Starea de transa si muzica veche romanesca

venite de pe clasice

Starea de transa si muzica veche romanesca

Mesajde No Name » Dum Oct 16, 2005 9:24 pm

Credeti ca muzica veche autentica romaneasca ar putea avea un caracter initiatic?...oare pe vremea dacilor sau mult mai inainte caracterul arhetipal al muzicii putea induce anumite stari de transa?....oare muzica a avut o alta destinatie pe vremuri fata de cea de astazi?........as fi foarte recunoscator daca uni dintre voi ati avea inregistrari cu muzica romaneasa veche....as crede ca anumite melodii autentice din vremuri stravechi au supravietuit sub forma "colindelor".....
No Name
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 07, 2005 11:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexN » Lun Oct 17, 2005 10:06 am

In mod evident muzica ancestrala avea un rol important in ritualuri. Nu stiu in ce masura era folosita doar pentru divertisment pur. Astazi stim mult mai bine (datorita studiilor stiintifice) ca muzica are influente din cele mai profunde asupra creierului uman. Prin urmare, eu cred ca ea juca un rol dominant in crearea starii de transa in care popoarele stravechi intrau in timpul ritualurilor.

Din pacate insa, asta nu prea e un subiect potrivit pentru forumul de "muzica clasica". :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Mie Oct 19, 2005 4:13 am

No Name scrie:Credeti ca muzica veche autentica romaneasca ar putea avea un caracter initiatic?...as crede ca anumite melodii autentice din vremuri stravechi au supravietuit sub forma "colindelor".....


Vezi (in biblioteci) colectiile Bartok&Dragoi - culese pe la 1900 (cine cand si cum sa le fi contaminat?), ornamente notate la sfert de ton (Bartok), o Miorita unica (la Dragoi, maicuta batrana = Maria, deci mitul crestin vazut contemporan cu ciobania), sacrul conservat prin uz exclusiv ritual (strict 12 zile pe an) nu vad unde ar incape mai mult autentic.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Noi 02, 2005 4:32 pm

No Name scrie:Credeti ca muzica veche autentica romaneasca ar putea avea un caracter initiatic?...oare pe vremea dacilor sau mult mai inainte caracterul arhetipal al muzicii putea induce anumite stari de transa?

Nu pricep, e vorba de muzica romaneasca sau dacica ? Asta in caz ca ar exista o muzica dacica, eu n-am auzit sa existe indicii clare in acest sens.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori