Despre prostie si incompetenta la romani - "cineva"

uscaturi de prin padurile mai mult sau mai putin verzi

Despre prostie si incompetenta la romani - "cineva"

Mesajde Arhanghell » Mie Iul 02, 2008 7:56 pm

Vroiam sa imi expun parerea despre lucrurile bune din Romania stricate insa de gestionarea oamenilor incompetenti, ignoranti sau pur si simplu nepasatori.

Genul asta de oameni ajung angajati in diverse firme, corporatii, magazine, etc. in acelasi sistem in care o faceau si inainte de revolutie si mai ales in perioada de tranzitie dupa. Prin pile, mite si nu in ultimul rand...prin plati in natura...

Stiu asta ca fapt din mai multe surse, mai toti prietenii mei mi-au spus povesti din interior si o simt pe pielea mea in mediile cu care interactionez.

Exemplul concret este siteul romanesc okazii.ro. Acest site are mai nou un sistem de comisionare care se presupune ca iti ofera si anumite servicii in schimbul banilor luati mai nou pe obiectele vandute prin intermediul siteului lor.

Siteul mai are si un sistem de calificative gen e-bay unde vanzatorul si cumparatorul isi acorda calificative intre ei dupa efectuarea sau neefectuarea tranzactiei la care au luat parte, doar ca mult mai penibil, si asta doar din cauza angajatilor sau a unor angajati care se ocupa cu gestionarea problemelor aparute pe acest temei.

Problema mare este ca in momentul in care un vanzator acorda unui licitator neserios calificativ negativ, acesta poate cu cea mai mare usurinta sa dea inapoi tot negativ pe orice temei vrea el, iar cei de la okazii.ro nu vor sa faca nimic in legatura cu asta chiar daca tu ai 700 sau 1200 de calificative pozitive cu laudele majoritatii oamenilor cu care ai colaborat iar celalalt are 0 sau 7 calificative total dintre care si 1 sau 2 negative...

In acesta situatie se gaseste doamna angajat Florentina Anton care pe departe este cea mai slaba veriga a acestui site. Am avut cel putin 3 conflicte de acest tip in care am primit calificativ negative de la niste oameni de caracter josnic carora le-am dat negative din motive temeinice explicate in textul aferent. Acestia mi-au dat la randul lor calificativ negative pe motive fara nici o noima si absolute patetice (evident doar ca razbunare), iar la plangerea mea referitoare la aceste intamplari, am primit acelasi text de fiecare data care mai mult ca sigur este copy/paste si sunt iarasi destul de sigur ca aceasta Florentina Anton nici macar nu a citit continutul plangerii in totalitate la care am redactat in jur de 30 minute... Cu absolut toate detaliile intamplarii.

Iata si corpul textului oferit de Anton Florentina:
“Ne pare rau insa nu putem anula calificativul respectiv deoarece nu avem posibilitatea de a verifica cele afirmate de tine sau de partenerul tau de tranzactionare in conditiile in care site-ul nostru nu are atributii in cadrul tranzactiilor offline fiind imposibil pentru noi sa decidem de partea cui sta dreptatea in lipsa unor dovezi concrete care sa sustina cele afirmate de tine sau de celalalt partener de tranzactionare. “

Iar asta repet, nu in cazul in care avem amandoi cam acelasi numar de calificative sau amandoi aveam acelasi lucru de reprosat celuilalt... Eu am infinit mai multe calificative, sunt membru mai mult decat respectabil si foarte activ al siteului de peste 6 ani de zile in timp ce omul respectiv este de cateva saptamani sau chiar zile, eu vin cu explicatii exhaustive, iar textul aferent calificativului este absolut la obiect.
Nu trebuie sa mai spun ca nu iti este raspuns decat la primul mesaj scris, sec si copy/paste iar eu pot spune ca am scris inca 3-5 mesaje ulterioare cu argumente serioase care nu au primit nici macar un amarat de reply.
Astea fiind spunse angajatii acestui site, (si o pot numi cu siguranta pe Florentina Anton pentru ca ea s-a semnat in toate aceste prime si singure raspunsuri la reclamatiile mele nerezolvate) sunt niste oameni incompetenti care fac de ras tot prestigiul si numele okazii.ro si arunca in aer toata siguranta care un om serios si cinstit ar trebui sa o simta atunci cand incearca sa faca o tranzactie si sa acorde calificativele necesare determinarii seriozitatii utilizatorilor parteneri.

In momentul in care cineva se teme sa acorde calificativ negativ cuiva care il merita numai pentru motivul ca acesta la randul lui ii va acorda acelasi tip de calificativ complet nemeritat nu va exista niciodata o oglindire autentica a seriozitatii utilizatorilor ci va fi doar un simulacru si un haos general specific dealtfel intregii societati romanesti.
In momentul in care nu exista absolut nici o forma de cercetare asupra acuzatiilor formate de utilizatori, si nu se sinchiseste nimeni sa trimita vreun email sau sa fie il contacteze telefonic pe acuzat sa vada ce are de spus in apararea proprie si se prefera in schimb raspunsuri standard si impersonale batandu-se joc de tot insa taxandu-se bani din comisioane in schimbul a nimic, atunci sistemul va stagna iar in cele din urma va falimenta.
Este pacat ca ideea este buna si teoria este OK daca punerea in practica implica oameni complet dezinteresati/incompetenti/indolenti/ignoranti/superficiali care ar trebui sa fie bratul si creierul ideei.

Genul asta de oameni sunt cei dominanti in Romania, si asta este motivul pentru care cei cu valoare si ochi emigreaza iar in urmatorii 10 ani vom deveni o tara importatoare de forta de munca pentru ca incetul cu incetul toti se vor satura de sistemul corupt, mincinos si fals care incearca sa-i acapareze si sa-i transforme in oameni tip marioneta fara interes si viitor.
I hold you in my arms, yeah that's when it starts
I seek faith in your kiss, and comfort in your heart
I taste the seed upon your lips, lay my tongue upon your scars
But when I look into your eyes, we stand worlds apart
Arhanghell
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 8:57 pm
Localitate: Bukarest

Înapoi la De pe jurnale, scoala veche, politici etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron