Erepublik.joc cu ~200k jucatori

Erepublik.joc cu ~200k jucatori

Mesajde Carter Miller » Mar Aug 18, 2009 11:33 pm

Incep prin a va saluta.
Doresc sa va prezint un MMORPG cu inclinatii de strategie total diferit fata de tot ce ati jucat si anume eRepublik.
Link de inregistrare : LINK DE INREGISTRARE

Versiunea scurta a prezentarii :

Este un joc in care eRomania a fost si inca este o mare putere,contrar realitatii in care traim.
In momentul de fata eRomania are nevoie de sange proaspat pentru ca eUngaria,tara care ne’a detronat de pe tronul de cea mai puternica tara din joc,urmeaza sa ne atace.
Este un joc in care ,cetatean virtual fiind,poti fi orice de la un simplu muncitor pana la antreprenor,presedinte al unei tari,mogul media sau soldat care poate schimba soarta razboaielor intre variantele virtuale ale tarilor din realitate.
Nu necesita decat minim 3 minute online zilnic.In functie de cat de atras esti poti petrece chiar si cateva ore bune pentru ca jocul ofera extrem de multe posibilitati.Este un fel de viata virtuala.
Va rog ca macar sa va faceti cont si sa studiati un moment jocul.

Versiunea detaliata :
I. Mai exact jocul imbina intr’o singura platforma mai multe module :

1.Modulul de razboi.
Cel mai interesant modul.Fiecare tara are cetatenii ei si conflictele ei cu alte tari.Se declara razboaie,se fac aliante si se cuceresc/pierd regiuni.
Exemplu : Ultimul mare razboi a implicat ~25 de tari.Razboiul s’a terminat prin cucerirea si capitularea SUA in fata atacatorilor dintre care dau exemplu Rusia.

2.Modulul economic.
Simuleaza economia reala.Poti detine o firma pe care sa o administrezi(angajand alti jucatori,cumparand materii prime,vanzand produse).Poti face specula la piata monetara si poti deveni cel mai bogat cetatean din joc.Ca si in realitate ,in eRepublik banii pot invarti multe.
Exemplu : Sunt oameni care detin mai bine de 8 firme si petrec zeci de minute administrandu’le.Evident vin si bani,bani pe care ,contrar regulilor,unii ii vand pe bani reali.

3.Modulul de politica.
Cine nu si-ar dori sa fie parlamentar sau presedinte? Aici se poate.Te inscrii intr’un partid si poti deveni presedintele unei tari sau parlamentar.In ambele cazuri participi la conducerea tarii atacand tari,stabilind relatii diplomatice,votand taxe si multe altele.
Exemplu : Unele tari organizeaza campanii de takeover mutand mase mari de alegatori si cucerind majoritatea in parlamentele altor tari,manipuland pe urma tara.Asa am facut noi cu eRusia.


4.Modulul media.

Iti poti infiinta un ziar in care sa publici orice articol doresti.Sunt ziare care au mii de cititori per articol.Sunt ziare care au peste 4000 de abonati.
Exemplu : Zilnic sunt scrise mii de articole in eRepublik.Tu decizi pe care le citesti.
Prin aceste module jocul devine foarte complex.Eu nu pot prezenta prea multe lucruri pentru ca ati citi cateva zile in sir.Cel mai bine este sa le descoperiti voi.

II. Situatia eRomaniei din joc.
Poza harta imperiul romanesc
In momentul de fata eRomania este o mare putere.A fost un imperiu(poza : regiunile cu galben) insa din cauza unor conflicte in alianta si a cresterii puterii inamicilor+trisatul am pierdut multe regiuni.
Momentan abia ce se incheie un Razboi Mondial in urma caruia SUA,Canada si Spania au pierdut multe regiuni.Apele se linistesc insa este extrem de probabil ca noi sa fim urmatoarea tinta intrucat am ramas cam singura mare putere care nu a fost cucerita.De aceea avem nevoie de voi.

III. Pentru cei ce isi fac cont :
1.Cititi urmatoarele tutoriale sunt extrem de informative. http://eromania.wordpress.com/tutoriale/
2.Va voi oferi personal zilnic o paine pana la lvl6 daca cresteti zilnic.In felul acesta economisiti bani.
3.Va voi adauga la prieteni pentru o mai usoara comunicare.In caz ca aveti nelamuriri sau nevoie de ajutor va stau la dispozitie.
4.Daca jocul devine plictisitor cautati ceva nou : cititi presa,invatati mecanismele economiei,incercati sa achizitionati o firma,etc.Contactati’ma pt alte exemple.
5.Jocul devine interesant pe masura ce devii mai mare.Ca in realitate de altfel.
6.Incercati sa ajungi macar la level 6.Daca ajungeti la level 6 veti imbogati economia eRomaniei cu 10Gold.Cu 10Gold zeci de incepatori pot primi paine pt intretinere si arme pentru a lupta.

IV. Pentru cei ce nu vor sa’si faca un cont ,cateva ultime argumente pentru a va convinge :
1.Jocul ofera multe optiuni,nu este doar un MMORPG.Intrati si faceti’va cont macar.Va garantez ca in timp veti fi surprinsi.
2.Jocul nu este extrem de solicitant.Cateva minutele zilnic sunt de ajuns pentru a ajuta eRomania.
3.In joc intalniti extrem de multi oameni inteligenti si de treaba.Aproape lunar este o intalnire reala intre jucatori la un pahar de bautura sau de vorba.
4.Sunt sigur ca v’ati dori ca Romania sa fie altfel.Haideti macar sa o facem sa fie altfel in lumea virtuala.

Sper sa ne gasim in joc.
Noroc si o zi buna si nu ezitati sa ma contactati pentru orice intrebare.
Carter Miller
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 18, 2009 9:25 pm
Localitate: Galati

Mesajde eliana » Mie Aug 19, 2009 3:37 pm

ce nu inteleg eu este motivul pentru care ar trebui ca aceia care doresc sa se inscrie in joc, sa te foloseasca pe tine ca referrer. :)


si inca ceva. spui ca:

Evident vin si bani,bani pe care ,contrar regulilor,unii ii vand pe bani reali.



atata vreme cat jocuri de talia si genul Second Life aduc venituri cat se poate de reale unor firme, oameni si companii la fel de reali, de ce ar fi "contrar regulilor" sa faci bani dintr-un joc-comunitate on-line.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mie Aug 19, 2009 4:38 pm

ca sa ia 5 gold, de aia :P (raspuns la fel de retoric ca si intrebarea :-: )

am jucat si eu vreo cateva luni. destul de interesant dar pentru oameni cu timp si nervi.

partea aia cu banii.. e un fel de reclama mascata gen "cum sa faci bani pe net". sunt unii maniaci care stau toata ziua si fac una alta pe acolo dupa care vand pe bani reali altora resurse sau chiar conturi cu totul.

oricum vai si amar de eRomania, cand m-am lasat eu cam conduceam lumea. acuma...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Aug 19, 2009 5:00 pm

Daïmon scrie:
oricum vai si amar de eRomania, cand m-am lasat eu cam conduceam lumea. acuma...


tu o conduceai? sau noi eromanii conduceam lumea? :P
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mie Aug 19, 2009 5:48 pm

sa nu intram in discutii politice de genul asta:P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara


Înapoi la Games

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron