gânduri printre rânduri

uscaturi de prin padurile mai mult sau mai putin verzi

Mine , just my diary

Mesajde Weet-weet » Joi Ian 22, 2004 3:30 pm

Iar incep un jurnal ... poate asta o sa tina cel mai mult .. si macar o sa scriu in romana ...
Ziua de azi ? A venit nenea instalatorul , ne-a facut sa ne dam seama ca nu e cazul sa stam aici prea mult ... Si dup-aia ... am vorbit , am ascultat , am dat sfaturi .. si inca vorbesc , ascult ... incerc sa fiu atenta ...
Mi-e lene si mi-e sila .. sunt trezita de la 9 ... si parca nu am chef de nimic ... nu am chef de treaba , de nici o culoare .
Si ma gandesc la diferite prostii ... Trecutul ... de ce nu il putem lasa in urma , asa , ca pe un caiet in care am scris destul ? Sa il lasam intr-un dulap cu vechituri , sau aruncat pe sub pat , sa il mai luam din cand in cand sa il mai rasfoim .. nu sa apara el , cand are chef ,cand ti-e lumea mai draga ... Cat urasc trecutul , cat urasc tot ce am facut , ce nu am facut , ce nu am zis si as fi vrut sa zic , sa fac ... si nu mai pot schimba nimic , chiar nimic ! Si culmea , trecutul mi-a fost iertat .. dar eu nu ma pot ierta , cred ca asta e cel mai greu .. Poate o sa trec o data peste toate astea , poate o sa ma uit in urma si o sa rad de cat de fraiera si naiva am fost ...
Nu mai scriu , ca aberez ...
Cya later diary ... Peste o saptamana , sau chiar mai mult ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Ian 22, 2004 11:26 pm

Scriu si eu pentru ultima data pe ianuarie ...
Plecam maine dimineata , trezirea la 6am ;P ; 3 ore cu tgv-u' , o ora cu rer-u' si dup-aia poate mergem si noi cu masina .. mama ei de treaba ! O sa mi se urasca pana ajungem acolo .
Deja e 22.30 si trebuie sa fac de papa , sa fac bagaje ... Uf !
Am vazut Arenele in seara asta .. Superbe ! Am inca un motiv sa iubesc albastrul ; parca era albastrul cerului , pe inserate . Pacat ca era galagie inauntru si afara la fel , o gramada de masini ... ca in oras . O multime de oameni , care mergeau acolo , nu stiu ce se intampla acolo , dar e zgomot .
O sa fie frumoasa noaptea asta , calduta , cerul e senin .. pasari , nu o sa mai aud ca in Alés , ca aici e mai multa galagie decat acolo , iar maine dimineata .. o sa fie frig , pun pariu !
Cam atat drag jurnal , drag forum ... O sa mai scriu eu cand o sa venim din Paris ... ce mult mai e pana atunci ! Cya !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Feb 03, 2004 1:17 pm

Ufff , am ajuns si acasa , in sfarsit ! Doamne , cat de lunga a fost saptamana asta !
E asa de bine acasa la noi , unde putem face tot ce vrem , fara sa cerem permisiunea , fara sa trebuiasca sa vorbesc franceza , fara a avea vreo 3-4 oameni in jurul nostru , in permanenta ... e mai bine aici , chiar daca eu fac papa , eu spal ... dar fac lucrurile in felul meu , nu ma enerveaza nimeni ... nu trebuie sa stau la nici un chef idiot , cu neamuri de gradu' tzspe carora trebuie sa la dau explicatii , lamuriri .. nicaieri nu-i mai bine ca acasa !
Partea buna referitoare la saptamana trecuta a fost ca am vizitat Paris-ul , a ost tare frumos , pacat ca nu am putut sa vedem si Luvru ... Dar a vazut Tunrul Eiffel ! Ce frumos a fost , rosu , in intregime , ar fi bine daca ar fi tot timpul asa , e mai frumos , mai discret asa , imi place . La Villette , nu am avut vreme sa vedem tot , pacat , dar am vazut destule lucruri frumoase si as vrea sa mai mergem , dar nu cand o sa fie despre petrol , ca nu ma intereseaza .. Am facut atatea poze !
Ce-as vrea sa o bat pe sora-mea ! Vrea si eu sa stiu cum se simte tata ;P si ea imi trimite glume grrrrrrrrr
Ieri , in tgv , aproape ca am terminat Alice í  travers la miroir .. cat de oribila poate fi cartea aia ! Dar vreau sa o termin , ca nu e frumos sa lasi lucrurile neterminate .. macar cand e vorba de carti sa fac asta ...
Saptamana asta primesc un cadou ! Pentru ziua mea .. care a fost demult , dar o sa primesc un cadou ! Nu ar fi frumos sa primim cadouri de antiversare ? Ar fi genial , numai ca nu am mai primi nimic de ziua noastra ...

Ai vazut ce jurnale frumoase au Necko , Alex , Moshu si Love ? Ce frumos scriu ei ! Eu ma plictisesc repede si daca scriu tot felul de tampenii parca vad ca sare nenea ala , eye , cu gura si face misto ... si altii la fel ... Aveaa Moshu dreptate , nu ar trebui sa ma intereseze ce zic ei .. vad eu ce si cum fac .
Gata , nu mai am chef sa scriu , mi-e lene si mi-e frig , ma opresc aici . Pa !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Feb 05, 2004 3:04 pm

O zi ca multe altele ... trezita brusc , de catre sonerie .. sa sar din pat repede si sa vad ca a fost prea tarziu , ca trebuie sa facem un drum pana la posta ... cea mai indepartata , normal !
Nu am chef de nimic , am citit apatic cam ce s-a spus prin forum , am incercat sa-i dau nocturnei un raspuns bun .. n-am reusit , am incercat sa trec peste comentariile sarcastice ale clasei muncitoare ... oamenii astia seamana cu tata , in ce priveste felul de a gandi .. nu cel de a se comporta .. Tata , de care mi-e dor , caruia nu stiu cat de bine ii este in momentul de fata ...
Cat de mult imi placea sa fiu singura acasa ! Nu imi faceam lectiile , fugeam in sufra' si ma jucam cu Pitzi , sau cu Tasha si cu Sonia ... dar Pitzi a murit , Sonia la fel .. iar acum , sunt departe de Tasha , departe de ai mei si nu imi mai place sa fiu singura acasa , chiar daca e pentru juma' de ora .. ma simt prea singura si chiar daca am ce face , ma plictis' si nu am nici un spor in ce fac ... Acum , scriu aici , incercand sa ma adresez .. cui ? Jurnalului ? Parca pe el il intereseaza ce zic eu , si avea dreptate fosta dana , poate il doare daca scrijelesc pe el ... dar macar vorbesc de una singura , ca televizorul ...

Mi-e lene , mi-e somn , mi-e foame , mi-e sila .. mi-e dor !!!
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Feb 06, 2004 12:20 am

Ce urati mi-s oamenii rí£i ! Cei care nu isi vad de treaba lor , cei care trebuie sa se ia de viata altora ca se simta ei bine .. cand vad fraierii ca mine ca se oftica si pun botu' . Ii detest ! Si cei care imi intorc vorbele , ca sa fie cum vor ei , ca sa .. ca sa ma enerveze , sa aibe si ei ceva de facut ... Mi-e sila de ei !
Fu o zi frumoasa , am primit doua cadouri ... a venit si primavara , chiar am vazut merii infloriti , sunt atat de frumosi ! Ce bine ca vine primavara , o sa fie cald , frumos , o sa pot face poze multe ... cerul o sa fie mai mereu senin si o sa duc dorul zapezii ... Chiar asa , am vazut , pentru prima data , anul acesta , zapada , in Paris ! Si ningea atat de frumos , cu fulgi mari , pufosi si reci , superb !
Ei , gata .. am scris destul despre oamenii rai , despre sperante si despre vise .
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Feb 08, 2004 12:23 am

Inca o zi a mai trecut .. cu vesti bune si mai putin bune , momente triste si vesele .. a trecut , pe langa altele multe ...
M-am trezit inainte de 9 si normal ca sora-mea a venit mai tarziu ... a trebuit sa mearga la tata .. uf ! de s-ar face bine ! Vesti bune .. din parti ! Vesti proaste , cat cuprinde , asa ca sa ma simte bine la departare ... :nope:
Am facut papa bun ; in afara de faptul ca am facut prea mult , nu a fost nimic rau .. macar atat !
________

" A zis ca nu iti poarta pica ... " De parca are dreptul ! De parca are motive ! De ce sa imi poarte pica ? Pentru ca l-am lasat sa urle dupa mine dupa ce ma facuse sa ma simt ca naiba ? Pentru asat sa imi poarte pica ? :T mai bine ma abtin ... stiu eu ce ii poate capul .. stiu ce mi-a facut , stiu ca a lasat in urma un dezastru ! Daca face un lucru , macar sa-l faca pana la capat , nu sa le dea altora de lucru ;a

_______

Imi vine sa plang .. vreau sa plang ! Vreau iar acasa .. macar un pic , sa vad ce mai e pe acolo .. sa o mai vad pe mama , sa vorbesc cinci minute cu ea si sa il asigur pe tata ca sunt bine .. ca nu plang acum ! Ca nu mi-e dor de ei ! Ca ma pot uita la pozele facute acolo si fara sa plang , fara sa strang din dinti ca i-am lasat pe ei acolo .. cu toate amintirile placute si cu toate cosmarurile !

_______

A trecut iar o zi si iar mi-e dor si mi-e rau ... si nu vreau sa ma vada asa .. ca se intristeaza si el .. lasa , o sa plang mai incolo .. cand o sa am mai multe motive .. cand o sa scap iar cutitul pe un deget prea lung .. lasa !

Bunicutzo,shtii ceva ?
Eu mí£ duc de la mata !
Pentr-un ciob de farfurie,faci atata gí£lí£gie !
Mí£ duc acasí£ , mí£ sui pe masí£ ,
Curí£tz coshul , tai cocoshul ,
Pun ibricul , fac cafea :
Gospodiní£-n casa mea !
Fişiere ataşate
Sonia.JPG
Sonia.JPG (425.18 KiB) Vizualizat de 5461 ori
Home.JPG
Home.JPG (356.82 KiB) Vizualizat de 5469 ori
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Feb 09, 2004 9:26 pm

Azi sunt happy : am caramele :yD
Dupa ce am fost si am luat paine , am trecut si pe la " Biscuitier , sucrecuitier " yummy ! Parca eram in " Chocolat " cu 1000 de tipuri de bomboane , prajiturele , ciocolati .. nici nu stiam ce sa aleg .. si nenea se mai si grabea , asa ca am ales caramelele ... Lasa , ca data viitoare o sa iau din-alea cu alcool in ele , sa vad daca sunt bune :)

Aseara mi-am amintit de bunica .. celeilalte ii spun mamaie , nu bunica ...
Bunica e mai buna decat mamaie , desi in fiecare an ma certam cu ea , pentru ca o rasfata pe sora-mea , mereu ii lua partea ... Eu trebuia sa stau mereu cu pasarile ; pasari nebune ! In loc sa stea pe marginea drumului , ele stateau in mijlocul drumului unde nici macar nu era iarba ! Si normal ca trebuia sa stau cu ele , ca daca venea un Marius sau cate un Adrian ( Andrian ) dadea cu masina peste ele .. si la mine tipa bunica , normal !
Mi-e dor de bunica , de tot ce spunea ea , de felul in care spunea , de borsurile ei , de dulceata pe care o facea ea .. de prunii ei , de zarzarul care nu facea fructe .. sau de sturgurii de la locul de casa .. Acolo are bunica un vecin care are un copac ce face prune albe , cica asa le zice : sunt mari si zemoase si tare dulci ! Tot acolo are bunica o vecina , care nu are grija de via ei , si s-a urcat in nucul bunicii .. si am cules struguri din pom :lol: si erau tare gustosi , chiar daca nu avea nimeni grija de ei . Inainte , era tare bine cand mergeam " la deal " ca treceam pe la tanti Aurica si ea mereu ne dadea bomboane , sau dude .. ne dadea mereu ceva bun , si ne pupa .. beurk : asta era partea urata , dar ea e o tanti de treaba .
Uneori trebuia sa mergem sa aducem vaca , sa nu se bage in porumb si mergeam pana mai incolo de moara , ca nu vroiam sa stam acasa ... mergeam pe ulita si ne plangeam cat de mult vrem acasa , ca bunica nu are televizor , asculta numai muzica populara si se ia de noi daca stam prea mult la Ancuta ; scoala arata tare rau , dar avea niste meri frumosi si mereu erau copii pe acolo.

Era frumos la bunica si era bine ... mi-e dor de ea ;P

Ehh , gata , gata , ca am si treaba , am un " purcoi " de vase ! Cya !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Feb 13, 2004 11:18 pm

Castile pe urechi , un Neil Young sau un J.J. Goldman , paharu-i gol , vinul s-a urcat la creier .. si-a facut datoria .. un puzzle , o piesa ici , una colo , mai asez una , ma mai uit un pic pe forum , ca deh , am devenit dependenta .. si uite-asa trece timpul ... Imediat e un an de cand sunt aici , departe de ai mei si ale mele , de tot ce inseamna pentru mine "acasa la mama" .
O sa spun si eu " mergem la mama luna viitoare " , desi e si tata acolo e si sora-mea .. dar e mama ... Poate o sa aiba si mama un leagan prins de cires , niste pui de ratza , gaina , gasca .. un Pufuletz ar fi perfect ; vaca ... hmmmm nu , ca le-ar da prea mult de lucru ... Tata o sa aiba parul alb si o sa aiba multe carti si o sa fie sanatos si vesel , o sa aiba o casutza unde o sa stea cu mama , numai ei doi si sora-mea care o sa treaca pe acolo din cand in cand , sa mai ia ceva mere , cirese ... ce mai au ei pe acolo si o sa duca si copii , sa ii vada bunicii , sa se bucure si ei ...
Am inchis yahoo .. nu vreau sa vorbesc , acum sunt trista , desi nu cu mult inainte eram vesela si faceam glume ... Acum sunt trista si ma gandesc ca acum un an faceam pregatiri inainte de a pleca .. iar acum doi ani .. uf , acum doi ani .. era ziua lui , ma gandeam la el in loc sa invat , ca doar aveam bacu'
Dar el a ramas in urma si il uit incet incet , imi mai apare in vis , ma sperie si ma face sa plang .. Ce nu ma face pe mine sa plang ?!
Chiar si cand l-am vazut pe Noah imi venea sa plang , ca am un "nepotzel" asa de frumos si Gui e fericit , macar bebele il face fericit .. restul , 'om vedea
Oare ce o face Maca ? Dar Gentzic ? Dar atatia , ce fac ? Cati ma mai tin minte , o pustoaica plangacioasa , slaba , care tinea la toata lumea , care ar fi vrut sa impace toata lumea .. si in nici juma' de an , s-a schimbat , anunta fericita ca se marita , ca pleaca , sa fie si ea fericita ... Ce s-a schimbat lumea , ce s-au schimbat lucrurile .. ehhh , trece vremea , ce sa faca ?
Ei , gata ! Ajunge , ca se plictiseste lumea .. se intristeaza , asa ca mine ..
Noapte buna copii !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Feb 19, 2004 5:04 pm

Ehhhh , nu am mai scris de ceva vreme , deshi ash fi vrut ... dar mi-o fo' lene .
Ce fain suna ! Asha zicea Cipri , cum ii spusese odata Anca ... Cipri , ce aiurea ! Era profu' de religie , si nu imi e ushor sa ii zic Cipri ! (:| Ma trezeam de la 7 , ca sa merg la orele de religie , pentru el ! Imi placea de el .. era un prof super si ma striga pe numele mic , nu cel de familie ... Mergeam la ore si ca sa nu am absente , si de dragul lui .. dar si de dragul materiei , ne preda despre zeitati .. era frumos , pacat ca a plecat .. si a lasat in locul lui " maicuta " ; niciodata nu mi-a placut de ea .. habar nu avea sa se impuna si avea o voce ciudata si nu preda frumos deloc .
Oare m-ar mai recunoaste profu' daca m-ar vedea ? Sper sa nu trebuiasca sa ii spun " Cipri " ... doar cu fostul prof de engleza m-am obisnuit asa , doar lui ii spun pe nume ... Oare stie mama ca am invatat engleza nu doar din cauza lui tata , ci si din cauza profului ? Era un prof grozav , cred ca la el am tinut cel mai mult din toti profii pe care i-am avut ... Din clasa a treia pana intr-a sasea , cu el am invatat engleza si cred ca el a fost singura persoana din toata scoala aia , in afara de Simo care ma placea , ma aprecia ... intr-o oarecare masura . Ce trista am fost cand a plecat :( Nu mai venea nimeni cu chitara la orele de engleza , sa ne cante " Wind of change " sau alte cantece de-ale lui .. nimeni nu vorbea cu noi asa liber ca el , orele de engleza nu mai erau o placere , chiar daca intr-a opta am avut o profesoara destul de draguta ... dar nu mai era el .. Am fost asa de fericita cand am ajuns la liceu ! Colegi noi , care gandeau diferit fata de cei din Generala ... dar ma priveau si diferit ... faceam naveta , veneam dintr-un oras mic si incercam sa ma integrez printre cei " de la oras " . Ce frumos era ! Mai ca nu vroiam sa merg acasa ... ne distram la scoala , iar zilele in care Blí£dutzu' aducea chitara , erau minunate ! Nu are voce mai frumoasa decat Koni ...
Si de Blí£dutzu' mi-e dor ... si as vrea sa pot asculta caseta .. dar daca nu am la ce :( poate cand mergem iar in Paris .. vad eu :yD
14 , 15 , 16 au fost zile oarecum deosebite .. pacat ca a trebuit sa stam acasa , ca vremea a fost destul de frumoasa si calda , a venit primavara doar ! Prima data cand nu am fost singura pe 14 , 1 an de cand sunt aici , 6 luni de cand ne-am " luat " ce frumos ! Toate au fost bune si frumoase , mai putin convorbirea cu ai mei :( de ce trebuie sa mearga lucrurile rau ?
Cat de mult as vrea sa ii pot ajuta cumva ... si sa nu fi tipat la sora-mea .. stiu ca o merita , dar ... acum imi pare rau ... Cred ca e mai bine decat sa o fi certat mama ... macar nu e suparata pe mama , ci pe mine ... macar atat .
Ehh , gata , gata , mai trebuie sa si mancam azi , nu ? Nu am pizza , ca Moshu' dar , fac eu ceva bun .. poate o sa am chef sa fac clatite .. poate .
Gata ! Paaaaaaaaa !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Feb 21, 2004 8:54 pm

Sambata seara ... niciodata nu mi-au placut zilele de sambata sau duminica ... mereu se intampla ceva rau , mereu mergea prost cate ceva ; sambata trebuia sa facem curat .. si ce detestam cel mai mult era partea cu stersul prafului , era cea mai nesuferita parte . Mancam cu mami , cu tati ( daca nu lucra ) si cu sora-mea ... era bine , daca nimeni nu era suparat ... ceea ce mai rar se intampla ... Duminica jucam remy si ne distram impreuna , sau mergeam " la locul nostru " .. era frumos ... Traditiile noastre s-au pierdut in timp , " oncior " a fost interzis , ca suna idiot , dar Lela a ramas , " mantzane " a ramas .. numai " oncior " pe care il preferam atat ... a fost pierdut , ca nu le mai placea . Intre timp am crescut si noi , am inceput sa avem pretentii , desi nu am fost rasfatate niciodata ... am inceput sa le dam motive multe sa ne certe .. si uite-asa au trecut anii , eu am plecat , sora-mea a ramas si le da dureri de cap ... deh , ca aia mici ...
Necko zicea la un momentdat de Anda Calugareanu si de Luchian Mihalea ... Prima o avea pe Omidée si era tare dulcica , al doilea .. parca avea emisiuni pentru copii ... tin minte cand a murit si ce urat a fost ... Un baiat pe care il staim de mica , a zis ca a fost la inmormantarea Andei Calugareanu .. daca tin bine minte .. a fost tare demult ... sunt 12 ani de atunci ... eram la leagana cand am auzit ... nu am fost trista , nu stiam ce inseamna exact .. Aveam sa aflu mai tarziu cu un an sau doi , cand a murit Mí£mutza si cand am fost tare trista desi nu fusesem foarte apropiata de ea . La fel s-a intamplat si cand a fost vorba de tataie .. am plans atat de mult si am fost tare trista , dar cand a murit bunicu' .. nu stiu de ce , dar nu am plans .. plansesem prea mult inainte . Ce o sa fie daca moare bunica ? O sa fiu si mai trista pentru ca pe bunica o iubesc mult mult de tot ... dar mamaie ... mamaie nu e asa de buna ca bunica ... ehh , 'om vedea .
Oare cati il mai stiu pe Hapciu ? Care de fapt , era o ea .. si era tare dulce si in fiecare sambata dimineata ne uitam la " Ba da , ba nu " chiar daca tata nu-l suferea pe ... cum il chema ? :con: na , ca nu mai stiu !

Cred ca nu sunt o prietena buna :( Le-am scris numai unora .. pe Mircea l-am uitat si ar trebui sa imi fie rusine ! Macar daca avea telefon , poate reuseam sa ma intalnesc cu el in Bucuresti , si as fi intalnit-o si pe sotia lui , i-as fi vazut si fetele .. poate s-au maritat ... Mi-e dor de el si as vrea sa il vad cand o sa mai merg acasa ... Cand am plecat de acolo eram furioasa pe el .. poate ca aveam dreptul , pentru ca nu se purtase asa cum stiam eu , se purtase asa cum spuneau altii si asta ma intristase ...

Trebuie sa aranjam pe aici ... ar fi super sa aranjam totul , frumos , si sa aflam ca o sa ne mutam ! Ce bine ar fi ! Ar fi bine in Paris , ar fi super in Montpellier .. dar cred ca cel mai bine ar fi in Fort-de-France sau undeva pe acolo ... vedem noi .. numa' sa ne mutam , chiar daca o sa insemne iar o luna fara telefon , internet si alte alea ... Uffff !
Gata , gata , mai vreau ceva puncte , ma mai joc un pic ... si dup-aia .. vad eu ce fac ... No , v-am servus pa !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Feb 28, 2004 12:16 am

Cine-o fi inventat lenea ? De cateva zile tot vreau sa scriu si nimic ... nu am chef , imi tot gasesc cate ceva de facut ...
Acum stau si il astept pe idiotul de Adam , poate o veni in seara asta .. macar juma' de ora sa stea .. azi , maine iar si tot asa .. ca in el am sperante , in cine altcineva as putea avea ?
Necko vorbeste cu coffee ... asa cum zicea si Emy , ea ii ducea coffee lui Fane , dimineata , la ora 5 , cand toate fetele dormeau .. ehh , ce vremuri !

Normal ca nu s-a intamplat nimic deosebit .. in afara de o farfurie sparta , gatit ( am facut o placinta si o tarta ... sunt comestibile .. dar cam atat (:| ) , m-am ars , taiat .. pustii se contrazic ca tin la unu' mai mult decat la altu' .. deh , chestii obisnuite (:|

________________________________________

Tin minte-un timp , ce nu l-a sters uitarea
Cand langa chipul mamei , mult iubit , imi aparea un alt chip : invatatoarea
Era ....

De aici nu mai tin minte nimic ! Imi mai aduc aminte franturi de versuri si atat ... Era frumoasa poezia ; o invatasem inca de cand eram la camin , si am recitat-o in fata doamnei educatoare .. doamnelor , de fapt .. Ca era si doamna Mia , era si doamna Preda .. si mai era si cealalta .. mai in varsta , al carei nume l-am uitat .. Dar la doamna Preda tineam ca era mereu draguta cu mine , atunci am invatat primele cuvinte in franceza : les oreilles , la bouche , le nez ... Ce mandra eram ! Mai mandra decat atunci cand aveam unghiile facute cu oja .. tot de doamna Preda , normal ! Si doamna Mia era draguta .. ea imi facuse codite intr-o zi si mi le-a prins cu elastic din-ala negru care smulge parul .. si parca in aceeasi zi , a venit tata , ca de obicei , la ora 15 si ceva , sa ma duca acasa .. si nu l-am recunoscut :lol: Pai daca se barbierise ! Cand plecasem de acasa , el avea barba .. cel care ma tinuse intr-o mana , deasupra capului lui , era un nene cu barba , si era tatal meu ... In fiecare dimineata ma tinea intr-o mana .. Cand eram mai usoara , stateam chiar in picioare pe palma lui ... dup-aia a inceput sa imi fie frica si stateam cu fundul pe palma lui , si el ma ducea de la dulapuri , pana la clasa mea , unde ma lasa jos , frumos ; eu " ii dadeam pupu " si intram repede in clasa . Nu tin minte mare lucru ... Il tin minte pe Liviu , care Liviu are masina rosie acum , si il tin minte si pe Come .. care Come mi-a fost coleg pana intr-a opta .. astia doi erau tare rai , imi mazgaleau desenele , erau tare nesuferiti ... Doar in generala a inceput sa imi placa de Come .. dar lui ii placea Larisa .. cu mine vorbea doar cand avea nevoie de ajutor la engleza ...Tot de la camin , o mai tin minte pe Codruta .. ce frumoasa era ! O data avea un pix cu un pitic care se misca de sus in jos ... O data am zis ceva de Codruta , cateaua si toti au crezut ca vorbesc urat despre Codruta care statea cu noi .. dar eu vorbeam despre Codruta , catelusha lui Mircea , vecinul ... Uff , ce mai vremuri , ce copii !
Totul e frumos cand ma gandesc la acele vremuri si suna stupid cand povestesc ... dar vreau sa scriu .. iar , si nu pot ... nu am mai scris de .. de tare mult ; am scris ceva , acum vreo juma' de an , dar nu mi-a placut si m-am oprit sa mai scriu .. asa ca acum , scriu franturi de ganduri , adunate de pe podeaua plina de cioburile albe de la farfuria pe care am spart-o azi ...

Zile banale ... ganduri vechi ... sentimente noi ...

Mi-e iubire de tine si mi-e dor de noi ...
e azi si cinci minute ...
ochii zbiara a nimic ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Mar 05, 2004 9:13 pm

Incep iar sa scriu , poate de data asta o sa termince am de zis , fara a ma poticni printre cuvinte si virgule si puncte de suspensie , lucruri ce trebuiesc spuse .. sau nu .
Azi e ziua Babei Delphina , care mi-a facut ziua buna , intr-o oarecare masura .. Sper ca ziua ii este buna si luminoasa , ca azi e fericita si ca lumea e la degetul ei mic ... E ziua ei , sa creasca mare !

Simt ca sunt departe de .. mine , nu ma simt bine , nu sunt in apele mele .. totul ma doare , ma dor lacrimile care asteapta un motiv oricat de stupid , ca sa iasa la lumina ... artificiala ce imi distruge ochii . Sunt obosita , prea obosita pentru a fi a amabila cu toata lumea .. azi vreau sa ii dau afara din " camera " mea , sa nu mai vina , azi nu ii vreau , azi sunt obosita si plictisita de complimentele lor .. De aproape doi ani le tot suport comentariile , ca nu fac asa si ca fac altfel , ca arat asa .. ca sunt draguta , amabila ... Nu sunt asa , as fugi daca i-as avea in fatza , mi s-ar face sila sa ii vad cum ma debraca din priviri , cum imi rascolesc mintea , in incercarea de a-si gasi numele ... cum cauta intre cioburile sufletului meu , chipul lor in rame aurite . Nu ! Sufletul meu este intreg , abia reparat , pe ei nu ii vreau decat .. de-aia , din acel idiot motiv ce ma face sa le suport prezenta si glumele rasuflate ... sunt prea amabila , sunt prea obosita pentru a fi altfel decat amabila ...

A fost 1 martie .. de data asta am primit un singur martisor , de la cine nu ma asteptam .. un martisor virtual , normal , dar urarea era in romana , o romana stricata .. dar s-a straduit macar ! Nu i-am dat mamei nici un martisor si ea nu a mai facut martisoare oentru Lavi , Simo , Gentzic .. nu , cum nu a facut nici anul trecut pentru mine .. cum nici anul trecut nu am avut prins in piept nici un martisor pe care imi statea scris numele ... Gasisem o bucata de ata rosie care sa o pun la mana .. anul asta am luat snurul de la parfumul primit de la " Mosh " si asa , astept sa treaca luna si sa imi pun martisorul intr-un copac poate o sa fie in Paris , poate o sa fie aici , habar nu am .
O sa vina 8 martie ... nu o sa primesc nimic .. nici nu vreau , inca sunt copil , copil care plange fara motiv , copil care plange fara a-i pasa ca altii se uita .. fara a-i pasa de urmele ce raman pe obraji ... copil trist , oricat de fericit ar fi ...

Oare o sa treaca o zi , macar o zi din viata mea in care nimic nu o sa ma deranjeze ? O zi in care o sa ma simt in largul meu , o zi intreaga ...

Inca nu am gasit versurile .. tot ce stiu e
tin minte-un timp ... ....si cam atat ... totusi ...

ochii zbiara a nimic ... nimicul in fatza caruia zambeste frumos darky ... nimicul ce a ramas in urma unui cutremur ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Mar 11, 2004 8:58 pm

Nu cred sa fi cunoscut pe cineva care sa gateasca mai bine decat mama ... tot ce face ea , e gustos ... si chiar daca bunica " achizitionata " acum 7 luni gateste bine si bun ... tot ce face mama e mai bun , ca ea stie ce imi place si stie cum imi place .
Daca tata s-ar fi nascut intr-o alta epoca , ar fi fost un scriitor faimos , tata scrie tare frumos , desi nu am citit altceva in afara de scrisorile lui . Are un scris tare frumos , iar ce scrie ... indiferent ce povesteste , ma face sa plang , are un talent deosebit , dar vremurile nu l-au lasat sa si-l dezvolte .. Ar fi vrut sa invete chimia , si nu altceva , dar nu a putut ... tataie vroia ca el sa lucreze in armata ... Cand a plecat sa dea examenul , era hotarat sa fie cuminte ... pana la examenul la mate .. a sarit gardul scolii si dus a fost . " Nu am stiut ! Daca nu am stiut , ce poti sa imi faci ? ' Mintea si inca minte cu o seninatate uimitoare ! Daca nu vrea sa stie nimeni ca el a mintit , nimeni nu stie ! Il bufneste rasul ( in mod intentionat .. ) cand o minte pe mama ca a facut curat .. sau cand ii spune ca nu i-a baut cafeaua .
" De ce e mama cea mai iubita fiinta ? " Ata a fost intrebarea pusa de mama , acum multi ani , cand i-am dat o felicitare si acele randuri erau scrise acolo .. Nici in ziua de azi nu i-am raspuns ... De ce ? Nu stiam ce sa ii spun , nu vroiam sa spun prea putin , sau prea mult ... Chiar asa , de ce e mama cea mai iubita fiinta ? Pentru ca e mama , pentru ca plange cand ne lovim , cand ne e rau , ea stie cand ceva nu merge bine ... Daca tata ma certa ... si ea era suparata , dar ei ii trecea mai repde si puteam vorbi cu ea , cu mama , care nu e aici , pe care as vrea sa o intreb atatea .. Mama care a plans cand am plecat , care plangea cand am sunat-o , pe 16 august ... plangea pentru ca stia ca ea nu este langa mine ... era un moment important ...

De multe ori m-am intrebat ce gandesc oamenii .. chiar as fi vrut sa stiu ce gandesc cand trec pe langa ei , cand zambesc , cand ma impiedic ... cand ii ajut cu cate ceva ... Dar nu cred ca o sa stiu vreodata si o sa le zambesc , chiar daca ei ma detesta ... si nu m-ar vrea acolo ...

Am plecat sa fac inghetata si sa ma gandesc la ce a fost , ce este .. ce va fi ... ce a fost ... a fost ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Mar 17, 2004 3:00 am

Inocenta : " mom , did u know that the "f" word is when a girl and a boy touch their privates ? "
Sunt tare frumosi copiii si sunt inocenti , fragili ... sunt copii . Noah are abia doua luni ... are un car de ani in fata lui , o sa invete sa mearga , sa vorbeasca .. sper sa invete sa rada mai mult decat tatal lui .. chiar sa ii dea lectii acestuia .. lectii de iubire , de speranta .. poate nu va fi prea tarziu ... Poate chiar va avea un fratior sau o surioara .. poate atunci tatal lui va fi fericit , poate atunci mi se va indeplini visul ce il priveste .. poate ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Mar 30, 2004 5:43 pm

( ... ) Au shi ei strazile lor murdare , mizerabile chiar , pline de hartii , mucuri de tzigara , coji de banane , cutii de conserve ...
Au shi ei oamenii lor saraci , oameni care nu sunt in stare sa ishi caute de lucru shi se bazeaza ani de zile pe banii primiti de la stat .. oameni jegoshi care dorm prin gari , care cershesc bani ca sa ishi ia o sticla de vin ieftin , sa stea iar la usha magazinului , in sperantza ca va avea cineva mila de ei ...
Au shi ei trenuri mizerabile , pline de grafitti facute cu carioci .. geamuri zgariate , scaune murdare , oameni care fumeaza in tren deshi e interzis .. oameni care ishi pun cu nesimtire , piciorele mizerabile pe scaune ...
Au shi ei functzionari idiotzi shi oameni care fac tot posibilul sa te lase fara bani ... oameni care itzi cer banii de doua ori pentru acelashi lucru shi se fac ca uita pe unde sunt hartiile doveditoare ... au shi ei oamenii lor care ishi fac treaba in bataie de joc ...
Au shi ei atatea probleme , au destule , au gunoaie cat casa , au adevarate paduri de boschetzi .. langa casele lor cu piscine ...
Mi-e sila de cei care vad doar partea buna a tarilor straine .. uitand de faptul ca shi aia sunt oameni shi shi ei greshesc , deci nu poate fi perfect !
Au shi ei violatori .. copiii de 15 ani care violeaza fete de 12-13 ani , parintzi ce ishi bat copiii , copii de 10 ani care se drogheaza , altzii care isi irosesc talentul pe peretzii diferitelor cladiri ... Au atatea !
Nimeni si nimic nu e perfect .. totul este perfectibil .. dar pana sa se ajunga la perfectziune , oamenii trebuie sa se schimbe , sa ishi schimbe felul de a fi ...
Nu sunt perfecta .. dar nici nu incerc sa fiu .. e mai bine asha ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Apr 04, 2004 1:45 am

O saptamana lunga ... complimente , lacrimi , amintiri , oameni frumoshi , oameni uratzi ... vietzi care tind sper sfarshit , vietzi care par sa nu se mai termine ... o saptamana cu multe zile ciudate ... vreau sa vred ca vor veni altele mai bune ... pentru mine , pentru altzii ... pentru totzi cei care si-au pierdut increderea si sperantzele ...
Azi , mi-am amintit , iar , ce ma face sa-mi urasc trecutul , ce ma face sa-mi pierd incredea in mine , in faptul ca ash putea fi , intr-o oarecare masura , buna , iertatoare , intzelegatoare .. nu pot .. nu pot trece peste ... peste luna aceea , peste lunile ce au urmat .. Poate o sa iert odata tot ce mi-a fost dat sa vad , sa simt , sa traiesc , sa gandesc in acele momente ... Meritam ? cu ce greshisem ? Trebuia sa imi deschid ochii ? Nu am facut asta .. i-am inchis chiar mai tare si am continuat prostiile incepute ... in acelashi fel .. Ufff , da , altzii au avut parte de mai rau , dar au fost altzii care nu au avut parte decat de bine , in timp ce atatzia se plang ca nu au ce vor , ca dorintzele nu sunt implinite ...
De ce sunt oamenii rai ? De ce lovesc fara a fi lovitzi ? De teama ca vor fi lovitzi primii ? Cat de ciudatzi sunt oamenii ... ma inspaimanta .. mi-e frica de ce pot gandi , face .. pentru ca sunt oameni shi nu shtii ce poate ascunde un zambet , ce poate ascunde o poveste tragica ...
Oare am multe de invatzat de la viatza ? Ce mai trebuie sa shtiu ? Shtiu deja ca oamenii ma pot rani , dezamagi , uri de moarte .. shtiu ca oamenii pot fi prefacutzi , dar shi ca oamenii pot iubi foarte mult shi ca uneori ... rareori , de fapt , iubesc mai mult decat ar trebui ... Ehh , shtiu eu ce shtiu .. shi trebuie sa nu uit sa aplic ce shtiu ... ramane de vazut ...

Noapte buna ... Poate urmatoarea pagina o voi scrie .. din Paradis ;-)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Apr 09, 2004 7:15 pm

Trezirea la ora 5.. dupa ce adormisem pe la 3 .. Iar nu am dormit mult ... las' ca o sa dormim in avion , nu ? Pregatiri , pupaturi ... graba mare pana la gara , ca de obicei , se putea sa mergem linistiti ? nuuuuuuuuuu
Am ajuns in Montpellier ... cum sa mergem la aeroport ? Tre' sa mergem acolo si sa intrebam .. ca sa ne spuna simplu " poi mergeti si voi "acolo" si asteptati " Usor de zis , autobuzu' ala nu a venit repede , am inghetat asteptand .. Am vazut o parte din Montpellier .. frumos , dar as fi vrut sa vad mai mult . In aeroport " cei care merg la Orly , sa vina in fatza " Bine , mergem in fatza , rezolvam treaba cu pasapoartele ( de fiecare data cred ca o sa comenteze , pana o sa vada cartea de sejur .. ) si hop in avion ! A plecat mai tarziu , of course ... O ora juma' din Montpellier pana in Paris (:| m-a zguduit bine .. mi-a fost rau , inevitabil acest "mic" detaliu ..
In Orly , am asteptat de mi s-au lungit urechile .. de foame , de plictiseala si de sila de oamenii care fumau desi era interzis ... Am plecat cu o ora mai tarziu ... avionul a fost plin .. locuri .. puteam avea si mai bune de atat .
Normal ca a trebuit sa fac o boacana , in afara de a pune laptele pe mine ;P Boacana valoroasa de altfel :cry: nu ma mai joc asa :cry: In fine ...
Am ajuns .. Doamne cat de cald e !
Lumea ne astepta nerabdatoare .. " te-ai vopsit ? ce idee !" " ce faceti ? cum a fost drumul ? " " iti place ? " " aaaaaaa dar v-ati ingrasat amandoi !" " cine conduce ? " " mergem la bunicu' mai intai , nu ? "
Ce lunga a fost ziua aia !
A doua zi .. vizite la neamuri .. vizita " gradinii" care seamana mai mult cu o jungla de unde pot lua " cand s-or face " ) : avocado , banane , mango , ciresi , nuci de cocos ... Cat de frumos e ! Nu se aud masinile trecand .. nu se aud oamenii care trec pe strada .. aud doar pasarea-pisica si alte pasari ce imi aduc aminte de cum era la bunica ...
bine-o fost ieri ! desi am inghitit apa .. dar cum altfel sa invat sa inot ? Lectiile primite ieri nu se compara cu cele primite la bunica , in Prutul ala murdar ... Mi-e dor de tara ;P

E cald , e bine ... jos se aud niste voci .. in curand o sa mancam , iar dup-aia .. mergem in nord , din cate am inteles .. ce bine ...

Oare ce face tata ? Sper ca e bine ...
E prea cald ca sa continui sa stau aici .. am plecat , ziua de-abia incepe !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Apr 14, 2004 3:07 am

Caldura mare ... " fii bun , un pahar de apa " ...
Pentru mine e destul de cald , pentru ceilalti , e chiar racoare zilele astea ; noaptea nici nu pot dormi fara ventilator ... Dar e bine ...
" Lobster girl " asta-s eu ... m-a parlit bine soarele , chiar daca nu am vrut sa ma bronzez ... asta din cauza ca am mers cu vaporul aproape de insula aia cu nisip alb , unde e o rezervatie naturala pentru pasari ... Superb ! Marea avea pete verzui , acolo unde nu era prea adanca si nu erau alge ... avea o culoare verde-inchis unde erau multe alge si era albastra unde era adanca .. Am avut noroc ca am calcat pe un arici de mare .. m-am ales doar cu un tzep , care l-am scos repede .. am avut si mai mare noroc ca era unul alb si nu negru .. aia nici nu sunt buni de mancat . Poate o sa mai mergem acolo , o sa pot sa iau si eu cateva cochilii de arici de mare ... ei pot sa ramana acolo si-asa nu-mi plac .

Ash fi vrut sa iau azi steaua de mare ... dar nu era decat un pui .. si nu era moarta , asa ca , poate o sa am noroc alta data , poate o sa gasesc o stea mare si rosie ...

Bon dodo , tonton tapis ... grande anse , anses d'arlet , génipa , cap chevalier , franí§ois ... nume ce mereu o sa ma duca cu gandul la aceasta insula frumoasa si calda . Nu trebuie decat sa ma obisnuiesc cu bazdaganiile de pe aici , cu caldura si cu mancarea picanta .. atata tot , dup-aia o sa pot sta linistita ...

E seara , e tarziu ... pasarea-pisica nu se mai aude , se aud doar greierii ...

Et on vit chaque jour comme le dernier ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Apr 23, 2004 1:16 am

Te urasc .. habar nu ai cat de mult . Esti al doilea om pe care il urasc ... Primul a dat in mine fara sa stie cine sunt .. tu , ai dat in mine stiind cine sunt , ma cunosteai .. si totusi , ai dat in mine . Te urasc si nu o sa pot ierta niciodata . Chiar regret momentele in care plangeam pentru tine , regret tot ce ti-am spus ce am simtit pentru tine ; eram asa de fericita cand te visam ... ieri noapte mi-ai aparut in vis si m-ai facut sa te urasc si mai mult .. toata ziua mi-a fost rau ...

Pentru prima data , am vazut licurici .. erau la 5 metri de mine .. m-am bucurat ca un copil ... era prima data si erau frumosi ; nu vreau sa ii vad ziua , stiu ca sunt urati , mi-s mai dragi noaptea ...

Vreau sa merg la Carbet !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Apr 25, 2004 8:47 pm

Nici nu am vazut cand a intrat ... tocmai ma asezasem pe pat , cu ochii inchisi , incercand sa uit de durerea de cap ce ma chinuia de ceva vreme ... Am deschis ochii , am privit spre tavan si am observat ca ceva nou aparuse pe perete .
" Hun , we have a lizard in the room "
" Good , it will eat the " moustiques " .. i hope "
Nu mi se pare ceva normal sa am o soparla in camera ... nu le urasc , chiar imi sunt simpatice ... dar prefer sa le vad afara .. la fel si broastele .. si toate celelalte insecte ce apar din cand in cand pe aici . Tantarii sunt ceva normal si la fel de normal , mi se pare sa ii urasc ; pielea mea poarta urmele unghiilor mele .. nu pot sa ma abtin , trebuie sa ma scarpin , acolo unde ei au muscat , chiar daca da sangele ... ii urasc !

De ce iar ? De ce a trebuit sa te visez iar ? Nu te vreau ! te urasc , nu vreau sa ma mai gandesc la tine . De ce nu dispari ? Cu toate cantecele tale , cu toate dorintele tale idioate , cu toate problemele tale ! Pleaca ! Vreau sa te uit , nu intelegi ? Nu mai ai loc in viata mea , nu ai ce cauta aici ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Mai 08, 2004 4:17 am

Am gasit intre cutele pernei niste franturi de vise , scame de sperante si praf de fericire ... Acolo se ascundeau .. le cautasem ani intregi si ce gasisem erau doar firimituri de iluzii ...
Ai fost tu , a fost ea .. ati fost voi ...
Am fost eu , a fost el .. a fost odata " noi "
Acum suntem noi , te am langa mine si doar amintirea lui ma face uneori trista , iar amintirea ei imi face teama ...
N-as vrea sa redevin " eu " mi-e teama de a te pierde , mi-e teama de a face un pas gresit .. Nu o sa caut Paradisul ... imi esti de ajuns , imbratisarile tale imi sunt de ajuns ... Ma simt mult mai bine in bratele tale , decat sa te stiu departe si sa fiu " forbidden love " ...

Depuis toujours les anges sont la ...
Si vous rencontriez un ange , sauriez vous la reconnaitre ?

sa iubim nebuneste tot ce straluceste pe acest pamant , pentru ca alta viata nu ne este cunoscuta
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Mai 09, 2004 7:08 pm

Nu imi mai plac oameni .. deja am avut prea multi pe langa mine , deja nu ii mai suport , vreau sa fiu singura ... Sunt obosita ... m-am plictisit sa tot zambesc frumos si sa inteleg ce zic ei ... nu mai vreau ...

Ultima zi aici ... vreau acasa , vreau mai putina caldura .. si totusi , vreau marea ... nu pot sa am totul .. abia pot avea cate ceva ...
Fişiere ataşate
my09^003.jpg
my09^003.jpg (65.68 KiB) Vizualizat de 5429 ori
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Mai 19, 2004 2:54 pm

A trebuit sa vina altul ... si sa imi lase o amintire trista .. inca una .. De la un om pe care nu il inteleg , care nu stiu ce vrea de la mine , care ma uimeste prin ce zice .. a lasat cateva randuri scrise pentru mine si gata , a plecat .. de parca stia ca o sa intoarca lumea mea cu susu'-n-jos .. si din cauza unuia cu o inima facute bucatele .. Atatia merita o soarta mai buna !
Ce am facut eu ca sa merit tot ce s-a intamplat ? Eram prea fericita .. cel putin credeam .. Acum ? ce am facut ca sa am tot ? Am acceptat , am reusit , macar o data , sa fiu sincera si a fost bine .. e bine ...

Sunt obosita , nu am chef de nimic , vreau sa .. nu conteaza ... vreau ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Mai 24, 2004 4:27 am

Sa fi fost aceeasi zi ? Cred ca aveam ora libera si am plecat impreuna , spre drumul forestier .. Pe langa casa profei de romana/muzica/geografie .. dupa care urma casa profei de fizica .. printre ultimele era casa cu panza de paianjen .. La cateva case de la aceea , am gasit zarzanul ; cateva crengi atarnau in afara curtii si erau pline de zarzane acre si tare bune . Am fost tare rapide amandoua , sa rupem creanga si sa fugim langa padure . Poate in aceeasi zi am scris pe bucatica aia de hartie .. nici nu stiu de la ce era , dar nu aveam pe ce altceva sa scriem .. Am lasat-o in scoarta copacului .. Acum cativa ani am mers acolo si nu am mai gasit ... poate nu era acelasi copac ...
Ne-am schimbat mult si lucrurile nu mai stau la fel .. nici una nu a tinut promisiunea .. mda ... Nu stiu de ce s-a intamplat asta , nu vroiam , ma cunostea mult prea bine si as fi vrut ca ea sa fiu singura careia sa ii spun tot .. dar nu .. nu s-a intamplat asa ... Oamenii se schimba , daramite copii .
Nu am facut nici o promisiune in liceu ... nici cand mergeam la leagane , sau la Onix nici cand mergeam la Herlitz , chiulind de la franceza .. HH imi parea ridicol si mult prea enervant .. Nu regret , macar ma distram cand chiuleam de la orele lui , chiar daca era ingrozitor de frig , sau daca ploua .
Fla venise cu noi de cateva ori , dar nu tin minte decat atunci cand am mers la posta .. Dar stiu de ce ! Atunci a promis ca o sa imi scrie .. ce copilarie ! Colegi de clasa si sa ne scriem .. dar ... asta a schimbat multe ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Mai 27, 2004 12:04 am

De fiecare data cand vin aici , as vrea sa plang , poate pentru ca sunt singura , poate pentru ca de fiecare data ma gandesc la tatl lui .. la el ...
O singura data am trecut pe acolo cu el .. vorbeam despre tatal lui , despre ce l-a ucis ..despre parintii mei . De fiecare data cand trec pe acolo imi amintesc ... era si tatal meu si a murit .
Chiar daca vreau sa plang , nu o sa renunt la a veni aici , e singurul loc care imi aduce aminte de el , de timpul in care era mai putin trist ; avea o multime de intrebari si nici un raspuns . Acum ... acum refuza sa mai spere , sa incerce sa fie fericit . Putea sa aleaga altceva , ar fi putut sa fie fericit , daca se gandea pentru o secunda la el , si nu la ea ...
Sunt norocoasa ca nu am fost fortata sa aleg si ca ii am pe ei , chiar daca unul este nefericit . Sper ca o sa aiba destul curaj sa continue , sa nu faca aceeasi greseala pe care am facut-o eu .
N'tji m-a facut sa pierd sirul gandurilor ... dar stiu ca mereu o sa imi pese de el , de singurul meu fratior si o sa sper mereu ca o sa fie fericit .. macar jumatate pe cat sunt eu fericita .
Si da , mereu o sa ma gandesc la tigari cand o sa trec pe acolo , mereu o sa ma gandesc la tatal lui .. tatal meu ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Mai 31, 2004 9:18 pm

Intr-o zi am cunoscut .. un personaj dintr-o poveste , o poveste prafuita de timp , uitata intr-un colt de amintire . Cand l-am gasit , era singur si se certa cu umbra lui , reprosandu-i ca nu stie sa faca nimic , ca nu e buna de nimic .. nu face decat sa stea dupa el toata ziua .. si il mai si paraste cand face cate o boacana .
E personajul meu preferat , din toate povestile .. chiar si contele ma dezamageste uneori .. Personajul asta are el ceva deosebit .. poate nesiguranta lui , poate nevoia lui de a fi placut .. dar mi-a spus " nu am nevoie sa ma iubesti ! " Sa il cred ? Mi-e drag si as vrea sa il scot din coltisorul lui .. nu o sa mai strige in gura mare la nimeni , dar macar o sa stie cine e , o sa se simta el bine in pielea lui si o sa ma creada .
Trebuie sa sterg praful de pe povestea lui si sa las sa se vada titlul mare , sa vada toata lumea cine e cel mai frumos personaj de poveste ...
nu am nevoie de iubirea ta
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Iun 03, 2004 1:17 am

... mirosul teilor ... í§a fait du bien ...
Nu a vrut sa vina cu mine , a zis ca are nu-stiu-ce de facut si l-am lasat acolo , jucandu-se cu niste cuvinte in cautarea inspiratiei .
Cand m-am intors , nici urma de el .. caietele pline de desene , de obicei , imprasitate pe peste tot , disparusera .. am sperat ca a vrut doar sa faca ordine . Dar si hainele lui disparusera , chiar si palaria lui . M-am trantit pe scaunul meu , in coltisorul meu , acolo unde el nu avea voie sa schimbe nimic , nu avea voie sa intre .. si atunci am vazut ... Desenase , chiar acolo , pe perete ; desenase parcul si langa lac pusese coltisorul meu , iar eu , eram acolo , pe scauna , citind o scrisoare .. de la el ? Pe nori a scris ca sunt iubirea vietii lui , dar stiam ca pe " ea " o iubeste ...
M-a rugat sa nu-mi uit promisiunea si sa-l las sa plece , sa fie cu ea ...
Ce stie el despre iubire ? E doar un copil ... nu ne jucam asa ...
Mi-a ramas desenul lui si mi-a ramas mirosul teilor ...
...este aleasa inimii mele ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Iun 06, 2004 1:45 am

Lovée autour de moi,
[size=84]Nuée de tendresse.
[size=84]Epique sagesse,
[size=84]Est-ce bien mon choix ?
[size=84]Y’a déjí  le quota d’salauds,
[size=84]Alors j’me mords les lí¨vres,
[size=84]" Pour moi, pas de tríªve ",
[size=84]Anonné en écho.
[size=84]Mais reste j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]Rien qu’une nuit
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]J’suis pas d’ici
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]On n’a pas fini
[size=84]Reste.
[size=84]On s’la joue équilibristes
[size=84]Funambules un peu tristes.
[size=84]Dans nos bras, on pense í  d’autres
[size=84]Pour qu’le pas qu’on saute
[size=84]Quand on prétend ríªver
[size=84]Soit cliniquement esquivé.
[size=84]Mais pour nous cette douce nuit
[size=84]Ne sera pas toute sainte, chérie.
[size=84]Mais reste j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]J’ai le blues petit lit
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]Comme si j’étais désuni
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]C’est plus qu’une envie.
[size=84]Reste.
[size=84]Nouée autour de moi,
[size=84]Dans l’noir, j’te vois du bout des doigts.
[size=84]Ma main bien imprudente
[size=84]Et sans en avoir l’air, impudente,
[size=84]Avoue ce que je tais
[size=84]Míªme du bout des lí¨vres
[size=84]" Pour nous, pas de tríªve.
[size=84]Nous goí»terons-nous jamais " ?
[size=84]Mais reste j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]Rien qu’une nuit
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]Les chats sont gris
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]T’es plus d’ici
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]On a le blues petit lit
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]Nous voilí  réunis
[size=84]Reste, j’t’en prie
[size=84]Reste
[size=84]Rien que deux vies
[size=84]Reste
[size=84]Reste
[size=84]Reste
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Iun 06, 2004 1:54 am

5 iunie/juin/june 2004

Lovée autour de moi,
Nuée de tendresse.
Epique sagesse,
Est-ce bien mon choix ?
Y’a déjí  le quota d’salauds,
Alors j’me mords les lí¨vres,
" Pour moi, pas de tríªve ",
Anonné en écho.
Mais reste j’t’en prie
Reste
Rien qu’une nuit
Reste, j’t’en prie
Reste
J’suis pas d’ici
Reste, j’t’en prie
Reste
On n’a pas fini
Reste.
On s’la joue équilibristes
Funambules un peu tristes.
Dans nos bras, on pense í  d’autres
Pour qu’le pas qu’on saute
Quand on prétend ríªver
Soit cliniquement esquivé.
Mais pour nous cette douce nuit
Ne sera pas toute sainte, chérie.
Mais reste j’t’en prie
Reste
J’ai le blues petit lit
Reste, j’t’en prie
Reste
Comme si j’étais désuni
Reste, j’t’en prie
Reste
C’est plus qu’une envie.
Reste.
Nouée autour de moi,
Dans l’noir, j’te vois du bout des doigts.
Ma main bien imprudente
Et sans en avoir l’air, impudente,
Avoue ce que je tais
Míªme du bout des lí¨vres
" Pour nous, pas de tríªve.
Nous goí»terons-nous jamais " ?
Mais reste j’t’en prie
Reste
Rien qu’une nuit
Reste, j’t’en prie
Reste
Les chats sont gris
Reste, j’t’en prie
Reste
T’es plus d’ici
Reste, j’t’en prie
Reste
On a le blues petit lit
Reste, j’t’en prie
Reste
Nous voilí  réunis
Reste, j’t’en prie
Reste
Rien que deux vies
Reste
Reste
Reste
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Iun 10, 2004 2:16 am

Cerul plange ... Ochii ei tristi si-au pierdut culoarea . Nu mai sunt albastri . De mult timp au rí£mas negri si posomorati , fí£rí£ strí£lucirea de altí£ datí£ .
Lacrimile ei sunt reci ... Si nu intelege de ce . Plange pentru cí£ iubeste ... Iubeste o stea micí£ , neinsemnatí£ , dar pentru ea , EL e Universul ... Iar Soarele s-a ascuns si el . íŽi este fricí£ sí£ mai lumineze . íŽi este teamí£ cí£ va incepe sí£ plangí£ si el . Nu a mai rí£mas decat o linie subtire ca de sange si imensul cer cu ochii ei negri si intunecati .
Si plange .. Lacrimile ei sunt singurul mod prin care poate sí£-si exprime singurí£tatea . Nu mai suportí£ .. Ar vrea sí£ moarí£ , sí£ se stingí£ , ar vrea ca toatí£ lumea sí£ disparí£ o datí£ cu ea ...
Acum stie .. vrea ca planeta sí£ se inece in lacrimile ei , in lacrimile ei inghetate ...
( autor necunoscut )
... asa am inceput sa scriu .. nu am fost originala , am copiat stilul celei ce a scris povestea de mai sus .. numai ca am scris povestea mea .
Trebuie sa gasesc un final povestii mele ... Trebuie sa cresc , trebuie sa invat , trebuie sa incetez sa mai plang , trebuie .. trebuie .. trebuie
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la De pe jurnale, scoala veche, politici etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron