Spune-mi ce citesti ...

Mesajde Evy » Joi Aug 12, 2004 9:03 pm

A citit cineva carti de JOHN GRISHAM?
Eu sunt indragostita de ele si unul dintre motive e ca ma pasioneza dreptul si toate romanele lui sunt legate de drept
Mai este si JOHN SOUL care e super...Cartile sunt ceva horror,nu stiu cum sa le descriu..
Si poate imi recomandati si mie ceva carti mai cu greutate pentru ca am citit numai porcarii pana acum iar din cele romanesti imi plac doar cele politiste
I hate everything......
So what?
Avatar utilizator
Evy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Raz van Helsing » Sâm Aug 14, 2004 2:24 am

De John Grisham am citit doar "Testamentul" mai demult...
"Cu greutate"? Atunci, Jan van Helsing-"Cartea I-Organizatiile secrete si puterea lor in secolul al XX-lea"(si toate cartile din sectiunea aceea a librariei/bibliotecii) :o , R.Steiner-"Stiinta oculta" si te anunt daca merita sa citesti I.Kant-"Bazele metafizicii moravurilor"... :b
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Lulici » Lun Aug 23, 2004 6:25 pm

hulub scrie:Sunt "unhappy". Am ajuns intamplator pe forumul asta (cautam Emil Brumaru pe Google dintr-o dorinta de nestavilit de a afla cat mai multe despre acest individ josnic care scrie intr-unlimaj atat de trivial:))) si mi-am zis ca sa vezi, frate, acu' o sa am parte si eu de o discutie forumica care sa nu fie impregnata de de-tot-josnicile certuri care caracterizeaza forumurile in genere (cele romanesti pt. ca sunt singurele pe care le cunosc bine..). M-am inselat. Se pare ca aici certurile sunt si mai josnice: pt. ca te astepti sa gasesti pareri ale unor oameni cititi (era vorba despre ce se citeste) care stiu sa poarte o discutie care chiar daca se intampla sa fie in contradictoriu poate fi eleganta.


Sunt de acord! Si eu am nimerit pe acest forum intamplator am deschis cateva topicuri (cel cu "citate" cel cu P. C. ) si mi-a placut cum si ce se scrie...Dar, ajung la aceasta tema si credeam ca voi da peste niste mesaje cu adevarat interesante si ce vad? Certuri, certuri, certuri! Pacat!

Din autorii despre care ati vorbit am citit:

-din P. Coelho am citit cam tot ce a aparut la noi (cele 6-7 carti) dar, sincer, nu mi-a placut prea tare nici una. Oricum daca ar trebui sa aleg as spune "Veronika se hotaraste se moara" si "Diavolul di d-ra Prym. Restul (Alchimistul, Al cincilea munte, 11 minute, Romanul razboinicului luminii, La raul Piedra...) chiar mi s-a parut repetitive... "Si iar vom pune in castra un crin sa dea lumina/Si Aceleasi cesti de aur pentru o alta cina". Next!

- F.M. Dostoievski, tot ce am citit de el mi-a placut dar preferata mea ramane "Crima si pedeapsa". De ce? Pentru ce e genial procesul de constiinta prin care trece Raskolnikov cand va incepe sa constientizeze ca omorand-o pe batrana camatareasa de fapt si-a ucis sufletul, ca nimicnicia victimei nu are nici o importanta.

-cineva vorbea de Ernesto Sabato, ceea ce ma bucura enorm pentru ca intre cititorii din Romania exista o moda a se declara admiratorii ai lui Coelho sau, in cel mai fericit caz, Marquez, fiind lasati deoparte scriitori cel putin la fel de valorosi. Favorita mea din opera lui Sabato e "Tunelul". Fermecatoare carte.

-Nicolae Steinhardt e scriitorul roman pe care-l iubesc cel mai mult; citesc orice scris de el si orice despre el. Zilele acestea am avut o bucurie enorma sa gasesc o brosurica scoasa de Ed. Dacia "Amintiri despre Steinhardt". Am tot ce a aparut in legatura cu el. Nu-mi place doar ca scriitor, imi place ca om, pentru cum a trait, pentru curajul avut cand nu si-a tradat grupul si s-a dus sa faca inchisoare (el un evreu inchis pentru ca facea parte dintr-un grup "mistico-legionar") pentru ca pana in 1989 , cand a murit, nu a contenit sa critice regimul comunist, pentru ca nu si-a plecat capul. Am citit mai tot de la celebrul si minunatul "Jurnalul fericirii" la dialogurile indraznete cu Ioan Pintea sau Zaharia Sangeorzean, la Scrisorile catre Virgil Ierunca, la volumul de critica literara "Prin altii spre sine".

-Camus si eu cred ca cele mai bune lucrari ale scriitorului sunt "Ciuma" si "Strainul" dar intre ele doua raman la cea de-a doua (din pacate, nu am citit "Omul revoltat" dar am sa-mi fac timp si petru el). Personajul Meursault din "Strainul" seamana altminteri destul de bine cu eroii kafkieni, personificand situatia patetica a individului a carei soarta depinde de forte putin controlabile; un martitr al adevarului care ajunge sa fie ghilotinat pentru ca e incapabil sa-si mascheze sentimentele si sa arate o oarece remuscare pentru crima infaptuita.

Asta in ce priveste parte din cartile despre care ati vorbit voi si care mi-au placut si mie...As mai adauga cateva carti (re)citite in ultima vreme: "Lolita" lui V. Nabukov care mi-a placut mult, mult de tot, "Cine l-a ucis pe Palomino Molero " a lui M. V. Llosa, inca o data acest mare scriitor din Peru nu se dezminte, frumoasa carte!, am citit a doua oara "O zi din viata lui Ivan Denisovici", mare Soljenitin!, pacat ca nu am avut si noi un scriitor ca el (dar il avem pe P. Corut...be happy!), am descoperit o scriitoare franceza (am citit in prefata ca e prima femeie care a intrat in Academia Franceza) Marguerite Yourcenar si cartea ei "Alexis sau tratat despre lupta zadarnica", v-o recomand din inima e scoasa de Ed. Humanitas

Si ca sa inchei acest mesaj nu pot sa las deoparte una dintre "bucatile" literare care imi plac cel mai mult si pe care as recomanda-o oricand Jean-Paul Sartre cu vestita piesa intr-un act "Cu usile inchise"
Lulici
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 10:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AdevaRapper » Mar Aug 24, 2004 9:55 pm

De curand am terminat Marin Preda - "Marele Singuratic" & "Delirul". Acum mai am putin din "Risipitorii". Primele doua carti sunt absolut extraordinare!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Mie Aug 25, 2004 12:55 am

Acum citesc Demonii de Dostoievski si pot sa spun ca e extraordinar. Desi nu prea am eu foarte mult timp, abia astept sa ajung seara acasa sa citesc.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde IrC » Mar Aug 31, 2004 1:18 am

De curand am terminat de citit "Campionul din Arkansas" de John Grisham.Frumoasa carte.
Inteligente
Rime
Compun
"Mii de pusti in centru la concertul Wu-Tang/Mii de taguri, pe-alocuri/Statui cu Sugarhill Gang."
"Cel ce fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Avatar utilizator
IrC
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Vin Iul 02, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mar Aug 31, 2004 7:58 am

la ora asta citesc History of the Roman Empire de Gibbons
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde tedytza » Mar Aug 31, 2004 8:27 am

citesc ...... paulo coelho.....itzi permite sa visezi....veronika se hotaraste sa moara......
Avatar utilizator
tedytza
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Vin Aug 27, 2004 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Mar Aug 31, 2004 8:03 pm

Desi tardiv, am prins in mana "Crima si Pedeapsa" de Dostoievski
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Aug 31, 2004 10:57 pm

Ok, pe viitor va rog sa cititi primul post din subiect inainte sa postati. Multi l-au inteles ca () ceva gen "Carti de moment", de fapt ideea era sa insirati niste autori si carti preferate.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Fahrenheit 9/11

Mesajde GIM » Vin Noi 26, 2004 3:34 am

Am vazut recent acest documentar uluitor ale carui dezvaluiri nu sunt decis cum sa le calific . Pentru cei care stiu mai multe despre acesta i-as ruga sa "riposteze" :-?
Nihil sine Deo !
Avatar utilizator
GIM
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde Kiko » Mar Ian 11, 2005 11:54 pm

A spune ce preferinte in ale cititului ai se potriveste unei anumite varste, poti avea preferinte diverse deasemenea si scriitori diversi asa cum poti combina un anumit tip de beletristica cu un altul.Depinde ce fel de om esti.
Cei pe care i'ai amintit -da
Personal-in ultimul timp pot aminti cativa scriitori sau titluri ale unor carti;
Henry Miller, Garcia Marquez , F.G.Lorca.,Cortazar, Boris Vian....
"Gradina de ciment"," Darul lui Humbold".....mai recent.
Kiko
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 11, 2005 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde me-julie » Lun Ian 17, 2005 11:02 pm

eu-s innebunita dupa marin preda(imi place aproape tot ce a scris el)si ar mai fi mircea eliade
Avatar utilizator
me-julie
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Sâm Ian 15, 2005 12:00 am

Mesajde Invincible » Lun Feb 14, 2005 1:30 pm

Cele care mi-au placut cel mai mult:
I.Creanga-Amintiri....
Eminescu, Cosbuc, Arghezi –Poezii
Marin Preda- Morometii
Dinu Sararu- Niste tarani
Mark Twain- Tot ce este legat de Tom Sawyer si Huckleberry Finn
xxx-Shogun
Homer -Iliada, Odiseea, Eneida
Henrik Sienkiewicz-Prin foc si sabie
Sun Tzu- The Art of War
Honore De Balzac- Mos Goriot , D-na Bovary


Acum: Esop-Fabule... ia uitati una...

The Man and the Serpent

A Countryman's son by accident trod upon a Serpent's tail,
which turned and bit him so that he died. The father in a rage
got his axe, and pursuing the Serpent, cut off part of its tail.
So the Serpent in revenge began stinging several of the Farmer's
cattle and caused him severe loss. Well, the Farmer thought it
best to make it up with the Serpent, and brought food and honey to
the mouth of its lair, and said to it: "Let's forget and forgive;
perhaps you were right to punish my son, and take vengeance on my
cattle, but surely I was right in trying to revenge him; now that
we are both satisfied why should not we be friends again?"

"No, no," said the Serpent; "take away your gifts; you can
never forget the death of your son, nor I the loss of my tail."

Injuries may be forgiven, but not forgotten.
Invincible
 

Mesajde nbm » Lun Feb 14, 2005 2:58 pm

Invincible scrie:Cele care mi-au placut cel mai mult:
...
xxx-Shogun
Homer -Iliada, Odiseea, Eneida
Henrik Sienkiewicz-Prin foc si sabie
Sun Tzu- The Art of War
Honore De Balzac- Mos Goriot , D-na Bovary [/B]


Domnu', daca-mi permitetzi:
Doamna Bovary nu a fost scrisa de Balzac, ci de Gustave Flaubert
Eneida nu-i apartzine maestrului Homer, ci - daca nu ma insel - poetului latin Virgiliu (Vergiliu)
Shogun a fost scrisa de James Clavell

cit despre fabula lui Esop, o singura intrebare: de ce in engleza?

ps: scuzati oarecum off-topicul
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Invincible » Lun Feb 14, 2005 3:11 pm

Chiar.. Chiar.. le-am incurcat... Gustave Flaubert.. tocmai am gasit cartea. cred ca le-am incurcat din cauza ca stilurile ambilor scriitori sunt asemanatoare. Mea culpa!
Eneida -Vergiliu? mmm!.. hmm!... nu mai tin minte.. aveam 7-8 ani cand am citit aventurile lui Ulise. Ce poze frumoase avea cartea aia...

xxx(James Clavell)---nu mai stiam numele scriitorului, de-aia am pus xxx
cit despre fabula lui Esop, o singura intrebare: de ce in engleza?
Cartea e in format electronic si am facut copy/paste


Uf! mi-am mai adus aminte de o carte faina.
Insula misterioasa- nu stiu ce autor.. dar foarte frumoasa (aventura), n-am reusit sa o citesc pe toata fiindca era rupta. Am gasit-o in podul casei bunicilor.
Invincible
 

Mesajde aphextwinz » Lun Feb 14, 2005 3:13 pm

Gustave Flaubert.. tocmai am gasit cartea. cred ca le-am incurcat din cauza ca stilurile ambilor scriitori sunt asemanatoare.
:rolleyes: :D

Eneida -Vergiliu? mmm!.. hmm!... nu mai tin minte.. aveam 7-8 ani cand am citit aventurile lui Ulise
aventurile lui Ulise sunt in Odiseea, in Eneida sunt doar patzaniile lui Enea

Insula misterioasa - Jules Verne?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Invincible » Lun Feb 14, 2005 3:18 pm

Ei, lasa...Iliada, Odiseea.. Ulise nici nu mai stiu despre ce era vb in Eneidace... mintea mi-era la lupte, aventuri de tot felul... chiar.. despre ce era vorba in Eneida? nu cumva despre intoarcerea lui Ulise acasa ? am uitat! cu asta cred ca sunt cu totul pe dianfara!


Insula misterioasa...Jules Verne... nu stiu :con: .. cartea era rupta rau de tot.. fara coperti.. cu multe pagini lipsa.... este vorba de naufragiatii aia care-si fac casa intr-un munte de granit si [e care o numesc Casa de Granit.
Invincible
 

Mesajde aphextwinz » Lun Feb 14, 2005 3:45 pm

Iliada - razboiul troian, Odiseea - calatoria pe mare a lui Ulise, Eneida - calatoria lui Enea shi luptele lui in Italia cu rutulii

shi ultima, dap, e Jules Verne
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Lun Feb 14, 2005 4:05 pm

Invincible scrie:stilurile ambilor scriitori sunt asemanatoare.

numa stilul de a vorbi franceza fluent.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde DarkWings » Lun Feb 14, 2005 6:33 pm

Citesc Giovani Pappini-Un om sfarsit si recitesc Misterele Parisului. Dupa ce le termin m-apuc de Rosu si negru
"Daca te doare mana vindec-o cu ajutorul unui cutit" Virgil Teodorescu
"Timpul e moarte- spatiul e lupta si miscarea e suferinta" M. Eminescu
I can please only one person per day. Today is not your day. Tomorrow isn't looking good, either
Common Sense Is Not So Common
Avatar utilizator
DarkWings
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Feb 13, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Feb 14, 2005 7:27 pm

Eneida -Vergiliu? mmm!.. hmm!... nu mai tin minte.. aveam 7-8 ani cand am citit aventurile lui Ulise. Ce poze frumoase avea cartea aia...
Cum sa nu-l iubesti pe flacaul asta? Impetuos ca un dragon romanesc, si mai multe nu.
Nicolae Steinhardt e scriitorul roman pe care-l iubesc... Lulici, pot adauga alaturi de spusele tale ca N S m-a impresionat cu credinta (si nadejdea, si dragostea) lui. N-am mai intalnit asa ceva; desi nu s-a lipit de mine crestinismul (chiar in conditiile in care am crescut intr-o familie super-credincioasa) omul asta, realmente si literalmente m-a fermecat. Cat despre inalta sa moralitate, despre verticalitate si demnitate - "am ramas mut" (pe cine am citat, recunoasteti personagiul ?)
ontopic: la moment - despre Borges, "Cartile si noaptea"
autori (nu pot spune "preferati") iubiti, intr-o ordine oarecare: Preda (aproape tot, in special "Morometii", "Viata ca o prada", "Cel mai iubit..."), Faulkner (de asemenea aproape integral) l-am gasit halucinant, aproape ...psihedelic (stiu, este putin fortat), Galsworthy (in mod deosebit mi-a placut capitolasul "Vara tarzie a unui Forsyte" si dintre personajele sale cel mai reusit mi s-a parut Soames), Homer (greu de comentat; ce mi s-a parut mai evident: sa zicem nepartinitor, aproape indiferent in ce priveste personajele, foarte convingator in descrierile aspectelor razboiului - rani, moarte, FRICA, ura, durere). BTW, Eneida lui Vergilius mi s-a parut plicticoasa si mult prea (fortat ?) asemanatoare epopeilor lui Homer (dupa parerea mea, pe o scara de la 1 la 10, unde 1 ar fi Pavelcorutzu cu toata "literatura" lui iar 10 "Iliada", n-as putea sa-i dau mai mult de 5. Paaarerea mea!).Si inca multi altii, cu ne-numarabilele lor scrieri.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Dulcik » Mar Feb 15, 2005 8:12 pm

ati citit obstacole de lloyd c. douglas? e super...mie mi-a placut foarte mult.
p.s. stie cineva dak exista vreun site de unde pot sa iau gratuit carti electronice? daca se poate sa fie in romana sau spaniola!
Dulcik
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 07, 2005 4:33 pm
Localitate: Pe aripile vantului

Mesajde COSS+min » Mie Feb 16, 2005 1:01 pm

Citesc acuma Rosu si Negru! Marfa carte, te convinge dragostea exista daca ai cumva indoieli :). Ideea mi-a venit dupa ce am citit "Suflete tari" de Camil Petrescu, drama inspirata din Rosu si Negru!

Intre timp am mai citit si "Liber sa sufar", volum de poezii de Adrian Paunescu. Cartea este socanta cand te candesti cum poate un om sa se indragosteasca in asa hal la 60+ de ani
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Mie Feb 16, 2005 1:34 pm

Off-topic:
Mai fratilor, ia uitati cum a fos treaba. Iliada si Odisee am citit-o prima data dintr-o carte pentru copii (7-8 ani). Avea niste pagini lucioase si intr-adevar, avea niste poze f frumoase. Poza cu Scila si Carbida (sau cum s-o scrie...) inca o mai am in minte, ca altfel nu tineam eu minte, avand in vedere ca de-atunci si pana acum s-au scurs 19-20 de ani. Ceva mai tarziu, le-am recitit intr-o carte scrisa de Petre Ispirescu- "Snoave, povestiri, amintiri"-cam asa se chema cartea. Se pare ca n-am citit in intregime eneida. Mai 'nainte am citit un referat gasit cu google si putine "imagini" imi sunt cunoscute. Si cand am scris Homer-Iliada, Odiseea, Eneida, cred ca am gresit din cauza ca aceste trei nume sunt mereu prezentate impreuna (ca mari epopei).

Cantemir, te miri cumva ca eu stiam sa citesc la varsta de 7-8 ani? Daca nu stiai, sunt copii care stiu a scrie si citi dinainte de a pasi pentru prima data pragul scolii. Eu am facut parte dintre acestia datorita unei verisoare mai mari ca mine cu doi ani, care neavand cu cine sa se joace, se juca cu mine de-a profesoara impuindu-mi capul cu toate cele.

Hmmm!... sunt eu paranoic sau intr-adevar, cineva cauta galceava din moment ce n-a scris nimic despre vre-o carte pe care sa fi citit-o?

On topic:
xxx- Pardailan, Pardailan si Fausta, Fausta invinsa. Super, cartile astea. La mine sunt numarul 1 in topul romanelor de capa si spada. Nu stiu daca am nimerit bine.. poate ca erau asa: Pardailan, Fausta, Pardailan si Fausta, Fausta invinsa. A citit cineva? care-i varianta buna?
Invincible
 

Mesajde gaga » Mie Feb 16, 2005 1:38 pm

unde fireste xxx= Michel Zevaco

vaarianta buna e Pardaillan cu doi de "L"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Invincible » Mie Feb 16, 2005 1:46 pm

Exact.. Zevaco. Daca nu stiu eu cate carti erau, conteaza un "l" acolo?... Apropos, cate erau? si care din cele enumerate mai sus?
Alte carti:
Alexandre Dumas- Cei trei muschetari, (mai o carte, in care personajul principal era Benvenuto Cellini - oi fi nimerit "l"-urii?)
Invincible
 

Mesajde nbm » Mie Feb 16, 2005 1:46 pm

Invincible scrie: Hmmm!... sunt eu paranoic sau intr-adevar, cineva cauta galceava din moment ce n-a scris nimic despre vre-o carte pe care sa fi citit-o?


esti cumva paranoic, pt ca nimeni nu te-a atacat, ci ti-a aratat unde si de ce ai greshit.
if you remember, titlul thread-ului este "Spune-mi ce citesti...", unde continuarea este "... ca sa-ti spun cine esti".
adica, cel putin pt mine, este o invitatzie si la a comenta preferintzele celor care posteaza.
si cum tu confuzi iliada si odiseea cu eneida si mai vii si cu argumentul ca le-ai citit in variante pt copii, mi se pare normal ca lumea sa te contreze. daca mai adaugi ca balzac e totuna cu flaubert, nu mai am ce sa zic.
asta e cel putin dovada de incultura - mai ales cind spui ca astea sunt oarecum cartile tale de capatii...
poate ai o scuza ca le-ai citit la 7 ani, dar mi se pare inadmisibil ca 20 de ani mai tirziu sa nu stii care e diferentza dintre ele. ba sa te mai si lauzi ca le-ai citit.
si, apropos, crezi ca pot sa zic despre mine ca am studiat mitologia greceasca, marile epopei ale lui homer, cind eu am citit doar legendele olimpului scrise de alexandru mitru?
care, ca sa nu ma acuzi de off-topic, este intr-adevar printre preferatele mele, alaturi de alte carti despre mitologia greaca.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Feb 16, 2005 1:51 pm

plus ca putea da macar un search pe google ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mie Feb 16, 2005 1:52 pm

amice, eshti tu paranoic. problema se pune in felul urmator: pe aberatzii te-am intzeles, aberezi, acolo nu intereseaza pe nimeni daca tu shtii sa citeshti ori sa scrii. dar pe literaturi e jenant pentru tine (in primul rand) ca ajuns pana la asta varsta, shi cu pretentziile ce tzi le impui ostentativ shi obositor, sa postezi ca un copil de 6-7 ani, sa incurci flagrant balzac cu flaubert, shi ca sa dregi treaba s-o ingropi shi mai tare in domeniul aberatziilor, sa o faultezi pe biata madame bovary botezand-o D-na bovary (eu intzeleg ca te simtzi un mucos in fatza dumneaei, da' prea multa politetze strica), sa etalezi cartzi citite fara sa cunoshti autorul, sa scrii agramat ("vre-o"). facand toate astea nu potzi decat sa tzi-o iei grav shi irefutabil, strict la prostiile pe care le scotzi din tine.
Alexandre Dumas - Cei trei muschetari

tatal sau fiul? ~p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva hobbyuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron