Supe si ciorbe

ati auzit de ciorba radauteana?

da
10
38%
nu
16
62%
 
Voturi totale : 26

Mesajde gaga » Joi Mar 17, 2005 4:28 pm

blondegender, cand vrei sa spui mai multe lucruri unul dupa altul, da te rog pe butonul "edit" si scrie in continuarea mesajului.

si da, se face ciorba din peste congelat la fel ca cea din peste proaspat dupa dezghetarea prealabila a respectivului.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde blondegender » Joi Mar 17, 2005 4:33 pm

oaaaaaaaaau! mi-ai raspuns! imi dai si o reteta originala de peste....dezghetzat???
blondegender
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 17, 2005 3:22 pm
Localitate: Iasi

Mesajde gaga » Joi Mar 17, 2005 4:39 pm

~p ~p iei pestele si il dezgheti ~p ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde blondegender » Joi Mar 17, 2005 4:48 pm

aham..asta tre` sa fie o reteta de-a ta! noah, cu sigurantza n-o s-o incerc! sunt sigura ca as putea gasi in alta parte ceva mai....consistent si mai gustos. Multumesc oricum!
blondegender
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 17, 2005 3:22 pm
Localitate: Iasi

Mesajde gaga » Joi Mar 17, 2005 4:52 pm

blondegender scrie:sunt sigura ca as putea gasi in alta parte ceva mai....consistent si mai gustos.


pai daca pe http://www.blonde.com nu e nimic si calaritu' crapului e nesatisfacator incearca aici:
http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=373099#post373099
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Mie Mar 30, 2005 1:08 pm

citind tom nu-mai-stiu-cum-ul lui eyewitness mi-am amintit ce-am mancat io odata, demultishor: tom ga kai (sau tom ka kai, tom ka gai, naiba stie, ca n-am reusit sa-mi dau seama care-i corect :p ) Care ie cam ce zice eyewitness in reteta aia, numa ca are si lapte de nuca de cocos si e ceva absolut bestial :yD

Am scos reteta de pe net, dar n-am incercat-o niciodata pana acu, din doo motive: 1) lipsa ingredientelor si 2) (mai ales) lene :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mar 30, 2005 1:27 pm

coriandru proaspat se mai gaseste, lapte de cocos idem, lemon grass e problema.
si ii zice tom kha gai

io credeam ca ai intrat sa intrebi de borshu ala :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Mie Mar 30, 2005 1:38 pm

mai am o reteta de ceva asemanator cu tom kha gai (mersi pentru lamurirea confuziei, ca ma chinuia de ceva vreme :) ) dintr-o carticica de diverse preparate thai de mare efect, numa ca e mai complicata, are si galangal d-ala, si kaffir limes, king prawns si straw mushrooms :rolleyes:

lemon grass am vazut la borcanel
coriandru proaspat de unde?!

pese - odata lamurita problema cantitatii de carne, borshu e ca si rezolvat, nu se mai impun intrebari suplimentare :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mar 30, 2005 2:13 pm

coriandu proaspat mai are la cora din cand in cand, dar amu vine caldura si am un preten care are in gradina de la glina d'astea :D

unde ai vazut tu lemon grass ca imi mananc palaria, platesc pt informatzii.

iaodi: sper sa nu vrei reteta de oden!
http://www.kateigaho.com/int/jan04/traditional-tokyo.html

(uite-te la ultima poza de pe pagina sa-mi bag cracii ca astea sunt deja sculpturi)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Mie Mar 30, 2005 2:34 pm

la megaimage. asa scria pe borcanel :D au un raftuletz mic cu diverse ingrediente si preparate asiatice si p-acolo am vazut io acu ceva timp lemon grass conservat. Da' nu stiu dac-o mai fi acu, daca vrei ma uit si-ti zic maine :)

mda, japonezii is maestri la mancaruri estetice, pachete si pachetzele frumos asezate si combinate :rolleyes: la gust nu stiu cum or fi... cel putin ce dulciuri am mancat io de la ei (estetice, of cors :p ) au avut neste gusturi cam ciudate...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mar 30, 2005 2:51 pm

io nu am mancat la japonez ca am auzit ca tre sa las acolo jumatate din viitorul meu calculator pe o felie de peste, asa ca momentan avand sub 13 puncte disponibile zic ca aiu la macao: pas.

si japonejii si tailandejii au cum zici, io ma holbez de doo ore la un link, uite:
http://www.shinmaikoso.com/3ryori/
(da pe poze ca scrie sus cec e fiecare)

da ca treci pe la mega pls uite-te. la furmi care e tare pe ierburi asiatice nu are.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mie Mar 30, 2005 3:24 pm

Sunt un fan al ciorbitei de afumaturi....aveti nevoie de ceva afumaturi...muschiulet, carnaciori....de la bunica din pod daca se poate,...leustean, morcovete, telina(partea radacinoasa) rosii decojite, fasole bobana..... un pic de otet de mere ce sa-l puneti in propria farfurie dupa gust si o tuiculita inainte, intre si dupa.Pofta buna :)
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde Djinn » Joi Mar 31, 2005 10:25 am

preparate japoneze am mancat numa umpic, si pe spezele altora :D din aceleasi motive pecuniare.

pana la urma, supa aia din carticica mea de retete era chiar tom kha gai, fara prawns si mushrooms - alea erau din reteta alaturata ~p

din pacate, la mega nu mai au lemon grass. Au muguri de soia, red curry paste, green curry paste (la borcanel), sos de stridii, sos de peste, niste tipuri de sos de soia si diverse pentru sushi: orez, wasabi, ghimbir, alge, chiar si betzisoare :p

(pese - am cautat un thread unde sa pun informatiile astea, cu gandu ca poate nu le e locu aici. La cate retete asiatice avem, poate ar merita sa existe si un thread de asa ceva? la care sa se lipeasca si cel de sushi, poate?)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde miana_75 » Vin Apr 01, 2005 12:11 pm

Doamne, ce poate fi mai rau decat sa fii la birou, sa-ti fie foame (de ceva bun) si sa citesti acest topic. Ploaie cu averse in gura, nu alta ! Eu sunt o fana a corbelor, in general si, daca se poate, acrite cu bors (se numesc borsuri, sau tot ciorbe ? n-are importanta). Imi plac mult ciorbele de primavara, cu loboda si stevie, cele de tot felul legume, dar si cele cu carnita de vita, pui, peste, porc. Mai putin imi plac supele. Oricum, nu trece o zi in care sa nu mananc ciorba sau supa, pot sa nu am felul II la masa, nici nu ma deranjeaza, daca am primul fel. Si, nu vreau sa par laudaroasa, dar ma si pricep sa le pregatesc, tot asa de bine cum le consum. Of, ce foame mi s-a facut si mai am de stat la birou vreo trei ore si jumatate !
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Vin Apr 01, 2005 12:20 pm

miana_75 scrie: Eu sunt o fana a corbelor


Io a corbilor ~p

pai daca va pricepeti dati-i drumul la retete :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

dedicata offenderului, acest diavol tanzanian :D

Mesajde gaga » Mar Apr 05, 2005 9:50 am

la cerere, ciorba de salata in doua variante step by step:

ciorba de salata ca la mama (light)

Se iau doua trei capatzani de salata si dupa ce se igienizeaza conform normelor in rigoare se taie taitzei.
In oala in care se va gata preparatul, se pune putin ulei si salata sa se caleasca la foc moale.


Separat intr-o tigaie se pun la calit in ulei legumele clasice de supa, date pe razatoare (ceapa, morcov, tzelina, pastarnac) si presarate cu sare (lasa morcovul culoare frumoasa. Cand sunt moi se reunesc legumele in oala de ciorba, se pune apa sa le acopere (sau mai mult, cui ii place mai multa zeama), se pune si un pic de vegeta si se lasa pe foc.

Separat se sparg niste oua si se bat ca pt omleta, se sareaza/pipereaza si se pune si verdeata tocata (oricare e ok) si se face o omleta tzapana care dupa ce se raceste putin se taie cuburi.

Cam la o jumatate de ora sau trei sferturi de ora se gusta zama, se acreste cu lamaie se presara patrunjel (coriandru tanzanian, dupa caz :D ) si gata.

ciorba de salata gen RAR (pentru pipote rezistente)

cu salata procedati ca mai sus.

intr-o tigaie caliti orice afumatura sau amestec de afumaturi aveti la indemana (slanina, kaizer, carnatzi, nu conteaza) impreuna cu zarzavatul de ciorba.
faceti marea unire ca mai sus dar in final, dregeti cu borsh (daca nu este la indemana merge lamaie sau sare de lamaie foarte bine), dregeti cu smantana sau iaurt gras, stingeti focul, puneti verdeturi la greu si omleta pe deasupra.

altceva mai doreste maria ta? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Ciorba mioritica

Mesajde jeorj » Mar Mai 31, 2005 11:43 am

Ciorba de bureti(asa a numit-o bucataru) amintita de ante scriitori am avut prilejul sa o gust in weekendul trecut.
Ca ingrediente au fost mate de miel spalate bine si pe fata si pe dos, stomacul mielului de asemenea foarte bine curatat, plamanii, ceapa verde, morcovi, ardei grasi, rosii, cimbru si busuioc(in locul leusteanului pe care l-am uitat acasa), sare, piper.
Matele au fost taiate in bucati de 3-4 cm, stomacul taitei, plamanii cubulete, morcovii , ardeii, rosiile maruntite. Toate astea au fost adaugate peste ceapa taiata marunt si calita, in ordinea enumerarii. Cand a inceput sa sfaraie si zeama de la rosii, s-a inecat totul cu multa apa (cam cat trebuie pentru o ciorba normala). Dupa ce s-au fiert toate celea, au urmat sarea, condimentele, plus un plic de praf de bors(habar n-am din ce-i facut dar a dat gust de bors la ciorba). Peste toate astea s-a presarat patrunjel verde maruntit.
Ciorba am mancat-o a doua zi caci in prima ne-am desfatat cu friptane.
Dupa o degustare precauta, i-am urmat exemplul bucatarului care infuleca de zor cunoscand deja efectele miraculoase antimahmureala ale ciorbei.
Concluzia: ecscelenta.
Ajunsi cu restul de ciorba acasa mi-am permis sa adaug si smantana in blidul de ciorba, rezultatul fiind superlativul lui excelent care nu stiu cum i se zice.
Despre celelante experiente mioritice o sa povestesc pe la alte tematici.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

zeama de ciuperci

Mesajde pacha » Mar Iun 28, 2005 9:18 am

Am iesit zilele acestea prin paduri la adunat de ciuperci.Am tras o ciorba de ciuperci nr.1.Practic o zeama tip "ciorba de burta " dar in loc de carne (burta) am pus ciuperci.Doar "oite" (fam. Russulae),verzi si rosii.Acum duminica am cules galbiori,hribi si ceva oite.Din hribi am pus deoparte pentru a face aceeiasi zeama.Cu restul am facut o mancare pe care tocmai o urmariseram de dimineata la bucatarul englez de la tv.A iesit bestial intr-adevar.

P.S. Eu scriu la prs I dar de gatit gateste sotia si prietenii care se afla pe la noi.Eu ajut cu idei si foarte rar pun mana la munca.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

ciorbita rapida (de la bunica)

Mesajde sol » Sâm Iul 02, 2005 9:38 am

Apa la fiert. Intre timp: maruntit extrem morcov+patrunjel+ceapa+ardei + o rosie mijlocie, nuda, trase in putin unt la ele, apoi totul rasturnat in apa clocotita. S-au dus 15 minute, max.15 to go, timp in care se toaca si se amesteca intr-un bol: afumatura, sfecla murata, frunze de patrunjel si marar, usturoi. Se inchide focul, se rastoarna astea din urma in ciorba dintai. Numai in farfurie smantana, daca e prea dulce mai dati-i zeama de lamaie. Ciorbita e foarte buna acrita (in loc de sfecla) cu macris tocat marunt si tras si el intr-un (alt) pic de unt, daca aveti vreme.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Bors de zarzavat a la mama ;)

Mesajde river » Sâm Iul 02, 2005 10:00 am

Este o minune, nu alta, mai ales ca nu se pune nici macar un strop de ulei, astfel incat se poate servi rece, cu smantana si ceapa verde, pe o zi torida de vara... Un adevarat deliciu pe care multi din jurul meu nu au curajul sa-l incerce intrucat nu contine nici un stop de grasime

Deci:

Se taie cubulete sau rondele sau se da prin razatoare (fiecare in limita timpului de care dispune) urmatoarele: ceapa (verde sau uscata, fiind vara, recomand ceapa verde), morcov, patrunjel, sfecla rosie, oleaca de telina si se pun la fiert intr-o oala cu apa, plina cam jumate. In ast timp, se curata doi trei cartofiori, se taie si ei cubulete (tz'ai dracului de tastatura!!! ) si cand legumele dinainte incep sa fiarba se da drumul la cartoafe si la zarzaveturi (tot ce ai prin frigider: loboda multa, oleaca de frunza de telina, patunjel etc etc). Cand acestea sunt aproape fierte se pune si o mana de taitzei (merge, credeti-ma pe cuvant) se lasa la fiert dupa ce ai sarat, evident, dupa gust, si dupa ce au fiert pui repede borsul (atat de mult pe cat de acru vrei sa fie finalul) se mai da un clocot, se stinge si se pune o mana buna de leustean.

In functie de ce ai prin frigider poti sa adaugi in bors cat de multe: ardei, rosii, dovlecei, pastai etc.

Se lasa acoperit cel mai bine o zi, se da la frigider si, cand te-ai intors incins de afara sau de la serviciu se serveste rece, dres cu smantana si ceapa verde cruda. ESTE UN DELICIU, nu ingrasa si este foarte sanatos. Cum ar spune cei care au mancat acest bors: SANATATE CURATA!!!!
PS: timp de preparare 1 ora, nici un minutel mai mult ;)
Multa pofta!

:) :) :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Iul 02, 2005 5:56 pm

riverflow scrie:Este o minune, nu alta, mai ales ca nu se pune nici macar un strop de ulei, astfel incat se poate servi rece

si daca are ulei merge rece, nu merg reci cele cu grasime animala (unt, untura). in salata nu pui ulei? (nu tu, in general :))

Se taie cubulete sau rondele

poi cubu sau ronda? cubuleeeeeeeee

In functie de ce ai prin frigider poti sa adaugi in bors cat de multe: ardei, rosii, dovlecei, pastai etc.


si sa o servesti cu dedicatie: eyewitness ~p

se serveste rece, dres cu smantana si ceapa verde cruda. ESTE UN DELICIU, nu ingrasa


da. smantana nu are grasime. mai ales aia danone. ~p

serios cred ca e excelenta, ce am punctat e punctat A-)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde river » Dum Iul 03, 2005 10:57 am

Hai ma.... Fac si io dovada talentului meu culinar (ca de! de cand sunt nevasta tre' sa ma preocupe si astea!) si tu razi de mine! :(

Pai treaba sta cam asa: pun io ulei in salata si o pap rece da'... Ideea era ca mai prin toate cartzile de bucate, in borsuri, ciorbe si alea alea, ceapa se recomanda a fi calita. Or io nu o calesc, pur si simplu, pentru ca nu are nici un farmec un bors rece prin care sa pluteasca buline de ulei :D

Cu cat vrei sa fii mai laudat pentru capacitatile tale culinare, cu atat ai sa incerci, de ai rabdare, sa faci mancarea si mai aspectuasa (Nu-i cazul meu!) Asa cam daca te tin nervii, poti taia legumele si in forma de inimioare, floricele, michimausi s.a.m.d, nu doar rondele si cubulete :D

Si da, smantana are grasime, mai ales aia danone, da' o linguritza acolo, sa-ti faca ziua mai frumoasa... In plus, elimini painea, na, ca doar intre danone si paine io una sacrific painea si-mi pastrez silueta. Smantana, in special aia danone iti da buna dispozitie si buna dispozitie este indicata la mentinerea siluetei! :D ;)

Si pe bune ca borsul este excelent! Numa' incearca si ai sa vezi! :bounce:

pa! :-:
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 07, 2005 1:22 pm

nu are nici un farmec un bors rece prin care sa pluteasca buline de ulei


mie imi place :)

Smantana, in special aia danone iti da buna dispozitie si buna dispozitie este indicata la mentinerea siluetei!


mie serios ca nu-mi plac produsele danone, prefer o smantana varsata grasa ca la mama ei.

dar ti-am zis ca sunt sigura ca este buna, am adus doar niste observatii ce sari asa :bounce:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Supa crema de legume

Mesajde sin ella » Dum Iul 10, 2005 7:08 pm

1 os de vita (optional)
3 cartofi mari
4 rosii bine coapte
3 catei de usturoi
2 buchetele de conopida
4 morcovi
1 ceapa
1 telina jumate
pastarnac
praz
patrunjel, leustean
piper
sare

Legumele se curata, se taie felii sau cubulete si se fierb bine-bine in apa cu sare si cu osul de vita. Doi catei de usturoi se piseaza si se arunca de la inceput in invalmaseala generala (al treilea se pastreaza pentru finalul glorios). Se mai pune patrunjel, leustean, piper si ce mai aveti pe-acolo. Cand legumele sunt fierte, se piseaza; daca aveti chef puteti sa le treceti prin sita.

Supa se serveste rece sau calda cu crutoane sau fara. Puteti sa adaugati si smantana.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Mie Aug 31, 2005 10:46 am

Ciorba de vacuta de vara

Pentru inceput se vorbeste cu cineva sa iti cumpere carne de vacuta si sa o fiarba bine bine pana ajungi acasa cu ultimele cumparaturi.

Odata ajuns pregatirile incep cu o bere rece si o tigara ... apoi tusti in bucatarie unde in oala de ciorba se pune ceva ulei si urmatoarele:
ceapa, morcov, telina, ardei gras, varza alba, putin ardei iute.
Astea se calesc timp in care se mai curata si taie bucati doi cartofi si un castravete macsim doi (de gradina) peste care se rad cateva rosii (sau se curata si taie cubulete).

Cand legumele dau semn ca lasa gust si zeama (nu uitati cand caliti legume puneti si sare, scoate sucul bun si le inmoaie ca lumea) se pune peste zeama de la carnita, carnita cubulita si cam la un sfert de ora cartof/rosii/acavetzi/fasole verde si ceva apa daca e necesar.

dupa ce toate is 99.99% fierte se mai pun si doi dovlecei si la inca 10 minute leustean si gata, se stinge focul.
eu am pus cand am pos combinata cartoafa am pus si o lingura de otet de miere cu mere, da o aroma aproape insesizabila.

a iesit yummy :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Lun Oct 24, 2005 10:00 am

De nu stiu cati ani tanjesc dupa o supa de praz.Nici nu stiu daca se face asa ceva.Aveam si eu o obsesie.Acum doua zile am primit o cantitate impresionanta de praz si am executat o supa crema de praz.Evident cu crutoane.Mi-a placut aroma pe care o are prazul.Nu va pot da nici o reteta caci a incropit-o sotia la minut fara a mai cali ceapa sau a pune morcovi in ea.A fost ceva f.natur. Sa fiti sanatosi.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Prozac » Mar Oct 25, 2005 7:02 pm

Face soacra-mea o ciorba foarte buna, dar nu stiu cum se numeste si nici nu stiu reteta exacta. Este ciorba de afumatura cu omleta si spanac in ea. Mmmmm e delicioasa. Pune in ea exact ce se pune si la alte ciorbe ( cartofi, morcovi, pastarnac, rosii, taietei de casa, un pic de bors, etc ) dar in plus adauga afumatura un pic perpelita inainte ( kaizer/bacon), oua un pic prajite ( omleta) la sfarsit si spanac. Prima oara cand a facut asa ceva, mai ca mi-era frica sa ma uit in oala, dar am indraznit sa gust si este intr-adevar foarte buna. Meria sa incercati!
Poate dana stia dinainte de ciorba asta, dar eu care sunt cam novice in ale bacatariei nu am mai auzit de asa ceva pana acum.
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Oct 26, 2005 6:00 am

bre, cu spanacu ala stricashi tuata jmecheria :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 26, 2005 12:21 pm

da bre (cu prozac vorbesc), are si anton roman ceva asemanator, merge si cu spanac, salata, foi de sfecla, macrish, shtevie, etc. e buna.

io de fapt intrasem sa vaz ce reteta da aiu, da ciuciu, speram si io la o supa crema de mazare cu spanac si broccoli ~p

peseu: pacha ce vrea, ca io nu-l vaz ca e pe ignore, supa de coada de iapa cumva?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nbm » Mie Oct 26, 2005 1:42 pm

pacha scrie:De nu stiu cati ani tanjesc dupa o supa de praz.Nici nu stiu daca se face asa ceva.Aveam si eu o obsesie.Acum doua zile am primit o cantitate impresionanta de praz si am executat o supa crema de praz.Evident cu crutoane.Mi-a placut aroma pe care o are prazul.Nu va pot da nici o reteta caci a incropit-o sotia la minut fara a mai cali ceapa sau a pune morcovi in ea.A fost ceva f.natur. Sa fiti sanatosi.

iote ce vrea pacha :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron