Restaurante (cronici, critici si aplauze pentru crasme si localuri)

Mesajde onk » Mie Mar 20, 2002 1:37 pm

indiana se aproba.... papa buuun

buey, da de inghetzata de la sheriffs ce ziceti? arata marfa si mai e si superbuna, cel putin aia pe care am papat-o eu...

alte dulciuri... arata bine, da nu m-am riscat
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mie Mar 20, 2002 1:45 pm

Sunt bune si dulciurile...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mie Mar 20, 2002 2:18 pm

Va aberatzi atata cu sherifii de kk, va dau io new entry:

The Dining Room pe Ion Ghica, coada calului vis a vis de biserica rusa: nou noutz, decor mishto intre pub/carciuma, papa bun (aripioare picante, castravetzi cu iaurt si usturoi, desert check all ... good) Nu recomand supe/creme (ciuperci conserva, miros si ceva de plic...)

Oribila: Pizza Sapri, nici sa nu va ganditi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Aliosha » Mie Mar 20, 2002 2:20 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Da..mai bine !
Oricum..la inceput erau buni ! Mancarea buna,serviciul ireprosabil ! Dar acum..sunt prosti ! Nici eu nu mjai calc pe acolo !

Stii ca e Sheriff's la 2 minute de noi,nu ? La Diham !


Nu stiam. Times are changing....
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Link

Mesajde Rolf » Mie Mar 20, 2002 5:10 pm

http://www.ghidrestaurante.ro Puteti sa si votati. Altfel info inca putine, da bune.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 27, 2002 10:52 am

Am fost ieri in Pirania (la intrarea in Politehnica,dinspre Grozavesti) . Nu mai fusesem de multa vreme..si mi-au placut cum l-au aranjat : bancutze & mese de lemn. Plus ca pe langa acvariile cu pesti pirania...au adus si o frumoasa si imensa iguana.
O singura remarca negativa : berea nu era la temperatura optima de consum. Era destul de calda...ceea ce eu nu suport !
Pe eticheta sticlei de Carlsberg...nu se zarea Probably the best !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Mar 27, 2002 2:26 pm

Bah Oribile, iguana aia e de dinainte sa fim noi in facultate.
Nus' cum de abia acum ai zarit-o.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 27, 2002 5:05 pm

Nu e ..Aliosha ! Inainte..erau unele mici...in acvarii. Acum e una mare de tot..zici ca e crocodil. I-au facut cusca..in spate. Are asa ca un copac..pe care sta intinsa. E mare rau de tot !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Curiozitate...

Mesajde Mirela » Joi Mar 28, 2002 4:13 pm

in Vinerea Patimilor,traditia(care a devenit de acum litera de lege)e ca toate pub-urile,barurile si off-licence-urile de pe tot cuprinsul Irlandei sa se inchida pana a doua zi....

saracii oameni insetati!!!!!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Pastele - prilej de baute si bairame???

Mesajde Aliosha » Joi Mar 28, 2002 7:39 pm

Ce a devenit Pastele in ziua de azi pentru unii bucuresteni...

In primul rand este greu sa gasesti o biserica unde sa poti sa participi linistit la slujba in noaptea de Inviere.
Imi aduc aminte asa in trecere ca la Mitropolie spre exemplu din marea aia de oameni 90 % sunt veniti mai mult de "spectacol". Se arunca cu lumanari etc...
Mai am diferite exemple de acest gen dar nu are rost sa le mai insir pentru ca daca stati in Bucuresti stiti exact despre ce vorbesc.

Pe urma ma uitam anul trecut "la mine" in Socului. De Inviere ,lumea venita ca la parada.
Dupa 12 terasele si umbrelutele erau pline si inauntru si afara desi era destul de frig.
Se statea la beri si vinoase se dansa pe mese...
Peste tot auzeai bairame ca vorba cantecului :"Pantelimonu petrece toata noaptea(de Inviere)"

Sa nu credeti ca sunt obtuz. Nu sunt un om nici prea moral nici prea calculat si nici nu excelez in credinta dar nu mi se pare normal ce se intampla.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 28, 2002 9:36 pm

Da...Aliosha are mare dreptate. Asta am simtit-o si eu,anul trecut...de aceea anul asta de Paste....m-am gandit sa nu mai ies nicaieri. Sa stau acasa...sa ma uit la televizor si sa maninc....produse traditionale.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Mar 29, 2002 11:21 pm

rectific ele de mai sus...la irlandezi e ILEGAL sa vinzi sau sa cumperi bauturi alcoolice in Vinerea Patimilor......si TOT ce seamana a local(bar,pub.club.disco) se inchide.....


aliosha,ai mare dreptate...nu numai in bucuresti se intampla asa ceva......
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Sâm Mar 30, 2002 10:56 am

Initial trimis de mirela2001
la irlandezi e ILEGAL sa vinzi sau sa cumperi bauturi alcoolice in Vinerea Patimilor......


Pai da, catolici pina in maduva oaselor. Cu avorturile cum mai e? (off-topic, asta e).

Totusi, multe localuri sunt si la noi care se inchid in noaptea de Inviere, mai ales unde patronii vor sa stea acasa de Paste. Da circiumile mari, care fac banu grup, tin deschis sa vina toata pustimea sa-si traga in vena dupa ce au asistat la sfinta slujba.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Mar Apr 02, 2002 2:37 pm

Rolf...gasesti raspuns pe religie :)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

hai sa va spui ceva, da nu mai zicetzi la nimeni...

Mesajde onk » Mie Apr 03, 2002 10:42 am

buey, stiu io o bomba nashpa, murdara si cu paznici neanderthalieni, prosti si obraznici, care nu dau voie la ridicarea tonului intr-o discutzie pe motiv ca il deranjeaza in timp ce se uita la desene animate (pe bune, cu martori)

a, ca nu v-am zis, la televizorul din incinta "ruleaza" ceva muzica pana incep baietii munca de seara, si dau pe desene animate
ce e pacat, mare pacat, ca discoteca in cauza era un club de mare valoare pe vremuri, loc elitist, accesabil numai pe baza unei legitimatii care certifica faptul ca esti un reprezentant al paturii inteligente din bucuresti

ce se petrece acum? dupa terminarea manifestarii culturale din timpul zilei, esti dat afara pe motiv ca daca ai venit la 6 cand nu se platea bilet, trebuie neaparat sa pleci din carciuma, ca vin manelistii de noapte care au dat bani grei la intrare (20ooo numai baietii), si sub nici o forma nu poti presta la un sfert de ora suplimentar, caci "nu vrea mushchii" lui, chiar daca vrei sa prestezi bilet.

acu, v-am zis, nu mai spunetzi la nimeni, ramane intre noi
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Ba zic io!

Mesajde Rolf » Mie Apr 03, 2002 11:04 am

Uitasi sa zici ca e vorba de ClubA ;h
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 03, 2002 11:50 am

Initial trimis de DANA


Oribila: Pizza Sapri, nici sa nu va ganditi.


Nu am ascultat-o pe Dana.....si mi-am luat pizza de acolo ! Intr'adevar....oribila ! Infecta ! Nu seamana deloc cu pizza !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Ba zic io!

Mesajde onk » Mie Apr 03, 2002 1:43 pm

Initial trimis de Rolf
Uitasi sa zici ca e vorba de ClubA ;h


ma scuzati, da dvs nu avetzi de unde sa stiti, intrucat nu atzi fost acolo...
iar treaba cu budigarzii se intampla in mai toate locurile in care apar oameni de genul, citat de aseara, "bai, uite cate sticle de bere sunt pe masa (noi fiind fo 9 insi) faceti de rusine paia care ie studentzi ca voi, ia sa va dau afara ca asha vreau io"

mai cunoastetzi si alte locuri cu mesteri paznici ca astia?


pizza sapri, ... mersi de sfat, eu era cat p'aci sa vreau sa-mi iau, noroc ca la ora aia ori nu aveau si ma grabeam, ori tocmai inchideau
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mie Apr 03, 2002 1:45 pm

Pizza Sapri fiind unde? De va ciocniti toti de ea.

Nu. Numa Club A. Ca sa resubliniez unde sa nu se mai duca nimeni!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mie Apr 03, 2002 1:57 pm

Pai in afara de noi nu prea era nimeni, ca nu-l vazui pe Marian nistor. Subscriu la club A, or mai fi locuri in bucuresti cu bere ieftina, io stiu o terasa, da nu zic. btw, nu o sa mai aiba cine le bea vodka Absolut daca nu ma duc io, si o sa-si ia tzeapa ca aseara a fost a treia oara cand le terminai stocul si precis fac provizii serioase... :j

Pizza Sapri e pe langa Patria, cinema, si in mol. Vezi ce-a patzit superbu' daca nu crede! Pe bune-i nashpa. da-i mare.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 03, 2002 3:25 pm

Eu in Mall..m-am pacalit !
In continuare...cea mai buna pizza consumata de mine....ramane cea de la Pizza Hut ! Nu are egal !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Apr 03, 2002 3:45 pm

io sa fiu sincera, mancam la graba mare si foame pe masura, pizza la tava, d-aia taiata 15/15 cm in drumu taberei, foaarte pufoasa si foarte carnoasa si foarte gustoasa si fierbinte
da asta era pe vremea tarabelor si a magazinelor cu pizza la tava
bine, mai sunt cateva pe la gara de nord, da nu mancati decat cu acordul medicului si daca apar manifestari neplacute.... erzt von apoteker
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde FrozeN » Dum Apr 14, 2002 1:37 pm

La pizza hut n-am indraznit sa intru vreodata, nu de alta dar cand mi-a zis un amic ce preturi sunt acolo am paralizat.
Cu cat da lumea acolo pe o pizza eu mananc 3 zile.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 22, 2002 5:20 am

Pe drumul ce duce de la Ramnicu Valcea la Pitesti,pe dealurile alea..se afla un popas...unde se gasesc 5-6 carciumi..specializate in mici. Acolo am fost eu ,ieri ! :p
Bai nene....dar n-am mai mancat asemenea mici de 10 ani ! Ceva fenomenal ! Am avut orgasm ! Un gust...incredibil ! Si bine facutzi.
Din pacate,fiind cu masina,am baut apa minerala la mici....dar mi-am luat si la pachet....sa maninc acasa cu bere ! :p

Deci....sa nu cumva sa ocolitzi acest popas...daca mergetzi de la Ramnicu Vlacea la Pitesti sau invers !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Sâm Apr 27, 2002 12:06 pm

Popasu se cheama Dedulesti (e la intrarea in satu Dedulesti de fapt). Micii au spre 20 cm. Se mai gaseste si saminta de bostan, fff buna.

Daca vedeti ca opreste un tir la niste circiumi, acolo e!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde MiG29 » Sâm Apr 27, 2002 12:41 pm

Carciumi shi localuri marfa din Constanta k in bucuresti nu prea shtiu(desi am fost de cateva ori la Athene Bistro shi mi-a placut,shi mai era un club pe langa piatza kogalniceanu Dark Place sau Dark house...destul de cool)La mare mie imi place sa merg in City Club Cafe in Epava(un fel de pub unde potzi sa vezi meciuri shi e cool)shi in Domino(e naspa da e la 2 min de mine shi berea e surprinzator de ieftina)>Cand or sa mai apara ceva terase la vara prin statiuni o sa mai postez.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Apr 29, 2002 11:26 am

Prin 95 Domino era de top.... ca nu prea erau multe localuri in Constanta. Acu cred ca batrinul Tomis e mai plin de circiumi decit Bucurestiu' Da io, ramas cu un reflex de pe vremuri, de cite ori sunt pe litoral macar o data dau o fuga pina in Constanta la Domino sa bag o pizza si o bere.... si mai au o salata de fructe misto, pe care ti-o serveste intr-o juma de pepene galben in loc de cupa/castron... da asta numa daca au pepeni.

Alta terasa pe care o vizitez obligatoriu pe litoral e Mimoza de la Belvedere, pentru, bineinteles, cafe-frape-ul ala beton!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde MiG29 » Lun Apr 29, 2002 11:11 pm

Initial trimis de Rolf
Prin 95 Domino era de top.... ca nu prea erau multe localuri in Constanta. Acu cred ca batrinul Tomis e mai plin de circiumi decit Bucurestiu' Da io, ramas cu un reflex de pe vremuri, de cite ori sunt pe litoral macar o data dau o fuga pina in Constanta la Domino sa bag o pizza si o bere.... si mai au o salata de fructe misto, pe care ti-o serveste intr-o juma de pepene galben in loc de cupa/castron... da asta numa daca au pepeni.

Alta terasa pe care o vizitez obligatoriu pe litoral e Mimoza de la Belvedere, pentru, bineinteles, cafe-frape-ul ala beton!


Domino era acum vreo 6-7 ani in top dar asa cum ai presupus ,e plina Constanta de baruri unu mai tare ca altu shi cum domino nu prea a avut parte de un face-lift:p a ramas mai spre coada top-ului....da surprinzator(sau nu) e mai mereu plin(o fii din cauza preturilor)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 30, 2002 7:39 am

Eu ..am auzit ca exista pizza Domino si in Bucuresti. Dar nu stiu unde ! Am auzit ca au pizza buna de tot !
Ia sa-mi datzi si mie cateva informatzii...care shtitzi ceva !
10x ,anticipat !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 30, 2002 5:57 pm

Astazi m-a prins ora pranzului in orash,pe la Unirea. Si cum stomacul isi cerea tributul zilnic...am decis sa nu-l mai las sa astepte si sa iau o mica gustare .
Intru eu cu inima curata la KFC...cu gand sa maninc 1 Zinger si sa beau 1 Pepsi mare.....ca tare era cald. Nu mai fusesem de multa vreme..la KFC.
Cand..arunc un ochi pe scoruri...ce vad ? 42 000 de lei..un Zinger !
Pai ..da-ma-n pula mea....cum este posibil asa ceva ? 42 000 un amarat de sandwich ? Dar ce contine ? Carne de sarpe Boa ? Cum este posibil ?
Un meniu Zinger..care contine Zinger si cartofi prajitzi mici (cred ca 50 g) si Pepsi mic (250 ml) ....60 000 lei ! Iara enorm !
Oamenii astia n-au rusine ! Pai fast food ul ar trebui sa fie ceva ieftin de tot..sa manince si cel mai sarac om !

Suparat..am iesit din KFC....am traversat...si m-am dus la Panipat. Am luat o pizza Woo (carnati,masline,ciuperci) . 47 000 lei. Nu este cine stie ce de buna...dar merita. A fost satioasa. AM baut si o Cola la 0.5 ....si asta a fost masa de pranz.

Din toata povestea asta..am ramas cu un gust amar....fast foodurile sunt ceva de lux in Romania !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron