Supe si ciorbe

ati auzit de ciorba radauteana?

da
10
38%
nu
16
62%
 
Voturi totale : 26

Mesajde eyewitness » Mie Oct 29, 2003 11:39 am

bre stiu sigur ca in turca si-n araba tot ciorba ii zice la...ciorba. parca si in slava cam tot asa e...deci...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Oct 29, 2003 11:42 am

nu ma intereseaza cum le cheama ci daca ele exista.adica cirbele,nu supele de care haleste tot mapamondu.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 29, 2003 11:43 am

SOD, ai gresit ciorba, aia a ta e cu verdeatza shi orez (plus alte diferentze, da' oricum nu se aseamana decat nitzel la culoare)

Ciorba in sens de ciorba, adica produsul numit numa asha, nu borsh sau supa?
sau mancari de zeama in general? (abia mi-am loat o carte specializata pe zemi romanesti care ie bestiala ea)

edit: da breh, slavii au ciorbe d'alea acrite ... o sa ma mai uit io acasa in cartile alea sa vaz ce zic latinii, frantzujii ... asiaticii nush sa acreasca cu altceva decat cu lamaie din cand in cat ... ba mint, mai sunt alea "sweet&sour" "hot&sour". ei le zic supe dar dupa interpretarea noastra tot un fel de ciorbe-s.

Sau tu voiai sa stii de Petru Ciorba culturistu'? Ca ala ie roman d'al nostru...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Oct 29, 2003 11:45 am

bah daca-i zice ciorba ie ciorba nu brusture sau privighetoare. am si mancat si ie identica cu a noastra.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Oct 29, 2003 11:50 am

n-am gresit bre,e la fel ca ciorba de burta.alba,deasa,dreasa cu smantana.
ce zici tu e varianta de restaurant(in unele restaurante),unde abunda verdeatza.
asta de care zic eu se face la fel ca cea de burta.e specialitate la mine in casa.

ochila,ce nu e clar?cate natiuni au in meniul lor ciorbe?ciorbe sau borsuri,asa cum se fac la noi.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 29, 2003 11:52 am

Auzi ochila? Dar matale stii ce inseamna numele dvs de familie in nu mai stiu ce zona din tara? Sursa Lupescu, dovedesc :D

edit: ca ma zapacitzi ... SOD, ciorba a la grec nu se face numa din pui ci si din vita, perisoare, etc ... e a la grec daca are orez, zmantana, verdeatza si se acreste cu lamaie.

ca tu ii zici la aia a la grec nu-i bai, da vorbeam de reteta clasica ... asa nici doo sarmale nu le gasesti la fel in doo gospodarii ... am dovezi mai multe retzetare, including RAR
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Oct 29, 2003 11:57 am

auzi bre esti pe delay azi? pai arabii si turcii au sigur. bulgarii si rusii aidoma (nu stiu daca in slava ii zice tot ciorba). de asta io is sigur. si nu ie zeama sau supa sau alte laturi ie ciorba ca la noi.

legenda:
-tari arabe : siria,algeria,tunisia,maroc,libia,egipt,arabia saudita, etc,etc
-tarile foste urss: rusia, ucraina, bielorusia,moldova , azarbaigian, armenia etc,etc
-turcia ie turcia
-bulgaria ie bulgaria.

e ceva mai clar acu? or mai fi si altele , nu stiu.

edit mai tarziu: stiam ca la cazaci este un cojoc vesta de-i zice asa da cu "k" si la noi o painica din malai
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Oct 29, 2003 12:05 pm

dana da ciorba de bureti ai mancat?
asta e o ciorba facut din plamani, ficat, rinichi, cred ca si burta...pur si simplu se maruntesc toate si se arunca la fiert...
Dpdv al meu e un pic peste ciorba de burta
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 29, 2003 12:26 pm

ochila, aprox da: adica ie o mamaliga mai mare (caut io ezapt reteta acas si zona, notasem pe ceva da' am pierdut)...
alta chestie haioasa tot din etnologu' Lupescu, ii zicea cepei "slanina saracului"

ciorba de buretzi e facuta din organe? ce ai mah animalule ... da referintze ca te-ndoi :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Oct 29, 2003 1:03 pm

mai asta m-a mirat si pe mine...dar io asa o stiu (probabil pt ca plamanii is un fel de bureti)...je ne sais pas...
referinte: pitesti...daca ma insel al meu sa fie pacatu...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 29, 2003 2:38 pm

apropos de ciorbe, de la sextil puscariu:

"Supele false" adicí£ ciorbele, erau in copilí£ria mea rare, dar cu cat treceau anii, le aveam mai des la masa. Mai cu seamí£ ne bucuram cand ne fí£cea mama ciorbí£ de mate de vitel cu usturoi, ingrosatí£ cu ou. Ne delectam mai ales cu "ghindurile" gustoase ale matelor. Ne plí£cea mult si ciorba acrie de crap cu cap, pe care il manca totdeauna tata, sugand carnea dulce de pe fiecare oscior, de nu mai rí£maneau la urmí£ decat ciolí£nasele cu forme curioase, in care nu mai recunosteai capul pestelui. Tot cu cap venea la masí£ ciorba de miel. Fiecare copil avea altí£ dorintí£: Unul voia creierul, altul limba, al treilea ochii, iar tara prefera carnea fragedí£ si pieile de pe fí£lci.

aia boldata poate o vede fester care credea ca a manca ochi e fun sadism oriental maybe :D

animalule io n-am auzit in viatza mea de mehlemu ala de care zici tu ... vino cu date concrete, io stiu ca zeama pe care o lasa plamanu fiert e scarboasa si tulbure, io dadeam la caine plaman fiert si zeama pute ... nush ce sa zic, daca nu stiu nu stiu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Oct 30, 2003 11:08 am

din cate imi amintesc (de nu am mai mancat de mult si nici nu am facut niciodata)
organele se fierb si creca apa in care s-au fiert se arunca. se fac cubulete dupa care se pun la in oala cu legume...reteta absolut relativa, dar peste o saptamana dau o fuga pana acasa si o sa revin cu mai multe detalii.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

in memoria scurt plecatului SOD

Mesajde gaga » Vin Oct 31, 2003 10:13 am

si ca premiu pt al nushcatalea ban, reteta originala a ciorbei a la greque si diferentzele intre aceasta si cea redautzeana.

mai intai, ciorba aia de radautzi ie in moldova (mi-a zis mie cineva). ciorba a la greque (in special de pui) este specifica dobrogei.
liezonul (dresul adica) pentru cele doua ciorbe este asemanator dar:

la radautzeana se pune usturoi, la a la greque nu.
la radautzeana nu se pune orez.
la a la greque se pune verdeatza si nu se scot zarzavaturile dupa foerbere.
radautzeana se acreste cu otzet, cealalta cu lamaie sau sare de lamaie.
liezonul este mai dens si in cantitate mai amre la radautzeana.

asemanari: sunt albe de la smantana :D

=======
bonus (tot pt. SOD)

Numele de "restaurant" provine din 1765 pt ca un vanzator de supe din Paris, respectiv domnul Boulanger care avea magazinul in strada Bailleul, si-a numit pravalia "restaurabo" care in latina inseamna curativ, cu referire la calitatile antimahmureala ale supei sale.
Bucataria sa a fost recunoscuta ca fiind primul "restaurant" (ca nume) din lume ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde PET » Vin Noi 07, 2003 1:54 am

Ciorba de burta RULEZ ! Tin mite ca a facut maca-mea odata acasa...si am mancat 3 cani dinalea mari...

M-am trezit la 3 noaptea...direct la buda m-am dus...am dat tot afara...si faza naspa era...ca nici ciorma nu mai era. Au mancat-o toata !!!
NO MA.AM
PET
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Noi 06, 2003 12:00 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde paiacec » Vin Noi 07, 2003 1:13 pm

Ciorba este mancarea mea preferata.In afara de ciorba de varza,loboda,shtir sau alte balarii ciudate merge orice fel de ciorba. Preferata este cea de fasole,perishoare,burta shi binentzeles cartofi,gatite de mine,servite cu ardei usturat sau ceapa(depinde de ciorba).
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Noi 07, 2003 2:18 pm

nimeni pana acum nu a zis nimic de consomme. Adevarat, reteta este foarte complicata si costisitoare insa exista, desi destul de rar, cate un restaurant care pregateste acest preparat (un clasic al bucatariei franceze). nu place nimanui?

atentie sa nu confundati, multi cred ca acest consomme e fie o supa chioara, fie supa crema, ceea ce este fals.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde M|haElla` » Mar Noi 11, 2003 2:15 am

Sa incepem cu ciorbele...
ele sunt subiectul discutiei mele zilnice cu mama...
eu nu suport zarzavatul din ciorba, mai exact nu suport morcovul! si aleg fiecare bobita de morcov pe care o gasesc! si m-am gandit eu...ca decat sa tot aleg....mai bine nu mai mananc deloc zarzavatul! Asadar...din ciorba eu nu mananc decat zeama! Nu cred ca mai trebuie sa spun si ce fel de ciorbe consum...in orice caz, sunt facute de mama....nu la plic! Dar cea mai buna ciorba este, si v-a ramane ciorba de spanac! E cea mai buna!

Supele...eu mananc mai mult supe, decat ciorbe, pentru ca nu au zarzavat! Imi place supa de taietei, pentru ca are si cartofi, si imi plac si taieteii, ca sunt facuti de bunica-mea!:D
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Noi 11, 2003 10:46 am

Initial trimis de M|haElla`
v-a ramane ciorba de spanac!


concentrati-va si voi sa scrietzi corect in pana mea ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde M|haElla` » Joi Noi 13, 2003 11:41 pm

Scuza-ma draga! "Va ramane ciorba de spanac!" .
Asa e mai bine???
Cred ca pe aici sunt greseli de gramatica mult mai mari decat cele pe care le fac eu...dar...ma rog!
nu mai conteaza!
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Noi 14, 2003 11:25 am

Initial trimis de M|haElla`
Cred ca pe aici sunt greseli de gramatica mult mai mari decat cele pe care le fac eu


nope ... esti in top, o sa-ti arat pe "de veghe" cand o sa am vreme. gata cu offtopicurile aici.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SCORPY » Lun Noi 17, 2003 5:47 am

Iata ca am ajuns si la capitolul ciorba. Trebuie sa recunosc ca pana acum un an nici nu voiam sa aud de acest gen de mancare. Daca ar fi fost dupa mintea mea as fi mancat numai mezeluri, hamburgeri, cartofi prajiti si alte de-alde astea.
Dar acum ma dau in vant dupa ciorba de burta si cea taraneasca.
Supele le prefer mai putin. Dar daca ar fi sa aleg una, as alege-o pe cea de pui.;)
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Noi 17, 2003 9:49 am

dana revin cu amantunte...
m-am dus acasa si aveam de gand sa o intreb pe mama cum se face ciorba asta si culmea: exact cu asa ceva ma astepta acasica :)...
deci se fierbe plamanu si prima apa se arunca. Dupa care se face exact ca ciorba de burta numa ca pe langa burta se adauga si plaman+inima. (aici depinde cum faci ciorba de burta...ca pana acu io stiu 2 retete)
Iese un pic mai tulbure, dar daca adaugi smantana nu mai exista acest inconvenient.
Se serveste cu otet si leustean
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 17, 2003 9:57 am

foarte interesant ... chiar unique ash putea zice, o sa o adaug la galerie ...
sunt multe retzete de ciorba de burta, depinde de zona, cea clasica vine din dobrogea si o consideram cea "corecta" fara a face un tabu din asta :D

pt. corectitudinea galeriei: unde este "acasa"? macar ca zona, daca nu orash or sumthin... oi mai fi zis tu pe undeva da am ratat io ... thx
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Lun Noi 17, 2003 10:01 am

mama stie reteta de la bunica-mea: zona Dambovita
numa ca am mai mancat asa ceva si undeva in Arges intre Pitesti si Curtea de Arges.
si daca esti un pic mai indrazneata poti sa adaugi si mate, dar mai bine nu ca dupa ma injuri penca matele nu le mananca orcine.
ur uelcam.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 17, 2003 10:05 am

sunt mai multe retzete de ciorbe romanesti cu matze, cea mai renumita fiind cea de matze de miel...
in general in sudul tzarii se obisnuieste genul.
mai e o varianta interesanta (parca la RAR am gasit) de matze de morun ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Lun Noi 17, 2003 3:11 pm

Buna mai e ciorba de perishoare,dar al dracului mai e aluatul de preparat!Va rog frumos:spuneti-mi shi mie ce se mai pune peste carnea tocata sa obtzii bilutzele alea cu gust nemaipomenit? Eu am pus urmatoarele,shi a ieshit un terci aiurea,dar din care am obtzinut pana la urma ciorba mult ravnita: carne,2oua,sare,piper,cimbru,orezshi ardei usturat tocat foarte marunt,dupa care am amestecat toate astea ca pe maioneza.Cum am mai zis,a rezultat un terci pe care l-am turnat in oala.
Va rog ajutor!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 17, 2003 3:20 pm

mah, mie perishoarele mi se par foarte ushor de facut.
exista (cum bine iti inchipui) jde retete de perishoare, o sa iti dau cea mai simpla varianta ...

carne (de preferat mai slaba, amestec porc+vita sau numai vita), ceapa tocata marunt (eventual, daca s-a folosit numai carne de vita, se caleste in putin ulei), oua, sare si piper, verdeata (de preferat patrunjel), orez nefiert.
atentie la cantitatea de oua folosita, daca pui prea multe se inmoaie, daca-s prea putine se desfac.
perisoarele din compozitie se fac cel mai usor bilutze cu mana udata cu apa rece.

ca varianta pentru cazul in care nu e bine legata compozitia, se poate pune putin pesmet sau miez de paine.
in nici un caz compozitia nu se da la blender sau mixer, se foloseste numai masina de tocat clasica (sau se cumpara carne tocata)

alte variante obisnuite sunt: perisoarele de peste sau de ficat.

edit: aceeasi reteta iese f buna si cu carne tocata de pasare (curcan, piept de pui, etc...)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Lun Noi 17, 2003 6:00 pm

Mercy mult pentru lamuriri Dana!Ma gandeam eu ca am pus ca dobitocu' prea multe oua!Ce sa mai !Una peste alta,am mancat "ciorba de carne tocata"!A fost buna pana la urma.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Noi 18, 2003 11:07 am

pentru putzin...

hint: daca ti se intampla asa ceva (apropos de dres "busuioace" culinare) urmeaza pasii astia:

faci un rantash ushor din ulei, faina, boia iute (event si ceva ardei ca sa iasa mai picant). stingi cu bulion sau suc de roshii si un pahar doua de vin alb (merge si rosu daca e slab) si daca suporti pui si putin chimen pisat ...

dupa ce a fiert pui ori cartofi ori varza ori fasole, fierte separat si ai o imitatzie de gulash unguresc o minune.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Dec 11, 2003 11:46 am

probabil ca cea mai renumita supa atat in asia dar si in europa si poate si pe alte continente (australia sigur) este supa tailandeza "tom yum talay(soup)" , renumele poate rezida mai mult nu atat din gust sau ingredientele folosite ci mai degraba din faptul ca este foarte iute si condimentata. se face din fructe de mare ,in special creveti dar si din sepie, peste si chiar scoici. celelalte ingrediente sunt unele cunoscute altele tipic locale. pui, rosii,ciuperci, ceapa dar si radacina de coriandru, iarba de lamaie(lemon grass) ,kaffir lime (arata ca o lamaie verde dar suprafata nu este neteda, galanga(arata ca gingeru dar are gust total diferit care aduce mai mult cu izul acelor de brad), ardei iute tailandez (f subtiri si cam de max 2 cm lungime), pasta din ardeii iuti tailandezi ( numai mirosind lacrimezi si te ia cu ameteli), sos de peste (un sos special tailandez) si putin juice de lamai verzi (lime). in principiu se fierbe o carcasa de pui, apoi se dezoseaza ,se fierbe carnea rezultata cu condimentele mentionate anterior cam 5-10 minute se adauga crevetii si/sau sepia si/sau pestele, se lasa la fiert dupa care se adauga celelalte condimente si ingrediente.
se serveste intr-un bol special cu flacara dedesubt.

daca la degustare nu ies aburi din urechi si paru nu vi s-a facut maciuca inseamna ca n-ati servit tom yum talay.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator