Contratenori

venite de pe clasice

Contratenori

Mesajde Guinevere » Vin Aug 22, 2003 11:53 pm

Am descoperit niste mp3uri cu piese cintate de diversi contratenori si sint absolut incintata. Va rog ascultati si voi daca vreti si dati-va cu parerea!

Iata niste linkuri: http://members.tripod.com/countertenors/ Christopher Field, primul de pe lista, e my favoritest of them all!!

http://www.drewminter.com/docs/studio.html Aici sint o mare gramada de piese, f. frumos interpretate. Am fost foarte placut surprinsa de "Messias iam venit", care... ce credeti? vine din Codex Caioni. Mi-as dori f.f. mult sa fac rost de versuri. Stiti cumva daca s-au publicat la noi pe undeva? Stiu ca originalul este pe la vreun muzeu din Bucuresti.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde redy » Mar Mar 08, 2005 1:25 pm

am facur rost de un cd cu Henry Purcell - Countertenors...il recomand cu caldura...
redy
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 07, 2005 8:46 pm
Localitate: iasi

Mesajde el_saher101 » Mar Mai 17, 2005 6:51 pm

thanks man
el_saher101
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 16, 2005 10:23 pm
Localitate: egypt

Mesajde basso noble » Vin Iun 17, 2005 7:58 pm

Am gasit doar o parte din versuri (partitura aferenta o gasesti la http://mek.oszk.hu/02000/02044/html/1kotet/img/1-293a.jpg), suna binishor insa, sa-mi fie cu iertare, e cam simplutza ma ashteptam la ceva mai inzorzonat :hades:

Messias iam venit in mundum verus,
Advenit signorum factor syncerus,
Ex aqua qui fe cit maerum,
Bibentes dicunt est verum
Canae Gallileae.

S-ar putea sa fie din Codex Francia
Avatar utilizator
basso noble
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:00 pm

Mesajde Guinevere » Lun Sep 12, 2005 11:54 pm

basso_noble, multumesc mult pt partitura si strofa din Messias iam venit!! Imi cer iertare ca abia acum citesc mesajul -- n-am mai vizitat forumul de foarte multe luni.

Cum ai gasit gif-ul acela? Mai exista si alte cintece din Codex Caioni? M-am uitat pe site, dar n-am reusit sa ma descurc :(

On topic, acum sint fericita posesoare a unui cd cu David Daniels!

Iar Chris Field, pe care am avut marea bucurie sa-l intilnesc primavara trecuta la Brasov, mi-a trimis una din ultimele lui inregistrari.

Mai am si alte piese cintate de contratenori, adunate de pe net, sau de pe diverse cd-uri cu muzica baroca.

Persoanele interesate sa dea un pm!
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde maxu » Mie Oct 19, 2005 3:59 pm

In numarul din Aprilie al revistei Amadeus "speciale" apare pe CD Florin Cezar Ouatu, "sopranista". As fi curios cum canta, am citit ca a castigat un premiu pentru vocea sa. Din pacate la noi nu apare decat revista Amadeus [punct]. Editia speciala probabil se epuizeaza in Italia.
In rest imi plc: Drew Minter, David Daniels si Philippe Jarrousky. Ceilalti ori sunt prea "batrani" ori nu i-am ascultat eu mai atent. Sigur nu imi place Jochen Kowalski. :nope:
Avatar utilizator
maxu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2005 11:00 pm

Mesajde Sopry » Dum Oct 30, 2005 4:59 pm

Florin Cezar Ouatu este un fenomen, dupa parerea mea. L-am auzit in vara asta la Braila la Darclee. Pacat ca performantele lui nu au fost apreciate la adevarata valoare(a luat doar premiul special al juriului, dar sa nu comentez mai mult). A, si e ploiestean dintr-o familie cu traditie muzicala.
Sopry
 

Mesajde colegu » Lun Oct 31, 2005 10:23 am

mai mai mai,cum se face ca-l cheama ouatu cand el canta ce canta....
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde pi2000 » Mie Noi 02, 2005 3:21 pm

si de Alfred Deller,ce ziceti?i se reediteaza discurile,inclusiv cele din tinerete
pi2000
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 pm

Mesajde augustin717 » Sâm Ian 28, 2006 7:05 am

Drew Minter, Sweeter than Roses-Purcell Songs (Harmonia Mundi)
augustin717
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 6:46 am
Localitate: usa


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron