Restaurante (cronici, critici si aplauze pentru crasme si localuri)

Mesajde gaga » Mar Mai 09, 2006 9:40 am

cum bine stii si tu memetzel, indigestia mea dupa ce am avut curaj sa halesc omleta facuta de irlandez m-a facut sa iubesc englejii, da?

io alceva vreau sa va zic. absolut intamplator am calcat intr-o crajma care era naspa mai de mult. Paprika, de pe gabroveni.
nu mai e ce a fost. cea care ne-a servit (patroana sau actionara macar) de o deosebita si rafinata politete. meniul super interesant. pe meniu nu era gulash dar duamna a zis ca bucatareasa se sacrifica pr noi.

si in afara de faptul ca am papat cea mai bunutza gustare calda (maaaare cu multe ciunpeci pane si tofelu de bunaciuni, ficatzei dementziali) am avut parte si de un gulash ca la mama lui (pt mine a fo cam iute in sensul in care mi-a luat foc gura).

ce sa mai, a fo revelatia sezonului Paprika vietzii.

minus: berile. nu avea decat sin alea de nu imi plac, becks, stelutza ... ca urmare a trebuit sa iau leffe. dar mancarea e jeniala, lucru pt care am transmis complimente bucataresei care ne-a multumit :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Mar Mai 09, 2006 10:42 am

si preturi? sa stiu daca-mi lasa gura apa sau ii pun zagaz :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mai 09, 2006 10:46 am

bre normale. adica pe la o suta si ceva portia.
berea nush, ca luai leffe care e scumpa pete tot, da haloiu era o suta, o suta treizeci.

da dacatz lasa gura apa baji un trotineti cu pizza d'ala ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Mar Mai 09, 2006 10:55 am

taci bre, alea-s pentru cazuri de extrema urgentza :D

stiu, leffe ii prin sferele superioare de pretz, da-i si buna. (nu serveau beri decat de la leffe in sus? )
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde jleno » Joi Mai 18, 2006 10:47 pm

gaga scrie:Bah voi ati auzit de Thalia? Noua descoperire (ea e mai veche), super raport pret-calitate, parton si muzica marfa, papa buna, decor OK (mai mult gen pub).


Dar am auzit ca e cam mare inghesuiala.asa-i?
jleno
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:35 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Vin Mai 19, 2006 7:12 am

jileno creca mesajul ala din care ai luat citatul era foooooooooooooooooooooooooooooooarte vechi. intre timp s-au mai schimbat raporturile.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jleno » Vin Mai 19, 2006 10:12 am

gaga scrie:jileno creca mesajul ala din care ai luat citatul era foooooooooooooooooooooooooooooooarte vechi. intre timp s-au mai schimbat raporturile.

Si stii cumva daca merita sa mai mergi acum in Thalia?
jleno
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:35 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Vin Mai 19, 2006 8:25 pm

Da.
Stiu.
Depinde.
Defineste "merita".
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jleno » Dum Mai 21, 2006 9:10 pm

gaga scrie:Da.
Stiu.
Depinde.
Defineste "merita".


Fratioare,am fost deja.
E super.
Si mancare buna ,si portii mari si servirea ok.
Iar ca si bani,tot ok.
jleno
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:35 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Mar Mai 23, 2006 12:41 pm

Fratioare,am fost deja.


da fratioare si eu, de aia te-am intrebat. eu mi-am serbat si niste trebi acolosha :D

E super.


e ok. super nu.

Si mancare buna ,si portii mari si servirea ok.


mancare buna este daca iti place muschiul de vita. snitelele sunt o uscaciune, nu au peste, puiul este fad, orezul "cu ciuperci" este ce iti dau la orice fel de orez garnitura cu ciuperci de conserva aruncate la oha deasupra.
portiile sunt mari, intr-adevar (aici e un plus).
servirea e ok cu mentiunea ca nu intotdeauna ai chef de glumitele nevinovate ale chelnerilor (care iti aduc o ciorba spunand "ati comandat prepelita cu struguri?).

Iar ca si bani,tot ok.


corect.

mancarica mai ieftina si mai buna si portii gigantice demne de un oribil mosh gasesti9 si dupa coltz la Bucur, nu asta reprezinta o problema. la Bucur servirea e mai nasoala, nu au multe feluri de bere si e cam fum dar la mancare, daca te duci doar pentru asta ii iau nitzel pe Thalia. parerea mea.

ah ca era sa uit: la thalia salatele sunt o mizerie, la Bucur sunt bune. :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Casa Enache

Mesajde Arthemis » Vin Iun 02, 2006 4:02 pm

Dupa o lunga absenta din peisaj revin cu o cronicutzaaa....
Casa Enache, ma asteptam la aceleasi conditii, adica mancare buna si chelneri promti... ete fleosc, tzeapa.
De fapt cam mint, supa crema de ciumperci a fost delicioasa, buna rau, dementiala, etc, zacusca si ea fu buna, pentru felul doi aveam o pofta teribila de pastrama de oaie, baleam de cateva zile cu gandul la una, asa ca am zis pastrama sa fie... am asteptat cu sufletul la gura minunatia si cand colo ce sa vezi??? era un mezel obosit pus pe plita si apoi in farfuria mea langa niste gogshari rancezi, (asta am patit si la shura dacilor sau cum o cheama din poiana, tot mezel obosit mi-au dat in loc de pastrama) am mancat cu noduri doua din cele 7 bucati si am zis gata, pastrama mananc doar la mine acasa din productia proprie.
Surpriza a venit la sfarsit cand la nota de plata am constatat cu stupoare ca dau 300 de mii pe un rahat de mezel, mi-am bagat picioarele si am plecat cu un gust de pastrama afumata si prajita.

Totusi, au un somon la gratar cu sos special demential, pentru somonul ala m-as duce din nou, dar in rest... se futu si asta.

cam atat, revin cu amanunte din urmatoarele iesiri in lume.
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

xanadu...cunoaste cineva?

Mesajde peachy » Joi Iun 15, 2006 10:13 am

A auzit cineva de Xanadu (undeva pe Mantuleasa, in zona Calea Mosilor)? Daca ati si fost pe acolo, taaare bine ar fi...
Veniti cu un comentariu...de orice fel...doar ca sa imi fac si eu o parere.
Saptamana viitoare consotzul vrea sa sarbatoreasca acolo niste treburi :n: ...fara sa aiba habar ce hram poarta respectiva locatie. I-a sunat insa bine la ureche ca e in stil fusion si ca are o terasa cu verdeata...cam putin totusi...
Asa ca, daca se poate, rog comentarii...raman datoare cu detaliile de dupa party... :*
peachy
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 15, 2006 10:04 am
Localitate: pe ici, pe colo

Mesajde gaga » Joi Iun 15, 2006 11:32 am

peachy, uite o cronica a unui vizitator care e de meserie mesean bucurestean (ai acolo si adresa si telefon de rezervat):

http://www.afterhours.ro/restaurant_Xanadu.html

am citit o cronica facuta si de emre care era ferm pozitiva dar pe care nu o gasesc.

uite si una negativa:

http://www.sfin.ro/articol_2998/drumul_spre_xanadu.html

apropos, crasma este a "cantaretei" Julia Chelaru, ex-sexxy (asociata cu inca o gagica) asa ca in privinta bunului gust tind sa cred cronica de mai sus ... de unde nu e ...
asa ca te asteptam cu cronica si bine ne-ai gasit :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Wild Rose » Mar Iul 11, 2006 11:24 pm

bre la mitocanu (vama veche) au s-anume mancare foarte buna. incercat foarte multe de p'acolo.. gustat de la preten pieptu de pui in sos de smantana & ciuperci.. foarte bun, recomand. de snitzel nu zic ca ala-i legenda deja :)
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 08, 2006 11:38 am

Oribilul Mosh scrie:Rolf & Dana...localul este un fast -food....dar unul total diferit de fast-foodurile gen McDonald's sau KFC.
Dana....sa te duci la WC in Casablanca...sa vezi ce marfa se aude muzica chiar si acolo..ca au boxe in tavan ! :D
Si sa itzi iei neaparat pizza Casablanca...si bineinteles bere Iagar. Si daca vrei...si o salata...ca e foarte buna.
Inca un indiciu pt. tine,la cele adaugate de Rolf..ca sa depistezi mai usor localul...se afla chiar langa cinematograful Patria ! 2 statzii de autobuz...de la magazinul universal. (inspre iesirea Bucuresti)

Pofta buna !


Acum vreo 4 ani va povesteam despre acest local ce mie mi-a placut foarte mult. Casablanca, pe numele sau. Un local unde am mancat pizza cu friptura (unica in Romania) si am baut bere Iagar facuta la Ghimbav.
Duminica, aflandu-ma in Brasov, dupa o plimbare prin centru, m-am indreptat spre Casablanca cu gandul la celebra pizza cu friptura. Din pacate pe locul restaurantului se afla acum o banca.
Asa s-a intamplat si cu Mat Sports Pub din Bucuresti....asa s-a intamplat si cu Casablanca din Brasov.
RIP !

Dar...tot raul spre bine. Am gasit o alta pizzerie marfa in Brasov. Din Piata Sfatului...cum mergi spre Biserica Neagra faci stanga. In piata rotunda unde se afla politia si prin care trece strada Castel...se afla o pizzerie.
Roma este numele sau.
Am incercat aici o Quatro Stagioni si o pizza cu piept de pui si smantana (a fost delicioasa).
A se vedea si pozele.

Pizza Roma - Str. A.Hirsher nr. 2
Phone: +40-268-411835
(asta daca vreti sa dati o comanda la domiciliu :P )
Fişiere ataşate
p3.jpg
p3.jpg (94.96 KiB) Vizualizat de 5332 ori
p2.jpg
p2.jpg (124.11 KiB) Vizualizat de 5334 ori
p1.jpg
p1.jpg (104.78 KiB) Vizualizat de 5347 ori
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 08, 2006 12:12 pm

cum bre ai putut s amananci singur doo pizza? ~p~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 08, 2006 12:18 pm

nici chiar atat de porc nu sunt. :D
jumate din fiecare.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Aug 08, 2006 4:33 pm

Duminica, aflandu-ma in Brasov


tot cu bicicleta bre? esti tare miraculosule...

bah, daca va spui ca in lunga si tumultuasa mea viata am mancat duar doo felii de pizza ma credeti?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 08, 2006 5:31 pm

eye scrie:tot cu bicicleta bre?


da. cu bicicleta din imagine...de-i zice si Logan :P

--------

Si ca sa nu fiu total off-topic, sa ma trimita doamna Dana inapoi pe "locoprostia"...sa va zic unde am fost saptamana trecuta sa iau masa.

Cred ca a mai pomenit Arthemis de acest local, aflat in Berceni, cam doua statii de autobuz de la Piata Sudului spre Turnu Magurele.
Nu stiu exact cum se numeste localul, dar se afla langa un alt local numit Calabria. Am servit aici un pui dulce-acrisor si ca garnitura un orez cu legume.
Aici au o gramada de preparate ce se doresc a fi chinezesti, cei cu care mai eram servind porc in 3 arome sau orez cu creveti si nu stiu ce fructe de mare.
Ei bine, nu prea au gust de preparate chinezesti dar sunt foarte bune.
Am dat 14 ron pe o portie mare de pui dulce acrisor & orez cu legume.
Berile sunt 4 ron (astea gen Becks, Silva) si 5 ron (Carlsberg, Stela).
Au aici si shawerma, si pizze si orice alta mancare.
Localul e frumos amenajat pe dinauntru. Pentru cartierul Berceni e bun.
O sa mai trec pe acolo.
Fişiere ataşate
l1.jpg
l1.jpg (226.97 KiB) Vizualizat de 5354 ori
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 08, 2006 5:35 pm

bre poza cu tine pe forumul asta e de ban, o stergi tu sau o sterg io? sau preferi ban?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde RajaF » Joi Aug 10, 2006 1:14 am

Pardon de off-topic dar trebuie sa intreb... OM, Casablanca s-a mutat de unde e in alt loc, sau nu mai exista? Aveau asa o mancare buna acolo :(

Pizza aia cu piept de pui si smantana numai la Roma o gasesti... mmmmm :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 9:13 am

Ai sa ramai uimit in cate locuri gasesti pizza aia. Pana si pe internet poti sa o comanzi, ii zice in multe locuri Pizza Bianca.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Joi Aug 10, 2006 9:28 am

ahaha, apropo de asta: am comandat alaltaieri Pizza Bianca de la Trenta (de care mai comandasem si alta data) si mi-a venit cu blatu juma necopt si in loc de piept de pui avea neshte file de pui afumat (mezel d-ala) sau cum naiba i s-o zice... oricum, nashpa. huo.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 9:43 am

S-au prostit si astia??? Era cea mai buna pizza adusa la botu' calului. Nici o minunre nu tine pea mult ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Joi Aug 10, 2006 9:59 am

Da bre, asa e... o fi fost bucataru in concediu. Si mi-a fost lene sa-i sun inapoi sa reclam trebile alea.

Io tot ma tzin sa ma duc pe la red lion si sa-i intreb daca nu fac si catering :D aia fac pizza numeru unu pe gustu meu.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 10, 2006 10:22 am

RajaF scrie: Casablanca s-a mutat de unde e in alt loc, sau nu mai exista? Aveau asa o mancare buna acolo :(


S-a mutat in spate. Cum treci prin gangul ala de la cinema Patria, in spatele cladirii. Dar este foarte, foarte mic localul actual. Iar duminica este inchis !!!!
Incredibil ! Un restaurant care sa fie inchis duminica.

Imi placea mult cand era Casablanca pe vremuri....cu geamurile alea mari prin care priveai soseaua si masinile care treceau. Am prins vreo doua dupa-amiezi ploioase la Casablanca...si era super sa bei o bericica Iagar in pahar d'ala inalt si sa te uiti prin geamurile pe care ploaia se scurgea. :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 10:29 am

Io la red lion am halit numai pizza gen patiserie, adica naspa.
Foarte buna era (c amie frica sa mai zic ca e) la Capriciosa si la crajma aia din mol italiana cu chelneri redusi mintal dar cu bucatar italian. excelenta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Joi Aug 10, 2006 10:43 am

cum adica "patiserie"?
toate pizzele de le-am mancat acolo erau super, crocante, plinecu de toate si (eveniment) am mancat pana si marginile, ceea ce eu la pizza NU fac. :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 10:55 am

adica cu checiap si ciuperci din conserva. bleah
nici eu nu mananc marginile :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Vin Aug 11, 2006 8:22 am

Pai daca nu mananc marginile raman flamand.:)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron