Spune-mi ce citesti ...

Mesajde gaga » Vin Iun 20, 2003 4:54 pm

(lol cine vorbea, va fi spuse lu' tovarasha, mama lu dana, dana m-a cuipat ... sau vorba lu' arghezi "a zis te cuip ... si l-a scuipat")

1. nu-s erudita ci inculta si nescolita
2. ah, despre aia vorbeai? atunci io despre ce carte vorbeam? ca exista una la care m-am referit ....
3. daca iti place forumul de literatura de ce ai postat asa des pe el? si ironic pe un subiet serios? si posturile matale sunt gramada pe alte forumuri? adica matale arunci muci si vrei sa papi ambrozie?
4. nu ma reped sa dau in cap, am raspuns unui post ironic si in continuare unor raspunsuri fara argument.
5. cum imi explici de leibniz daca nu stii cum se scrie? sau vb de vreunu' leibnitz de pe gugle?
6. nu iti doresti? el stie ca o faci numa' asha? :sperm:

p.s. afexe, se scrie leibniz, nu leibnitz?
p.s. 2 nutz face griji de onoarea mea, nu am d'asta, ceea ce se vede din avion...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Sâm Iun 21, 2003 10:15 am

Initial trimis de dana
mama lu dana, dana m-a cuipat ... sau vorba lu' arghezi "a zis te cuip ... si l-a scuipat")


Edificator pentru nivelul tau, de copil tembel care scuipa si striga dupa alti copii pe strada "piticule, chiorule". Nu-mi mai provoci decat urmatoarea reactie:bleah: , acesta fiind si motivul pentru care n-o sa mai calc pe-aici.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Dum Iun 22, 2003 4:43 am

poponetz cult si miscator, ceea ce ai citat matale deasupra ca fiind "dana" este arghezi mami, ca doar am si specificat ca sa nu te las in ceatza, mitzura iti spune ceva? aaa, dap, arghezi ... cam departe de impecabilii dvs filosofi. oricum nu ai borat pe mine ci pe nenea care de azi imi ramane in amintire catalogat de erudenia voastra ca "arghezi, copil tembel"...

ma bucur ca s-au incheiat ostilitatile cu o noua gafa de-a dumitale, reiau pe scurt, primul dumitale post pe acest thread serios a fost unul in care luai la shto pe cei ce posteaza aici.
au fost diverse reactii, deh, baietzii noshtri-s mai amabili, io am decis sa nu fac pe modu' si satz zic "rushinica" ci ti-am dat ce cred io ca ai meritat.

posteaza unde vrea maria ta, atata timp cat esti pe linie, acu vaz ca ai inceput sa te fanclub erudeshti, mai un oldies, mai o muzica, pana acu' ceva vreme nedepasind statutu' de lutza cu totu' despre sex si say what's whatever (parerea mea).
stii de ce nu scrio io acolo unde scrietzi voi de loreali si salma (aia mexicanca, dap) si ca nuzt suna telefonul si mai stiu io ce? ca ash lua in brishca pe totzi si s-ar supara moshu.
stii de ce tzin io la forumul de literatura? ca-i copchilu' meu (si al lui manelesux da' asta e treaba noastra).

gata ca e tarziu/devreme si poate fac si un nani, ma bucur ca ai luat o decizie si sa stii ca daca ramai pe aici io ma bucur ;P daca pleci o sa ma supar foarte tare :o
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Dum Iun 22, 2003 12:20 pm

danutzo, uracioasa te-ai facut, mi-ai alungat interlocutoarea :mad:

poftim, zi tu despre Leibniz :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Fester » Joi Iun 26, 2003 2:50 am

Cum sa nu fiu frustrat ma Dana cand vezi atat risipa de energie creatoare pe acest forum de literatura din partea unor persoane care ar trebui sa sustina seminarii la Academia Romana. Cum sa nu fiu frustrat cand ma chinui atat de mult cu DEX-ul sa citesc acest forum (ma chinui pt ca il mai scap pe jos) si tot nu reusesc sa prind talcul unor vorbe de paici.
E nu-i nimic am sa ma duc la munte sa urc sus pe creasta sa trag aerul proaspat in piept, sa mananc impreuna cu prietenii la tulpina bradului si sa beau vin rosu direct din sticla, sa fac focul langa cort si sa rad de sa crap pana rasare soarele . Si dupa aia adoua zi sa stau undeva intr-o poiana culcat pe muschi sa ma uit in sus si sa trag dintr-o tigara.
Dupa o asemenea cura poate vin si eu si fac fata nivelului elevat la care se poarta discutiile si poate am sa fiu si eu snob ca Apehex sa ma observe cat mai multa lume si sa ma intrebe politicos de una si de alta. Daca nu mege nici acum poate ma duc putin in delta la un pescuit, sau la vreo 2 concerte rock ca dand din cap acolo poate mi se mai unesc neuronii in cap si mi se inmultesc sinapsele si-oi fi si eu dastept.
Ce aveti ma sunteti in scaune cu rotile de petreceti atat timp pe forum. Daca v-ar vedea Stephen Hawking v-ar bate sa mor io.
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde aphextwinz » Joi Iun 26, 2003 6:11 am

snobu' de Apehex macar shtie ca nu exista nici-o legatura intre gaurile negre shi forumu' de literatura, shi ishi filtreaza astfel lista de cuvinte shi de nume epatante. snobii ai'laltzi, mai putzin experimentatzi, nu shtiu insa acest lucru shi dau cu mucii in fasole ;)

edit: voi ashtia care ieshitzi la iarba verde, statzi noaptea pe la 4 pe forumuri :D gee, you're addicted! :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde monk » Vin Iun 27, 2003 9:38 am

hehe ....


io acu in fiecare seara citesc din legile lui murphy si ma amuz copios ...
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 27, 2003 3:19 pm

LOL, marfa de post fester (btw, personaju' tau e din filmu' meu favorit).

nu-l lasa pe snobu' de aphex sa te sperie, pare el aferat dar in fapt e o ganganie care stie bine ca exista legatura intre gaurile :p negre si forumul asta.

cat despre restul laudarosheniilor domniei voastre, ce sa facem mah daca dumnezeul lui manelos ii blestema pe unii?
m-am cufundat in job fara concediu fo doi ani si taman cand sa ajung powah usah de frunte m-am pomenit ca imi scuip juma de plaman afara si ca tre sa stau lipita la capitala (again)...
ce mi-a ramas? cartile, betivaneli mai de vara si terase din bukale fara munte (desi ceva mare fuse, da sa nu zici la doctoru' meu ca cica nu am voie)...

asa ca amuzantul dvs post frustrat nu isi atinge tzinta, neexistand nici o tzinta. si btw, nu am stat pe fanclub nici o zecime din cat ash fi vrut, abia mi-am bagat net acasa. stai pe aproape sa vezi ce iese daca reusesc sa imi bag cablu, o sa ai atatea frustrari incat o sa te sinucizi. daca nu reusesti cheama-ma, o sa iti citesc marchez ca sa mori lent si in chinuri.

monk, parca am vazut la un anticariat almanahul copiilor, pt nivelul matale poate fi ca un gaz ilariant. de curiozitate, dupa atatea seri insetate de cultura, nu ai reusit sa le inveti pe dinafara? iti recomand "Codul penal pe intelesul tuturor", are si ala legi.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde monk » Vin Iun 27, 2003 4:50 pm

1 afla ca legile lui murphy nu este o poveste ci sunt niste legi care se aplica in viata de zi cu zi fara ca noi sa stim ... si nu e codul penal :D

2 pt informatia ta aiai e o carte de stiinta .... exista o ramura numita murphologie .... si io citesc despre ea .... dar deh nu toata lumea citeste cartii despre stiinta (recunosc ca nici io nush cum de m-am apucat de ea)
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Fester » Vin Iun 27, 2003 5:41 pm

De ce sa fiu frustrat ma Dana? ce ai tu si nu am io? ce-mi doresc eu din ce ai tu? NIC! Nu te mai umfla atat. Eu voiam sa va fac pofta sa iesiti din Bucurestiul asta de 2 bani si implicit sa lasati si compu ca va dezumanizati ba!!!!
Ba Aphe nu te intrec in dependenta galopant acuta de calculator. Eram la IFIN-HH la o supravegere de noapte si neavand ce face am zis sa mai intru pe forumul asta pe care intrasem mai demult. Hai noroc!
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde aphextwinz » Vin Iun 27, 2003 6:02 pm

Nu-mi tzine tu mie lectzii de dezumanizare, o Fester, monstru scarbos :p

Io-s la servici, tu unde eshti?



edit: hai sa te fac un potentzial sofism

daca nu eshti frustrat inseamna ca nu-tzi doreshti nimic out-of-reach
daca nu-tzi doreshti nimic out-of-reach eshti prost (in sensu' ala rau de leguma)

:o
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolo Tomasi » Sâm Iun 28, 2003 7:13 pm

Nu va mai certati mai. Fiecare face ce vrea, ce trebuie sa dam atita socoteala la unul si la altul?
Eu nu inteleg ce-s atitea certuri pe forumul asta.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iun 30, 2003 3:53 pm

1 afla ca legile lui murphy nu este o poveste ci sunt niste legi care se aplica in viata de zi cu zi fara ca noi sa stim ... si nu e codul penal

2 pt informatia ta aiai e o carte de stiinta .... exista o ramura numita murphologie .... si io citesc despre ea .... dar deh nu toata lumea citeste cartii despre stiinta (recunosc ca nici io nush cum de m-am apucat de ea)


calugare,

1. si cine e tati murfi asta care a scris legile? daca nu stii ca se aplica de unde stii ca se aplica? nu e codul penal? wow!!!!

2. la ce faculta se invatza murphologia? ca vreau sa dau si io.
ai dreptate, e o stiintza mare si exacta, ai vreo funie prin casa?

De ce sa fiu frustrat ma Dana? ce ai tu si nu am io? ce-mi doresc eu din ce ai tu? NIC! Nu te mai umfla atat. Eu voiam sa va fac pofta sa iesiti din Bucurestiul asta de 2 bani si implicit sa lasati si compu ca va dezumanizati ba!!!!


ce am io si nu ai tu? salariu' mare ca sa stau acasa, te oftici?
si casa si masina si is si frumoasa si deshteapta, te oftici iar? ia funia de la monk....
bah, daca e de doi bani bucureshtiu, de ce nu te mutzi la tzara, aer curat shi capre?

rolo, nu ne certam tati, facem mishto, te bagi sau nu te tzine cureaua?
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde monk » Lun Iun 30, 2003 4:40 pm

dana , nu imi vine sa scred ... esti singura persoana pe care o cunosc eu care nu a auzit de legile lui murphy ....
ele sunt scrise de diferite persoane alea caror nume nu prea le-am retinut .

sa iti dau niste exemple de legi ( poate ca le stii da nu stiai ca se numesc Legile lui murphy)

1. Celalalt rand se misca tot timpul mai repede .
2. Orice particul (de praf ... aschie etc ) va cauta tot timpul cel mai apropiat ochi
3. Daca ceva poate merge rau atunci va merge cu siguranta rau.
4. Produsul pe care ai pus ochii cand intri in cofetarie va fi luat tot timpul de cel din fata ta .
5. Daca e sa scapi o felie cu unt , o sa o scapi cu siguranta cu partea cu unt in jos .
6. Intr-o cladire de 3 etaje care are lift in 9/10 situatii liftul nu va fi la etajul unde te afli tu.


Legile sunt numeroase si nostime ... Cat despre murphologie nici eu nu auzisem inainte de a citi cartea ,dar cred ca se studiaza la o filiala umana oricum
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Lun Iun 30, 2003 4:48 pm

bwhahaha monk, tu ma uimeshti mah baiete! :)

shi io care credeam ca e vorba de james murphy :con:

shi ia zi ce se invatza la murphologie? picturi murale sau construirea unui murus gaellicus? sau o fi vreo materie de-aia la care tzi se da mura-n gura :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Mie Iul 02, 2003 2:40 pm

mai am un capitol de citit din "Hobbitul" , de Tolkien.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Iul 04, 2003 9:58 am

ce fain. am intrat sa vad top y al fiecaruia si am gasit dicutii despre legile lui murphy...interesante legi, sunt curios cand o sa le vad in monitorul oficial. :)

top y e cam greu, eu sunt genul care se plictiseste cand citeste, asa ca atunci cand citesc prefer carti mai vioaie: gen hassel, karl may, si mai de mult dumas si mai foarte demult verne....
pe langa astea mai sunt sf-urile.
Cea mai tare carte care am citit-o in ultimul timp sunt defapt 3 :yD adica furnicile si za rest din trilogie. super carti, m-au facut sa ma uit altfel la furnici.

din Romania preferatul meu e Rebreanu. dar si preda e fain. iar Eliade este chiar "taticul" lor pe religie.


ps: la final ce facem, dam premii catigatorilor topului y?
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Draga » Vin Iul 04, 2003 4:38 pm

Hmm.. n-am top x/y/z/ si asa mai departe...

Depinde de dispozitie, varsta si timp.

Zilele astea citesc mai mult Terry Pratchett. Ma scoate din cotidian, imi "ghaghila" placut simtul umorului, imi solicita cultura generala si mai invat si ceva engleza pe deasupra. :o

Am incercat recent si-un Milan Kundera ("Nemurirea") dar, din lipsa timpului, l-am terminat pe bucatele si ma simt cam frustrata. Sunt convinsa ca am reusit sa pierd niste intelesuri subtile pe ici pe colo, sper ca nu chiar pe toate.

Ah, si sa nu uit: dintotdeauna mi-au placut basmele. Andersen, fratii Grimm, Vladimir Colin, mai era si colectia aia de povesti nemuritoare... , legendele, povestile mitologice... :con: So I guess that makes me a child... whatever :D

Peace.
A goal is a dream with a deadline :-?
Avatar utilizator
Draga
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Joi Ian 30, 2003 12:00 am

Re: Spune-mi ce citesti ...

Mesajde X-ulescu dia » Sâm Iul 05, 2003 10:53 am

ce sa zic?
pe primul loc ar fi Marin Preda, Morometii
si mie imi place mult Dostoievski /Crima si pedeapsa si Fratii Karamazov.
si nu a prea intalnit oameni carora sa le placa Camus si Sartre. Vai, dar si mie imi plac atat de mult! Chiar f. mult.
Poeti/ Bacovia
si cam atat. E bine sa mai intalnesti oameni cu aceleai gusturi.
X-ulescu dia
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 07, 2003 5:10 pm
Localitate: unde vreau

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Iul 11, 2003 8:39 am

Apropo de legile lui Murfy, mie mi se pare ca descriu realitatea asa cum e ea.
Daca toate lucrurile ar merge perfect ar fi anormal. Aproape niciodata nu se intimpla cum de fapt noi credem ca ar fi normal sa se intimple.
Asa ca nu inteleg de ce ne asteptam ca lucrurile sa mearga "normal". Probabil ca noi avem o idee falsa despre realitatea care ne inconjoara. Ceea ce credem ca-i normal ii de fapt anormal. ;i
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iul 11, 2003 12:02 pm

rolo.....vazu-si de prea multe ori matrix?
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Iul 11, 2003 8:45 pm

animalule, te-a vazu-t pe tine shi i-a ajuns :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mar Iul 15, 2003 10:35 am

Initial trimis de aphextwinz
animalule, te-a vazu-t pe tine shi i-a ajuns :D


mama, ce rau sunt mai :t

mai rolo nu tre' sa te superi mai. ziceam si io asa ca in primul matrics (cu x) :) a aparut la un moment exact ideea aia...

Si apropo de legile lui murphy: mie mi-a cazut de tzashpe ori painea cu untul in jos (ori pe covor, ori pe pantaloni,etc)
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Game Over » Mar Iul 15, 2003 11:54 am

Initial trimis de dana
... ca ash lua in brishca pe totzi ...


Ce ma, de cand stai acasa te-ai apucat de jucat counter pe net :D ?! sau joci cu booti ?! ;y

p.s. ce mai faci mami mai intra shi tu pe ym.
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Iul 15, 2003 12:06 pm

afex, te repetzi sau te balbai?

dkk, long time no see :D (vezi ca shi game over e nick bun de luat in betze). nuuu, joc starcraft, facem unu' in retzea? te ucid cu mana mea?

p.s. engaged:p

============

acu vazui:
animaloo
Junior Member

Inregistrat: Jul 2003
Locatie: bucale
Mesaje: 65
rolo.....vazu-si de prea multe ori matrix?

nu e nici un oltean pe acilea sau nu vazu ce facu animalu???
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mar Iul 15, 2003 12:17 pm

Poate de atata activitate a cazut "Lanul" pe pagina 2 si nu mai intra lumea de lene, or smth... Cert e ca de cand cu (l)userii astia noi de-abia am putea sa tinem pasul pe lan...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Game Over » Mar Iul 15, 2003 12:56 pm

Initial trimis de dana

dkk, long time no see :D (vezi ca shi game over e nick bun de luat in betze). nuuu, joc starcraft, facem unu' in retzea? te ucid cu mana mea?

p.s. engaged :p


Danutza la mine e sefii p'acilea shi nu poci a-tzi raspunde catz zisheam io sheva dulshe :o .
Vriei sa ma ushizi huai ?! Ei no ghine. Las' ca te prind io' la cotitura.
Imediat shi pleaca boshiii o sa ne luam la tranta cu action powa weapon engaged. :D
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Iul 15, 2003 1:22 pm

danutzo, io tzi-am mai zis sa-tz schimbi lentilele, uita-te nitzel mai sus
nici tu nici animaloo nu suntetzi prea permeabili. v-a uscat de tot soarele asta :D

cat despre matrics...cred ca e necesara popularizarea unor idei filosofice si iti dai seama ca si "ciobanul roman" facea asta in mioritza sau tfbsvfdm
sincer nush' cat de necesara este treaba asta.
intai, ca replicile sunt nishte platitudini, nishte tautologii, nishte generalizari tampitzele shi dragutzele.
doi, nush' cine intzelege ceva din repliciile alea. shi nu reushesc sa vizualizez fericitul caz cand un lutz vizioneaza matrix shi pe urma da iama in biblioteci dupa Platon, Descartes sau Wittgenstein.
cred ca aparentul "substrat filozofic" din Matrix, nu este decat o retzeta comerciala care face dintr-un film SF/de actziune, ceea ce nu e. se profita de avantajul distopiei, inaintand pe terenul filozofiei (care s-a dovedit a fi unul al nisipurilor mishcatoare), aducandu-se astfel o alura de profunzime a mesajului. praf in ochi!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Game Over » Mar Iul 15, 2003 1:56 pm

Initial trimis de aphextwinz
... Matrix, nu este decat o retzeta comerciala care face dintr-un film SF/de actziune ...


Asteptam continuarea cu foarte mare interes.
"Care face dintr-un film SF/de actiune" ... ?!
;y
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Iul 15, 2003 3:20 pm

huh?
te ajut cu ceva?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva hobbyuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron