placuta : Scarlett de Alexandra Ripley.Scarlett este continuarea celebrului roman Pe aripile vantului de Margaret Mitchell.
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde delia dorcioman » Sâm Iun 12, 2004 7:13 pm

tocmai am terminat The Lord of the Rings (in engleza) si acum sunt la cartea lui John Katzenbach "The Analyst". apropo...e tradusa in romana vreo carte de-a lui John K. ?
delia dorcioman
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mai 19, 2004 1:54 pm
Localitate: UK

Mesajde wednesday » Vin Iun 25, 2004 1:28 pm

tocmai am terminat cartarescu-nostalgia... mirifica...epocala...
acum am de terminat ciocoii vechi si noi...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Iun 25, 2004 1:34 pm

Io tocmai am ajuns la jumatatea cartii "Marxismul despre stat" de V.I. Lenin. Amu stiti cine sunt?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Iun 25, 2004 1:37 pm

io in schimb citesc in paralel (adica leam inceput da nu le-am terminat) o carte despre canibalism, indiile negre (asta in limba de bastina a lu verne) si catzavencu de sapt trecuta....
ce zice asta despre mine?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde adip » Sâm Iun 26, 2004 6:45 pm

Decat sa va certati pe forum, mai bine mi-ati spune ce cititi. Daca nu vreti, va spun eeu, daca nici asta nu vreti, tot va spun. L-am descoperit pe Andrei Makine. "Pe vremea fluviului Amur" e o carte care chiar m-a impresionat. Stilul extraordinar plin de metafore iti aminteste de un film extrem de bine regizat care te poate transpune oricand in lumea plina de frustrari, de angoase, de vise, de senzatii a autorului. In plus, paralela intre cele doua lumi - comunism/capitalism, Rusia/Franta, cortina de fier/libertate - face un roman care nu se poata sa atinga orice suflet sensibil care e destul de "batran" sa fi fost marcat de amintirile din vremea rosie. In sfarsit eseul problemelor adolescentului este remarcabil si fac din carte una deosebita.
"Testamentul francez" poarta amprenta aceleiasi paralele est/vest dar... dar va las pe voi sa-mi mai spuneti despre ea dupa ce veti fi citit-o.
adip
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 26, 2004 1:35 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde supermouse » Dum Iun 27, 2004 1:35 pm

La ora asta citesc vreo patru cartzi in paralel. Una este "razboi shi pace" in rusa, alta ar fi "the Silmarillion" a lui Tolkien, Little Heroes a lui Norman Spinrad shi Needful Things a lui Stephen King.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Shaki » Lun Iun 28, 2004 9:26 am

"Suntem ceea ce pretindem ca suntem, asa ca trebuie sa fim atenti la ceea ce pretindem ca suntem." Citesc "Mama noapte", de Kurt Vonnegut - destainuirile unui criminal de razboi. O citesc pentru ca in ultimul timp m-am gandit mult la al doilea razboi mondial si am discutat pe tema aceasta cu prietenii; as vrea sa aflu mai multe. Mai am pregatita o carte despre razboi, nu-i retin titlul acum.
In general, citesc carti despre care cred eu ca sunt importante si n-ar trebui sa trec pe langa ele, sau ceea ce-mi recomanda prietenii (inclusiv cei de pe fc :))
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Iul 27, 2004 7:33 am

richard preston - the hot zone, o istorie teribila a unui virus teribil: ebola.
am aflat ca ebola are trei variante, toate trei mortale, insa una dintre le are o mortalitate de 9 din 10. am aflat cum a fost descoperit shi mai ales faptul ca a fost o infectzie de ebola in washington dc care ar fi putut curatza frumos, mare parte din america in citeva zile...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iul 30, 2004 1:18 pm

De curand am terminat de citit "Al patrulea val" de Richard Poe si am inceput sa citesc "Dezvolta liderii din jurul tau" de John Maxwell.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Iul 30, 2004 9:12 pm

am fost in ultima vreme intr-o stare de nu mai suportam sa vad nici un fel de tag, asha ca am tot citit chestii amuzante ca sa ma dezintoxic- hitchhiker's guide to the galaxy fiind cea mai recenta
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Shaki » Mar Aug 03, 2004 11:24 am

"Sa-ti placa sa citesti inseamna sa dai ceasurile de plictiseala, de care nu poti scapa in viata, pe ceasuri de incantare" - "Caietele" lui Montesquieu, de care m-am apucat dupa ce am terminat "Scrisori persane", de acelasi autor. Ma asteptam la un jurnal sau la insemnari cu caracter personal, dar sunt mai degraba cugetari (nu ca n-ar fi interesant). Dupa ce le termin, incep "Confesiunile unui opioman englez", despre care am auzit in mai multe locuri, inclusiv pe forum, si m-a facut curioasa :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Nectanebo » Mar Aug 03, 2004 1:12 pm

Chestii filozofice n-am reusit niciodata sa le diger, la Cioran m-am oprit dupa doua pagini. Am incercat Nietsche o data, ca sa nu par un individ necitit, si tot asa am zis stop. La fel mi s-a intamplat cu Coelho, prea mult zgomot pentru nimic. "Faraonul" de Boleslaw Prus mi s-a parut remarcabila. Alta carte super "Salammbo" de Flaubert, la care as putea adauga "Orbitor" de Cartarescu. Dar mai sunt o multime, totul depinde de gusturi.
Nectanebo
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Apr 23, 2004 3:29 pm
Localitate: Dobrogean 100%

Mesajde CrAsh0v3r » Mie Aug 04, 2004 2:45 am

"De ce barbatii se uita la meci si femeile se uita in oglinda" Autori: Allan si Barbara Pease
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Aylin » Lun Aug 09, 2004 4:13 pm

cartea mea preferata este Padurea spanzuratilor de Rebreanu. Am citit-o acum 2-3 ani dar imi place s-o recitesc .Mereu descopar lucruri noi, o inteleg altfel. De fapt il iubesc pe Rebreanu dintre scriitorii romani. M-au impresionat shi Calvarul, Adam si Eva. Mi-a placut shi Cel mai iubit dintre pamanteni, Morometii si cam tot ce a scris Marin Preda, la fel si Eliade( Romanul adolescentului miop,La tiganci,Maytrei). Am incercat sa citesc Cioran Pe culmile disperarii .Am citit cateva capitole dar cartea m-a deprimat shi am renuntat, mai stateam si cu DEX-ul langa mine :p . Mizerabilii-Victor Hugo,Iona-Marin Sorescu,La rascruce de vanturi-Emily Bronte,Pe aripile vantului,Hamlet-Shakespeare,Invitatie la vals, Elevul Dima dintr'a saptea-Mihail Drumes,Idiotul-Dostoievski sunt carti ce mie imi plac. Dintre poeti imi place Bacovia,Lucian Blaga,Marin Sorescu.
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Raz van Helsing » Lun Aug 09, 2004 8:56 pm

Toate cartile lui Jan van Helsing au fost adevarate revelatii in viata mea. Sublimul simplitatii, marea cantitate de informatii prezentate in cel mai direct mod posibil, mobilul scrierii, a fost aproape de a atinge perfectiunea, in ciuda faptului ca operele sale nu vor tine de literatura. Dar pentru vremurile noastre sunt veritabile minuni, daca apucam sa le citim inainte sa imbatranim de tot... Inca nu imi permit sa vorbesc de Eminescu, sau poate astept momentul potrivit... Acum mi-a captat atentia Rudolf Steiner. In orice caz, toti acesti autori au, in definitiv, puncte de vedere comune. Difera doar exprimarea, poporana, de bijutier, rational-filozofica...
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva hobbyuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator