Carmina Burana

venite de pe clasice

Carmina Burana

Mesajde Guinevere » Dum Iul 27, 2003 12:22 am

Ma gindeam ca frumoasa lucrare Carmina Burana merita putin mai multa discutie, acum ca we agreed to disagree daca-i oratoriu sau cantata :) Having gotten that out of the way, m-as bucura tare mult sa aud parerile domniilor voastre despre meritele acestei lucrari, si despre orice altceva legat de ea va ma trece prin cap. Eu mai pusesem ceva intrebari despre ea la topicul Opera, dar daca intentioneaza cineva sa-mi raspunda, please do it here.

Pe linga ce-am intrebat acolo, eu as mai fi fost tare curioasa daca a vazut cineva montarea cu balet de la Opera din Bucuresti, si ce parere i-a facut?

De asemenea, aveam o mica intrebare. De obicei, se scrie ca solistii sint: soprana, bariton si tenor. Dar, tenorul asta nu e de fapt mai mult un contratenor, dupa inaltimea la care i se cere sa cinte?!
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Smallthing » Joi Iul 31, 2003 10:35 am

Da,si mie imi place Carmina Burana,daca as incepe sa scriu/intreb tot ce ma intereseaza n-as mai avea timp sa muncesc.Tot ce pot sa fac este sa dau adresa unui site dragut in care se raspunde la cateva intrebari despre lucrare.
Here goes:
http://members.ozemail.com.au/~caveman/Carmina/
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something is worth fighting for...
Smallthing
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 28, 2003 2:37 pm
Localitate: Alone in heaven

intrebari

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 8:09 pm

Da.. niste intrebari scurte si idioate :D
Lucrarea ii apartine lui Carl Orf sau doar a cules-o ?!
In ce limba este cantata ?!
"Piesa" apare si pe un "best of" al formatiei Doors (marturisesc ca asa am ajuns sa asociez melodia cu titlul). Exista vreo explicatie "interesanta" ?!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Re: intrebari

Mesajde adipad » Sâm Oct 11, 2003 1:10 pm

Initial trimis de alinmihai
Da.. niste intrebari scurte si idioate :D
Lucrarea ii apartine lui Carl Orf sau doar a cules-o ?!
In ce limba este cantata ?!
"Piesa" apare si pe un "best of" al formatiei Doors (marturisesc ca asa am ajuns sa asociez melodia cu titlul). Exista vreo explicatie "interesanta" ?!


DA exista o explicatie f interesanta!

Sare si Piper . Se trece de la o stare la alta f repede!! Carmina Burana este o piesa laica si nu religioasa cum cred multi .
Partile acestei piese sunt de fapt cantece studentesti din anii studentiei compozitorului (1915) . Unele parti cum ar fi "In taberna quando sumus" are versuri "Porcoase" si in partea coregrafica a acestei piese balerinii sunt inmbracati sumar....!
Unele numere sunt scrise in Latina veche tocmai din aceasta cauza! Punerea acestei piese in scena a fost interzisa in perioada comunista... si este interzisa si acum in multe tari de pe mapamond! 7 Filarmonici din Romania deschid stagiunea 2003-2004 cu Carmina Burana !
adipad
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 11, 2003 12:45 pm
Localitate: constanta

Re: Re: intrebari

Mesajde svengali » Dum Oct 12, 2003 1:05 am

Interesant de stiut, multumesc de raspuns ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde stefan » Lun Oct 13, 2003 10:55 am

adipad, you're soo wrong, versurile sunt dintr-o colectie de texte din secolul XIII, de aceea sunt scrise in latina "vulgara", doar nu crezi ca studentii contemporani lui Orff se apucau sa scrie ei de nebuni versuri in latina *p. Unele melodii sunt in germana veche. Pentru mai multe detalii ask google, articolul de pe wikipedia e destul de edificant de exemplu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Carmina_Burana
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

raspuns

Mesajde Melisande » Dum Mai 16, 2004 6:58 pm

buna,

CB este clasificata cantata. (in Grove dictionary of music, care este sursa profesionala)

cit despre tenori se poate sa fie ales sa cinte un contratenor cu toate ca ca nu este specificat pe score. partitura 'intinde' vocile la limitele lor inalte, chiar si peste! am cintat ca soprana 1 si acele note foarte inalte si repetate nu prea sint foarte comfortabile!! dar a fost o experienta muzicala extrem de placuta!

Melisande
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

Mesajde virrag » Mie Mai 19, 2004 12:29 pm

Eu am avut sansa de a vedea Carmina Burana in concert la CLuj, acum vreo 2 sau 3 ani. A fost unul din cele mai extraordinare concerte la care am mers vreodata ! Carmina Burana e o bucata atat de grea, incat numai marile ansambluri ale lumii o pot reda pe viu la un nivel artistic foarte inalt. Apriori nu ma asteptam la asa ceva de la filarmonica clujeana, insa rezultatul a fost senzational ! In primul rand au fost 3 solisti de-a dreptul fantastici, desi nu mai auzisem niciodata de ei (Taisia Tordai, Cosmin Ifrim - tenor si Marian Pop - bariton). Cel putin baritonul a avut o evolutie de senzatie intr-o partitura extenuanta pana la Dumnezeu. Corul a fost un organism absolut perfect (este probabil cel mai bun cor academic din Romania), iar orchestra a sunat fantastic, de la cele mai ample acorduri "tutti" pana la cele mai fine solo-uri. Excelent s-a integrat si corul de copii de la liceul "Sigismund Toduta" in tot acest ansamblu al carui "tatic" a fost extraordinarul dirijor israelian Itay Talgam.
Vad ca mai nou e la mare moda ca toata lumea, de la Satu Mare la Cucuieti, sa cante Carmina. Ma indoiesc de capacitatea multora de a canta cum trebuie aceasta splendida si foarte originala lucrare. Eu sunt sigur ca o "Carmina" cum am ascultat eu la Cluj nu se poate auzi decat la Berlin, Viena sau alte cateva mari capitale muzicale ale lumii !
virrag
 

departe de Cucuietii dv

Mesajde Melisande » Lun Mai 31, 2004 6:57 pm

'Vad ca mai nou e la mare moda ca toata lumea, de la Satu Mare la Cucuieti, sa cante Carmina. Ma indoiesc de capacitatea multora de a canta cum trebuie aceasta splendida si foarte originala lucrare. Eu sunt sigur ca o "Carmina" cum am ascultat eu la Cluj nu se poate auzi decat la Berlin, Viena sau alte cateva mari capitale muzicale ale lumii !'

pe unii oameni snobismul ii face sa se simta mai valorizati, si a propos,
aceeasi persoane au nevoie sa mai calatoreasca prin lume ca sa asiste la concerte in afara tarii, ca de exemplu Carmina superb cintata (de care mentionam) la Montreal sub bagheta lui Charles Dutoit...
in final, acesti diletanti oare pot emite o nota frumoasa din gitlejul lor ultracritic?
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

corectie pt virr

Mesajde Melisande » Lun Mai 31, 2004 7:00 pm

pt informatia d-voastra, nu exista asemena lucru ca 'foarte original'...original fiind deja un superlativ!
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

Mesajde virrag » Mar Iun 01, 2004 1:44 pm

Ioi, melizando, exista o vorba romaneasca, nu stiu daca ai auzit de ea: "daca taceai, filozof ramaneai". Nu ma asteptam ca pe un forum atat de subtire sa gasesc atacuri la persoana atat de grobiene. Daca tu crezi ca la Montrealul tau s-a cantat o Carmina mai buna ca aia de la Cluj, trebuia sa spui asta pur si simplu, fara sa te ataci ca un scolar de 8 ani caruia directoarea scolii i-a confiscat mingea de fotbal si sa ma iei cu diletanti si snobisme.

Iar lectii de gramatica nu primesc de la tine, cel putin nu pana cand te pui un pic la punct tu insati cu exprimarea in limba materna (presupun...)
virrag
 

Mesajde Mihneea » Dum Mai 21, 2006 1:53 am

Care vi se par inregistrarile cele mai bune? Eu o am pe cea cu Bernd Weikl si June Anderson si o gasesc superba. Dar poate imi recomanda cineva si altele...
Mihneea
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 6:31 pm
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde colegu » Dum Mai 21, 2006 4:33 pm

bernd weikl e bariton
cine dirijeaza?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 22, 2006 8:32 am

Riccardo Muti şi Philharmonia au o inregistrare de excepţie, cu Arleen Auger, John Van Kesteren şi Jonathan Summers. Mai am şi o inregistrare cu Mozarteumul, dar e o execuţie corectă şi cam atat.

Un gugăl scurt ne arată că versiunea cu Bernd Weikl pare să fie dirijată de Levine, la pupitrul CSO.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Mai 22, 2006 11:03 am

eu unul nu prea ma dau in vant dupa carmina,mai mult imi place de temporum fine comoedia cu karajan si orchestra din kí¶ln
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Vladik » Vin Aug 04, 2006 6:26 pm

A ascultat cineva versiunea originala a Carminei?
Eu am o inregistrare a acestei compozitii interepretata de Clemencic Consort (grup de muzicieni dedicati muzicii medievale) si simplitatea rustica a pieselor mi se pare pur si simplu incantatoare.
Asta nu inseamna ca prelucrarea lui Orff nu imi place, dar versiunea originala e la fel de valoroasa in opinia mea.
every morn' and every night
some are born to sweet delight

every morn' and every day
some are born to endless pain
Avatar utilizator
Vladik
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 19, 2004 11:00 pm

Mesajde eliz » Dum Aug 06, 2006 8:16 am

dar de cine a fost compusa varianta originala ?
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Vladik » Mar Aug 08, 2006 3:21 pm

eliz scrie:dar de cine a fost compusa varianta originala ?

de niste anonimi geniali.
every morn' and every night
some are born to sweet delight

every morn' and every day
some are born to endless pain
Avatar utilizator
Vladik
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 19, 2004 11:00 pm


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator