Restaurante (cronici, critici si aplauze pentru crasme si localuri)

Mesajde gaga » Mie Ian 16, 2002 8:50 pm

Nu inteleg ce ai vrut sa intrebi. In carciumi nu e bine sa te faci prastie. Pentru asta e bine sa fii mai aproape de un pat. Recomandabil e sa te pileshti in carciuma si sa te faci praf acasa (eventual pe muzica).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mie Ian 16, 2002 8:57 pm

ziceai ca gasesti de baut, da nu la botu calului, deci, numai in carciuma mai gasesti de cumparat seara bautura? ma rog, cam tembela intrebarea, da asa mi-a venit:rolleyes:
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Ian 16, 2002 9:20 pm

in carciuma shi in benzinarii... nu te scuza cu tipul intrebarii, m-am obisnuit cu tine :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mie Ian 16, 2002 9:23 pm

hmm... obisnuinta (ai grija ca da in dependenta)
abereishí£n is my middle name
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mie Ian 16, 2002 9:29 pm

La italieni am observat ceva tendinta de a exista citeva nonstopuri, la nemti sau altii mai greu. La noi poti sa gasesti aproape orice noaptea (pe linga alcool).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Mie Ian 16, 2002 10:11 pm

am auzit si eu de Thalia, supermancare, si am mai auzit de o carciuma in Brasov unde vine lumea si din alte parti de tara special ca sa comande coaste de purcel, o minune, de mananci pana dai cu sapca in caini, si am mancat in Vama Veche la Bibi cea mai buna ciorbita si cea mai scumpa omleta din lume
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Ian 17, 2002 11:05 pm

onk!, ai habar cum se cheama circiuma din Brasov? Nu de alta, da am destul de des drumuri p'acolo, mai ales in sezonu schiabil... Nu ma lasa sa poftesc pina fac ulcer... Cumva sunt aia de au specialitati din vreo 4 tzari, inclusiv ciorba de fasole in piine (romaneasca - care daca nu o termini repede intra toata in piine si tre sa razui miezu imbibat de zama)? Bella Musica parca ii zice.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

off topic

Mesajde Aliosha » Vin Ian 18, 2002 9:13 am

Initial trimis de Rolf
La italieni am observat ceva tendinta de a exista citeva nonstopuri, la nemti sau altii mai greu. La noi poti sa gasesti aproape orice noaptea (pe linga alcool).


Rolf tin sa te anunt ca in Canada ( nu stiu in State) daca ti se face de o bere sau de un vin dupa 2 noaptea si nu ai provizii in frigider e tragedie. Nu iti mai vinde nimeni. Cand mai e o petrecere sau vre-o ocazie mai vezi pe cate unu la fara 5 ca se chinuie cu 2-3 baxuri de frica sa nu ramana pe uscat.
Ce bune erau buticurile din cartier...:w
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 1:59 pm

Nu Rolf, carciuma cu costitzele se cheama "Roata Norocului" si e chiar pe dreapta cum incepe urcusul spre poiana. Tot in Brasov o carciuma super (cam scumpica) si foarte boema e Taverna - de pe pietonala se face o straduta in stanga vis-a-vis de mcdonalds si la al doilea colt. E decorata de un arhitect care s-a carat in nemtzia.

Aliosha, shi benzinariile sunt inchise mah? Sau nu vand alcool in benzinarii?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Ian 18, 2002 5:04 pm

Se stie Taverna... si Roata Norocului (pe dreapta si dup-aia in jos pe o strada, este?). Numa ca nu ii cunosteam celebritatea, asa ca doar de 2 ori am incercat sa intru: o data era plin si o data inchis. Tot in Brasov este La Gaura Dulce, da am impresia ca e numa numele de circiuma asta, am ezitat sa intru sa-i testez ospitalitatea.
Daca tot suntem in zona, din Poiana imi place cel mai tare Sura Dacilor (desi toata lumea se pare ca prefera Coliba Haiducilor). Si nitel mai incolo, la Bran si la Moieciu de sus, beneficiem de serviciile multor pensiuni si circiumi rustico-montane, din care destule merita atentia. Poate o cronica/recenzie zilele astea (e greu fiindca mai toti au acelasi meniu, si difera si de la o zi la alta cum le iese mincarea).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 5:53 pm

Exactly my point: si io prefer Shura Colibei. Roata e aia cu faima de costitze da' nici io n-am apucat sa intru. Si chinezescu din piatza sfatului din Brasov e mishto + cafeneaua aia (stie tsep care) unde e super cafea si-ti da lichiorul casei (yummy) da' nu mai stiu cum ii zice, are un nume de cifre :n
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Ian 18, 2002 6:05 pm

Io stiu cafeneaua tot din piata, cum o iei in jos pe pietonala, pe dreapta, pe un colt, exact la iesirea din piata. Aia e? Inainte de '89 mai era celebru acolo Gustari (linga Cerbu Carpatin), care pare-mi-se ca mai e si acu, da n-am mai intrat de 10 ani cred.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 6:20 pm

Nuuu, cum stai cu spatele la Biserica Neagra, pe strada din stanga paralela cu pietonala pe stanga la jumatatea strazii langa un pub mai recent (mare shi mishto). Aia e. Du-te ca merita macar decorul, io veneam odata din poiana si am facut turul carciumi/pub-uri din centru' Brasovului si asa am gasit multe (a fost riscant drumul spre bukale dupe whisky, bitter, bere...)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Ian 18, 2002 6:36 pm

O data ma gindisem si io sa ne oprim (eram 4) cu masina, de la Brasov la Buc, in fiecare circiuma vazuta pe dreapta, adica in toate speluncile satesti posibile, da ne-am abtinut dupa prima, ca am calculat cit ne-ar lua drumu, cit am fi de beti, si cit s-ar umple de spume fratimiu, ca el conducea...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 6:49 pm

Da mah, saracii soferi... [zise soferul de sambata seara]
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Ian 21, 2002 6:13 pm

Intre timp s-au mai marcat:

Thalia: marfa mancarea, pretzuri bune, chelneri OK, in linii mari de bine (incercatzi goujon de pui, e yummy)

Nicoresti: revizitat dupa o lunga perioada (auzisem ca s-a scumpit, ca s-a prostit, etc) si vreau sa zic ca e super... pretzuri k, haleala marfa si o tzuica veche de 5 ani de te omoara instantaneu. Retestata ciorba de burta, cotlete de berbecutz si SUPERMURATURI!!! Ah si sa nu uit: ciuperci pane/la gratar marfa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Mar Ian 22, 2002 1:08 am

[quote]Initial trimis de onk
[B]cum adica, nu gasesti oricand racoritoare gradate in strainatate? si atunci ce mama rí£ului se mai bucura lumea ca s-a datí£rí£ drumu la vize?

p'acilea pin'irlanda iti trebe ID-adica pasaport sau permis de conducere sau mama naibii daca vrei sa intri in baruri sau puburi(cica sa ai opt'shpe ani...) io o data mi-am lasat pasaportul la o colega care s-a dus in alt bar si idiotu'de la usa nu m-a lasat sa intru ca sa i-l cer...si nici in baru'alalat(unde era juma'de turma)nu m-au lasat,ca n-am ID.
si dupa ce ca platesti intrarea intr-un club de te ustura,mai e si bautura scumpa--ca irlandeziii au o campanie gen"o tara mai sanatoasa"--adica tigari,cafea,alcoolice scumpe de mori si tre sa fii major sa le cumperi(in afara de cafea...)ba sunt magazine unde tre sa ai 21 ca sa poti cumpara o sticla de vodca...si cluburi de "over 21st"....
si daca te faci praf ai toate sansele sa te ia un bodyguard pe sus si sa te tranteasca in strada...
in schimb puburile sunt locul ideal sa te trotilezi....asta e traditia irlandezilor si ii vezi acolo,in valuri de fum,de la 9 dimineata la 1-2 noaptea cand se inchid...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Joi Ian 24, 2002 3:59 pm

deci nu ma mai duc in irlanda.....

am fost in Scottish (in spatele lu cladirea Xerox, pe linia lu 16)

mama ce m-au ametit canapelele de piele si in general interioarele, cu preturi pe masura, muzica house da destul de incet, mishto daca esti fitzos

NU MA MAI DUC IN '80
sa-i ia dr. ca-s idioti mese libere da ma puneau sa stau in prima camera pe stanga unde era mai patetic decat la mine in bucatarie: mese puse ca la nunta,cate 2 acoperite cu o sg fata de masa in patratele, o lumina orbitoare, scaune nashpa, ce mai kkkkk
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Ian 24, 2002 4:04 pm

Initial trimis de onk


am fost in Scottish (in spatele lu cladirea Xerox, pe linia lu 16)



Strada? Ca io nu stiu oe unde merge 16, e cladirea aia mare Xerox dinainte de p-ta Rosetti?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Joi Ian 24, 2002 4:13 pm

te-ai prins...

e pa strada aia (bulevard) intre universitate si armeneasca, unde tramvaiu 16 care vine de la piata galati face dreapta de la armeneasca sa o ia spre sf gheorghe

RIP Vali Sterian
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Joi Ian 24, 2002 6:24 pm

citit azi in acasa magazin ca Mihaela Tatu (stiu, stiu, nici io) are un club tare in Brasov "Oldies" numai cu muzica de muzica si meniu scris pe placi de vinil, preturile, dupa cum se vad in poza sunt aprox. mici
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Vin Ian 25, 2002 4:43 pm

ArtJazzCafe
primu sediu e la galeriile orizont, dupa coltu cu chioschcu din statie, o usa pe stanga cu lumina de neon albastra, la subsol, propriete de la HarryTavitian betonist loc, muzica de mori (concerte live si nu-ti ia bani ca in laptarie)
secundo sedio este la galerii (nu pot sa-ti explic ff exact, da stiu sa ajung) de 3/3mpatrati, 4 mese de obicei ocupate, cd-uri pe peretisi neaparat jazz-bluesetc in surdina

SI SA NU UIT: CELE MAI BUNE CAFELE IN LOCURILE AISTEA SE BEAU:S
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Ian 25, 2002 4:49 pm

Initial trimis de DANA


Strada? Ca io nu stiu oe unde merge 16, e cladirea aia mare Xerox dinainte de p-ta Rosetti?


Strada e Calea Mosilor (era pe acolo, vizavi de Scottish, asociatia chinologica, filiala sector x). Muzica in surdina sus, in subsol e chiar tare, nu prea te auzi cu comesenii.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Ian 25, 2002 5:21 pm

onk, in artjazz e cafeaua buna la orele la care mergi tu, la alte ore iti incropeste o urma de nes cu niste apa calda (daca mai au si de-aia). in rest subscriu, imi place, cand sunt concerte e bine sa fii fumator ca e ceatza deasa .

Rolf, merci de precizare
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Ian 25, 2002 5:28 pm

Dana, io am baut cafea dupa ora 10 seara de fiecare data, si aia cu frishca mi s-a parut chiar buna. iar in sediu mic am baut o cafea tzeapana, nu shtiu cum, da era mishto
iar faza cu fumu... sa ma ierti, una e sa te suffoci in AJC si alta in laptarie ca am crezut ca mor intr-o seara, imediat dupa anu nou (2sau3), ziceai ca esti intr-o bodega supraaglomerata de tzarí£. si mai zic ca au si air conditioning..
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Ian 25, 2002 5:37 pm

depinde unde stai, daca stai chiar in dreptul aerului e marfa, in tot localul e canicula si mie imi batea vantul in fatza. chiar mi-a placut. io am baut nesu ala pe la... ppp am uitat cat era ceasu, fuck!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Ian 25, 2002 5:43 pm

io una ma plangeam de fumu din laptarie, in jazz nu ma deranjeaza
in schimb ultima data in j nu mi-a placut vinu alb ce era...ce era... ca nu maishtiu (era pe 18 - prietenii stiu de ce) cam acrishor dupa gustu mieu:S

(si un buchet de flauarpauar pt mine ca am facut over 100p):hehe:
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Ian 25, 2002 6:04 pm

Initial trimis de onk
io una ma plangeam de fumu din laptarie, in jazz nu ma deranjeaza
in schimb ultima data in j nu mi-a placut vinu alb ce era...ce era... ca nu maishtiu (era pe 18 - prietenii stiu de ce) cam acrishor dupa gustu mieu:S

(si un buchet de flauarpauar pt mine ca am facut over 100p):hehe:


de laptarie ziceam si io mah.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Ian 25, 2002 10:59 pm

shedintza: ce parere aveti de treaba cu fumatul in carciuma (adica cu mancare, nu in bodega/ adica numa cu bauturi):S :S :S io personal pe mine nu ma deranjeaza cand fumez io, da ma deranjeaza cumplit cand baga fr'unu de langa mine mai ales cate o mí£rí£sheascí£
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 28, 2002 3:54 pm

onk, m-ai dezamagit....;B
======

Inspectie: carciuma Capriciosa din Baneasa, suuper mancare, atmosfera, aglomerat, chelneritze dragutze, pizza la cuptor de lemne. Merita incercat. Preturi normale pt. un restaurant italienesc.

Green Hours (baru') a ramas la fel de boem, pacat ca e mic.

Dreamer's (plevnei) bar&grill intim, mishto, spatiu suficient, e OK.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron