Oldies but goldies

Oldies but goldies

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 15, 2003 2:04 pm

M-am gandit sa infiintez acest thread in care sa vorbim despre jocurile vechi pe care le rejucam. Jocuri scoase de la naftalina...care ne incanta inima.

Eu in ultimele zile m-am topt jucat Mortak Kombat I. Este facut in 1992 ! Nu imi vine sa cred cum de un joc ce are doar 6 mb poate fi asa marfa. Pe langa actiunea incantatoare are si o muzica desavarsita.
Pe vremuri l-am termiant dar acum nu mai reusesc sa trec de meciurile endurance in care tre' sa batzi doi luptatori.
Cand eram in liceu..imi era o asa ciuda ca nu am si eu PC sa ma pot juca Mortal Kombat. Ma duceam zilnic la sala de jocuri...unde era un aparat d'ala mare ce avea MK. :)

Marfa de marfa joc. Inca mai stiu sa fac fatalele cu Sub Zero si Johnny Cage. Zilele urmatoare o sa imi bag Mortal Kombat II. :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Mar 17, 2003 1:29 am

Mie dintre jocurile vechi imi plac(shi inca mai joc) Transport Tycoon shi GTA1.Ala da joc adevarat.Nu pot sa ma satur de el shi il prefer oricarui alt GTA.Shi mai pot sa zic shi de NFS5 care deja tinde sa devina un clasic tinand cont k a aparut acum 3 ani.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde b0mber » Lun Mar 17, 2003 1:43 pm

acum cateva zile am inceput sa rejoc unu' dintre cele mai bengoase jocuri la vremea lor si acum(dupa parerea mea):Day of The Tentacle..e absolut genial jocu' asta...absolut tot,si grafica(care e criminala)si sunet,si poveste......un joc de la care nu te mai opresti pana nu-l termini...
I slice nerds and melt icebergs in the north pole
You soft so, really awful, i rock the grand flow
Avatar utilizator
b0mber
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Joi Noi 28, 2002 12:00 am

StarCraft....

Mesajde Love2Fly » Dum Apr 20, 2003 1:33 am

Frate, acum vreo 2-3 ani bagam StarCraft cu linguritza....cred ca am 1000 de ore de starcraft, la un moment dat eram obsedat, citeam tutoriale de strategii in starcraft...istoria protosilor, terranilor, zergilor.....jucam pe battel net la greu.....in afara de japonezi care ma faceau de fiecare data, in rest ii cam cafteam pe aia. Stateam cate 3-4 ore acasa si jucam si cate 2-3 ore pe zi in internet cafe(multiplayer) si jucam.....eh...vremuri apuse! Insa si acum joc cu mare placere cate o partida de starcraf cu 2-3 insi deodata!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde BEATMAN » Mar Iun 17, 2003 10:51 pm

ACUM o luna am REJUCAT DUNE 1
Am terminat jocu asta de vreo 200 ori
CAND LAM JUCAT Prima data aveam 8ani :sperm:
BEATMAN
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 pm
Localitate: Montreal

jocuri cu greutate...

Mesajde SatyR » Mie Iun 18, 2003 1:06 am

Pentru mine cel mai captivant joc a fost Quake...n-o sa uit niciodata cat de realist mi se parea jocul asta cand a aparut,a fost primul joc pe care l-am jucat atunci cand mi-am cumparat un pc si nu cred ca ma va mai impresiona altul la fel de mult....dezamagirea a venit apoi cu quake2,pe urma 3 iar acum daca e sa apara si un Quake 4 ma astept sa fie mai penal ca toate...Quake 1 are ceva magic in el,in ciudata graficii de mult depasite are o atmosfera extraordinara,o atmosfera sumbra pe care nici un alt joc de gen nu o mai are.....

Alt joc care mi-a placut f mult si pe care deasemnenea l-am jucat grupa mare a fost Warcraft II...alte jocuri mai vechi care sa-mi fi captivat atentia in mod deosebit nu-mi vin in minte in momentul de fatza...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde punct » Mar Iun 24, 2003 11:33 am

eu intotdeauna voi juca cu placere age of empires, hercules, si rayman :o
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

hmmm

Mesajde kahlan » Mar Iun 24, 2003 11:39 am

ok...yo am jucat starcraft,tarzan,quake 2,tombraider3,....uffff....the old days!
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde Dzeu » Sâm Iul 05, 2003 6:58 pm

Imi aduc aminte cu drag de vremurile vechi in care jucam jocuri de o calitate remarcabila.Acum majoritatea jocurilor sunt doar niste imitatii ieftine.Rar se mai scot jocuri bune.
Inca mai joc DIABLO II(am un Assasin pe care-l dezvolt),Age of Empires II,Heroes III(SOD,Armagedon's Blade,Wake of Gods-cine a auzit de el; e supergrea campania),iar acum tre' sa-mi iau Half-Life(sa joc moduri-in special THEY HUNGER).Cateodata ma mai joc un Sim City 3000 si un Zeus sau Poseido(vreau sa le instalez).
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

Mesajde krossfire » Sâm Iul 05, 2003 8:08 pm

Fratzilor..va vorbeshte unu' care se joaca din 1996 pe pc-ul personal(pe care il tin shi acum la muzeu)...care a treecut prin toate fazele Amiga,Sinclair Spectrum...uah.....este prea mult de spus...prea mult de spus.....am vazut mai toate jocurile din 1990 incoace,...shi pot spune.WOW........the old ones rocked man....Kknd..the best....okay..gata.uite nishte linkuri de abandonware............

http://www.abandonkeep.com
http://www.the-underdogs.org
http://www.romantion.net


Pentru fratzii gameri.respect..


KrO$$fire
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde krossfire » Sâm Iul 05, 2003 8:12 pm

.aoleeu...am uitat de warcraft II???Vere ce bou sunt!!!Numai treei ani am jucat la el shi la Heroes II...2 ani...........


KrO$$fire(bah ce m-am plictisit sa ma semnez)
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde krossfire » Dum Iul 27, 2003 2:07 pm

Initial trimis de BEATMAN
ACUM o luna am REJUCAT DUNE 1
Am terminat jocu asta de vreo 200 ori
CAND LAM JUCAT Prima data aveam 8ani :sperm:


..asta dah om......trezitzi-va fratzilor la realitate.......jocuri ca asta nu se mai fac shi nici nu se vor mai face...deact daca in viitopr stiinta ve evolua atat de mult incat vom atinge perfectiunea grafica si sonora shi din nou va trebui sa ne intoarcem la origini adika la imaginatzie shi idee.........
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde PopKoRn » Sâm Sep 13, 2003 9:16 am

Am rejucat toata gama mk-urilor shi o groaza de point & clikc-uri (days of the tentacles, sherlock holmes, mokey island ....).

Am bagat nishte joace shi de pe super nintendo. (cam 600 Mb de romz stau pe hardu meu.)
There are 10 kinds of people in the world. Those who understand binary, and those who don't.
Avatar utilizator
PopKoRn
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Atomiiiiiiiic Bombermaaaaaaaan!!!

Mesajde gutza36 » Dum Sep 14, 2003 8:14 pm

Atomic Bomberman ROCKS !!!
Am bagat acum 30min un joc cu un amic (pe aceeasi tastatura) si a fost excelent sa-mi aduc aminte cum a inceput totul, cum era inainte..

nu am reusit insa sa initiez o partida peste LAN din cauza protocoalelor obsolete (modem, IPX, serial) si nici vreo partida pe net nu pot baga...
stie careva o solutie?!






"You can go outside and play now!"
-=Atomic:::Bomberman=-
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Re: Atomiiiiiiiic Bombermaaaaaaaan!!!

Mesajde PopKoRn » Dum Sep 14, 2003 8:53 pm

Initial trimis de gutza36
Atomic Bomberman ROCKS !!!
Am bagat acum 30min un joc cu un amic (pe aceeasi tastatura) si a fost excelent sa-mi aduc aminte cum a inceput totul, cum era inainte..

nu am reusit insa sa initiez o partida peste LAN din cauza protocoalelor obsolete (modem, IPX, serial) si nici vreo partida pe net nu pot baga...
stie careva o solutie?!



partida lan cu modem? :D
trebuie doar sa instalezi protocolul IPX pe ambele calcuri si o sa mearga. Bafta!
Aaaa ... shi io am bagat saptamana asta cu 5 prieteni AB in retea... Cool! :)
There are 10 kinds of people in the world. Those who understand binary, and those who don't.
Avatar utilizator
PopKoRn
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde monk » Dum Sep 14, 2003 8:59 pm

preiau legatura ...


Eu unu joc inca cu placere primul meu joc pe PC ... Dune 2 .. un joc care a facut istorie ...


pentru dumneavoastra ,
trimisul special in teren , monk


... Andreea ?
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Abaddon » Mie Sep 17, 2003 1:21 am

mie-mi place supaplex........... e maprha rau........




Io si acu ma joc dala....... :)
Noma Flactis Xombuxer
Avatar utilizator
Abaddon
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 11:00 pm

he ehe

Mesajde DarkSign » Mie Dec 17, 2003 5:08 pm

Eu unul joc shi acum cu placere un MAster Of Orion II cu o placere incredibila shi credetzi-mah e un joc care trebe jucat neaparat.... Jucati-l cine shtie poate maine nu apucatzi...:)
DarkSign
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Dec 17, 2003 3:47 pm
Localitate: Mauritania

Mesajde Dark Magician » Joi Dec 25, 2003 7:55 am

Yeah. MK2 rocks. I had MK4 too but MK2 is way better. My fav character is Raiden
Dark Magician
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Dec 25, 2003 6:44 am
Localitate: Shadow World

Hmm...

Mesajde Aurolacul » Joi Ian 01, 2004 11:23 pm

Pei jocul care mi-l amintesc cu cea mai mare placere e Prince Of Persia originalul. L-am jucat prima data cand tata shi-a luat primu computer prin 1990. Super tare. la fel ca Pac man. real oldies!!!
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

eu joc betrayal at krondor

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 11:25 pm

fain de tot
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde dorinn » Lun Ian 12, 2004 8:28 pm

actua soccer - cel mai tare joc de fotbal imho :rulz:
iar a vb de broodwar ca un joc vechi e putzin cam mult avand in vedere ca are cea mai mare comunitate de jucatori + nu stiu cate statii TV dedicate jocului evident in Koreea :)
i know what i want,
i'll say what i want
and no one can take it away!!!
Avatar utilizator
dorinn
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

un joculet de la oldies care e cam altfel

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 8:09 am

A jucat careva de peaici joculetu dopewars... in orice forma a lui>?

A inceput sa revina la moda in zona mea si sunt foarte multi care il joaca(presupun si faptul ca 80% din liceenii/studentii alaskani se drogheaza are ceva a face cu asta).
Oricum pentru cine nu stie in joc esti un dealer care are la inceput un imprumut la mafie si trebuie sa mergi din loc in loc cumparand droguri ieftin si vinzandule scump incercand sati maximizezi profitu si sa nu te prinda politia in acelasi timp.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Chips...

Mesajde Aurolacul » Sâm Ian 17, 2004 3:31 am

A auzit cineva de jocul Chip's Challenge? E un joc mai vechi undeesti un omuletz shi trebuie ca sa navighezi nivele shi sa colectezi bitzi de computer, shi sa cautzi iesirea afara din nivel. Chiara zi l-am jucat pentru prima data in 8 ani.

Il las aici ca oamenii sa il downlodeze, ca are doar 256kb shi e zip dupa ce il schimbatzi. ca l-am pus sub forma de .txt .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

fainut ce pot sa zic

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 6:39 am

Cei care cu adevarat iubesc oldies ducetiva si voi pe google.com si daca cautati oldies games zic ca gasiti aproape orice joc pc lansat inainte de 1995 si chiar unele mai noi complet gratis.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Mar Feb 24, 2004 5:23 pm

Printre primele jocuri de care imi amintesc se numara Simcity-ul original, il aveam pe vechile Cip03 si Hc pentru cine le-a prins, se incarcau de pe caseta, luai o caseta cu cativa lei si aveo 15-20 de jocuri pe ea.Imi amintesc cum pierdeam zilele la construit orase de patrate si altele.

PC-ul 286 cu ecran ega sau chiar vga parea un vis de mari boieri, heh. Pe pc jocuri superbe de inceput erau Dune 1, ce grafica fantastica, Prince of persia, grand Prix parca cu sunet pe pc speaker, cine avea soundblaster era sef, Stunts, ala cu piste si sarituri, aveai mai multe masini la care puteai chiar schimba si culoarea, am cateva sute de megi cu oldies daca cautati ceva anume.

Au urmat apoi dune 2 si red alert care au revolutionat rts, mortal combat erau beton , rupeam tastaturile alea masive,heh si mai cate.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde [stryder] » Dum Mai 09, 2004 1:52 am

carmagedon 1...a rulat fin la vremea lui,cel mai bun din toata seria!
Avatar utilizator
[stryder]
 
Mesaje: 643
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde God » Dum Mai 09, 2004 6:08 pm

Eu imi aduc cu mare nostalgie aminte de sanuitarium si acum nu il mai gasesc pe nicaieri! Cine il are pm me pls!
We are nothing but the sum of our parts!
Avatar utilizator
God
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Mai 10, 2004 8:23 pm

Sanitarium zici? Nu e el asa vechi, dar ce-i drept nici nou nu e. O sa caut printre cd-uri prafuite, poate mai exista pe undeva. Daca nu tot la aia cu inscriptionari mergi.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde God » Lun Mai 10, 2004 9:00 pm

AM incercat si nici pe acolo nu prea l-am gasit..o sa mai caut!
We are nothing but the sum of our parts!
Avatar utilizator
God
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Games

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron