Carti de teorie/istorie a muzicii

venite de pe clasice

Carti de teorie/istorie a muzicii

Mesajde lilu_rilu » Joi Mar 11, 2004 9:46 am

Dupa vreo jumatate de ora, cred!, am reusit sa ma inscriu si sa postez, sper!, mesajul meu. Incerc de ceva vreme sa gasesc o carte. Marea problema este ca nu stiu ce carte anume si, probabil, de asta este mai dificil. Ca sa-mi rezolv problema am nevoie de sfatul unor cunoscatori. So...recomandati-mi o carte de teoria/ istoria muzicii, dar ceva pentru ignoranti asa ca mine.
Multam!
Lilu
lilu_rilu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 11, 2004 9:25 am
Localitate: iasi

Mesajde Cristina C » Vin Aug 06, 2004 4:06 pm

Exista mai multe carti de teorie/istoria muzicii care pot fi citite (si intelese, mai ales) si de neinitiati.
Ma gandesc la mai multe volume aparute in ultimii ani, semnate de Ioana Stefanescu: O istorie a muzicii universale.
Este o lectura placuta si instructiva, garantat.
Cristina C
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 06, 2004 2:04 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cvasile » Joi Ian 20, 2005 10:14 am

Stie cineva daca exista o analiza detaliata a Simfoniei a doua (do minor, 1872) de Anton Bruckner ?
Vasile C
undefinedundefinedundefinedcvasile
cvasile
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 pm
Localitate: Iasi

Carte de teoria (istoria ) muzicii

Mesajde cvasile » Joi Ian 20, 2005 10:18 am

Daca ai preciza putin ce doresti sa afli s-ar putea gasi mai bine cateva sugestii.
Vasile C
undefinedundefinedundefinedcvasile
cvasile
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 pm
Localitate: Iasi

Mesajde cvasile » Joi Ian 20, 2005 12:12 pm

Mai functioneaza acest forum ? Inafara de mesajele mele nu am mai vazut nimic cu data mai recenta.
undefinedundefinedundefinedcvasile
cvasile
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 pm
Localitate: Iasi

Sa vedem....

Mesajde leylaa » Joi Ian 20, 2005 11:57 pm

cvasile scrie:Mai functioneaza acest forum ? Inafara de mesajele mele nu am mai vazut nimic cu data mai recenta.




Probabil ca daca mesajul meu va fi postat, functioneaza..Numai ca cei inregistrati aici s-au lasat pagubasi si nu mai comunica...Asta e..
leylaa
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 20, 2005 11:45 pm
Localitate: Bucharest

Mesajde cain&abel » Dum Feb 13, 2005 2:59 pm

functioneaza! :) da' tre' sa ne ostenim putin pentru asta! dati bice baieti! :)
kestia cu cartea de teorie (ce parere ai vasile?) e complicata. tre' sa ai un OM care sa te invete teorie. si nici atunci nu e sigur! :))
cain&abel
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 13, 2005 2:33 pm
Localitate: over the raibow

Sfaturi

Mesajde Bregner » Vin Ian 13, 2006 10:28 pm

Daca sunteti interesati sa aflati cate ceva despre stiinta muzicii, trebuie sa o luati separat, pe bucati, pentru ca nu sunt carti (in afara de manualele de scoala generala) care sa trateze impreuna domeniile ei, nici macar cele mai importante - ca istoria si teoria.
1. Pentru istorie, recomand Ioana Stefanescu, cele 5 volume care au aparut pana acum, si in mod special Eugen Balan O istorie a muzicii europene.
2. Pentru teorie, probabil Principii si fundamente de teoria muzicii de Victor Giuleanu, acelasi care a scris Tratatul de teoria muzicii. Altfel... manualele de liceu, dar acolo materia e prezentata prea rasfirat si neriguros.
3. Celelalte domenii ale muzicii (armonie, contrapunct, compozitie...) nu se pot aborda decat dupa cunoasterea cel putin a teoriei elementare.

De notat ca teoria muzicii include si o parte practica, adica auz, solfegii si dictat, dar presupun ca nu v-ati propus asa ceva, desi ele se fac inca din clasa I, sunt ca scrisul si cititul. Eu am fost autodidact o buna perioada, si am ajuns destul de departe... :)

Pentru intrebari concrete privind teoria si stiinta muzicii in general, pana la un anumit nivel, va pot raspunde si eu aici pe forum, cu cea mai mare placere.
Bregner
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 11, 2005 8:17 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron