Cea mai buna bere

Cea mai buna bere?

Stella Artois
109
5%
Tuborg
109
5%
Carlsberg
115
6%
Amstel
106
5%
Pllsener Urquell
106
5%
Fosters
103
5%
Tsing Tao
102
5%
Guiness
109
5%
Dab
101
5%
Budweiser
104
5%
Kronnenbourg
101
5%
Gosser
103
5%
Kaiser
101
5%
Corona
105
5%
Heineken
104
5%
Beck`s
107
5%
Alta(care?)
112
6%
Warsteiner
102
5%
Castle
101
5%
 
Voturi totale : 2000

Mesajde pnic » Mie Mar 17, 2004 4:00 pm

Bre, cu dabu e ceva ciudat. Anu' asta am aflat ca se face in Dortmund. N-am gustat pana acum, m-am plimbat anu' trecut prin Dortmund fo 4 ore, am baut 3 beri, da' n-am vazut bere DAB de nici un fel, nici macar ca reclama. Bine ca am afla t ca-i proasta ca sa nu incerc.

Yellow Pinkie scrie:Se gasesc 2 feluri de DAB. Mie unu imi place si asta normala, da mai e una, la pret dublu, arata si altfel cutia, nu se poate confunda. Amindoua se gasesc si la Mega, si in Metro. Incercati-o pe aia. Oricum, trebuie luat in calcul ca e la cutie.

In afara de DAB, am mai baut o gramada de beri nemtesti, nu le-am retinut numele, ca acolo in fiecare sat e alta bere, si anume cea care se face in zona, si toate au fost bune. Mai cunoscute sunt DAB (din Dortmund), Lowenbrau (din Munchen), Beck's (din Bremen), Holsten (din Hamburg) si Warsteiner (banuiesc ca din... Warstein). Toate se beau la halba. Daca vrei la sticla sau cutie, iei de la magazin.

Ca noutate, de curind am baut San Miguel (aveau la Mega Image si cum io degust orice bere noua gasesc, chiar daca nu o voi consuma apoi pe scara larga, din cauza pretului, in cazul de fata 44.000 pentru 0,33l), de doua feluri. Bunuta, dar nu o primesc intre preferinte. Dupa gust, cred ca e facuta dupa ceva retete speciale, chiar scrie la ingrediente: porumb. In top, pentru mine, ca si consum zilnic, ramine Efes.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mar 17, 2004 4:38 pm

Oi fi baut, da nu scria pe halba ce marca e... DAB inseamna Dortmunder Aktien Brauerei.

Cit priveste berea cu Sprite, o beau multi (io am vazut in Belgia in 94, se numea Panach', si era facuta de francezi: bere cu suc de lamiie sau portocale acidulat, cica atunci ar fi fost ceva nou; de atunci am tot vazut prin multe locuri oameni care isi iau o halba si un sprite, si le combina, dar Panach' n-am mai vazut) si e buna, sau macar interesanta. Merge si cu Fanta lemon... Jumi-juma, sau in ce proportie preferati.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Mar 17, 2004 4:55 pm

da, au astia o chestie panaché, si din cate stiu alcoolemia e mai mult decat un banc...
adica e mai degraba suc...
bah pe mine ma enerveaza aia carea beau vin cu cola, da mai astia cu sprite si bere...

ca tot e topic de bere, aici sunt chestii interesante, cu alcoolemie de 7, 8 sau chiar 11,4% in general gustu e ca draq. Ce mi-a placut au fost Grimbergen si Pelforth da alea cred ca au doar vreo 6 jumate%
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde gaga » Mie Mar 17, 2004 6:08 pm

se numea Panach', si era facuta de francezi


din cate stiam eu panache e brand haineken pentru franta
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pnic » Vin Apr 16, 2004 2:36 pm

N-am baut. Iar pe halba scria berea de-o turnau inauntru.
[quote="Yellow Pinkie"]Oi fi baut, da nu scria pe halba ce marca e... DAB inseamna Dortmunder Aktien Brauerei.

Cit priveste berea cu Sprite, o beau multi (io am vazut in Belgia in 94, se numea Panach', si era facuta de francezi: bere cu suc de lamiie sau portocale acidulat, cica atunci ar fi fost ceva nou]
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Vin Apr 16, 2004 5:12 pm

nu stiu sa zic una care mi-a placut cel mai mult

As zice ca Budwesier ceheasca (nu aia americana, care e de kko), Molson XXX care nu se mai produce din pacate, Amstel neagra si Corona care e mai light. De asemenea am baut de cateva ori bere facuta la fabrici micutze "de casa" , facute in quebec si mi-au placut foarte mult!
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Mai 16, 2005 11:10 pm

Subiectu meu preferat iera pe pagina a dooa:(
Deci on-topic, a aprut si la noi Peroni,da am vazut ca doar la 0,33 si mai ales prin cluburi.Trebuiea sa apara si o bere de fitze.In schinb ie oribila.Apa chioara, se bate cu Miller-u.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 16, 2005 11:15 pm

Am vazut si eu reclama prin oras. Cica "disponibila doar in cluburile de lux". Sau ceva de genul. N-am baut niciodata...dar il cred pe MiG. Pentru mine, la ora actuala, cea mai buna bere facuta in Romania ramane Becks.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Daimon » Lun Mai 16, 2005 11:17 pm

e ok si Tuborg, din alea facute la noi. Heineken nu m-a convins.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde MiG29 » Lun Mai 16, 2005 11:28 pm

Heineken-u de la noi ie de tuata jena.Tuborgu ie ok.Si Stella e ok,da nu prea beau io asa ceva.Preferata mea, dintre berile de la noi ieste Beck`s.Si Efes,pacat ca nu gasesti peste tot.Silva nu mai ie ce a fost.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Lun Mai 16, 2005 11:51 pm

Subscriu la Beck`s + Carlsberg (mai ales la draught)...
Leffe nu imi place DELOC (!!!!)...

... am voie sa spun ca imi place ffff mult Salitos?!
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde fahrenheit » Mar Mai 17, 2005 9:47 am

Peroni se gaseste la Mega Image, la sticle de 0,5 l si costa in jur de 33.000. E fabricata in Romania. Nu-i o bere rea dar la banii astia poti sa bei ceva mai bun.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Mar Mai 17, 2005 10:14 am

Carlsberg shi Stella Artois ! :D
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Mar Mai 17, 2005 11:10 am

Tuborg!
Cand n-am bani, zic ca-i Timisoreana. Eh, traim vremi grele.
Uitasam ceva: recordul meu 16 Tuboarge. Pe a XVII-a mi-o amintesc ca prin ceatza.
_Matei_
 

Mesajde memetshot » Mar Mai 17, 2005 11:22 am

momental becks...
porma vine ursus si timisoreana
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gucitza » Mar Mai 17, 2005 11:29 am

berea..ce subiect spumos!!
mie nu imi place berea amara..in nici un caz...deci heinken...NU ....oeicu asta afcut in romania e de rahat, in schimb imi place Salitos, mult de tot, Corona...da astea mai rar ca nu ma tzine bugetu..in schimb ...berea nr1 pe care o beau oriunde: BECK'S , apoi Timisoreana....
da atzi obs, sau asha mi se pare mie, ca berea la draft parca e mai buna decat la sticla? sau unde o fii indoita cu apa? :)
gucitza
Junior Member
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Apr 20, 2005 1:03 pm
Localitate: la munk

Mesajde _Matei_ » Mar Mai 17, 2005 11:38 am

Recorduri, bagati recorduri!
Weed, cine ziceai ca sunt aia doi care ma baga sub masa?
_Matei_
 

Mesajde tzache » Lun Iul 18, 2005 3:10 pm

As vrea sa beau Fosters ca prea o lauda toata lumea. Insa berea de care si acum imi e dor e Bavaria. Tin minte ca tata numa Bavara bea, da demult de tot, tin minte ca se transferase Raducioiu in Italia la Bari deci `90-`91, ca taiasem literele si le lipisem BARI :D Nu bausem bere la 9 ani :D, dar ramaneau sticlele de 0,33 si imi bagam nasu-n ele ca mirosea prea bine. Oricum mi-a confirmat tata ca nu a mai baut in viata lui bere mai buna ca aia (si credeti-ma ca tata stie ce-i aia Bere ;) ). Si mi-am luat din Mega Image o cutie de-aia mica pe care am dat vreo 50 de mii, da degeaba frate, nici nu se compara cu ce era inainte, aia originala. Sper sa ajung pe la olandezi sa beau o bavareza adevarata.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nbm » Lun Iul 18, 2005 3:16 pm

Tzake scrie:Sper sa ajung pe la olandezi sa beau o bavareza adevarata.

ai dreaku olandejii astia. cum i-au cucerit iei pe nemti :D
du-te bre in turcia sa bei acolo guiness adevarat ;)


la obiect, probabil cea mai buna este carlsberg
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde tzache » Lun Iul 18, 2005 3:25 pm

la Bauturi preferate am spus si eu cacarlsberg (cu tot cu caofonie), e probabil sigur cea mai buna bere din lume si am specificat si categoria accesibile ;) M-am mirat ca Bavaria e facuta in olanda din 1719 chiar (desi suna a nemtzeste, ca regiune) A plecat ieri mama in grecia si s-o intreb de Efes, can o veni sa-mi zica diferenta. Guinness a baut y0ung_hova in terminus acu cateva seri si avea o spuma de zici ca era frisca (mai crem insa, evident). Ezista bere buna si la noi da nu in comert, ci doar in unele localuri care se respecta. Vreau sa zic ca carlsbergu de acolo e mai bun ca asta de-l bem noi din comert. E direct importat, si se simte asta.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nbm » Lun Iul 18, 2005 3:36 pm

bre nenea, bavaria chiar ie o regiune - parca cea mai bogata - din Germania.
problema nu e ca olandezii fabrica berea Bavaria (de altfel si pe sticle de Carlsberg poti vedea made in Romania ;) ci fabtu ca matale ai folosit termenul de bavareza. adica nu marca de bere, ci locatia - de unde rezulta ca iesti cam praf la geografie :D

cit despre locatiile in care se fabrica berea, io zic ca e o treaba de gust. nu neaparat berea importata e a mai buna. s-ar putea sa tina mai mult de snobism
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde tzache » Lun Iul 18, 2005 3:43 pm

can am zis bavareza ma refeream la berea bavaria, doar ca n-am mai pus ghilimele - de unde rezulta ca esti cam carcotash ;)
M-am exprimat eu gresit.
Bavaria Motors Wagen pe scurt BMW evribadi stie ca-i masina nemtzeasca in puii mei.
Sin snob daca mi se pare mai buna aia importata, adica de la mama ei?
maybe, da nu ma atac, fiecare cu parerile lui.

no offence si sorry-ma :D
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde gaga » Lun Iul 18, 2005 3:49 pm

bre tzake te-a ciocanit cineva la mansarda si iti versi naduful pe forumurile patriei? treaba lu matale da nu imi poci forumul de haleala ca aghiutza te-a luat. si nbm are dreptate esti cam ciunga-n par, las-o moarta ca macane.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tzache » Lun Iul 18, 2005 3:52 pm

oki doki ma retrag. Frate cum mai saritzi pe unu nou, ce-avetzi :D
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nbm » Lun Iul 18, 2005 3:58 pm

bre tzake, noroc cu mashinile ca alfel n-am mai invatza geografie ~p

hai sa incerc satz iesplic cum vad io treaba cu berea.
plecind de la premisa ca producatorii ie de buna credintza si nu strica reteta la bere doar ca sa-si scada costurile, uaminii pot interveni la retzeta si pt a o adapta specificului local. ca vorba aia, ce place romanului, nu-i musai sa placa si neamtzului si vitzavercea.
dar romanu, cind vede ca pe ieticheta scrie made in germany, zice ca musai tre sa fie bun si se lauda la totzi amicii ca a baut holsten nemtzesc care e mult mai tare decit ala din romania. ceea ce nu ie neaparat adevarat... dar da bine.
io sunt aproape convins ca, daca iti pun doua pahare de bere, habar n-ai care e facuta in romania si care in olanda sau mai stiu io pe unde, ba chiar e posibil sa zici ca aia romaneasca ie mai buna, cit tinp nu vezi ce scrie pe eticheta.
sau mai stii ce mare degustator de bere oi fi tu si sa nu vorbesc cu pacat :D dar 90% dintre astia care beau bere si o lauda pe aia nemteasca sau ceheasca, sigur nu fac diferentza...
la asta ma refeream cind iti ziceam de snobism
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde tzache » Lun Iul 18, 2005 4:05 pm

Acu e limpede ca Skolu ;)

Da` gaga sa mor de te-oi intelege. N-am intrat sa pocesc forumu. O sa vezi ca nu-s omu de care sa zici ca-s cu ciunga-n par sau cum ai zis. Tzin la tavaleala, la o caterinca sau o aia, da nici asa din prima sa mai iei la shuturi. Nici chiar, da m-ai urecheat cam gratuit. Vezi ca dau cu rosii :D
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde pacha » Lun Iul 18, 2005 7:47 pm

Am recitit prima pagina in care zicea careva ca amesteca tequila cu bere.Daca e adevarat sa stiti ca e un adevarat erou.Odata le-am amestecat (e adevarat ca a fost o noapte intreaga) si a doua zi am jurat ca ma las de baut pentru toata viata.
Dar dupa cum am mai afirmat.Der beste ist "Pilsner Urquell"
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

tuborg

Mesajde rhadoolul » Mar Iul 26, 2005 11:22 am

e prea generalizat .... Tuborg .... Sa votezi Tuborg Gold si Tuborg Strong Beer (Royal Export) in aceeasi oala nu e frumos ... faceti rubrica separata ;)
rhadoolul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 26, 2005 11:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mar Iul 26, 2005 11:41 am

Dar dupa cum am mai afirmat.Der beste ist "Pilsner Urquell"

bleah....daca e sa vorbim de bere ceheasca Krusovice e cu mult peste urqell.
O bere interesanta uarescum e Velvet. bere blonda (spre aramiu) foarte groasa si fara acid. In momentul in care o turnat-o in pahar, toata era spuma, care spuma porma se urma incet incet inspre partile superioare ale lu pahar. In momentul in care am beuto mi-am dat cat de cat seama dece "Velvet" fiind foarte ....matasoasa :D


sau mai stii ce mare degustator de bere oi fi tu si sa nu vorbesc cu pacat dar 90% dintre astia care beau bere si o lauda pe aia nemteasca sau ceheasca, sigur nu fac diferentza

true shit. Dupa o saptamana de beut numa beri cehesti pot penca sa spun ca nafara faptului ca e umpic mai groasa berea ceheasca nu e cu niica deosebita fata de romanestile nuastre. Singura cheste impresionanta e ca barurile nu prea au mai mult de doo-trei beri si ca majoritatea au bere numa la halba. Care bere la halba este cat se poate de asemanatuarea cu ceea ce se gaseste in sticla...

in supermarket budvaizaru si urqellu mi-au fo recomandate abia dupa inca doo (nustu cum le chiama ca ma pis pe ele de denumiri cehesti :D)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Iul 27, 2005 7:46 am

Citat :plecind de la premisa ca producatorii ie de buna credintza si nu strica reteta la bere doar ca sa-si scada costurile, uaminii pot interveni la retzeta si pt a o adapta specificului local. ca vorba aia, ce place romanului, nu-i musai sa placa si neamtzului si vitzavercea
Sunt convins ca nimeni nu-si executa reteta de-a-n-pulea(am scris corect ?).Dar este adevarat ca apa locala isi spune cuvantul destul de bine.Nu ca apa de nu stiu unde este mai buna.Nu.Este doar diferita.Danezii cu Tuborgul lor sapa ca disperatii dupa apa iar noi trebuie doar sa tinem galeata la rau.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron