Restaurante (cronici, critici si aplauze pentru crasme si localuri)

Mesajde Arthemis » Mie Dec 21, 2005 8:11 pm

Multumesc asa voi face, acu' sper sa o faca si el... si sa nu se uite chiorash la mine :n:
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Dec 21, 2005 8:29 pm

in caz ca treceti prin Bacau va recomand un restaurant unde gasesti: lux, mancare buna si cel mai important nu te rupe la buzunar. Hanovra ii spune
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Dec 22, 2005 9:09 am

in caz ca treceti prin Bacau


si in caz ca nu trecem?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Vin Dec 23, 2005 1:08 pm

Veniti prin Cluj,va astept cu colindu'

Fair Play -in Cluj-N.Are reclama foarte buna.Mancam si eu pe vremuri dar nu am mai intrat de vre-un an.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Dec 27, 2005 11:24 pm

Caru cu bere (fără apostrof, fără nimic)

am fost asear acolo să ne omenim şase persoane.

acum vine varianta scurtă (pentru aiu): am ajuns pe la 18.30, s-a băut cate un gin tonic de căciulă, după aia s-a consumat doo platouri (imense) cu aperitive* mai puţin ceapa şi platourile propriu-zise, după aia s-a trecut la nejte doo friptane mari de tot, tocma bune după doo zile in care am mancat cat intr-un an, 3-4 carnăciori tăiaţi pe diagonală, care alunecau numa bine cu berea ursus** din dotarea carciumei, iar spre final s-a trecut la desert, care a constat in trei cafele plus tot atatea cupe cu ingheţată fiecare ce avea chef***. (aiule, mai respiră, că te sufoci citind atata)

acum vine varianta lungă
am ajuns acolo la ora la care v-am spus in varianta scurtă, moment in care s-au infiinţat langă noi doi gealaţi:
- Bine aţi venit.
ne-a condus la masă, deşi ştiam să ajungem şi singuri, ne-am dezbrăcat (de hainele groase), şi ne-am apucat de conversaţie. ginurile au aterizat pe masă prin invăluire, cam in acelaşi timp cu platourile.
* salam de sibiu, branzică, cajcaval, şocarici, slăninuţă, diverse

** cu berea a fost tare de tot. ne-a prezentat chelnerul ăla 4-5 sortimente, moment in care mi s-a pus capsa şi am intrebat:
- Dar Ursus nu aveţi?
răspunsul fiind afirmativ, ni s-a servit după gustul nostru.

felul doi a fost demenţial şi, aşa cum stă bine unui bun consumator, am servit cam o porţie şi jumătate, că unul din comeseni a clacat destul de repede. pe farfurie tronau cam aşa: două fripturi foarte mari, carnăciori delicioşi, nişte chestii mici, sferice, care după gust erau din cartofi, o salată de crudităţi care nu mai ştiu cu ce era "legată" şi eu cred că este suficient.

la desert am consumat, pentru prima dată după enoooooooooooooorm de mult timp, cafea care să aibă şi zaţ. delicioasă. ingheţatele au fost şi alea bune după cat de repede au dispărut din cupele in care au fost aduse.
*** unul din oamenii de la masă care a vrut ingheţată i s-a adresat unui chelner:
- Văd că in meniu aveţi ingheţată de ciocolată cu ...
- Doamnule, meniul este orientativ. Dacă doriţi să faceţi combinaţie din sortimentele care sunt acolo, nu este nici un fel de problemă.

eu şi consoarta ne-am tirat la omomendat, dar oamenii ceilalţi a chefuit mai departe incă fro doo ore, tinp in care s-a băut multă bere.

toată afacerea a costat 3,5 milioane de lei. vechi. in condiţiile in care chelnerii au stat in joc de glezne pe langă noi şi nici nu apucam să sting ţigarea ca lumea, că şi schimbau scrumiera, in condiţiile in care servirea a fost ireproşabilă (doar la felul doi am aşteptat cam 20 de minute, dar s-a trecut cu vederea), aş da un 8,5-9.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Paragusul » Mie Ian 11, 2006 10:58 pm

E prima data dupa mult timp (mi-a povestit taica-miu de cand era student si dadea teapa la Caru cu Bere intr-o saptamana, la Hanul lui Manuc in urmatoarea, la Gambrinus in urmatoarea si retur) cand aud de o cronica pozitiva pentru Caru cu Bere. Oare chiar asa sa fie? Din pacate hoinarind pe net, orice alta "second opinion" este cam ... contrara.
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Ian 11, 2006 11:35 pm

nenea Paragusul, nu am trecut unele detalii: am făcut rezervare pentru o masă de şase persoane cu vreo lună inainte, am fost toţi imbrăcaţi la ţol festiv şi nu ne-am suflat mucii in palmă cum l-am văzut pe unul făcand acu două veri la Hanul lui Manuc. poate să fi contat şi asta in modul in care am fost primiţi şi serviţi. totuşi, am mai fost de cateva ori cu ai mei acolo şi de fiecare dată ne-am simţit superb. acesta a fost şi motivul pentru care cei şase am luat decizia să mergem la Caru cu bere şi tot acolo intenţionez să mă duc cu cardul după mine la un moment dat. :D dar, evident, atunci nu o să depindă (numai) de mine.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Die Deutsche Kneipe

Mesajde h0va » Sâm Ian 14, 2006 10:36 pm

Die Deutsche Kneipe
- reloaded -


Cu chiu cu vai am reushit sa'mi tarasc hoitul pana acasa dupa ce am indesat haleala in stomac pe shase straturi..

La recomandarea respectabilei duamne care ieste danone am decis sa halim nemtzeshte la locanta mai sus mentzionata. Echipa standard: 1+1 (eo plus hana) s'a indreptat cu pash iutz catre strada Stockholm unde la numeroul 9 se afla aceasta minunata oaza gastronomica..

Dupe cum spunea shi Dana in recenzia sa, atmosfera este una de famelie, extrem de relaxata, muzica nemtzeasca in surdina, fo' 6 mese aranjate foarte inspirat, non-kitchos aranjate toate obectele decorative din interior..la mesele din jur plin de strainezi, rushii lu' danone se pare ca's obishnuitzi d'ai casei ca iar erau prezentz, pe langa americani, nemtzi shi romani d'ai nosh..

Acu, sa va zic de mancare:

S-au loat urmatoarele:

Carnatz albi shi covrigi bavarezi 160k - dupe cum zicea shi danao mushtarul ala home'made e fabulos..

Rasol de vitzel in sos de bere bruna 270k cu garnitura de varza roshie nemtzeasca 70k shi taitei de casa 50k - de bun fu tare bun, insa incredibil de mult, consuarta a reushit sa ingurgiteze circa 20% din ce era in farfurie..

Friptura shvabeasca de vita cu ceapa calita shi unt (Rumpsteak) 300k cu garnitura de cartofi nemtzeshti (Bratkart) 70k - delicios, fabulos, excelent aproape la fel de buna friptana ca shi cea pe piatra de la Helvetzie..tot mult, insa cu chiu cu vai am reushit s'o dau gata

S-au mai loat doo salate verzi la 40k bucata

Bere Dab la 100k shi Schofferhofer (alba, din grau) 130k care e de departe cea mai mijtoaca bere bauta ever..

L-a desert s'a loat Waffeln de casa cu dulceatza ferbinte de vishine shi inghetzata pentru doar 90k - asta a pus capac, inca ma mai ling pe buze in amintirea acestui desert campion..

Toate la un loc, pentru doo persoane, cu bacshish shi cu apa plata included am ieshit la un bulion jumate, shi zic ca e un raport calitate-pretz foarte bun

Una peste alta, mancarea a fost excelenta, berea nemaipomenita iar atmosfera tocmai nimerita pentru un astfel de festin..e clar un loc in care am sa mai merg shi cu alta ocazie, lucru pe care va sfatuiesc sa'l facetzi shi domniile voastre.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Dum Ian 15, 2006 8:45 pm

Mda, recomandarea mea a venit cam tarzior. Dar am citit pm-ul inainte sa ajung pe site.
Data viitoare incearca si celalalt rest nemtesc, desi nu e ca aici. Mancarea e mai bune o idee, atmosfera nici nu se compara.

Baixninioul:
Adevarul este ca eu imi trantesc mucii de caldaram, nu folosesc palma, si vin in adidasi si maieu, si cu maieoul pe afara sa nu mi se vada chilotii care ies din pantaloni. Aprpos, la ultima mea vizita, o chelnerita batea un client langa masa noastra. Baiatul care o incasa era atat de uimit ca nici macar nu riposta.
As vrea sa te gandesti ce ar pati un chlner intr-o alta tara, nu sa il ia la bataie, ci sa se uite urat. Zbura peste han, cu servet cu tot, si nu mai era primit in bransa asta niciodata nicaieri.
Argumentele tale, decente dealtfel, nu scot Caru cu bere din deriva in care e de niste ani de zile. Sunt carciumi care isi respecta clientii, oricare ar fi ei.
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Mie Ian 18, 2006 2:32 am

Pentru cei ce isi fac drum prin Cluj in viitorul apropiat, le sugerez din suflet restaurantul italienesc Club Italia, unde se manaca si se bea ca la mama Italie acasa. Personal, am mancat cozze, preparate in suc propriu, cu putin ulei de masline si foarte condimentate. Asortate cu lamaie si cascaval, la sugestia patronului, un anumit Giuseppe, care nu doar ca gateste el personal toata mancarea, dar sta la masa cu fiecare client, il intreaba cum ii place mancarica, iti explica reteta, iti vinde secrete despre cum se gateste felul tau preferat.
Tipul este sicilian si tine foarte mult ca toate ingredientele sa fie aduse de la mama lor de acasa. Deci, uleiul nu e sansa di uliva , ci uliva extra vergine si cel mai important, acetto balsamico (un otet inchis la culoare si foarte aromat) e adus din Modena, provincie renumita pentru acesta.
Desertul l-am primit din partea casei, asa se obisnuieste aici. A fost un rulou, foarte crocant, umplut cu urda (ricotta), tapetat cu fistic la capat. S-a baut Sec de Murfaltlar, ceea ce m-a cam dezamagit, dar vinurile italienesti nu sunt cele mai bune, deci Giuseppe nu prea dauce bautura.
Toata diistractia n-a fost prea costisitoare, in jur de 250 de mii de persoana, rezonabil, avand in vedere ca de bani aia manaci junk food la kfc...deci da, recomand oricui :)
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde gaga » Mie Ian 25, 2006 11:27 am

Asa ... aseara dupa ce m-a convins nbm sa ma duc intr-o crajma si m-am gandit ca ash merge la nicoresti am poposit la Sailor' s.
http://www.afterhours.ro/restaurant_Sailor%B4s.html

Citisem recomandarile asa ca am sa va spun numai ce am servit noi in localul gol (cine plm mai iese la minus doojde grade la local decat gaga?). Cochet, curat, chelnerul se misca bine, la parter am trecut prin pub deci am remarcat ca are si bere la halba.

Meniul destul de bogat cu un melanj de mancaruri italiene, romanesti sau italo/romanesti din care am ales:

Ciorba de fasole cu costita (delicios asezonata, cu ceapa rosie alaturi)
Aripi picante (crocant prajite cu sosul in sosiera) si salata de sfecla rosie cu hrean.
Tigaie picanta cu cartofi taranesti (excelente si portia foarte mare)
Varza cu ciolan (idem)

De beut fura 4 beri si un kil de vinul casei (rosu sec de cursa lunga) plus una cafea total un milion. Mi-e greu sa dau o nota ca a fo misto da' parca lipsea ceva. Raportul pret/calitate e de 9.50 si cu "cevaul" sa zicem un 8.50.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tzache » Mie Ian 25, 2006 12:17 pm

Simbătă seara după o şocantă prestaţie (dar mai ales de excepţie) marca Maia.
Eu, h0va şi, cum le spune el, consuartele. Cel mai aproape de teatrul Act – The Harbour. Zic haidem, că tot l-ai lăudat pe forum. Ne intimpină o gaşcă de chelneri:
- Bună seara, aveţi rezervare?
- Din păcate, nu.
- Doriţi să comandaţi ceva de mincare?
Brusc am adoptat o atitudine defensivă, bănuind despre ce e vorba. Spun, ezitind uşor:
- Doar... de băut?
- Ne pare rău, la revedere!

Era, totuşi, simbătă seara, uitasem! Dar erau la locuri libere... căcălău, ca să zic aşa. Mă rog... becali & co. nu agreau prezenţa nuastră. Şi in plus de asta aveau de dat tipsuri mult mai mari ca ale nuastre.

Şi? Dacă ne-am luat-o, ce? Am luat-o perpedes prin ger pină la sala palatului, pe acolo. Am intrat in Sale e Pepe, un nou local patronat dedeja disputatul domn Topic. Mic, liniştit, şi cu etaj. Nu aveau ghines. Inainte de porţia de panini cu şuncă şi mozzarella (nişte... lipii impăturite pe jumate bine prăjite, crocante chiar. Ba nu, arse chiar! Dar au mers...) m-am dezmorţit cu jim beam, fetele un nectar, respectiv cocteil, apoi noi, băeţii ne-am dat pe becks. Aici ne-a amuzat chelneriţa. Ne-a impărţit meniurile de parcă ne aşezaserăm la o masă de poker şi ea era dealer-ul. Tare faza. Şi avea o privire... Cine a văzut The New Guy cu Eddie Griffin ştie la ce mă refer :)

Aaa, uitasem, pe la prinz fuserăm in La 80. Tot Jim Beam şi Becks, plus nişte pui cu susan cu garnitură de cartofi prăj... ba nu - arşi! şi nişte sos de usturoi. Ce mi-a plăcut aici in mod deosebit a fost priveliştea. Cu tuate că h0va a beneficiat de un loc mai bun pentru a admira o pereche de blugi cu talie foarte, dar foarte joasă.

Servirea, cam la fel ca peste tot. Chelneri plictisiţi să mai dea ochii peste cap, şi mult prea agasaţi, stresaţi şi nemulţumiţi de locul de muncă pentru a incerca măcar să mimeze un zimbet.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde Arthemis » Mie Ian 25, 2006 1:00 pm

Ciudat, ca eu la The Harbour am avut o experientza foarte placuta, cand am ajuns si acea armata de chelneri ne-a luat pe sus, ne-a asezat frumos la masa (de 4 persoane cum imi place mie, desi eram doar doi) vinul a venit super promt, la fel si chestiile pe care le comandasem noi, era cam light comanda ca era 11 noapte, dar bune rau... imi aduc aminte de niste chiftelutze de pui cu susan, de fapt era un mic platouas cu miniaturi... foarte bun si eu o uriasa salata cu un sos alb delicios, deci mie chiar mi-a placut acolo. Cred ca ai avut tu un pic de ghinion :n:
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Ian 25, 2006 1:54 pm

Artemis, nu e de ghinion ci de politica unor crajme de a nu servi numai bautura. Din ce zici tu ai fost chitita pe haleala :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Arthemis » Mie Ian 25, 2006 6:44 pm

Ce fraieri, ca noi (gasca mea) de la bautura ne luam de nas si uitam sa ne mai oprim si cu mancarea si cu bautura...
edit: Eu mereu sunt chitita pe haleala :))))
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Ian 26, 2006 11:46 am

deci aglomeratia si recomandarea unui amic m-a indreptat aseara catre Casa cu tei.
E atat de noua ca nu apare pe afterhours.
Asezata bine in zona rosetti, intr-o vila mare, spatioasa, chelneri amabili, ambianta placuta.
Preturi de crasma normala, portii mult prea mari (baicsiniene), mancare buna, oferta vasta la bauturi si tigari, nota de plata este insotita de lame de guma de mestecat (cati meseni atatea lame).

Draguta o mica vitrina frigorifica aflata pe culoar in care sunt frumos asezate halcile de carne din meniu (porc, pui, vita, berbec, mititei). Oricum localul nu e recomandat vegetarienilor asta e clar.

Am luat in deschidere un platou cu branzeturi romanesti (!!!!!) treaba pe care nu am mai vazut-o la crasme care continea in afara de decorul apetisant trei feluri delicioase: urda cu marar, cash, burduf doua feluri banale: cascaval si telemea si un decor comestibil cu rosie, ceapa si masline. O singura buba avea: era imens!!!

Ciorba de burta nu e cea mai buna pe care am gustat-o dar e ok.

Mixgrilu vietzii e de doo persoane clar! Sau de baics. Continea: vaca, pui, porc, berbec si mici. Insotita de cartofi prajiti necongelati si o mishtoaca salata de sfecla rosie cu hrean. bunutz.

Io mi-am ales ficatei cu costitza si sos de vin, am vrut cu piureu dar era din fulgi asa ca am luat cartofi tzaranesti si salata tot de sfelcla. Sincer nu erau cum m-am asteptat, erau ficatei prajiti langa felii de kaiser, nu am sesizat vreun vin. In schimb erau MULTI!!!!!! Cartofii tzaranesti bestiali cu kaizer si cascaval ras, la fel MULTI!!!!
Noroc ca a venit un prieten ca nu dovedeam.

Foarte bun vinul casei, avea de focsani si de jidvei, berea ti se oferea dupa plac, rece sau calda si in plus serveau si vin fiert.

Foarte misto atmosfera si chelnerii, la mancare io ash mai umbla umpic, nu intotdeauna cantitatea conteaza, orice ar zice baics, si ash mai inmulti preparatele din peste (avea numai 3 feluri).

Per total e o crajma la care ash mai reveni asa ca trecand peste bucatarie are 8.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Paragusul » Mie Feb 08, 2006 8:00 pm

Gaga:
Ia zi bre n-auzi pe unde iaste Casa cu tei asta?
Ca faci galceava la mine in creiere :)
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Feb 08, 2006 8:35 pm

Este chiar in piatza Rosseti :)

E straduta dinainte de PNT unde e statia de taxiuri si duce in spate (e cu interzit). De fapt toate stradutele de la hotelu ala din rosetti duc acolo. De ce, vrei la carciuma? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Ayrton » Mar Feb 14, 2006 12:18 pm

Restaurant libanez COINVERT din zona Casin.

Pt cine apreciaza mancarea picanta si mai neobisnuita e de mers. Insa exclusiv pt mancat, ca atmosfera nu face doi bani: desi e in zona de vile si m-as fi asteptat sa fie si restaurantul amplasat tot intr-o asemenea locatie; realitatea e ca la imagine are mult de suferit: o constructie simpla din tabla, caramida si termopan atasata cumva la o cladire... Asta e...

In schimb macarea mie mi-a placut. am consumat cam asa (scuze, dar n-am retinut denumirile originale):
salata picanta de vinete cu rosii;
salata de naut cu niste mirodenii prajite;
inca o salata cu rosii, ardei, lamaie, salata verde, ridichi;
friptura de pui cu sos de rodii;
vita cu sos de lamaie;
muuult felafel;

bere fara alcool pt mine ca eram cu masina...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Ristorante Garibaldi

Mesajde h0va » Mie Feb 15, 2006 1:06 pm

Ristorante Garibaldi

Cautand pe net in urma cu fo' luna o locanta mai acatarii spre care sa'mi indrept pashii, am dat peste asta: http://2005.informatia.ro/Article108793.phtml

Am citit, am recitit, am intrebat in stanga shi'n dreapta insa nimeni nu auzise de acest ristorante..drept pentru care am decis sa merg la sigur shi am purces la momentul respectiv catre DDKneipe..Ei bine ieri, cu ocazia lu' Valentin, imbracatz la paishpe ace shi cu portofelu doldora de roni am calcat pragul restaurantului Garibaldi situat pe Str. Icoanei la numarul 80.

Desi amplasat intr'o zona nu tocmai selecta a Bucurestiului, acest restaurant da clasa tuturor celorlalte "unitatzi de profil" a caror prag l'am calcat pana in prezent. Datorita faptului ca restaurantul este amplasat in interiorul unei case, mesele fiind raspandite prin camerele acesteia, ii confera acestuia un plus de intimitate. Atmosfera este una familiara, chelnerii sunt extrem de joviali, decorul simplu, mesele din lemn masiv, toate acestea te obliga sa te relaxezi si sa te pregateshti psihic pentru festinul care va urma.

Spre deosebire de alte restaurante scumpe, cu pretentzii, de ex Mica Elvetie, aici era plin ochi de meseni. E bine zic eu sa va facetzi rezervare cu cel putin 2-3 zile inainte daca va decidetzi sa trecetzi p'acolo. Am stat putzin de vb cu chelnerul care s'a ocupat de noi aseara despre slaba promovare a acestui restaurant in presa sau pe net shi ne'a marturisit ca intentia lor este aceea de a'shi forma o clientela exclusivista si in acest caz reclama se face indirect prin intermediul celor care vin aici shi pleaca multzumitzi recomandand la randul lor acest restaurant si altor prieteni.

Bon, am vorbit despre cum arata deci hai sa vorbim putzin shi despre ce se mananca p'aci. Meniul este mai consistent chiar decat un roman de'al lui Coelho. Denumirile felurilor italieneshti de mancare transmit mesaje subliminale catre cerebelul din dotare, caci altfel nu se explica dorintza nesabuita de a comanda tot ce se gaseshte in paginile meniului iar apoi de a hali la desert petalele de flori imprashtiate cu mult bun gust pe fatza de masa. Cu greu ne'am potolit acest instinct shi ne'am decis ce sa comandam. Am luat asha:

eo: Filetto Gorgonzola care vine impreuna cu o garnitura de cartofi la tava cu rozmarin preserat pe deasupra plus o salata verde. Toate acestea pt 450k. Am cerut ca de obicei carnea bine facuta insa de data aceasta nu prea am ales corect shi astfel am avut ceva de furca cu una dintre bucatzile de carne. In rest, sosul fu pregatit corect, carnica de calitate. Ash zice ca s'a situat undeva intre filetto gorgonzola din restaurantul italinesc de fitze din Timishuaua shi cel pregatit la Verdi, oricum undeva in top 3.

hana: Hana a bagat la gheozdan fructe de mare sh'anume un platou denumit Meriderana frutti di mare, contzinand calamar, crevetzi, scoici shi oareshce peshte (spada sau nu.) toate plutind intr'un sos roshu picant. Cum nu sunt un fan al preparatelor marine n'am fost deloc tentat sa gust insa din cuvintele de lauda repetate on and on de comeseana mea deduc ca a fost bun bun. Scorul: 600k.

Portziile nu sunt mari, dar nici liliputane, deci daca va shtitzi mancau nu va ducetz acolo chitit sa va umpletz burdianu.

Papica a fost insotzita de un vin roshu, de Chile: El Emperador, un mix intre un cabernet shi .. shi am uitat ca eram fascinat de felul in care ne explica chelnerul cum shi de ce se amestca nuj ce din Francia cu nuj ce din Chile penca strugurii sunt nuj cum..anyway vinul a fost bun. Lista de vinuri este impresionanta shi sunt convins ca shi cel mai pretentzios client ar gasi ceva pe gustul sau..pentru 600k a fost un vin numa' bun.

Am trecut la desert, unde la recomandarea chelnerului am servit Fantezia della casa, adica cate doua felii din torturile shi prejiturile pregatite de bucatar in seara aceea. Am mancat cu greu doo bucatzele dupa care am capitulat definitiv. Foarte gustoase shi portzia pt amandoi a fost doar 350k.

Cu burtzile pline am comandat un digestiv si cum ne aflam intr'un restaurant italian ce s'ar fi potrivit mai bine decat un Amaretto di Sarono. Acesta a poposit prompt pe masa noastra in nishte recipiente foarte ingenioase purtand chiar marca Di Sarono. Nu shtiu daca asha se obishnuieshte in mod curent sau a fost doar o intamplare aseara insa chelnerul ne'a comunicat ca digestivul este din partea casei.

Dupa aproape 2 ore ne'am ridicat de la masa, am achitat nota. Toate cele de mai sus plus doua ape plate plus tip au insumat appe 2.300k. Un scor excelent zic eu pt o cina romantica in doi pe cinste.

A fost o experientza foarte placuta shi pot spune cu mana pe inima ca am sa mai trec pe'acolo de cate ori o sa am ocazia, mai ales ca am intzeles de la chelner ca atmosfera de pe terasa unde se serveshte masa in timpul verii este absolut remarcabila.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 27, 2006 1:59 pm

desi mi-e jena sa va spun da' trebe: am gasit o pizzerie marfa in mall.
pe locul unde era una naspa s-a facut o treaba care se cheama pomodoro cafe si am shezut acolo la plezneala, fiindca la ora 10 dimineatza nu gasesti sa manci o pizza in zona.

preturile de crajma, adica 16k o pizza, 5k o halba, aia ie. chelnerii nu pareau prea veseli asa de dimineatza, m-am gandit ca daca e sa fie tzapa mare branza.

prima surpriza: pizza. delicioasa, ingrediente bune, dispuse ok, blat la cuptor de lemne, sos de rosii, nu ketchup.
am luat si o apa tonica si o bere si in final doo frapeuri (unu rece si unu cald ~p) care erau 90k in meniu. foarte bune dealfel.

surpriza a fo nota: 30 roni ... cum plm ca 32 erau numa pizzele!
haha happy hour, reducere de 50% si la haleala si la alcol, asta a fo surpriza totala. deci daca vreti dimineatza o pizza, un caprese, carpaccio sacu ce naiba mai gasiti la crajme italiene + oferta bogata de paste, bagati nasu' in mall :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Feb 28, 2006 6:41 pm

deci intamplarea a facut ca si azi la aceeasi ora sa merg acolo si:
lasagne (superbune), paste cu salsici, brocoli si ciuperci, doo portii de antipasti excelent (rosii, caprese, vinete la gratar, gorgonzola, ciuperci nushcum, niste rosii calde, ardei coptzi si prosciuto), doo beri, un frape, o carafa de vin = 450k!!!

mam interesat, happy hours au de la 10 la 13
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde h0va » Lun Mar 20, 2006 10:13 am

Sambata seara am dat o raita prin Don Taco, restaurant cu specific mexican. (mai multe detalii: http://www.dontaco.ro)

N'am sa insist cu multe detalii pentru ca mi'e lene shi in alta ordine de idei eram obosit shi n'am luat aminte la detalii foarte bine..

Interiorul este ok, destul de aglomerat dar vorba ceea era sambata seara shi era ora 21. Chelnerii sunt ok, destul de promptzi shi serviabili. Au prestat trei tipi live: unu la clape, unu voce shi acordeon cand fu cazu shi inca o fufelie care a falsat din cand in cand dar avea o fustitza frumoasa pe care shi'o tot ridica in sus :) repertoriul a fost divers, insa io n'am auzit nimic care sa sune a mexican..

De halit s'a halit mult ca am fost multz, restaurantul are shi preparate rom shi preparate mexicane. Eu am halit ceva care se numea Don Taco (Super Taco de carne de vită, porc, bacon, caşcaval, ardei, ceapă), din cate am intzeles de la chelner toate legumele impreuna cu carnurile sunt trase printr'o tigaie, se adaoga apoi nishte fasole mexicana plus nishte sos spicy as hell shi aia ie..a fost bunutz. To'arasha a loat..nu'm amintesc denumirea..da' era un shnitzel cu cashcaval shi ciumperci, cu orez shi sos d'ala iute. S'au mai loat prin jur: Huevos en salsa de mayonesa (Ouă in maioneză cu ciuperci), Ensalalda de pescado ahumado (Salată de peşte afumat), Avocado soup - astea ca antreuri shi au fo bune zicea lumea, la felu doi unii oameni au bagat Quesadillas shi Fajitas (Mix de muşchi de vită şi piept de pui cu legume)..

Berea diversa shi ieftina, cam la 50-60k in cond in care mancarea era 170-200k. Deserturi carca, eo am papat clatite cu cioco shi hana a loat un profiterol.

Aia ie, daca avetz drum p'acolo putez sa bagatz capu pentru o haleala scurta.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Mar 21, 2006 11:39 am

E bun acolo da' specificu e mexican SI romanesc, dat fiind ca patronu' e tzigan mixajul e interesant :D
La un momendat au avut si un coltz italian in meniu, da' recent l-au scos. Specialitatea aia don taco e bunutza, nu mai avea si fasole batuta pe langa lipii si tot restu'?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Mar Apr 11, 2006 10:04 am

Decida. Locante de prin periplu. Personaje: 4
Toate scorurile includ bacsisu.

1. Sinaia: Taverna Sarbului.

Gasita dupa vagi amintiri :P ca n-au binevoit sa puna indicatoare in oras. Noroc ca amintirile alea, asa subrede cum erau ele, aveau perfecta dreptate (sarumana lu cine m-o facut cu memorie fotografica :D )
Consumat: 4 x Gustarea gurmandului (un hamburgher imens, zemos si condimentat, cat o farfurioara - bate la fund tatzi hamburgherii americanosi), cu cartofi prajitz sau taranesti, dupa preferinta, si neste salate de varza/ardei iute murat/ardei copt. Plus doo beri, o apa si-un pecsic.
Scor: 200 RON
Plus/minus: PLUS, all za way. Chelneri foarte de treaba, omniprezenti dar nederanjantz, foarte atenti la cea mai mica ocheada din partea mesenilor :D le-am zis ca ne grabim sa prindem Pelesu deschis si ne-au adus haleala in timp record. Drept e ca nu era multa lume in restaurant. Mai mult a durat s-o mancam ~p si dup-aia ne-au si povestit cum ajungem la palat.

2. Poiana Brasov: Coliba Haiducilor
Nota: facut rezervare din timp (cu fro 2-3 zile inainte).
Full de pipal, era si-un grup de colegi de pe la fro redactie/agentie, naiba stie ca n-am stat sa trag cu urechea, da' erau tare veseli si cantau in gura mare de se minunau ominii mei :D
Consumat: 2 x platou rece (sunculita, jumari, pateu pe portocala, telemea, urda, rosii, catraveti, ceapa, etc); mixed grill flambat (1 carnatz mare, 1 pastrama porc, 1 pastrama miel, 1 gratar vaca, 1 gratar porc, 4 portii orez, 4 portii piure); 3 tuici, 2 sticle Feteasca Neagra, 2 ape, 1 pecsic pentru conducatoru auto.
Scor: 400 RON
Plus/minus: Plus. Din cand in cand, aveam parte de un taraf nederanjant (cel putin pe noi nu ne-au atacat), violonistu de mare iesceptie, ospatarita "mamoasa", chelneri dragutzi si intelegatori cu oamenii veseli :D atmosfera de agapa, frumos. Preturili cam.... dar deh.

3. Sighisoara: Restaurant Vlad Dracul
Nota: Casa in care a locuit Vlad Dracul, vezi poze.
Consumat: 3 x supa de pui cu taitei, 1 supa taraneasca de pui, 1 ciorba de burta (cu ardei iute, raporteaza colegu), 2 portii pulpe pui din cuptioru lu Draculea, 1 portie cartofi prajiti, 1 x vinete Dracula, 1 x portie salam sibiu, 1 pahar vin rosu, 2 beri, 2 cola.
Scor: 170 RON
Plus/minus: minus la fondu sonor, aveau un salon de bar din care se auzea muzica irlandeza (!) si mai bagasera si un casetofon cu alta muzica irlandeza la noi in salon, de se facuse o cacofonie bleah. Si chelneru ala tre sa invete engleza, zic io, daca tot ie la restaurant cat de cat cu staif. In rest ok, stia si istoria casei si o povestea oricui (au fost omini care au intrat doar pentru asta), se oferea sa te conduca si in alte saloane sa vezi si sa faci poze...

4. Sibiu: Pub Impervs
Pub dragutz, in subsol, cu formatie proprie de jazz care in momentu respectiv, din fericire, nu presta.
Consumat: 5 x Leffe blonda, 2 x Stella Artois, 3 x castron alune
Scor: 70 RON
Plus/minus: Plus. Chelnerita super de treaba si foarte, foarte dragutza :D

5. Sibiu: Restaurant "La Turn"
Restaurant frumos, cu vedere la piata mare.
Consumat: 2 x platou rece (salam de sibiu, sunca, muschiulet, telemea, cascaval, rosii, castraveti, ardei); 1 x porc cu usturoi (pe blid de lemn, flambat) cu cartofi, 1 x frigarui, 1 x muschi vita gratar cu cartofi, 1 x salata mare de ton, 3 x salate muraturi, 3 inghetzate, 1 cupa afine si vanilie (yum), 2 sticle vin rosu (Merlot Printul Mircea si Millenium amestecat - Merlot, Cabernet Sauvignon si Feteasca Neagra), ape.
Scor: 300 RON
Plus/Minus: categoric PLUS. Personal foarte prietenos si amabil, o placere. Chelner clar profesionist. Atmosfera foarte placuta. Altele: un Cuba Libre 9,5 RON, un meniu de cafele de-mi ploa in gura, pacat ca ierea seara si n-am putut sa-ncerc nici una...

Legenda poze:
1. Casa Vlad Dracul
2. Salonul
3. Fresca originala
4. Vinetele Dracula (vinete coapte, cu sos de legume si cascaval ras dasupra - 16 RON )
Fişiere ataşate
SANY1814.JPG
SANY1814.JPG (65.18 KiB) Vizualizat de 8015 ori
SANY1811.JPG
SANY1811.JPG (53.77 KiB) Vizualizat de 7995 ori
SANY1813.JPG
SANY1813.JPG (60.79 KiB) Vizualizat de 8002 ori
SANY1816.JPG
SANY1816.JPG (64.19 KiB) Vizualizat de 7997 ori
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Ayrton » Mar Apr 11, 2006 5:58 pm

Sinaia - Irish Hause

Desi era ora 5 - 5.30 seara joia trecuta, localul era pustiu complet cand am intrat, de credeam ca e Sanepidu in inspectie si nu se serveste nimic... cand colo era deschis! :P

Asa ca subsemnatul si consoarta am fost timp de vreo ora si ceva singurii clienti:
Am consumat fiecare cate o portie din "specialitatea casei":
- "Deliciul Regelui" - muschi de vita cu sos curry si piure cu legume asortate (amestec mexican - ironic pt un local "irlandez" si chestia aia verde ce seamana cu conopida, dar imi scapa acum cum ii zice);
- "Deliciul Reginei" - rulada de piept de pui cu sos de smantana si branza, orez si aceleasi legume asortate.

Mancarea a fost ok, si daca nu era atmosfera dezolanta poate ca serveam mai mult de 1 pahar de Martini... asa insa ne-am grabit cu plecarea...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Djinn » Mie Apr 12, 2006 8:49 am

Ayrton scrie:chestia aia verde ce seamana cu conopida, dar imi scapa acum cum ii zice

broccoli :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Apr 12, 2006 2:10 pm

Ayrton scrie:chestia aia verde ce seamana cu conopida, dar imi scapa acum cum ii zice


p00lah cu sculament ~p~p~p~p
















gaga: avert :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Mai 05, 2006 7:32 pm

de mult nu mai fusesem la shorley

+
chelnerii la fel de prompti
meniul este acum cu poze color ale preparatelor
preturi mai mult de cat ok
berea rece

-
chelnerii se cearta intre ei (nelegat de promptitudine)
portiile sunt mici spre foarte mici
daca nu specifici cartofii prajiti sunt congelati
parcarea lor pt masini e plina de sarme

+-
calitatea mancarii difera de la preparat la preparat
creierul la capac a fost putin dar bun
puiul a la bunica mult da' naspa
puiul shanghai ok si putin

total scor nush ca nu am platit io da creierul la capac care la alte crajme e peste o suta de mii la ei e 40 (cel macelaresc era 68).

in genere crajma e neschimbata iar chelnerii vechi au ramas.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Sâm Mai 06, 2006 12:26 am

cel macelaresc era 68

deci cum bine stie gaga, stomacul meu ii mare. cum nu prea stii, intra de tuate. cum bine stii singura problema pe care am avuto dupa mareatza omleta de la glina a fo o indigestie la nivelu pielii. cum bine nu stii, aia m-a tinut cam o luna, da asta e partea a doua.
ei bine, dupa doo ore de folbal doo beri si o portie de creer macelaresc de numa 68k de la aia am avut o indigestie de nam putut sa dorm tuata nuaptea de durere.
in concluzie, da la aia, luativa bere si mici, ca sigur navetz probleme.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori