Despre sosuri sau dresinguri pentru salate

Despre sosuri sau dresinguri pentru salate

Mesajde platon » Mie Feb 14, 2007 9:29 am

Salutare si bine v-am gasit

Ma gandesc ca este un loc competent unde pot sa cer ajutor pentru ca doresc sa aflu reteta unui anume sos sau dresing pentru salata de cruditati,pe scurt despre ce este vorba: de curand am vizitat orasul Sibiu si am locuit la o frumoasa pensiune nu dau nume ca sa nu fiu acuzat de reclama,cert este ca pe langa micul dejun foarte apetisant si in cantitati indestulatoare am avut ocazia sa servesc pranzul tot la un pret modic si acum care este ideea la masa de pranz patroana servea o salata care continea un sos alb subtire extrem de gustos,cert este ca m-am indragostit de acel sos si am rugat-o sa imi spuna reteta si locul de provenienta al sosului.Mi-a dat o anume reteta si mi-a spus ca provine din Grecia loc pe care l-a vizitat de foarte multe ori,dar problema este ca reteta ei nu se potriveste cu sosul pe care il servea.Pe scurt reteta doamnei este o lingura de maioneza o lingurita de aceto balsamico 3 catei de usturoi sare dupa gust si un varf de cutit de piper se amesteca bine si se lasa la frigider 24 de ore sau cam asa ceva.Problema este ca adaugand aceto balsamico toata compozitia devine maronie iar dupa ce punem iaurtul compozitia devine destul de groasa si isi pastreaza culoare maronie nicidecum nu are culoarea alb curat, deci doamna a trisat :)
Cine poate sa imi spuna care este reteta corecta a acelui dresing?
Multumiri anticipate.....si daca cineva mai stie dresinguri interesante le poate posta aici
platon
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 14, 2007 9:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Joi Feb 15, 2007 1:52 pm

Cine poate raspunde nu mai locuieste aici :nope:
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde M@rLanU^^ » Mar Mai 22, 2007 5:53 am

da-i un search pe google....

daca nu mere da pers respectiva in urmarire.... interpolul e oricand dornic sa te ajute....
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm


Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron