ce parere aveti de Vivaldi?

venite de pe clasice

ce parere aveti de Vivaldi?

Mesajde kael » Joi Mai 06, 2004 7:45 am

in special anotimpurile
:O
kael
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 04, 2004 10:53 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Joi Mai 06, 2004 7:55 am

vedea-ti-ar haidu postu sa vezi ce iarna lunga si grea te-asteapta :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde 7vies » Vin Mai 07, 2004 8:50 pm

o sa incep prin a explica antipatia unora pt. vivaldi:
...atunci cind intr-o discutie vine vorba despre muzica clasica, vei auzi din partea celor care n-au nimic de-a face cu discutia o replica de genul : ,,a da, imi plac si mie simfonia 5 de beethoven si anotimpurile de vivaldi ,,(fiind lucrarile cel mai des mediatizate si folosite in filme, publicitate, emisiuni etc.)...de aceea multi strimba din nas cind aud de anotimpuri (lucrare de altfel excelenta)...
- sa revin la subiect...am o parere buna despre vivaldi...
...a studiat in paralel preotia si vioara in venetia (oras in care s-a nascut si unde a trait aproape toata viata)...in timp ce activa ca preot a plecat in mijlocul slujbei pt. a scrie o tema muzicala...de atunci i s-a interzis sa mai profeseze preotia...
astfel, la 25 de ani se dedica in intregime muzicii...
...este primul mare virtuoz cunoscut al viorii -poate ar fi devenit si el o legenda ca paganini, daca ar fi putut da turnee prin toata europa...din pacate sanatatea lui subreda nu i-a permis (a suferit toata viata de o grava boala de piept)
...incepe sa compuna destul de tirziu (pe la 27 de ani)...incepe prin sonate de vioara,apoi concerte... dupa citiva ani isi incearca talentul in a scrie opere (,,orlando,, ,,incoronarea lui darius,, ,,farnace,, ,,adelaida,,)
...anotimpurile le-a compus in 1725 (la 47 de ani). ele fac parte dintr-o lucrare mai mare (mai sunt cuprinse ,,tempesta di mare,, si ,,il piacere,,)...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 10, 2004 9:32 am

Dupa gustul meu, Vivaldi compune o exceptionala muzica cu calitati de relaxare. Nimic nu te linisteste mai mult decat sa te faci comod in fotoliu si sa asculti muzica diafana a Concertelor pentru vioara, oboi, mandolina sau altele. Fara a avea profunzimea marilor sai contemporani germani - Bach, Handel - Vivaldi este cel mai reprezentativ preclasic italian, alaturi de Corelli.
Pe vremea cand tineam mai des vioara in mana, "Anotimpurile" erau printre lucrarile mele favorite. Am mai cantat si un concert in la minor pentru vioara. Singurul lucru mai frumos decat sa asculti o muzica frumoasa este doar sa canti tu insuti acea muzica ! Bine, cu conditia sa iti iasa bine... :)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

muzica vocala

Mesajde Melisande » Dum Mai 16, 2004 6:40 pm

kael scrie:in special anotimpurile
:O


Vivaldi imi place foarte mult. a avut o mare usurinta de a compune melodii memorabile. a fost inspirat mult de fetele orfane unde a fost angajat ca profesor de vioara si maitre de chapelle (la Ospedalle del a Pieta).

dupa ce am auzit Gloria pt prima oara acum multi ani, imi circulau in minte melodiile pe care le fredonam fara sa vreau, pe strada, la cumparaturi, in dus, etc una din favoritele mele compozitii este Stabat Mater care este superba, pt contratenor. pt mine muzica lui este plina de lumina, si de melancolie citeodata.
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

Mesajde redy » Lun Mar 07, 2005 9:09 pm

ce ziceti de Cantata - Nulla in mundo pax sincera?
redy
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 07, 2005 8:46 pm
Localitate: iasi

vivaldi contemporanul nostru

Mesajde sol » Mie Mai 04, 2005 5:00 pm

Incerc sa nu-mi scape nici un concert de percutie - sunt de-a dreptul indragostita de ele, nu cunosc astfel de concerte vechi, toate imi suna bland modern, adica inovatie dar si ritmuri deja traditionale, cunoscute in orice caz. Ei bine, proba contemporaneitatii pentru mine este transpunerea pentru percutie. Imi pot usor imagina Vara transpusa intr-un iures de timbre de lemne... si de loc Iarna. Am un elev care aude in culori, are 9 ani si frauda se exclude... in termenii lui vad vara ca o cascada de violet-verde otrava si aur.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 05, 2005 3:03 pm

Solaris, cu tot respectul, eu sunt mai conservator in chestii de-astea. Nu cred ca o transcriptie pentru xilofon din Anotimpurile se mai poate ridica la nivelul originalului. O fi remarcabila ca performanta tehnica, dar nu-i acelasi lucru. Insisi compozitorii acelor vremuri (Vivaldi, Bach, Mozart, chiar Beethoven) isi mai transcriau propriile lucrari pentru alte instrumente, si rezultatul tot nu era pe masura originalului. Cu atat mai putin cred ca un compozitor din zilele noastre, pasionat mai mult de performanta tehnica sau originalitate cu orice pret, poate emite pretentii de reusita cu asa ceva.
Evident, e parerea mea si, ca tot ce tine de gust, nu e infailibila.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eusuntcelcesunt » Vin Mai 06, 2005 3:01 pm

Monumental Tipul! In afara de "Anotimpurile" mai are o multime de lucrari chiar mai bune!
eusuntcelcesunt
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Mai 05, 2005 11:55 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Faune » Sâm Aug 27, 2005 2:27 pm

kael scrie:in special anotimpurile
:O



http://www.svalander.se/vivaldi.htm
Avatar utilizator
Faune
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Aug 25, 2005 11:00 pm


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator