Restaurante (cronici, critici si aplauze pentru crasme si localuri)

pt Dana

Mesajde onk » Lun Ian 28, 2002 10:45 pm

;P
si tu care iti pusesei atatea sperante...:shock:
ce ma mira e faptul ca te-ai si exprimat

io zic ca pah opiniile astea... le comentezi da nu le etichetezi
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

referitor la subiect
TimeOut e un bar nasol de tot sau mi s-a parut? (baba novac)
BarFly (Rosetti) muzica beton, atmosfera super:B
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Pt. onk

Mesajde gaga » Lun Ian 28, 2002 10:55 pm

Nu le-am etichetat. In fapt nu prea etichetez pt. ca .... u know, I don't give a shit pe ce-i place au ba persoanei de langa mine. Capisci?

~~~~~~~~

Da, e marfa Barfly :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 28, 2002 10:55 pm

bah, da le ai cu orientarea
time-out e pe langa foisor mai exact langa liceul mihai viteazu
bar fly e la izvorul rece (e un rond putin inainte de moshilor cum vii dinspre protv)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Lun Ian 28, 2002 11:00 pm

punctele mele de reper...

(io cu Bucureshtiul nu prea. cu ratb sau taxi mai merge, da cu ghid turistic, sau dupe denumirea lu baru)

daca mai conteaza faptul ca nu am mai dormit de vineri si se accepta pe post de scuza, rectific: se taie babanovac si se scrie popa nan
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Ian 29, 2002 8:10 pm

Vama Veche (barul) e bar de rockeri cam cum era Big Mamou sau cum este Le noir (aprox)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Feb 04, 2002 11:42 am

Tzeapa: pe calea calarasi, supertzeapa "La Mansarde". Chelneri imbecili, preturi mari, mancarea a venit dupa doua ore si era rece, pahare vesnic goale (nici nu lasau sticla pe masa nici nu turnau), in concluzie numai fitze de suprafatza...

New entry: de o saptamana s-a deschis o crashma cu specific unguresc: Kiraly Csarda, pe Dacia aproape de intersectia cu mosilor, langa rotiserie. Marfa si mancarea, si gazdele, si palinca de pere din partea casei, si placintele cu mere tot din partea casei. Gulash yummy. Cred ca o sa mai calc, in viitor fac si bar acolo. E intr-o casa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Lun Feb 04, 2002 11:57 am

Mansardele l-am frecventat acu 2 ani, cale de vreo luna, da nu era asa nasol cum aud acu. Or fi facut rost de clienti si s-au bulangit.

Tot o circiuma la inaltime, de care nu mai stiu nimic de 3 ani, este (/era) o terasa pe un bloc la Izvor (blocu era a lu metrorex, aud ca acu e al unei banci). Era misto privelistea. Chelneritele erau din alea de diferentiaza vinu dupa podgorie, nu dupa soi. "Ce aveti?" "Muflatar si Jidvei." "Pai ce anume?" "Nu am inteles aceasta intrebare!" "Bine, un Riesling va rog, de Jidvei." Aparea cu Sauvignon de Jidvei. "Pai ati cerut Jidvei!" "Da, da Riesling" In final aparea cu Rieslingu si un tirbuson din ala pe care dupa ce il insurubezi ridici piedica si continui sa insurubezi ca sa iasa dopu. Se apuca sa bage tirbisonu in dop. Sarea piedica. Nu intelegea ce se petrece. Pina la urma ii luai sticla si tirbusonu din mina si iti desfaceai singur vinu.

Terasa asta dispunea si de un bar la parter, chiar pe cheiu girlii. Blocu era pe lista cladirilor cu risc seismic mare, motiv pentru care i se zicea La Cutremuru.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Lun Feb 04, 2002 12:23 pm

Stiu aia de care zici de pe bloc, am fost mai recent, e mai de bashinutze acum si se intra prin banca, decorul e mishto, mancarea merge.

Bah da' de o carciuma in subsolul unui bloc la coada calului care cica-i marfa ai auzit? E pe stradutza aia cu carti care se face din fatza de la nababo. ???:con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Lun Feb 04, 2002 12:45 pm

Am si fost de mai multe ori. E un bistro francez, da mincare n-am gustat, numa am baut un vin fiert, o bere, un ceai etc... Nu prea gasesti locuri la ceas de seara. Se intra printr-un hol de bloc, nici nu-ti dai seama ca e circiuma acolo (da are totusi o firma afara).

Misto acolo a fost acu 2 ani jumate, in nov-dec 99, un bar, in subsolu subsolului, adica mai jos de bistro. S-a inchis repede din cauza francezilor, pe care ii deranja. Baru ala era in trei sali, una mare, unde era si baru, si doua mai mici, din care una avea gratii si o usa mare, de seif, ceea ce ma face sa cred ca acolo a fost cindva sediu de banca, si in subsolu 2 era seifu bancii aleia. In sala mare nu era nici un fel de masa, doar tejghea pe linga pereti si in mijloc un mare spatiu. Scaunele erau niste leagane prinse in tavan cu lanturi. La fel si in alelalte doua camere. Era un bar haotic. Au fost si fo 2 concerte de muzici underground, cu dijei romani, care puneau un fel de daft punk si genu ala de muzica electronica anarhica. Se numea Xtension si era al unui tip roman, care facea muzica pe la Praga prin cluburi. Decoru barului erau tevile ce treceau prin subsol, deci amenajarea era destul de minimala, dar arata beton.

Tot prin zona (pe strada a mai mare de la coada calului) e Jos Palaria a lu George Mihaita, da nu-mi spune cine stie ce localu ala, o data am intrat si nu erau locuri.

Un bar misto din Brasov pe care doresc sa-l amintesc datorita unor mari betii trase acolo este Britannia Pub, in subsol la McDonald's din centru. Se intra printr-un gang care nu anunta nimic special. Acolo m-am pus in cap o data cu Ciuc blonda la halba cu vodca, alternata cu Ciuc neagra la halba cu rom negru. M-am intors la Predeal cu un tren pe la 3 noaptea, si am stat cu capu pe geam tot drumu (sa respir aer curat si rece, nu sa...). Nu mai zic ca luasem in gara o bere si o beam stind de vorba cu parteneru de betie chiar la tejgheaua de bilete, de ne miram de ce erau oameni in spatele nostru. Numa ca ardelenii, calmi din fire, nu ziceau nimic. Noroc ca am observat noi ca obstructionasem ghiseu de bilete si ne-am mutat la un ghiseu de alaturi, care era inchis.
In alta seara, cind s-a inchis Britannia asta, ne-a trimis barmanu la un bar chiar la inceputu Strazii Lungi. Un bar minuscul, inghesuit intr-un demisol, cu 4-5 mese, steagu Romaniei pe pereti si alte poze, sculpturi, imagini, drapele, toate aranjate complet haotic. Unicii consumatori care mai erau la ora aia il vegheau pe unu care dormea cu capu pe masa. Baru era in sediul PD parca (ca sa ajungi la buda treceai pe un hol cu poza lu Petrica). Nu mai stiu cum se numea sau daca mai exista, da era misto.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Lun Feb 04, 2002 12:56 pm

Merci de informatzie, asha ceva auzisem si io ca e francez, bla, bla. Da pretzuri?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Lun Feb 04, 2002 1:14 pm

Moderate. Da la haleala nu stiu. O carafa de vin fiert era 80.000, adica pretu unei sticle pe care ti-o fierbeau (rezulta ca nu fierb posirci, fierb exact ce vrea clientu).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

timeout&barfly

Mesajde Rolf » Lun Feb 04, 2002 2:33 pm

Initial trimis de onk


TimeOut e un bar nasol de tot sau mi s-a parut? (baba novac)
[b]BarFly
(Rosetti) muzica beton, atmosfera super:B [/B]


Uite ca nu ma bagasem si io in discutia cu barfly si timeout. Rectificarile de locatie s-au facut.
Ce vreau sa zic e ca acu un an era situatia exact pe dos. Time Out avea alt decor decit acum (da tot nasol), dar merita sederea in subsol. Sus sau pe terasa nu era cine stie ce. Aveau ceva mincare, delicioasa (da nu prea multe, cit sa tina de foame). Niste sanvisuri in baghete scobite, cu toate ingredientele topite inauntru. Pui Shanghai. Si inca cite ceva. Aveau si pe citiva care cintau ca sa intretina atmosfera: o studenta la ATF, Dan numaistiucum si Vali acordeonistu, astia doi fiind actualmente in Spitalu de Urgenta. O sa caut ca am mai zis de asta undeva, si bag si aici. Dar la cit de mult s-a schimbat in rau baru ala cred ca si-a schimbat patronu. Proprietaru de pe vremuri avea ceva prieteni comuni cu mine la ATF si aia l-au mai ajutat la decorare, la atmosfera etc... Acu e jalnic.
La Barfly mergeam ca aveau trabuce si mai trageam cite un din ala, si niciodata in gasca (adica nu l-am vazut ca pe un bar de gasca si betie). Mergeam in serile in care nu era altceva de facut, si eram 2-3 care bateam aiurea orasu. Adica intram acolo sa mai aberam in juru unei beri(/ceai pt. soferi).

Uitati despre cintarile alora in Time Out

http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=7926&highlight=time+out+spitalu#post7926

Cam asta am zis acolo (printre altele):

Tipu de la acordeon, Vali, si Helciug cintau acum 4-5 ani intr-un bar (Time Out - pe linga foisor, pe Popa Nan cu Matei Voievod si Pache) cu inca o tipa de la ATF. Faceau ceva atmosfera. La inceput cintau Helciug (chit.) si tipa aia voce. Mai tirziu l-au adus si pe Vali - acordeon, care cred ca era prieten de-al lui Helciug. Cind a venit Vali prima data eram acolo. A monopolizat tot. In prima formula au cintat vreo ora, iar apoi l-am luat pe Vali la masa si ne-a cintat singur vreo 2 ore, pina unii de la alta masa au zis ba, mai lasati-l si la noi. Nu lua bani si nici vin nu a vrut. L-am convins doar la un pahar de suc de portocale. A fost super, stia orice: ne-a cintat Queen, AC/DC, Madonna, Depeche, clasici, lautaresti (nu maneles, ca nu ereau pe atunci), populare si altele (nu mai stiu acu, da ne-a cintat tot felul de muzici si de formatii tari sau care erau atunci pe MTV si la radio). Toate la acordeon si eventual voce. La masa vecina a bagat cantonete, sansonete, romante si alte de-astea. Tipu mi-a placut mult. Zicea ca e din Giurgiu si a facut de mic acordeon. A cintat peste tot, inclusiv cu tigani. Cam asta imi amintesc, nu bag mina in foc. In seara aia de unde voiam sa plecam acasa, dupa ce a inceput el sa cinte am mai beut fo 3 sticloante de sprit.
L-am mai vazut pe strada inainte sa apara Spitalu de Urgenta si mi-a zis ca isi face trupa.
Personal cred ca Helciug si-a facut trupa si ca sa cinte cu Vali (printre alte motive).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

na ca m-am trezit...

Mesajde onk » Joi Feb 14, 2002 2:11 pm

fiindu-mi foarte greu sa revad toate paginile o sa intreb direct: ati auzit de shadow? da ati fost? ca io nu, da is curioasa
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Feb 14, 2002 2:46 pm

Neci macar nu ham hauzit de haceasta loc! Baga detalii!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Joi Feb 14, 2002 2:57 pm

in paishpe seri.ro zice ca e pi magheru'....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

tzeapa lu draculea.....

Mesajde Vizitator » Vin Feb 15, 2002 9:15 am

am fost az noapte in shadow....
inca imi ling ranile...
deci sa fac un lobby...
pe straduta de dupe magaz. eva, la fo' 10 metri ie un club cu firma albastra...
a lu cine? a lu sorin de la romania...
preturi la greu...
ca de centru...
lux...
shtoarfe la fo' 15-18 ani...
bine, 's geloasa...:D
sclipici...
ca era de valentine'zdai...
house la greu...
si la maxim...
sorine, sa-mi dai timpanele-napoi...
bere rece...
servire marfa...
aspectu lu baru extra...
dupe 2 efes extra chiar incepuse sa-mi placa...
noroc ca am plecat...
si uite asha mi-am perdut io noaptea...
wow my star...

(adica vai steaua mea, traducere cu licentza) :lol:
Vizitator
 

Mesajde Vizitator » Vin Feb 15, 2002 9:30 am

ce mishto...
postu de sus ie al meu...
adica onk...
si m-a dezlogat singur...
si nu-mi mai recunoashte parola...
si cica nici adresa mea nu ii e cunoscuta...
ce mishto


wow my star...
what i have done to deserve this?
Vizitator
 

Mesajde gaga » Vin Feb 15, 2002 9:38 am

bah, io nu mai apar la subsol unde arata userii. astia are ceva cu clasa muncitoare.
si ca sa fiu in topic: fuck maxx
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vizitator » Vin Feb 15, 2002 9:59 am

buey, tu macar apari ca existezi pe planeta, io am fost stearsa de sistem...wow my star... thí£ matrix has me...
si ca sa fiu in topic... de ce il faci tu pe max? de ce trupe invita? (joke)

adica onk
Vizitator
 

Mesajde gaga » Vin Feb 15, 2002 10:03 am

poate are compu tau vreo interdictie mai noua si tu nu stii. da' de fapt acu postezi de la acelasi IP, nu?

invita ei da inainte de concerte baga djkk cu muzica de bullshit si zice ca incepe la 10 si la 11 nu incepe si nu e rockeri in sala. e lame
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vizitator » Vin Feb 15, 2002 10:19 am

baga detalii cu iris si restu la strada de iarna ca a aparut ceva vag in libertatea...
topic (aproape) cica e cu vin fiert...
Vizitator
 

Mesajde gaga » Vin Feb 15, 2002 10:29 am

vaz ca aparushi in main page ... io nu apar bah, e distractiv forumu asta, parca e de bau bau :p

ce detalii? am plecat inainte sa inceapa, intreaba la deathangel sau tsep sau curly
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Feb 15, 2002 11:11 am

vaz ca ne-ntelegem nu, de iris lastrada de iarna stii ceva?

in topic: sa bem pentru asta...(ca m-am integrat...)
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Feb 15, 2002 11:24 am

pixu, nu citisem decat inceputul de la ce ai zis tu... verifica si tu la conzerte, io abar n-am sunt fugita de acasa la munca si nu mai stiu nimic.

la topic: maxx sucks :M
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

am verificat...

Mesajde onk » Sâm Feb 16, 2002 3:45 am

da, intr-adevar a cantat Iris...
on topic...am baut bere
si Cristi M. la sfarsit a aruncat cu bere peste "numerosul" public inflacarat
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

postul 800

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 20, 2002 2:43 am

Tin sa va recomand o shawarma f. buna. Mare,satioasa si gustoasa..la numai 40 000 lei ! Rotiseria care o produce se numeste Miss Chicken ..si se gaseste vis-a-vis de iesirea din Stadionul 23 August..dinspre Bulevardul Muncii.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 19, 2002 7:29 pm

Vad ca de 1 luna..nu a mai postat nimeni aici ! Nu atzi mai iesit pe nicaieri ! Sa va zic ce am patit eu !

Vineri seara am avut proasta inspiratzie..de a merge sa iau masa in Sheriff's ! Am comandat : 2 texas burger (2 X 22000 lei) , 1 portzie mica de cartofi (16000 lei) si o bere mare (25000 lei) .
Deci..in total 85000 lei ! Enorm de mult..pentru calitatea execrabila a produselor. Nu e vorba de bani...dar nici asa bataie de joc ! Hamburgerii erau reci..cartofii erau...25 grame (cred ca 1 sfert de cartof era ! ai dracu bulangii vand cu 16 000 ..1 sfert de cartof ! iar din piatza cu 16000...itzi cumperi 4 kile ) .
Berea la pahar..cica era Efes ! Era Bucegi toata ziua ! Bere romaneasca de butoi...care la mine la coltz de strada e 7500 halba !
Plus ca atmosfera din Sheriff's era oribila !
De acum inainte..m-am lecuit ! Nu mai calc in fast-fooduri ! Mai bine dau un ban ...dar stiu ca face !
Asadar..ocolitzi Sheriff's ! Sunt jalnici !

PS : cei cu care am laut masa..mi-au confirmat parerea ! nici lor nu le-a placut nimic !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Mar 20, 2002 5:58 am

N-am fost in viata mea in Sheriff's si am trecut de sute de ori pe langa el.
Mai bine huh?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 20, 2002 9:05 am

Da..mai bine !
Oricum..la inceput erau buni ! Mancarea buna,serviciul ireprosabil ! Dar acum..sunt prosti ! Nici eu nu mjai calc pe acolo !

Stii ca e Sheriff's la 2 minute de noi,nu ? La Diham !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Mar 20, 2002 11:12 am

Pizza (hawaii), placinta cu brinza si indiana (de vita sau pui, la inspiratia momentului), astea sunt 3 kestii bune la Sheriff's. Altceva am mincat rar de tot (cred ca burgeri am mincat de 2 ori, si pui o data), desi dau pe acolo cam o data pe luna, de 7 ani de cind exista. Recomand mai ales indianele (sunt ceva mai nou si rar prin alte parti). Nu va mai riscati la alte prostii.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori