Supe si ciorbe

ati auzit de ciorba radauteana?

da
10
38%
nu
16
62%
 
Voturi totale : 26

Mesajde gaga » Joi Dec 11, 2003 12:09 pm

LOL, iarba de lamaie :)
problema cu mancarile astea thai (si nu numai) este imposibilitatea gasirii ingredientelor.
posed o carte adusa din england cu crema retetelor thai, fuarte iutzi si cu ce zice eyewitness mai sus si-s foarte putzine care pot fi facute/adaptate.
din fericire exista varianta conserva a supelor thai, foarte apropiate de realitatea descrisa de antescriitorul meu.
din nefericire este peste doua sute mii lei o conserva din care poate manca aproximativ o persoana.

edit: am dat un google dupa reteta aia si am gasit asta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Dec 11, 2003 12:23 pm

asemanatoare , lipsesc doar puiu si alte ingrediente precum radacina de coriandru.

lemon grass (iarba de lamaie :D) este cea mai uzitata in bucataria tailandeza aproape ca nu exista mancare tailandeza fara aceasta planta. seamana cu frunza de lamai dar nu e.

in colentina ,aproape de targu ala europa, la primul etaj al unei cladiri era un magazin cu tuate ingrdientele chinezesti,tailandeze ,vietnameze inclusiv ustensilele de bucatarie specifice...acu nu stiu daca mai e. acu un an iera.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 2:22 pm

o reteta interesanta de supa turceasca:

5 cani supa de pui, o cana orez, 2 linguri unt, 2 cani iaurt, 2 linguri faina, 3 galbenusuri, menta uscata, sare piper.

sos pt garnisit: 2 linguri unt, 1 lingura boia, 1 lingura menta uscata.

se fierbe supa cu orezul si cu untul pana ce este orezul gata. separat se amesteca galbenusurile cu iaurt si faina si se omogenizeaza, apoi se amesteca cu supa luata dupa foc. se adauga menta, condimente, se amestece bine.

pt garnisit se amesteca untul topit cu boia si menta si se amesteca bine.

se serveste supa cu sosul pe deasupra.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Lun Feb 02, 2004 2:52 pm

vorbeam zilel trecute cu un om care ma sfatuit car fi bine sa scriu pacilea ce iem esplicat eo lui de balea ca disperatu din nimica.

bon, deci care se numeshte "supa de chimen" shi sa zic ca avem cantitatea de doi litri de apa care ie cea mai mare oala de la mine din casa.

de preferat se face o zeama de curcan sau de pui (adeca ferbetz curcanu sau puiu cu putzin delicat).

intro tigaie se caleshte doo cepe mediocre spre mari.

cant ie ciapa apruape calita, se arunca in tigaie o lingura sau doo de chimen.

se mai lasa umipc.

se scuate curcanu, respectiv puiu din zeama shi se tuarna in loc ciapa cu chimenu.

cat mai ferbe umpic, se mai pune neshte faina cu apa (amestecate in prealabil) ca sai dea oarece consistentza.

cam asta ie.

se serveshte cu smantana shi crutoane. fara astea doo nare nici un farmec.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 03, 2004 11:48 am

Una dintre cele mai simple si racoritoare supe este gazpacho, specialitate spaniola care se gaseste la Phileas Phogg, dar care poate fi preparata de orice bucatar incepator in propria ograda (sau a altora, dupa caz)

se ia cam 1 kil jumate de rosii, in absentza sau in caz de rosii fara gust de import, se accepta si un suc gros de rosii facut de casa. se pun intr-un vas mare impreuna cu o ceapa taiata cubuletze, un ardei gras macelarit asemenea cepei, un castravete mic si proaspat, tot broulle si 2 - 3 catei de usturoi.
se mixeaza totul bine (merge si la blender, daca e suficient de mare) iar supa crema obtinuta se condimenteaza cu: doua linguri de ulei de masline, o lingura de otet de vin, sare si piper

In reteta modernizata se mai pune si ceva tabasco, worchestershire, chimen sau mustar.

se da la rece inainte de servire, iar in farfurie, deasupra se presara cu mici cubulete din ardei gras, rosii, castravete si crutoane.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Ciorba de fasole...

Mesajde Aurolacul » Mar Feb 03, 2004 8:36 pm

Preferata mea ciorba va fi intodeauna aia care o face bunica: de fasole, cu multa tzelina.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde cezadany » Mie Feb 04, 2004 2:43 am

ciorba mea preferata...cea de cartofi care sa fie acrita cu sare de lamaie...
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Mar 12, 2004 11:21 am

Ma poate ajuta careva c-o reteta de ciorba da sfecla rosie?
Inca ceva: cand ii bine sa pui bulionu, pasta de rosii in ciorba? La inceput sau la sfarsit?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mar 12, 2004 11:30 am

pishkeshule te anuntz (si hai sa anuntz oficial) ca de cand mi s-a luat abuziv moderarea sunt in greva pe aici asa ca daca vrei da un PM sau verifica CM unde o sa raspund la cereri culinare pt a nu mai pereclita integritatea userilor seriosi de pe acest forum.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Vin Mar 12, 2004 11:49 am

MUltumesc mult! Daca tot faci greva da-le numa pe pm sa le vada exclusiv cei interesati!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Mar 12, 2004 12:56 pm

Despre ciorba de sfecla nu pot sa-tz dau nici un sfat, in schimb,sa shtii ca bulionul e indicat sa-l pui in mancare spre sfarshit(cel putzin asha fac eu),pentru a evita sa-tz dea mancarea in foc(bulionul se "umfla" la fierbere)!
Rog shi io pe danone sa faca o exceptzie shi "sa puna o ciorba de sfecla" ,ca sincer sunt curios!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Mar 12, 2004 1:19 pm

Vezi c-a scris-o pa c.m.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Apr 15, 2004 10:19 am

am mai descoperit o reteta de bors de sfecla foarte simplu, pacat ca nu l-am gasit in post.

4 sfecle se taie fidelutza si se pun la fiert intr-un litru de apa, la foc mic, cu vasul acoperit, se adauga ceapa usor calita in putin ulei si o ceasca de orez. cand orezul e fiert se acreste cu un litru de borsh (fiert separat). se parfumeaza cu cimbru si se serveste cu smantana.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Mai 19, 2004 2:18 pm

intr-o revista pe care o credeam de porc am gasit nishte retzete superinteresante pe care le las fanclubului pt posteritate.

supa de dovleac (inventzie a lui benone sinulescu)

se ia un dovleac (nu dovlecei, dovleac d'ala mare, portocaliu) si se taie cubuletze.
se pune la fiert in apa care sa-l acopere (sa-l depaseasca umpic) si se da la fier cu umpic de sare.

separat se dunstuiesc 2-3 cepe zdravene in ulei cu putzina apa.

cand dovleacu e fiert se pune ceapa si juma de kil de lapte batut (sau kefir sau sana).
lactata se zmantaneshte cu telu' inainte de comuniunea ceapo-dovleaco-lactata.

se adauga o legatura de marar legata cu atza, asa intreaga, care se scoate cand gateala e gata.

separat se taie fasii 8-9 ardei grasi coptzi, fasii care se adauga in uala cu 10 minute inainte sa stingem focu'.

dupe ce s-a stins focu si scos mararu, se drege cu 2-3 galbenushe de ou batute cu zmantana.

se haleshte cu mamaliga si ardei iute. maestru zice ca dai cu caciula-n caini :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iun 16, 2004 10:13 am

in numarul de luna asta PIB, am gasit o reteta interesanta, ii zice bors de pui la gheatza (eu i-ash zice borsh racoritor pt zile caniculare)

un sfert de litru de borsh se fierbe cu trei sfecle rosii date pe razatoare si cand e gata se da la rece.
separat se fierbe un piept de pui, se raceste si se taie bucatele.
tai marunt patru oua fierte tari.
tai marunt doi castravezi, marar si patrunjel.
amesteci toate astea, adaugi un litru de lapte batut, 5 linguri de smantana, sarezi si piperezi si aduci la masa vasul pe o tava cu gheatza.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Ciorbe de burta:)

Mesajde Nanuka » Mie Iun 23, 2004 11:13 pm

Aici am reteta lui mami Ciorba de burta...este extraordinara, exact ca la restaurant*p

2Kg. de burta le speli bine si le pui la fiert inntr-o oala mare de 10lin care pui apa cit sa se umple dar nu ochi.
Sa fii atenta ca atunci cind incepe sa clocoteasca se formeaza spuma pe care o aduni cu spumiera intr-o farfurie si o arunci.
Lasi burta sa fiarba c-ca 2 ore la foc mic apoi adaugi 1 morcov,2 cepe ,1 telina cit un cartof si mai lasi sa fiarba c-ca 1/2 ora ;incerci burta daca a fiert infigind o furculita in ea si daca vezi ca intra usor in burta inseamna ca aceasta a fiert.Daca nu este moale o mai lasi sa fiarba.
Zeama rezultata dupa fierberea tuturor ingredientelor o pui inrt-o oala din care veti servi ciorba.
Bucatile de burta le tai pe un tocator ca pe taitei si le pui in oala de cirba,pui 1 lingura de delicat si mai lasi sa fiarba 10 min.Legumele fierte poti sa le maninci separat sau sa le arunci.
-doua galbenuse de ou le bati cu 6 linguri de smintina si le pui in ciorba dar numai dupa c-ca 20 min. Daca le pui cind ciporba este f.fierbinte se taie si arata asa ca maioneza taiata.
Mai pui si citiva catei de usturoi pisati si o ceasca de otet.
Potrivesti de sare si otet chiar si de smintina dupa gust.
POFTA BUNA!
Mami scuza-mi greselile de ortografie,le-am sesizat dar nu am mai modificat.

Cu drag si dor mami.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Sep 01, 2004 10:17 am

vis a vis de retezat am mancat o zama exceptionala si anume supa de ardei umplutzi. prepararea este simpla, se fac ardeii umpluti clasic si in loc sa se puna la cuptor in cratitza se fierb in supa de legume (facuta cu zarzavat si suc de rosii). face toti banii.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Sep 09, 2004 10:36 am

pentru acelash emigrant care vrea sa mureze varaza eucaliptica, viu si cu retzeta de borsh, dedicata si celor carora le place borshu da nu shtiu sash faca in casa.

mai intai itz trebe hushti care is resturi de la borshu anterior. daca n-ai faci primele hushti asfel: amesteci 250g taratze, 150g marar, 1 litru apa rece, 500g paine integrala neagra si calda daca se puate, le lasi 10-12 ore la dospit si gata hushtile.

borshu

intr-un borcan mare se amesteca un kil de malai cu 3 kile de taratze care se umezesc cu apa rece. se tuarna peste 9 litri de apa clocotita, se amesteca si se lasa la racit.

cand apa e caldutza se pun hushtile (500g), 250g paine neagra, doi carbuni (cica limpezesc) si pentru parfum frunze de vishin (sau ceva cuaja de lamaie).

la loc cu caldura intr-o noapte si o zi e gata. maicamea pune si un botz de drojdie de bere, cica fermenteaza mai bine.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Sep 27, 2004 11:26 am

pentru novici, ciorba de burta step by step, de la RAR citre.

1 kg burta de vita, 2-3 kg ciocanele si genunchi de vita, o capatzana de usturoi, 100ml otzet, 200 ml smantana, 2 galbenushuri, 500g zarzavat supa (ceapa, morcov, pastarnac), eventual si un ardei gras.

Seara: se pun la fiert ciocanelele in 5l apa. Burta (daca nu e din cea congelata gata curatata) se spala, se curatza de grasime si de pielea zbarcita, se fraca bine cu malai si otet si se lasa peste noapte in apa rece cu o lingurita de bicarbonat.
Dupa aprox 3 ore se scot oasele de la fiert si se dezoseaza (carnea trebuie sa se desprinda singura de pe os).

Dimineata: se pune burta la fiert in apa in care au fiert oasele + inca 5 litri si cu zarzavatul de supa. Dupa aproximativ 3 ore se strecoara si se pun inapoi in oala fasiile de carne de pe oase si burta taiata ca taitzeii.
Se mai pune la fiert impreuna cu otzetul inca vreo ora (trebuie sa fie groasa, raman cam 2 litri).

Usturoiul pisat se freaca cu sare, galbenusuri, smantana si un pic de zeama racita din ciorba. Se drege si nu se mai da in clocot.

In afara de reteta dansului, la restaurante se mai da o "fatza" si anume: se rade un morcov pe ochiurile mici si se caleste in putin ulei, cam o lingura - doua (uleiul devine portocaliu), apoi acest ulei colorat se varsa in oala.

Oricum la masa musai sa fie alaturi (in afara de ardei iute) si un extra mujdei, otet si smantana ca "fiecare le ale pe-ale lui".

:) pofta mare!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Noi 29, 2004 4:35 pm

la cererea unui bucatar care vrea sa devina profesionist, bagam niste ciorba de verisoare, cunoscuta si sub denumirea de ciorba de perisoare:

si anume, se face o ciorba clasica de legume dupa plac si anotimp din care nu trebuie sa lipseasca morcovi, ceapa, telina, albitura.

se ia juma de kil de carne tocata (porc sau amestec) si se amesteca cu niste oua, ceapa, orez, oua, sare, piper, ceva marar sau patrunjel.
cu mana uda se fac perisoarele care se pun in zeama care clocoteste. sunt gata cand s-a umflat orezul. se presara verdeata proaspata (leustean daca e, daca nu marar, patrunjel, chiar si tarhon).

edit ca uitai: inainte de a se stinge focul se poate acri cu borsh sau zeama de varza.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mar Ian 11, 2005 11:14 am

Danone, daca ai bulion de zarzare iese shi mai buna ciorba de perishoare!

Acuma, sa ramanem insa la capitolul carne shi sa dam curs la retzeta de ciorba de os de porc.
Netzesar:
Cateva bucatzele de os de porc(shira,shold, costitza,chiar shi picior),eventual afumate ca iese mai buna ciorbitza.Mai trebe o mana de orez,vreo catziva cartofi de marime potrivita,o ceapa mai babana ashea,morcov,ardei,piper,sare shi alte mirodenii.
Etapele:
Se pune osul la fiert ,pana pica bucatzelele de carne dupa el lejer.Nu uitatzi sa luatzi spuma la inceputul fierberii.Dupa aia se adauga orezul,cartifii curatzatzi shi netaiatzi,morcovul shi ardeiul tocat marunt.Se lasa la fiert la foc mic,pana ce cartofii "explodeaza" pur shi simplu,moment in care se pandeshte oala respectiva cu ceva acreala(sare de lamaie,borsh,zarzare,zeama de varza) shi imediat se arunca peste toate alea.Se toaca shi ceapa,se caleshte ushor,dupa acre se "stinge" cu pasta de tomate diluata cu putzina apa.Se lasa umpic sa clocoteasca ceapa cu bulionul,dupa care se arunca in oala peste celelalte.Se potriveshte din sare.Se adauga verdeatza respectiva shi e numa buna de mancat.
Important: ciorba trebe fiarta pana ajunge la o vascozitate avansata!
Important 2: nu uitatzi sa mai punetzi nishte apa din cand in cand!:D
Important 3: pofta buna!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Lun Ian 31, 2005 11:38 am

O ciorba care la noi se prepara dupa taierea porcului.
Intr-o oala foarte mare(30-40 l) se fierb capul porcului, plamanii,
ficatul, inima, rinichii, cazaturi de soric cu grasime, partea cu sange
din zona de injungiere.Se mai adauga si ceva morcovi,patrunjei, telina,
cateva cepe, boabe de piper,coriandru, frunze de dafin. Carneturile dupa
ce au fost fierte bine se folosesc pentru prepararea tobei,
caltabosului, pateului de ficat, sangerete etc. Legumele se scot si se arunca sau
se folosesc la altceva.
Dupa ce mezelurile amintite au luat forma matului (sau a basicii)
se mai dau o data in clocot in aceiasi oala intepandu-le cu acul pentru
a nu exploda din cauza presiunii. Dupa ce au fost scoase toate acestea
din oala, ramane o zeama cu o culoare foarte inchisa. Din aceasta zeama se
pune cantitatea dorita intr-o oala separata si acrita cu moare de varza,
ornamentata cu frunze de leustean , telina, patrunjel si/sau tarhon si
in care mai zvarlim vreo 2 pumni de orez, devine varianta locala de
CIORBA DE POTROACE. Dupa gustul meu smantana si usturoiul vin adaugate cand
ciorba este in farfurie. La fel si sarea si piperul.
Aceasta ciorba se consuma a doua zi dupa ce s-au finalizat operatiunile
de preparare a porcului si elimina greturile rezultate in urma
gustarii diverselor preparate si a mirosurile tuturor fierturilor
si prajelilor din ziua(zilele) precedente.

Ps. Posibil ca aceasta ciorba sa nu fie pe placul tuturor datorita
culorii ciudate. Dar cine trece peste acest amanunt bine face.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Feb 03, 2005 12:04 pm

ciorbita de aseara de rasol de vita (carnea de pe osul din care s-a facut ciorba de burta)

Se pune rasolul la oala cu presiune cu toate onorurile cuvenite.

Separat in nitel ulei se caleste morcov, ceapa, ardei gras si telina si ceva varza murata taiata fideluta (taina: foile de varza congelate se taie fantastic de fin). Se sting toate cu apa si zarzavat de ciorba de la borcan, se adauga fasole verde si unu-doi cartofi, se uneste totul cu zama de carne si cuburile de carne taiate, se drege numai cu putin otet (sau deloc) si se aromeaza cu leustean si tarhon murat.

p.s. ca uitai sa intreb
ciorba care la noi se prepara dupa taierea porcului


la noi fiind in ce zona?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Joi Feb 03, 2005 2:57 pm

Vezi sub avatar.......Sibiu
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 15, 2005 9:37 am

in ultimu' numar din BPT a aparut, ca sa vezi, taman ce daduse titlul de odinioara al thread-ului, adica ciorba radautzeana care se face, dupa revista asa:

Se pune un pui intreg taiat bucati la fiert cu zarzavat de supa (morcov, pastarnac, telina, ceapa).

Cand e fiarta pasarea se strecoara zeama care se drege cu un pahar mare de iaurt, amestecat cu doua galbenusuri si un pa'ar (hac) mic de smantana.
pieptul taiat cuburi si legumele pasate se pun si ele in zeama iar la final se mai pune mujdei si patrunjel tocat.

se da la masa cu ardei iute si otet.

(alte ciorbe interesante in nr asta pt doritori: ciorba de caltabosh cu zama de varza, ciorba de castraveti murati si carnati, ciorba de jumari si supa de limba).

e un nr foarte bun, io zic ca face 16.000.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 01, 2005 2:07 am

Am mancat astazi o ciorba de peste mi-nu-na-ta ! Ciorba continea urmatoarele : foarte multe legume predominand rosii, ceapa si morcove ..si evident...capatana de crap, cozi de crap si chiar bucati din burta crapului. Deci era o ciorba de crap. Nu mai mancasem demult o ciorba de peste...si mi-a placut f. f. mult. (cred ca o situez la egalitate pe locu 1 ..cu ciorba de burta).

Inainte am baut o tzuica...si asa va sfatuiesc si pe voi daca mancati ciorba de peste. Merge mai bine daca ai dat pe gat un paharutz de tzuica inainte.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Mar 07, 2005 7:05 pm

"supa de dovleac (inventzie a lui benone sinulescu)"

Asta e neam prost daca sustine ca e inventia lui.Se foloseste dovleac porcesc dar inainte de a se coace caci altfel se disperseaza prin oala.Si este si singura supa la care se pun frunze de morcov.Patrunjelul si mararul se lasa sa pluteasca caci arata bine daca e taiat mic.In rest e cum spune Sinulescu.Adica grozava.Daca imi aduc aminte de ea dupa 35 de ani,si-mi lasa gura apa, e spus totul.
Supa aceasta o facea bunica in satul Plaiul Campinii,com.Sotrile,jud.Prahova.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde blondegender » Joi Mar 17, 2005 4:17 pm

Pe primul loc situez Supa de rosii cu orez, apoi ciorba radauteana (facuta de mine!!!) si ciorba de fasole cu afumaturi si ciuperciute miam-miaaaaaaaaam!!!
Daca va intereseaza stiu o reteta oriiiiiginala de Ciorba Radauteana...de la un amic radautean .

Danone, nu uita ca ciorba radauteana tre` sa se asemene foarte mult cu cea de burta...si la gust si la aspect :P

oare se poate face ciorba de peste si din peste congelat! am calarit intr-o zi un crap de vreo 3 kile...de mi-a facut varza baia, pana l-am omorat. De-aia intreb, nu as vrea sa repet experienta!!!
blondegender
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 17, 2005 3:22 pm
Localitate: Iasi

Mesajde blondegender » Joi Mar 17, 2005 4:19 pm

Danone, nu uita ca ciorba radauteana tre` sa se asemene foarte mult cu cea de burta...si la gust si la aspect :P
blondegender
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 17, 2005 3:22 pm
Localitate: Iasi

Mesajde blondegender » Joi Mar 17, 2005 4:21 pm

oare se poate face ciorba de peste si din peste congelat! am calarit intr-o zi un crap de vreo 3 kile...de mi-a facut varza baia, pana l-am omorat. De-aia intreb, nu as vrea sa repet experienta!!!
blondegender
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 17, 2005 3:22 pm
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron