Cea mai buna bere

Cea mai buna bere?

Stella Artois
109
5%
Tuborg
109
5%
Carlsberg
115
6%
Amstel
106
5%
Pllsener Urquell
106
5%
Fosters
103
5%
Tsing Tao
102
5%
Guiness
109
5%
Dab
101
5%
Budweiser
104
5%
Kronnenbourg
101
5%
Gosser
103
5%
Kaiser
101
5%
Corona
105
5%
Heineken
104
5%
Beck`s
107
5%
Alta(care?)
112
6%
Warsteiner
102
5%
Castle
101
5%
 
Voturi totale : 2000

Cea mai buna bere

Mesajde MiG29 » Joi Ian 09, 2003 1:47 am

Care-i cea mai buna bere?(lista de beri poate fii imbunatatzita in caz k berea voastra preferata nu se regaseste).
Eu votez cu Fosters (excelenta da greu de gasit) shi Tsing Tao o bere ....chinezeasca facuta insa dupa cea mai buna reteta bavareza.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Premium Czech

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Ian 09, 2003 1:51 am

Budweiser

Pilsener Urquell

Am baut o gramada de marci de bere dar astea mi-au placut mie in mod special . Berile cehesti. Fine , rafinate , placute la gust. Budweiser putin mai tare ...Urquell mai slaba.

Pe locul 3 pot spune ca se afla Amstel . Dar cel care se gasea in Romania acum 3-4 ani . Era din Slovenia adus. Acum pe piatza se gaseste Amstel din Grecia am impresia.

In concluzie....cea mai buna bere este berea ceheasca

De votat am votat cu Pilsener Urquell !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Ian 09, 2003 4:55 am

Heineken si Amstel sunt cele mai bune dupa mine, dar a trebuit sa aleg numa una, asa ca am votat prima...

DAr nici berile " lu' " mosu nu-s rele...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Ian 10, 2003 12:03 pm

pe vremea cand mai ingurgitam asa ceva : tsin tao
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Vin Ian 10, 2003 2:20 pm

mig-ule,sunt extrem de suparat pe tine ca nu ai pus silva in top....normal ca am votat "alta".

eye-ule,care?:con:
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Ian 10, 2003 2:28 pm

Asta am vrut sa zic si eu! Berea romaneasca va sta in git??? Ciuc si altele? :mad:

Acum beti numai Corona cu lamaie...v-ati ajuns, occidentalilor :p
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Ian 11, 2003 12:43 am

Din pacate sondaju are maxim 20 de optiuni shi am pus shi io beri mai reprezentative.Nu m-am gandit k berea romaneasca e chiar asa reprezentativa.Oricum sa vad poate pot sa mai modific ceva...
Eye ai gusturi,nu gluma.Acuma ce bei?Tequilla?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Ian 11, 2003 1:54 am

Mah , Alex ...aici nu e vorba despre berea pe care o bem zilnic. Tu crezi ca eu beau bere ceheasca zilnic ? Beau amaratul de Tuborg sau mai stiu eu ce.
In acest subiect este vorba..despre cea mai buna bere pe care o stim noi ! Care am baut-o noi..fie si macar 1 data in viatza.
Asa..ca nu ne face occidentali ! Suntem doar niste simplii amaratzi ....care viseaza la bere ceheasca , australiana sau chinezeasca !
Oricum..Pilsner Urquellul meu nu e f. scump . 35 k la magazin . Si 60 k la terasa. (60 000 lei costa si in Backstage :p )

Imi doresc sa beau si eu bere chinezeasca. Si Rolf a laudat-o acum ceva vreme.
Si mi-ash dori si bere d'aia olandeza..Glotch sau cum ii spune. 100 k sticla la 487 ml . Dar are dop ca de sampanie.


Oricum....Czech beers RULEZ ! :p 3 lucruri stiu si cehii sa faca : bere , hochey pe gheatza si sunca ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Ian 11, 2003 2:08 am

Moshule,la Billa P.U. e 25.000 cu tot cu sticla.Shi aia de care zici tu e Grolsch,am baut shi nu e grozava,numa sticla e de ea:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Ian 11, 2003 10:32 am

Initial trimis de MiG29
Eye ai gusturi,nu gluma.Acuma ce bei?Tequilla?

migule acu 3 ani din cauza dozatorului pe care-l aveam in casa (prieten cu diru de la tuborg) si care era aprovizionat cu 2 butoiase de 60 l pe saptamana de catre harnicii baieti de la tuborg , ajunsesem la 130 de kile cu bataie si o burta pe care puteam aseza fara probleme halba de bere.:D
dupa o cura drastica de slabire de 4 luni , am reusit sa slabesc 43 de kile ajungand la 87. efortul si frustrarile curei m-au determinat sa renunt definitiv la bere. acu beau numa tequila in special pt faptul ca a ramas printre putinele bauturi din lume care e inca naturala si nu se poate contraface.
tequila se face prin distilarea a borhotului rezultat din fermentarea radacinii (arata ca un ananas) de blue algave , un fel de cactus care creste numa in mexic. la prima distilare rezulta mezcalu care se vinde pe piata in sticle unde pe fund este o omida "gussano". prin distilarea mezcalului rezulta tequila care nu are omida. pe piata noastra cea mai buna tequila este olmeca dar nu intorc spatele nici la camino nici la sierra.
ritualu bautului cu linsu sarii si dupa, suptu lamaii , e mai mult pt incepatori. un bautor versat si obisnuit (asa ca mine:D ) nu mai are nevoie de asemenea ingrediente.

aline, tsin tao am baut prima oara in china in 84 la sticle de 3 sferturi. ulterior ma mai aprovizionam de la navele chinezesti care salasluiau prin constanta dar era mai mult la cutie. dupa 89 tot de la nave si din cand in cand mai aveam norocu sa gasesc la sticla de 3 sferturi. povestea legata de berea tsin tao (nu stiu cat de adevarata e dar asa se vorbea cand eram la pekin) e ca utilajele pt producerea ei erau din secolu xix de origine engleza. prin anii 70 chinezii au vrut sa modernizeze fabrica si au instalat utilaje noi,moderne. a rezultat o bere de kkt. atunci au scos utilajele noi si le-au introdus pe cele vechi din secolu trecut si astfel a ramas berea tsin tao cea galbena si acidulata pe care o stim. salivezi cumva ?:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Ian 12, 2003 2:12 am

Eye,io unu amestec tequilla cu bere:)
Am baut numa Camino Real pana acuma(doar cu sare shi lamaie ,odata ma incercat fara shi mi-a parut rau shi e ok.Olmeca am vazut intr-un singur loc shi era 90.000 shotu asa k nu m-am riscat.
Cat despre Tsing Tao eu am baut la cutie(de 355 ml:)) shi la sticla de 640ml(asa cred,k eticheta e un amestec ciudat de chineza shi engleza de pe care nu inteleg mare lucru)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Dum Ian 12, 2003 1:06 pm

OK..ok...imi retrag cuvintele cu occidentali..:p Daca nu vreti, nu va fortez...atunci stai sa zic si eu opinia..hmmmm...Tsin Tsao am baut la 33 ml (sticla, nu cutie), la un restaurant chinezesc...nu prea mi-a placut! Ce-a mai buna bere bauta de mine a fost Bombardier, bere Irlandeza! Dureaza mult pina o pune in pahar, ca face multa spuma, dar este foarte groasa, si a dracului de buna!
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Lun Ian 13, 2003 11:00 am

Votat cu Guiness, o bere adevarata, dar am gustat-o mai mult cand am fost prin strainatate, ca in Romania nu se gaseste pe toate drumurile...
Imi place insa si Aramia, e mai deosebita.
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde deampulea » Lun Feb 17, 2003 1:17 pm

votat cu carlsberg
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde Irina » Mar Feb 18, 2003 5:01 pm

Votat Stela Artois. Am si o poza cu aceasta bere.
Fişiere ataşate
stela1.jpg
stela1.jpg (123.74 KiB) Vizualizat de 12701 ori
Irina
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 18, 2003 4:58 pm
Localitate: Braila

Mesajde ROBAKITA » Mie Feb 19, 2003 11:08 pm

Mai nou am gustat din berea mult indragita de germani ''ERDINGER'' , e super faina si destul de usoara,dar imi mai place si AMSTEL ,beau cind vreau sa ma ametesc din 3 beri m-am dus pe ''vale'':)
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde tUdOrUK » Vin Mar 07, 2003 10:12 pm

Mie imi plac Carlsberg shi Fosters. Budweiser nu am baut...
Avatar utilizator
tUdOrUK
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Dum Feb 09, 2003 12:00 am

Mesajde Crystalized » Vin Mai 30, 2003 2:31 pm

Stella Artois mi-a placut la nebunie,dar tot nu m-a facut sa devin o fana a berii.
Crystalized
 

Mesajde Crazy Babe » Mie Iun 11, 2003 7:29 pm

nu sutn mare consumatoare de bere dar imi place budweiser si stella artois.
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Iul 03, 2003 12:54 pm

la acest moment sunt fan al becks-ului. da' din cand in cand ma mai risc la o silva bruna. din berile "occidentale" am baut o singura data corona si mi s-a parut un fel de pipi cu lamaie. (am zis un fel pt ca nu stiu ce gust are pipi) :yD
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Berea

Mesajde belzebuth » Joi Sep 04, 2003 6:47 pm

Mda ... din lista am votat pentru Guiness. Cel mai bun este cel la tap dupa care, foarte aproape, cel la can. Guiness-ul la sticla nu-i mare scofala.
Stiu ca este o chestiune de gust, la urma urmei, dar totusi ... Budweiser-ul este o bere proasta. Nicaieri in Nord America nu ve-ti gasi bere de calitate mass production.
Am baut bere buna in San Diego, Dallas si Raleigh dar era produsa in fabricute mici, familiale, care aveau contract de livrare a berii doar la butoi si numai catre farte putine pub-uri care nu vindeau mai mult de 4 sau 5 beri.
belzebuth
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 04, 2003 5:18 pm
Localitate: Toronto

Mesajde MiG29 » Sâm Oct 11, 2003 10:44 pm

Adaug Heineken in top-ul personal...e cu siguranta una din cele mai bune daca nu chiar cea mai buna bere europeana,shi chiar din lume.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde M|haElla` » Joi Noi 13, 2003 11:51 pm

Mie una nu imi place deloc berea...
Insa...am baut odata la mare, Tubog de la dozator!(cred)
Oricum...era super buna! Aia e sg bere pe care am baut-o vreodata, ca in rest nu imi place niciuna!
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mie Dec 17, 2003 1:57 pm

Am votat cu alta.Numele ei este Ciucas.Nu ma imbalonez,nu am arsuri,nu e nici amara,este shi foarte ieftina.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Dec 17, 2003 3:11 pm

Cea mai buna bere e aia pe care ti-o permiti in momentu respectiv! In urma unor momente mai putin permisive, am descoperit o bere f. buna : Neumarkt (la plastic). Berea asta are un gust de bere adevarata , ii aspra, amara shi miroase a bere!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Dec 17, 2003 9:34 pm

Poate n-atzi inteles ideea acestui thread.Nu era vorba de o bere buna shi accesibila pe care potzi sa ti-o permitzi oricand shi oriunde.Era vorba de cea mai buna bere pe care atzi baut-o vreodata.Atat.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 18, 2003 9:38 am

Aseara am baut o bere noua, care mi-a placut foarte mult. Sunt convins ca nici MiG n-a baut asa ceva.

Am baut San Miguel Especial . Produsa la Fabricas de Cerveza y Malta S.A. , Barcelona , Spain. De ce aia fac beri bune si noi nu ? Are un cu totul alt gust decat berile noastre. Contine si porumb. Mi-am permis sa o adaug pe lista berilor mele preferate, alaturi de ceheasca. :o
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Dec 18, 2003 9:47 am

moshule de ce zici ca berea romaneasca nu e buna?
tin sa remarc berea de la becker brau...cam slaba dar nu face brobleme la stomac si te imbeti dupa vro 2 litri daca esti bautor de ocazie sau x litri (ca nu stiu exact) daca esti bautor.
migule: sa stii ca si ei au dreptate. Daca nu ai chef la un moment de bere (am patit si io asa ceva) poti sa bei ce vrei tu ca nu o sa-ti placa. In schimb daca afara e o caldura d-aia nenorocita si tu n-ai baut nimic toata ziua si pui mana pe o bere decenta (sa zicem Azuga, Ciucas, Ursus/Silva -astea sunt mai mult decat decente) o sa ti se para cea mai buna bere existenta...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Dec 18, 2003 10:27 am

tin sa remarc berea de la becker brau...


care e cea mai proasta bere din lume ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Dec 18, 2003 10:59 am

de ce? mie nu mi s-o parut chiar asa de rea....

si dana...nu te du atat de mult cu "din lume" pana nu bei turist sau numaistiucum....bere care avea gust de apa de mare stricata
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron