Joaquin Rodrigo

venite de pe clasice

Joaquin Rodrigo

Mesajde jiji » Mar Iun 17, 2003 1:22 pm

Am un concert al acestui compozitor:
"Concierto de Aranjuez" se cheama.
Este un concert de chitara care mi se pare extraordinar, nu stiu daca il stiti. Daca aveti informatii despre compozitor, alte piese scrise de el, scrieti aici.

PS: Puteti sa gasiti o bucatica din concert pe guesswho (muzica/muzica)
http://www.fanclub.ro/attachment.php?s=&postid=149189
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Mar Iun 17, 2003 6:22 pm

Concerto de Aranjuez e una din cele mai cunoscute si cantate bucati de chitara clasica.
Eu, de la Rodrigo prefer: Fantasia Para Un Gentilhombre

Daca inca nu le ai pune repede mana pe{B] Leyenda lui Isaac Albeniz si Recuerdos de Alhambra lui Francesco Tarrega [/B]. Sunt 2 piese de rezistenta pt chitara clasica si suna superb.
Leyenda am studiat-o vreo 3 luni - pe cand inca mai traia proful meu de chitara clasica, Marcovici - fie-i tarana usoara.

Daca se gasesc amatori poate punem de un thread dedicat chitarii clasice.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Sâm Iun 21, 2003 4:40 pm

Este demn de mentionat faptul ca Concero de Aranjues este interpretat de celebrul Paco de Lucia.

Despre Rodrigo nu stiu prea multe din pacate. Un amanunt iarasi demn de mentionat aici este faptul ca este un compozitor contemporan iar la concertul de Aranjuez era si el in sala ceea ce i-a dat niste emotii lui Paco (povestea el intr-un interviu).

P.S.
Un thread dedicat chitarii clasice ar fi mai mult decit binevenit. Si daca ar fi si cu shimburi de partituri ar fi si mai si.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Compozitorii contemporani

Mesajde Smallthing » Joi Iul 31, 2003 3:34 pm

Nu am auzit de Joaquin Rodrigo.As putea sa-i dau un search si sa vad despre ce e vorba,dar,n-ar trebui sa fie asa.Nu trebuie sa fi mort de o suta de ani ca sa ai lucrari bune.S-a creat o prapastie intre compozitorii contemporani si public.Trist...poate ar trebui sa facem un thread cu compozitori contemporani.Sa nu uitam ca in toamna este festivalul Enescu.Am auzit ca o sa fie dragut.Scuzati-ma ca am fost cam offtopic:)
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something is worth fighting for...
Smallthing
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 28, 2003 2:37 pm
Localitate: Alone in heaven

Mesajde Rolo Tomasi » Sâm Aug 02, 2003 4:13 pm

Eu zic sa asculti Concierto de Aranjuez : Adagio si-ti garantez ca o sa te intrebi cum de s-o intimplat sa-ti scape tocmai asa ceva. Desi poate ca ai auzit-o pe undeva da n-ai stiut ce-i. Ii o bucata memorabila care deja-si are locul bine stabilit in muzica clasica.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde FreakOfNature » Lun Sep 22, 2003 11:33 am

Va recomand "Concierto de Aranjuez" in interpretarea lui Julian Bream sau Carlos Bonell. Exista si o varianta a lui Miles Davis, cintata la trompeta despre care nu pot sa ma pronunt, pt.ca nu am ascultat-o. Stiindu-l insa pe Miles Davis ma astept la ceva de calitate...
Un thread pt. chitara clasica e o idee f. buna. Cea cu schimbul de partituri e si mai buna.
FreakOfNature
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 22, 2003 10:19 am

Mesajde svengali » Joi Dec 04, 2003 1:28 am

Initial trimis de Rolo Tomasi
la concertul de Aranjuez era si el in sala ceea ce i-a dat niste emotii lui Paco (povestea el intr-un interviu).

Inseamna c-ai pus mana pe "Light and Shade" =D Oricum, inafara de Joaquí­n Rodrigo in sala mai erau (cica) cca. 2000 de chitaristi, asta da motiv de emotie :D

Initial trimis de Rolo Tomasi
Un thread dedicat chitarii clasice ar fi mai mult decit binevenit. Si daca ar fi si cu shimburi de partituri ar fi si mai si.

Sustin ideea :) (am vazut threadu asta cu intarziere).
Din pacate pana nu demult partiturile pe net erau o raritate. Motivul, probabil, tine de dificultatea de-a realiza o partitura "lizibila" intr-un format convenabil (am vazut pdf-uri, da nu erau prea grozave), in timp ce asa-numitele tabulaturi se pot face in notepad... Am invatat sa ma multumesc cu ele (de ex. aici ), dar iarasi.. daca nu stii piesa foarte bine si nu ai simtul ritmului te trezesti cantand balarii :p. Au mai fosti unii "nervosi" (am incercat si io :p) care-au incercat tabulaturi in care sa fie indicata si lungimea notei... prea aglomerat si complicat !
Cea mai convenabila varianta pe care-am gasit-o sunt softurile de genul Guitar Pro, unde partitura apare in paralel cu tabulatura. Daca nu dispuneti de un calculator non-stop (sau nu vreti sa fiti conditionati de el), partitura printata arata "ca la carte".
Deci, inca odata, oricine e interesat sa ma anunte (imi spuneti eventual titluri de lucrari).
Mai multe lucruri interesante despre compozitor, gasiti aici:
http://www.wsws.org/articles/1999/jul1999/rod-j13.shtml
S-auzim de bine ;)
Într-o baltă neagră,
Patru ochi luceste.
Ce să fie oare?!
Cred că ie doi peste.
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde basstard » Joi Dec 04, 2003 1:14 pm

Tocma ieri a fost aici la Sibiu conzert simfonic, in program Joaquin Rodrigo - Concerto in Aranjuez. Solist a fost Daniel Muller din Germania, un tip tanar dar care a cantat extraordinar, tot ce vrei, curatenie, tehnica, interpretare frumoasa (ceva mai cu "vana" decat ce am ieu pe CD cu Paco de Lucia ... mi-a placut tare mult)
Dupa conzertul de ieri nu mai vreau sa ascult muzica o saptamana...sa imi ramana in urechi Aranjuez-ul
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde andrei.c » Vin Mai 28, 2004 2:34 pm

Hola,

Cred ca marele ghinion al lui Rodrigo, ca si al altor mari compozitori iberici precum De Falla, Turina, Moreno-Torroba, etc, vine de la turma enorma de epigoni care au compus liturghii cu braga pe teme populare spaniole. Au avut si ei pashuinistii lor :cow: :@) ale caror ci-ca-ci-ca-ciuri si alte imitari de castaniete au facut insuportabila muzica clasica spaniola de inspiratie folclorica.

Din fericire, pashunismul iberic :moon: pare sa se cam stinga in momentul de fata si liturghiile cu braga nu prea mai sint interpretate ; sper ca tendinta sa se confirme [-o . Cred deci ca revenim la o apreciere mai justa a importantei compozitorilor adevarati :ham:

Hasta mañana,

Andrei
andrei.c
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 02, 2004 5:04 pm
Localitate: Paris


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator