Va plac ceapa & usturoiul?

Va placea ceapa & usturoiul?

Da
27
84%
Nu
5
16%
 
Voturi totale : 32

Mesajde jeorj » Joi Ian 27, 2005 11:25 am

Am vrut sa amintesc de paine prajita frecata cu usturoi si unsa cu untura ca fiind un foarte bun antigripal alaturi de un ceai cu lamaie sau vin fiert, dar ieri am scris de vreo trei ori toata poveste (pe un alt computer) si din nusce motive n-am reusit sa postez. Azi am uitat ~(
As mai adauga ca usturoiul ajuta la inchegarea raciturilor si a tobei.
Apropos de toba, ce poate fi mai buna alaturi de toba, caltabos, pateu (de casa) decat o ceapa rosie zdobita cu pumnul si sarata.Poate doar ceapa rosie SI castraveciori murati. :drool:
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Trinnity » Dum Feb 13, 2005 9:42 pm

sunt sanatoase,dar nu ma innebunesc dupa ele.mananc doar la ocazii(din ani in paste)
"The days are bright and filled with pain/Enclose me in your gentle rain"(THE DOORS-"Crystal Ship")
Avatar utilizator
Trinnity
 
Mesaje: 657
Membru din: Mie Dec 01, 2004 12:00 am

Mesajde _Matei_ » Sâm Mar 19, 2005 11:23 pm

Ceapa, usturoi, praz... mancaruri pentru voinici.
Usturoiul curatza sangele!

Pacelele (maruntaie de miel -Oltenia-) imi plac la nebunie.
_Matei_
 

Mesajde ROXANA » Lun Mar 21, 2005 11:42 am

imi plac usturoiul si ceapa dar numai puse in mancare!
o salata nu are gust fara un pic de ceapa,chiftelele fara usturoi, friptura de miel fara usturoi verde, ciorba de burta fara mujdei s.a.m.d
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde miana_75 » Vin Apr 01, 2005 11:44 am

Imi plac amandoua, in special verzi. Le prefer in salate (din cartofi fierti cu diverse alte adaosuri - depinde de salata, la icre, vinete, rosii.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde sol » Sâm Iul 02, 2005 11:19 pm

Oribilul Mosh scrie:Usturoiul e unul dintre alimentele mele preferate si la fel si ceapa. Sunt indispensabile pentru mine.


Cel mai bine sunt puse in valoare (crude si fin maruntite) in amestec cu grapefrut si portocale, eventual mandarine: mirosul e ascuns pe trei-sferturi in aceasta salata de fructe usor picanta, si energizanta si detoxifianta (cu conditia sa fie mancata la trei ore de orice masa si nimic dupa ea vreo doua ore. E insusi secretul tineretii vesnice.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Sâm Iul 02, 2005 11:38 pm

off topic:
l-as ruga pe moderatorul acestui sub-forum sau pe unul din administratori sa schimbe ttotlul threadului din "Va place..." in "Va plac ..." ca e vorba de mai multe treburi care ne place.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde diablo_pECi » Vin Aug 05, 2005 12:03 am

usturoi ash manca cu aproape orice(imi plac mancarurile picante)
da' ceapa doar la salate
sigur nu intereseaza pe nimeni semnatura asta
Avatar utilizator
diablo_pECi
Junior Member
 
Mesaje: 359
Membru din: Mar Iul 19, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Aug 05, 2005 7:56 am

baicsiniu, nu vazusi bien, titlu este Va placea ceapa & usturoiul?
~p si culmea e ca acum am vazut si eu :D:
schimbam mintenash
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde allyna_g » Vin Aug 05, 2005 9:04 am

Imi place si ceapa si usturoiul, dar mai mult prefer usturoiul. Ceapa este buna in mancaruri, in salate, iar in stare cruda o mananc numai cu branza. Cu usturoiul este altceva! As fi in stare sa mananc usturoi cu prajitura sau sa mananc chiar usturoi cu paine!!!
Avatar utilizator
allyna_g
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Aug 02, 2005 11:00 pm

Mesajde sol » Vin Aug 05, 2005 2:24 pm

Am auzit ca japonezii comercializeaza inghetata de usturoi. Are cineva idee cum s-ar putea face, domestic?
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Alienor » Vin Aug 05, 2005 3:22 pm

Ai manca inghetata de usturoi? de ce vrei sa te torturezi? Nu-i mai bun intr-un tzatziki, intr-un mujdei, intr-o salata sau papa buna? :) si la fel de sanatos
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde memetshot » Vin Aug 05, 2005 3:24 pm

bre....da inghetata cu ciapa ca aia de am mancato cand am fo in vizita prin Tomcat.
da bulangii aia de tomcatieni nu au vru sami zice si mie cum se face...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

www.bodyoptimise.com

Mesajde sol » Vin Aug 05, 2005 4:30 pm

Google da o multime de retete.

Am ales si tradus una pe care autorii o recomanda in slimming diets: nu ingrasa oricat ai manca. Usturoiul este unul dintre aromatorii propusi.

400 g iaurt light se mixeaza cu 500 g branza de vaci, indulcitori daca doriti, usturoi bine maruntit si oparit (interpretarea mea).
Se da la rece. Se remixeaza o data la 30 minute pentru a nu face ace de gheatza.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Aug 05, 2005 4:34 pm

Se remixeaza o data la jumatate de ora fiecare 30 minute pentru a nu face ace de gheatza.

si se adauga beat-uri house pentru un remix de calitate superioara
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde CarLiTa » Sâm Aug 06, 2005 6:44 pm

Nu cred ca as putea zice da sau nu :) acuma va dati seama ca nu cred ca mamele voastre fac un ghiveci sau ceva de genu si nu pune ceapa, sau un supe nuh ? :D nu manc de placere, manc de nevoie :P ca sa nu ajung din nou la spital pentru probleme cu stomacul :P
CarLiTa
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Aug 05, 2005 11:00 am
Localitate: Cluj - Napoca

Mesajde Sad_Man » Sâm Oct 15, 2005 10:29 am

ceapa si usturoiul sunt in primul rand sanatoase ,apoi gustoase. eu as manca la fiecare masa dar ma mai intalnesc si cu prietena din knd in knd :)
Sad_Man
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Sep 03, 2005 6:33 pm
Localitate: in lumea mea

Anterior

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron