noul topic de ciondăneli

venite de pe clasice

noul topic de ciondăneli

Mesajde colegu » Mar Mar 13, 2007 6:16 pm

stai duduie liniştită că departe de mine ideea de agitaţie.
cel mult d-aia termică, că ca* orice individ mă supun legilor fizice şi particulele din care-s alcătuit nu comentează nimic.

să-nţeleg bine, mata-i condamni p-ăia care au fugit de regim, dar aplici legea toleranţei(sort of) ălora care-au făcut parte din sistem, şi nici după 17 ani(vorba vine) de la picarea sistemului nu şi-au recunoscut vina.

şi nici eu nu zic că tre să facă parnaie(i-ar prinde bine totuşi) dar să zboare-n mă-sa din politică. ea cu felix, cu fosila de iliescu şi cu toţi jupanii care-au avut funcţii inainte de '89.


*) nu cred in cacofonii
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 13, 2007 6:18 pm

Irina, de ce n-ai ramas tu in tara, sa suferi tranzitia alaturi de popor? De ce-ai plecat la caldura, in America?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mar Mar 13, 2007 7:27 pm

Ciuhandru scrie:Irina, de ce n-ai ramas tu in tara, sa suferi tranzitia alaturi de popor? De ce-ai plecat la caldura, in America?


trecand peste remarca vexatorie, am plecat doar pt cateva luni. de abia astept sa ma intorc acasa. si asta, deoarece nu mai vreau sa muncesc in timpul faculatatii, sa am bani sa pot plati linistita taxa uriasa din snspa. imi trebuiesc prea multi bani de carti. da cred ca tu nu stii cu ce se mananca stresul studentului de acum, avnd in vedere ca ai terminat facultatea acum multi ani. multumit?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mar Mar 13, 2007 7:30 pm

colegu scrie:stai duduie lini?tit? c? departe de mine ideea de agita?ie.
cel mult d-aia termic?, c? ca* orice individ m? supun legilor fizice ?i particulele din care-s alc?tuit nu comenteaz? nimic.

s?-n?eleg bine, mata-i condamni p-?ia care au fugit de regim, dar aplici legea toleran?ei(sort of) ?lora care-au f?cut parte din sistem, ?i nici dup? 17 ani(vorba vine) de la picarea sistemului nu ?i-au recunoscut vina.

?i nici eu nu zic c? tre s? fac? parnaie(i-ar prinde bine totu?i) dar s? zboare-n m?-sa din politic?. ea cu felix, cu fosila de iliescu ?i cu to?i jupanii care-au avut func?ii inainte de '89.


*) nu cred in cacofonii


iar nu vrei sa intelegi. asta e.
in privinta postului subscriu. aproape. toti merita carcera.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Mar 13, 2007 7:38 pm

iar nu vrei sa intelegi.

poate că-s eu mai greu de cap, dar dacă tot vrei să mă luminezi, explică-te de aşa natură incat să nu mai existe loc de echivoc.
aproape. toti merita carcera.

şi-am picat şi de acord intr-un final.
da cred ca tu nu stii cu ce se mananca stresul studentului de acum

chiar aş fi curios să aflu cu ce să mănancă stresul studentului de acum.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 13, 2007 8:23 pm

irina8082 scrie:trecand peste remarca vexatorie

Daca ai gasit ceva vexatoriu in post-ul meu, atunci chiar ca suferi de mania persecutiei, fara doar si poate. Eu n-am facut decat sa utilizez propriile tale expresii.

irina8082 scrie: sa am bani sa pot plati linistita taxa uriasa din snspa

Apoi, daca vrei sa-ti arunci banii pe fereastra, n-ai decat. Insa esti ultima persoana din lume care are dreptul de a-i judeca, si cu atat mai putin a-i condamna, pe cei care au fugit de regimul prietenului tau independent si demn nea Nicu.

Si, apropos, poate ne spui si noua cum se impaca credinta ta fierbinte in Dumnezeu cu apologia turnatoriei si cu nostalgia ceausismului. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mar Mar 13, 2007 9:19 pm

colegule, la intrebarea in privinta vietii studentesti, nu mai am nici o replica.

ciuhandrule, eu n-am utilizat expresia ta. si nici nu tin minte sa fi spus ca port nostalgia fostului regim. nu regret decat ca acum toata lumea ne spune ce sa facem, de la trupele in irak ,si alte exemple am mai dat.
cred ca mi-am exprimat f clar parerile.

nu prea stiu cat de corecta este aprecierea ta cand spui ca arunc banii aiurea. ca snspa-ul nu se chema politehnica? foarte interesanta remarca!

poate ma victimizez in continuare daca te intreg indignata cand am facut apologia a ceea ce ai zis tu mai sus si cand am discutat de cat de fierbinte este credinta mea in dumnezeu. cand am discutat subiectul credintei a fost de pe pozitii dialectice, filosofice. deci nu te priveste absolut deloc cat de des ma rog eu. si ce fac eu cu banii, iar ma priveste numai pe mine.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Mar 13, 2007 9:30 pm

irina, pe bune, spune-mi şi mie ce-i aşa stresant pentru un student in zilele noastre?
sincer, chiar sunt curios, şi nu-mi spune că te-am lăsat fără replică.

numai bine
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mar Mar 13, 2007 9:39 pm

colegu scrie:irina, pe bune, spune-mi ?i mie ce-i a?a stresant pentru un student in zilele noastre?
sincer, chiar sunt curios, ?i nu-mi spune c? te-am l?sat f?r? replic?.

numai bine


frate, eu nu stiu ce inseamna pt toata lumea vremea studentiei. dar pt mine si multe alte cunostine, inseamna stres ca nu poti plati taxa (care cateodata este prohibitiva), , lipsa timpului daca te apuci sa lucrezi, lipsa banilor de cursuri, carti, xerox, conditiile insalubre din camine si salile de curs, lipsa deontologiei profesionale ale multor profesori, chinul pachetelor de acasa, etc. ce naiba, n-ai fost student si tu? lasa vacantele pe la vama veche si costinesti; pt mine nu cantaresc prea mult.
da e posobil ca tu sa fi fost unul mai rasfatat care a facut faculatate in acelasi oras , si in felul asta totul se indulceste considerabil. sa nu mai spun ca de multe ori nu te poti duce la examene si la toate cursurile , ca de, lucrezi, traim in capitalism, nu ti se iarta.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 14, 2007 4:53 am

si ca sa mai calmam spiritele: are cineva restul cvartetului de coarde no 01/a (asa scrie) de shostakovici? am numai prima parte care-mi place enorm.
va rog frumos.:)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 9:14 am

irina8082 scrie:nu prea stiu cat de corecta este aprecierea ta cand spui ca arunc banii aiurea.

Pai raspunsul ti-l dai singura. I-auzi:

irina8082 scrie:conditiile insalubre din camine si salile de curs, lipsa deontologiei profesionale ale multor profesori.


Si toate astea in schimbul unei taxe prohibitive.

irina8082 scrie:nu te priveste absolut deloc cat de des ma rog eu.

Evident. Nu ma intereseaza catusi de putin. Oricum nu asta te intrebasem.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 9:22 am

irina8082 scrie:cand am discutat subiectul credintei a fost de pe pozitii dialectice

Mea culpa: am uitat ca in romantism Messia e Hegel, nu Christos.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 9:44 am

irina8082 scrie:ciuhandrule, eu n-am utilizat expresia ta.


Da-mi voie sa-ti reimprospatez memoria:

irina8082 scrie:condamn si pe cei care au fugit in tarile calde in perioada de trista amintire, in loc sa sufere alaturi de popor


Eu n-am facut decat sa schimb "perioada de trista amintire" cu "tranzitia", sa personalizez o anumita "tara calda" si sa rearanjez propozitiile.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Mar 14, 2007 10:17 am

Irina, hai sa-ti spun eu ce inseamna student roman in ziua de azi. Ma refer la media statistica, nu la cei cativa (din care poate ca faci si tu parte, asta nu mai stiu) care fac o facultate din pasiune.

Inseamna o adunatura de indivizi care intr-o societate normala n-ar avea ce sa caute sa urmeze o facultate, care vor doar o diploma ca "asa e bine", care copiaza la examene si la finalul studiilor poti sa maturi cu ei pe jos, ca oricum au facut facultatea degeaba (dpdv al cunostintelor de specialitate). Sa continui? Nici unul dintre sus-numiti ("provinciali" sau autohtoni) nu mi se pare ca a suferit in timpul studiilor, ca a avut sentimentul ca tocau de pomana banii parintilor (ca majoritatea asta faceau), ca s-a simtit vinovat ca nu venea la cursuri pentru ca se ducea la munca (ei oricum preferau sa mearga la munca decat la facultate!) sau ca promova examenele copiind porceste.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 10:30 am

AlexN scrie:Irina, hai sa-ti spun eu ce inseamna student roman in ziua de azi. Ma refer la media statistica, nu la cei cativa (din care poate ca faci si tu parte, asta nu mai stiu) care fac o facultate din pasiune.

Inseamna o adunatura de indivizi care intr-o societate normala n-ar avea ce sa caute sa urmeze o facultate, care vor doar o diploma ca "asa e bine", care copiaza la examene si la finalul studiilor, poti sa maturi cu ei pe jos, ca oricum au facut facultatea degeaba (dpdv al cunostintelor de specialitate). Sa continui? Nici unul dintre sus-numiti ("provinciali" sau autohtoni) nu mi se pare ca a suferit in timpul studiilor, ca a avut sentimentul ca tocau de pomana banii parintilor (ca majoritatea asta faceau), ca s-a simtit vinovat ca nu venea la cursuri pentru ca se ducea la munca (ei oricum preferau sa mearga la munca decat la facultate!) sau ca promova examenele copiind porceste.



==D ==D ==D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 14, 2007 10:49 am

Odată cu schimbarea vremurilor şi cu evoluţia dramatică a ideii de student din epoca clasică in zilele noastre, a apărut necesitatea inlocuirii in repertoriul de concert a uverturii "Academica" de Brahms cu uvertura "Hahalerica" de Gigi Becali.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 11:03 am

[quote="ghionoiul"]Odată]

Si a valsului "Estudiantina" de Emil Waldteufel cu "Colentina Anti-Giulestina" de Gheorghe Mustata.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Mar 14, 2007 11:20 am

irina, spune-mi opusul.
eu ştiu că am toate cvartetele de şosta, dar se poate să mă inşel.

referitor la ce-ai spus tu despre stresul studentului din ziua de azi, eu cred că nici tu nu crezi ce spui. desigur aceleaşi scuze le-am găsit şi eu, şi asta numai ca să-mi disculp lipsa de chef in ceea ce priveşte unele examene, cu "reuşitele" de rigoare.

eu cred că intai de toate contează dorinţa de a invăţa ceva, şi dacă-ţi place, condiţiile apoi nu mai sunt un impediment, şi cand faci ceva cu plăcere poţi trece peste multe.
dar cand gandeşti "uff, mai tre să cumpăr şi cartea lui gigel ăsta, mai tre să mai iau şi examenul cutare că nu-mi ies creditele" atunci chiar că meseria de student devine stresantă.

din păcate acum invăţămantul e cam la pămant, şi se pare că hărdău nu se lasă pană nu-l face ko sub mandatul lui. cred că ţelul ăsta l-au avut toţi miniştrii.

i-auzi acu, vor să cumpere leptoape pentru elevi. in valea dealului nici nu-s prize şi canal.ce să mai zic de profesori..

referitor la ce zici tu despre lipsa banilor de cărţi, xeroaxe şamd, să fim cinstiţi, bursa e suficientă pentru asta. desigur, devine insuficientă pentru alte cheltuieli extracuriculare. dar de-aia e bursă, ca să-mi iau un pix şi-o coală de hartie, nu baxuri de bere la meciurile stelei(apropo, de cand n-am mai văzut un meci - de fotbal - cu steaua)


uverturii "Academica" de Brahms cu uvertura "Hahalerica" de Gigi Becali
corect, numa că brahms ăla nu s-a scăldat in bani şi n-a buşit niciun maybah, şi-n epoca mult cinstitului ban, asta contează in ochii derutaţilor de 14-15 ani. şi unde mai pui şi balciul de la tv, totul pare suficient de normal incat să nu se ridice prea multe semne de intrebare. dar numai de filozofie n-avem noi nevoie acum, ci de o mană de fier care să starpească corupţia in mai puţin de 24 de ore.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 14, 2007 11:43 am

[quote="colegu"] dar numai de filozofie n-avem noi nevoie acum, ci de o mană]...eventual pe stadion. Caz in care s-ar putea să ai ocazia să asişti la o nouă transmisie in direct la TV de pe stadionul Steaua :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 11:53 am

Domnilor, lui Gigi i s-ar putea aplica propriul sau comentariu despre Papa Leon al XIII-lea si a sa doctrina sociala: "Ia mai da-l ba-n gatu' ma-sii!" :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mie Mar 14, 2007 2:38 pm

bine-ti sade cand generalizezi, colegule. cred ca tu nu crezi ce spui. personal, daca nu mi-ar place cu ce se mananca facultatea pe care o urmez nu m-as ambitiona atat s-o termin, si, intr-adevar, as considera ca-i mai bine sa petrec timpul lucrand si dand din an in pasti pe la cursuri. da uite ca nu-i asa.
eu nu vorbeam de rasftatii de la facultatile paticulare si nici de cei care copiaza pe rupte, deoarece stiu ca oricum dupa facultate, chiar daca nu mai stiu o iota din ce s-a predat 4 ani la facultate , au un job asigurat de parinti.

si mai ziceai ca o bursa este suficienta. e prima data cand aud de asa ceva. de cand o bursa de 1 mil, lei, media pe iasi, e suficienta pt toate cheltuielile vietii de student? tu chiar crezi ce spui acolo? mai ales, daca mai ai bursa, n-o cheltui pe bere si la petreceri, deoarece, daca este de merit tre s-a muncesti (adica inveti) si sa ai destul simt al reponsabilitatii s-o obtii, iar daca este sociala, se ingroasa gluma. tin minte ca la iasi, in codrescu, era , printre camine de la cuza si umf, gaudeamus-ul, super camin, la super pret, normal, pt cei cu bani. tot timpul petreceri, tot timpul muzica. deh, baitii n-aveau nici un stres. pe cand, in restul caminelor se invata pe rupte; niciodata salile de lectura nu erau suficiente.
sau sa vorbim de snspa, o facultate la moda si plin de vip. am o multime de colegi, care nu pot spune ca mor de foame , dar nici nu sunt odrasle de stabi. taxa este de 800 de euro. cum s-o platesti , daca de acasa nu prea vin bani? nu mai spun ca bucurestiul iti salta cheltuielile fara sa simti. in iasi n-aaveam nevoie de bani de transport, in capitala ai nevoie de 500 mii lunar.
deci, colegii respectivi, baieti destepti si invatati cu o viata destul de confortabila , au avut norocul sa gaseasca joburi platite rezonabil. numai ca sunt full-time. si programul e program. nu-ti inchipui ce stres pe ei sa alerge la cursurile la care pot ajunge, asta daca gasesc salile (ca snspa are mai multe cladiri prin bucuresti), sa incearca sa lamureasca profesorii, sa se scuze, ca de ce au un nr mic de prezente, de ce nu au timp sa faca zilnicele proiecte, fara de care nu poti intra in examen, etc. fiecare restanta costa 50 de euro. iar profesorii nu sunt absolut deloc intelegatori, chiar daca le aduci explicatii gen, tre sa muncesc sa platesc taxa, traficul este imposibil, n-am timp sa stau 24 de ore la bcu tinandu-ma de proiecte, etc.
acum depinde si de facultate. la stiinte politice , comunicare, filosofie ai nevoie de f multe carti , atat de cumparat cat si de citit. poate gasesti o strategie pt cineva care nu vrea sa treca prin facultate ca prin balta, care tre sa plateasca o astfel de taxa, sa finalizeze zilnic 2-3 proiecte, si sa mai aiba timp si de mancat si de dormit.
toti prietenii mei se plang in gura mare ca viata studenteasca e dezgustatoare si de abia asteapta s-o termine. si oricum mare lucru nu stiu din ce se face pe la facultate ca n-au timp. si va zic eu ca nu se tin de petreceri.
si ca o garnitura, se mai adauga si comportamentul josnic al profesorilor, secretarelor isterice care n-au niciodata timop sa se ocupe de tine, desi tu te-ai invoit de la serviciu pt a-ti rezolva problemele, si cate si mai cate.
da am uitat ca eu vin din spatiu si ca bat campii iar.
nu, nu mi-a placut viata studentesca. chiar si cand lucram la carturesti, unde ai ceva timp de rasfoit si carti la dispozitie, tot n-am reusit sa ma achit de toate obligatiile de student. si aveam impresia permanenta ca sunt oarecum pe afara cand asistam la cursuri. nu mi-am permis in totii anii de facultate nici macar o seara la un club, ca a doua zi tre sa fi fresh , pregatit pt o alta zi plina. si cazuri, sunt nenumarate.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mar 14, 2007 5:00 pm

şi, ia spune-mi tu acum, te-a implinit ca OM facultatea asta? că văd că viaţa studenţească numa stres.
nu mai bine era la o facultate reală - pe langă nişte adevăruri micuţe care stau in picioare şi singure, mai poţi ieşi şi la un chef, băută, basket, fotbal, club, uatevă.
toti prietenii mei se plang in gura mare ca viata studenteasca e dezgustatoare si de abia asteapta s-o termine

să se lase de facultate mă, ce n-au suficiente oo pentru asta?
dar ce nu face omul pentru o hartie....

şi bursa nu mai e 1 milion de ceva vreme, a crescut intre timp.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mie Mar 14, 2007 5:02 pm

şi, ia spune-mi tu acum, te-a implinit ca OM facultatea asta? că văd că viaţa studenţească numa stres.
nu mai bine era la o facultate reală - pe langă nişte adevăruri micuţe care stau in picioare şi singure, mai poţi ieşi şi la un chef, băută, basket, fotbal, club, uatevă.
toti prietenii mei se plang in gura mare ca viata studenteasca e dezgustatoare si de abia asteapta s-o termine

să se lase de facultate mă, ce n-au suficiente oo pentru asta?
dar ce nu face omul pentru o hartie....

şi bursa nu mai e 1 milion de ceva vreme, a crescut intre timp.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 5:14 pm

De acord cu Colegul. Pe langa faptul ca o facultate gen Politehnica sau Constructii iti permite sa ai o viata studenteasca implinita pe toate planurile, iti ofera si suficient timp liber pentru a citi Platon, Hegel, Schopenhauer sau orice altceva iti trece prin cap, fara nici un fel de filtre ideologice. Daca intelegi si iti place, foarte bine, inseamna ca ti-ai gasit un camarad de idei. daca nu intelegi si nu-ti place, iarasi foarte bine, n-ai decat sa incerci altceva. In ambele cazuri, nu trebuie sa platesti taxe prohibitive. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 5:17 pm

De acord cu Colegul. Pe langa faptul ca o facultate gen Politehnica sau Constructii iti permite sa ia o viata studenteasca implinita pe toate planurile, iti ofera si suficient timp liber ca sa citesti Platon, Hegel, Schopenhauer sau orice altceva, fara nici un fel de filtre puse de profesori.. Daca intelegi si-ti place, foarte bine, ti-ai gasit un camarad de idei. Daca nu, n-ai decat sa-ncerci altceva. In ambele cazuri, nu pierzi nimic si nici nu platesti taxe prohibitive. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 5:23 pm

[quote="colegu"]nu mai bine era la o facultate reală]
Total de acord cu Colegul. Pe langa faptul ca o facultate gen Politehnica sau Constructii iti permite sa ai o viata studenteasca implinita pe toate planurile, iti ofera si destul timp liber ca sa citesti Platon, Hegel, Schopenhauer sau orice altceva, fara niciun filtru pus de profesori. Daca intelegi si-ti place, foarte bine, ti-ai gasit un camarad de idei. Daca nu, n-ai decat sa incerci altceva. In ambele cazuri, nu pierzi nimic si nici nu platesti taxe prohibitive. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 5:38 pm

[quote="colegu"]nu mai bine era la o facultate reală]
Total de acord cu Colegul. Pe langa faptul ca o facultate gen Politehnica sau Constructii iti permite sa ai o viata studenteasca implinita pe toate planurile, iti ofera si destul timp liber ca sa citesti Platon, Hegel, Schopenhauer sau orice altceva, fara niciun filtru pus de profesori. Daca intelegi si-ti place, foarte bine, ti-ai gasit un camarad de idei. Daca nu, n-ai decat sa incerci altceva. In ambele cazuri, nu pierzi nimic si nici nu platesti taxe prohibitive. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Mar 14, 2007 5:47 pm

Ciuhandru scrie:Total de acord cu Colegul. Pe langa faptul ca o facultate gen Politehnica sau Constructii iti permite sa ai o viata studenteasca implinita pe toate planurile, iti ofera si destul timp liber ca sa citesti Platon, Hegel, Schopenhauer sau orice altceva, fara niciun filtru pus de profesori. Daca intelegi si-ti place, foarte bine, ti-ai gasit un camarad de idei. Daca nu, n-ai decat sa incerci altceva. In ambele cazuri, nu pierzi nimic si nici nu platesti taxe prohibitive. :)


Unde ti-o fi lasat tie timp de Schopie si Hegel?!

In rest, total de acord cu Colegu.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 14, 2007 5:48 pm

AlexN scrie:Unde ti-o fi lasat tie timp de Schopie si Hegel?!

In rest, total de acord cu Colegu.


Aici mai intervine si talentul de a-ti organiza timpul :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 14, 2007 5:51 pm

Altfel spus: decat un filozof pasionat de sudura in vid, mai bine un inginer pasionat de Chopin-hauer... Ăsta o fi mesajul pentru Irina ? :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator