gânduri printre rânduri

uscaturi de prin padurile mai mult sau mai putin verzi

Mesajde Weet-weet » Dum Iun 13, 2004 8:33 am

Sunt nebuna .. dupa tine , din cauza ta .. Si in nebunia mea ma joc cu tine , rad plangand .. Te lovesc , te ranesc , te indepartez .. ca sa vad daca iti pasa .. Nu vreau sa te pierd , nu vreau sa pleci si din tot ce am , sa imi ramana imagini ale trecutului ..
Sunt nebuna si as vrea sa ma schimb , as vrea sa gasesc altceva pentru a te tine langa mine , altceva pentru a te face sa intelegi ca uneori am nevoie sa plec departe de tot ce ma inconjoara , doar pentru a reveni si a fi multumita de tot ce am .
Sunt nebuna .. plang .. rad .. te iubesc .. urasc .. Asta sunt eu , am mult de invatat si trebuie sa incetez sa mai plang , ti-am spus ca nu e bine sa plangi , ti-am spus ca nu o sa plang ... o sa incerc .. Dar totusi .. sunt nebuna .. dupa tine si din cauza ta ...
Si cu toate astea , te iubesc ... te voi iubi mereu in nebunia mea ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Iun 17, 2004 2:10 am

Trebuia sa scriu inca de marti .. nu am putut .. nu am stiu ce sa scriu , ce puteam sa spun despre el ? Nu il cunosc decat din ce mi-a spus tata , eram prea mica atunci cand l-am cunoscut .. atunci cand a murit . Ce ciudat m-am simtit in duminca aia , cand a venit mamaie si ne-a spus .. ca el nu mai este .. Cu o noapte inainte se purtase ciudat , il strigase pe tata .. pleacase din camera lui , se plimba in curtea spitalului .. L-au dus inapoi medicii .. erau chiar optimisti , dupa operatie mai trebuia sa stea cateva zile in spital , la reanimare , si dup-aia se putea intoarce acasa ... Dar nu a fost asa ... a murit duminica dimineata , singur , nu era nimeni alaturi de el , iar eu nici nu am mers la spital sa il vad .. erau primele zile de vacanta .. Scoala se terminase inainte de 15 , iar el .. a murit pe 15 , mereu mi-am adus aminte de ziua asta ... si rareori am plans . In alea trei zile , m-am certat cu sora-mea , nu aveam la cine tipa , trebuia sa imi descarc furia pe cineva .. Nu mi-a placut sa vad toata lumea acolo in curte , bocind .. si mi-a fost atat de urat sa fiu prezenta la inmormantarea lui , m-am simtit groaznic . A trebuit sa ii sarut mainile vinete , pe care era pus un magnet .. A trebuit sa ii vad fatza umflata si vanata , a trebuit sa vad oamenii prezenti acolo cum se imbatau .. ce greatza mi-a fost , ce dezgustatori sunt oamenii beti , sunt patetici , sunt demni de mila .. Iar cei care se imbata la pomeni .. ii detest !
Poza lui a stat de-a lungul anilor , pe perete , in bucatarie , la mamaie .. poza alb negru ... Nu zambeste , nu stiu daca am vazut vreo poza in care el zambeste , mereu serios .. dar nu impunator . Nu stiu cum era cand era tanar , nu mi-l imaginez certandu-se cu mamaie , facand scandal .. Sau cand il batea pe tata pentru tigari .. pentru ca nush ce vecin il vazuse ascunzand tigarile in sosete .. ce prostie ! Dar tot il batea pe tata .. Nu mi-l pot imagina asa .. eu l-am cunoscut pe omul calm , care ma indemna sa pun degetul in paharul cu tzuica .. sau cand m-a invatat " shunca - cat - lampa - pat " M-a pacalit prima data .. dar dup-aia nu a mai reusit .. Avea multe amintiri si mereu povestea cate ceva .. tata ii seamana foarte mult .
Nu stiu de ce , dar cand ma gandesc la el , imi amintesc doar ce a zis mama odata , ca venise la noi si a deschis frigiderul .. de ce oare nu imi amintesc ceva mai bun despre el ? Cred ca se intamplase intainte ca el sa mearga la spital .. Nu mai am decat pozele lui .. atat , amintirile sunt prea putine ...
Da , a murit acum 7 ani , si in astia 7 ani , cred ca am mers la mormantul lui de 3 ori , pentru ca eu il stiu plin de viata , il stiu sanatos , iar mormantul lui .. nu-mi place , nu-mi place cimitirul , iar biserica mi se pare si mai rece si mai inspaimantatoare de cand el a murit .
Nu am sunat acasa .. ce sa le zic ? Sa puna o floare pe mormant si pentru mine ? Sau sa aprinda o lumanare ? Ce sens are , nu as fi facut decat sa ii fac sa planga .. mi-ajung lacrimile mele , imi ajunge ca plang , ei sa fie bine , nu vreau sa ii stiu tristi , sa creada ca am uitat de ziua asta , sa nu stie ca sunt trista .. ei sa fie bine .. eu ma descurc ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Iun 28, 2004 5:02 pm

27.06.2004
Cine merita , o sa te vada ... cei ce lupta , nu pot fi invizibili ... A fost o greseala , nu are sens sa il cert , sunt singura si prefer singuratatea , gandului neimplinirii .
A fost o zi ciudata , deosebit de calda , cu plecari , noi cunostinte , iluzia pierderii , bucuria vederii unui apus de soare .

Doar ruinele astea mai amintesc de ce a fost aici ; din varful turnului se zaresc cladirile noi , oamenii vechi , orasul ce s-a nascut pe marginea raului . Acum a secat , nu a mai ramas decat o amintire ... o sa renasca , o data cu venirea ploii .
Se apropie ora inchiderii , o sa ramana doar pasarile si ganganiile .. si gunoaiele lasate de .. oameni .

De aceea prefer singuratatea , macar nu sunt invizibila , ci doar o luptatoare singuratica ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Aug 01, 2004 10:31 pm

Ce de timp a trecut de cand am scris ultima data ! Ce sens are sa scriu ? Pentru cine ? pentru ce ?
De dragul de a scrie .. oare ?! De dragul singuratatii .. E trist sa fii singur , sa nu ai pe nimeni , sa nu ai cui sa ii spui ca e ziua ta , ca azi ai gasit o moneda , ca te-ai lovit la picior .. ca ai avut un cosmar .. sa nu ai pe nimeni langa tine , doare si te face rau . Devii uracios si artagos si toate mainile intinse spre tine par amenintatoare ..
Dar uneori e bine sa fii singur , numai sa ai unde sa te intorci , sa stii ca daca nu mai vrei sa fii singur , cineva te asteapta ..

E mare lumea asta si rea , si e trist sa fii singur si neinteles .. Mais , c'est la vie !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Aug 16, 2004 4:44 am

Te iubesc , te-am iubit si te voi iubi !

1 an .. mersul , vorbitul .. o joaca de copil . Stai langa mine , fii langa mine cand am nevoie si va fi de ajuns . Asculta-ma , vorbeste-mi , intelege-ma . Vreau sa te merit , vreau sa fac tot ce pot pentru a te tine langa mine .

Il fait bon vivre ce matin [...] a quel point il est agreable de vivre avec un ange ...

Te iubesc !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Aug 17, 2004 6:25 am

Would you know my name , if I saw you in Heaven
Would it be the same , if I saw you in Heaven

Etern , o sa fim noi , eterni ?
J'en ai aucune idee , comment est-ce que j'pouvais le dire ? Quelle question ! J'm'en fous moi , je ne veux que toi , autant que je l'peux . Je t'aime et í§a me suffit pour l'instant , et c'est tout !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Sep 19, 2004 3:03 am

Se intampla ca totul sa mearga prost .. sau macar majoritatea lucrurilor macar .. sau lucruri cu o importanta oarecare , sa nu mearga bine . De ce totul ar fi bine ?
De atatea ori am regretat ca nu pot fi decat una , si lumea trebuie sa se multumeasca cu mine , una , asa cum sunt .. numai ca eu nu sunt multumita cu mine . Daca as fi mai multe , poate ca as face mai multe si diverse , poate as fi lenesa , total .. sa stau uite-asa cu ochii pironiti in tavan si sa numar razele de soare , sa nu fac nimic zile intregi , sa nu mananc , sa nu dorm .. sa stau , sa zac in pat . Dar mi-ar lipsi oamenii , mi-ar fi dor sa vorbesc .. cu oamenii pe care ii detest atat si pe care nu ii vreau in pozele mele . Oameni .. mi-e greu sa ii suport uneori , atunci cand nu le pot implini dorintele , atunci cand ii dezamagesc , ca deh , nu sunt perfecta , la ce bun perfectiunea ? Sa ma uit de sus la .. la .. la tot ce ma inconjoara si sa fiu in stare sa inving Dumnezeul care nu e perfect , care nu ajuta , ca nu vorbeste , care nu face nimic .. sa ma duelez cu divintatea pe care poate ca am dorit-o ..

Maine .. 2 ani .. poveste .. a fost odata ca si alta data ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Sep 23, 2004 11:43 pm

Luni : mate , engleza , mate , sport , istorie , franceza . Ca de obicei , sunt in clasa de la 6 , am 1.30 de stat singura si cam degeaba , ca la mate nu am avut de scris , la franca , stiu traducerea si oricum , nu ma asculta , iar la istorie preda iar .
7.10 , Gentzic a vazut ceva , vrea sa-mi ridice maneca , dar nu o las .. se uita urat la mine , e clar , si-a dat seama .. Vine pauza , vreau sa-mi termin desenul , la sfarsitul fiecarui caiet am cateva desene , facute in ore , bineinteles .. Nu ma lasa , imi ridica maneca .. si ma ia la intrebari .. ete na , ce ii pot zice ? Adevaraul .. de parca as fi singura care a facut asta .. Tatuaj ? Ei da ! Nu , e pe bune .. ma cearta , se supara si ma pune sa promit ca nu mai fac .. dupa care le spune si fetelor , alte intrebari si iar ma podidesc lacrimile , de parca stiu sa fac altceva ..
Engleza , nu o ascult pe diriga , iar comenteaza de absente , si la sfarsitul orei ne arata 5 propozitii , despre folosirea " ing " bla bla bla , bine ca a terminat , sa nu o mai aud pe Anca dandu-se rotunda .
Iar mate , iar " ioi ioi istenem " si cantece si tzopaie prin clasa , de parca ne ajuta sa invatam ceva in felul asta .. si normal trebuie sa tipe , altfel nu se simte ea bine si ne aminteste pentru a nu-stiu-cata oara ca nu am invatat matematica intr-a unshpea .. de la cine naiba sa invatam ? Pe foaie , Gentzic ma intreaba , iar si imi mai povestete cate ceva , bine ca profa e prea ocupata ca sa vada ca noi conversam .. Si-asa , Gentzic stie deja ..
Sport , chiulesc , merg cu Lavi in Onix si la Herlitz , dam nas in nas cu proful de franceza .. no bine , ca nu putem pleca de la ora lui .. Vorbim .. ea despre ale ei , despre ai ei .. eu , ce sa mai zic ? Se poate si mai rau ..
Ma doare mana si ma ustura de fiecare data cand o misc .. bine ca ai mei nu au vazut , altfel .. era grav ..

Am facut si eu prostii , destule , aia a fost una dintre ele .. si regret , pentru ca nu s-a meritat , si cand a aflat , s-a suparat , de parca nu din cauza lui facusem asta .. pentru ca nu mai suportam .. Ce prostie ! Si nici nu e ceva de care sa fiu mandra .. purtam bratara de piele ca sa nu se vada .. partial .. si bluze cu maneci lungi , chiar daca nu ii placea mamei .. daca stia ce ascundeam , ii placea si mai putin .. Bine ca nu au ramas urme .. Ehh , a fost unul din multele momente blonde .. oh well , am avut de invatat , dar invatamintele le-am tras prea tarziu si ochii rai i-am observat cand deja era prea tarziu .. crescusem intre timp .. sentimentele imi ramasesera mici , le-am dat .. le-am dat uitarii si inca incerc sa dau uitarea mai departe ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Noi 15, 2004 5:07 pm

Nu cred ca il pot ajuta .. nu am ce face .. stau si ma uit cum sufera , il vad pe covor , capul pus pe scaunel , cafeaua langa el , ochii rosii , izbeste des cu piciorul in pamant , o mana maseaza tampla . Il doare rau , nu pot face nimic .. timp de un an am facut ness , tare , nu prea fierbinte , sa-l poata bea repede .. Alte dati , eram suparata pe el si vroiam sa il doara . De cele mai multe ori , ma uitam la el neputincioasa .. ieseam din camera si speram sa ii treaca mai repede . Mama ii reprosa ca nu face nimic .. dar cum sa faca ? De fiecare data era istovit .. De doua , trei , ori pe zi , il durea si nu mai era bun de nimic dup-aia . Stiam ca i-a trecut cand incepea sa faca glume , asa cum ii sta lui in fire .. uneori , dimineatza , o vedeam pe mama oarecum enervata de glumele lui .. " l-a durut capul azi-noapte " . " Iar ? "
Pai da .. iar si iar si iar . Eu simt ca innebunesc , d-apai el ? Cate pastile a bagat in el .. incepuse sa-si faca singur injectii , cand era la munca si avea probleme ... El , care detesta pastilele , are acum trusa cu pastile , injectii . De ce tocmai el ? Sunt 7 ani deja .. 7 ani lungi , in care nu doar el a suferit .. a trebuit sa renunte la multe . Acum .. ascult ce-mi zice mama , plang .. si ce , pot sa fac altceva ? Nu am cum .. ma simt atat de inutila .. Caut informatii , incerc sa gasesc ceva care sa ii faca bine , sa nu mai aiba de suferit .. si normal , mi-e frica .. daca intr-o zi nu o sa mai suporte si o sa incerce sa puna capat ? Daca ? Nu vreau asta .. vreau sa il stiu acolo , vreau sa stiu ca daca am nevoie de el , e de ajuns sa telefonez .. acasa .. acolo unde as vrea sa fiu , sperand ca poate o sa fie mai bine . Nu vreau sa cred ca nu exista solutie , o sa caut mereu ceva care sa-l ajute , pentru ca nu mai am un alt tata .

La naiba ! Vreau acasa ! Chiar daca o sa il vad suferind , vreau acasa ! Se simtea mai bine cand eram acasa . Vreau acasa , nu mai pot
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

A murit Luchi ... ( prima parte )

Mesajde Weet-weet » Mar Noi 16, 2004 1:46 am

Cer scuze moderatorilor pentru posturile consecutive , dar un singur post ar fi fost prea lung ...

Stau cu ochii deschishi in intuneric . Nu se vede nimic . Parca am pe ochi capacele negre .
Shi nu se mai face ziua .. Daca nu se mai face ziua niciodata ?... Oare cum ar fi daca n-ar mai rasari soarele in veci de veci ? Nici ceasul de dincolo nu se mai aude . Nu s-aude nimic , nu se vede nimic : ca pe ceea lume ...
Mama intra in odaie in varful picioarelor . Crede ca dorm . Ridica storurile . Afara parca-i fum .
- Ploua , mama ?
- Ce , nu dormi ? Nu , nu ploua .. Stai acolo ca-i devreme .
Bine ca nu ploua ! Mi-ar fi stricat shortzul de uniforma pe care nu l-am imbracat inca . Mi l-a aduc aseara madama Janeta , iar Tasia l-a scuturat bine , l-a stropit si l-a mai calcat odata , " ca miroase a madama Janeta " . E drept ca nu miroase frumos : a gaz , a mucegai si a ceapa prajita in untdelemn . Dar mie imi place sa-mi miroase rochiile a madama Janeta : se cheama ca-s noi , chiar daca-s facute , ca de obicei , din vechi .
Toata noaptea n-am putut sa dorm din pricina shortzului . Sta intins pe spatarul scaunului , - si parc-ar fi cineva viu acolo , cineva care o sa fiu eu , dar inca nu-s ...
Cand se scoala Margareta , bodoganind ca-i prea devreme , sunt gata de mult . Nutza a intarziat de la spital , anume ca sa ma pieptene .
- Vreau sa te vad plecand la scoala , - scolarito !
Si-mi da ea cafeaua , ca mama n-are vreme : se imbraca sa mearga cu mine .
Cafeaua cu lapte nu se duce pe gat . Nu stiu ce are . Ma uit speriata la cele doua cornuri de langa farfurioara . Musc un coltisor , sfaramicios si dulce . E bun . Dar gura mi-e uscata si ma-nnec .
Margareta ma impunge cu cotul :
- Nu poti ? ... Da-le-ncoace !
Si pe sub masa le mistuie in buzunarile ei , in care incap , nu stiu cum , o groaza de lucruri : degetare , radiere , poze , mototoale de ata , bucatele de creta , acadele , bumbi de tot felul , samburi , pietre de domino si numere de loton .
- Ei , gata-i scolarita noastra , gata ?...
A venit si cnu' Neculai ! Dumnealui nu vine la noi decat la zi-ntai , cand aduce chiria . Te pomenesti ca vine si parintele Veniamin , ca la zi-ntai !
Conu' Neculai mi-a adus o plumiera cu creioane colorate si cu plumburi de placa . Pe capac , doua randunele stacojii stau alaturi pe un buchetel de nu-ma-uita . Inauntru , cutia e captusita cu sugatoare rosie , iar pe dos e scris cu litere de tipar putintel tremurate : Alexandra Casian , clasa intaia primara .
Ma inrosesc pana-n ochi de bucurie si nu ma pricep ce sa spun .
- Ei , iti place ? Mi-o fi fost tare frica , ca nu ti-a placea . cand m-am dus eu intai la scoala , sa invat az-buchi , nu mi-o adus nimenea plumiera cu poza ... Purtam sumaiesh si opinci si mi-o aninat mamuca , Dumnezeu s-a ierte , o traistutza vargata pe dupa gat . Si-n traistuta aceea aveam cartea , un pumn de perje si doi papusoi copti , sa-mi tie de satz ...
- Sa-nveti ... ce ? coane Neculae , se-nfige Margareta .
- Az-buchi , Margarinto . C-asa se invata pe atunci .
- Az-buchi ! se bucura Margareta . Si de-odata incepe sa-mi cante , obraznica , sarind intr-un picior :
Az-buchi ,
Mama , Luchi ,
Sh-un paduche !
Nici azi cand ma duc si eu la scoala , nu-mi da pace ! Si inca de fata cu conu' Neculai ...
Noroc ca tocmai atunci a iesit din casa tata . A auzit , dar n-a zis nimic . A coborat doar spranceana si numaidecat Margareta si-a gasit nu stiu ce de lucru pe sub cerdac .
Mama si-a pus rochia cu care se duce la cucoane si palaria cea noua , in culoarea sherbetului de cirese , numai cat un cuib de randunica .
- Gata , Luchi ?
Tata se pleaca si ma saruta pe frunte , maruntel si des , cum saruta el .
- Hm ... te duci si tu .. te duci si tu ...
Si se uita in alta parte .
Conu' Neculai imi netezeste parul cu manutza lui uscata si nu zice nimic . Iar Nutza imi potriveste gulerasul numai cu o mana : pe cealalta o tine la spate . Am inteles . Are s-arunce dupa mine c-o felie de paine proaspata , ca sa-mi fie cu noroc . Ma bucur pentru Cotarla . Ii merge-n plin de dimineatza azi ...
Coboram scarile , mama si cu mine , cu oarecare solemnitate . De sub cerdac , Margareta imi sufla in treacat :
- Az-buchi , noroc Luchi !
Tasia vine in urma cu geanta . O tine departe de trup , c-un fel de respect , parca , altfel decat cum tine cosul cand aduce din piata . Si-n geanta suna dulce din plumburi si din creioane , plumiera de la conu' Neculai .
Intorc capul si ma uit in urma .
Tata , conu' Neculai si Nutza ma petrec cu ochii , parc-as pleca la drum lung , unde cine stie cand ma-ntorc . De sub cerdac , Margareta imi face niste semne pe care nu le-nteleg . Si-n portita , ramasa deschisa , asezata cuminte pe coada , sta Cotarla si da din cap . Pe ea o inteleg . Imi spune in legea ei :
- Lasa , Luchi , ca trece si asta ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

A murit Luchi ... ( partea a doua )

Mesajde Weet-weet » Mar Noi 16, 2004 1:47 am

Am ramas singura intre fete .
- Sunt colegele tale , Luchi . Vezi sa te imprietenesti cu ele , mi-a spus mama cand a plecat .
Tare-s multe ! Cum sa ma-mprietenesc cu ele ?
una lunga , cu sortul pana-n calcaie , canta nu stiu ce si altele rad imprejurul ei . Nu s-a pieptanat de-o saptamana si mereu isi trece degetele aratatoare , cand de la o mana , cand de la cealalta , pe sub nas . Cum sa ma imprietenesc eu cu asta ?
- Sa nu te pui cu Zamft , ca are insecte ! imi spune una balaie si indesata , cu cozile lasate slobod pe umeri .
Parca eu stiu care-i Zamft , sa nu " ma pun cu ea " !
Alta , maruntica si stirba , isi sterge intr-una nasul intr-o batista rosie . Plange-asa , fara glas si fara lacrimi , numai cu nasul , de cand a lasat-o mama ei .
Eu nu plang , cu toate ca nu mi-e indemana . Stau , cum stau cele mai multe , stinghera si tacuta , putin speriata .
- Cine era cucoana aceea frumoasa cu care ai venit ? ma intreaba o fetita firava si dulce , cu motz alb in crestet .
- Mama , raspund bucuroasa .
Imi creste inima si dintr-o data mi-e draga fetita asta alba , coborata parca din cartile cu poze .
- Mama mea nu-i frumoasa ca a ta ... Doamna noastra-i frumoasa , da-i a dracului . Are doi copii , un baiat sh-o fata . Baiatul ma bate el pe mine , da' pe fata o bat eu ... Pe tine cum te cheama ? Pe mine , Lilica . Fetita cea cu mot negru e prietena mea . O cheama Martica . I-a murit o sora si de-aceea-i in doliu . Mai are trei surori shun frate , unul gras . Il stii ? Mata ai frati ? Eu is singura ... Unde stai ? Eu stau la scoala de baieti . Vrei sa vii la mine sa ne jucam ? Vine si Martica si am o multime de jucarii . Ne face mama ceai si ne da mandarine . Iti plac mandarinele ?
Nici nu-ncerc sa-i raspund . N-am cand . Ma ameteste vorba ei , dar imi place . Se cheama ca am si eu o prietena si inca cea mai frumusica dintre fete .
Un clopotel a inceput sa se smuceasca deasupra ushii , speriat . Parca vrea sa-si rupa franghiutza si s-a ia la fuga .
Intram in clasa . Pupitrul e inalt . Ma ridic in varful picioarelor , ma sprijin in coate si abia izbutesc sa ma asez , stramb , pe-o margine de banca . Fetele se foiesc o vreme , pe urma se astampara . E asa de liniste ca se aude cum isi striga Huní£ , pe strada , covrigeii lui sarati ...
- Casian Alexandra !
E numele meu . Stiu . Dar nu raspund . Pe mine nu ma striga nimeni asa . toata lumea ma striga Luchi ... Imi vine-a rade . Asa-i de caraghios sa te strige cineva Casian Alexandra ! Ca si cum ar striga-o tata pe mama , in loc de Catia , Casian Ecaterina !
Doamna se uita la mine si rade . Are-un dinte de aur drept in fata .
- Cu mata vorbesc , fetito ... Cum te cheama ?
Am uitat ca banca e inalta si cad de sus , boncanind , in picioare . Simt in jurul meu rasul stapanit al clasei . Asa rade Margareta, pe mutzeste , cand asteapta sa spun eu o prostie .
- Cum iti zice mama acasa ? staruie Doamna , tot bland , dar c-un fel de nerabdare parca .
- Luchi ! sare de langa mine rí£pezind doua degete ascutite , una bondoaca si zburlita , c-un ochi stramb . - Luchi , ca la catzei !
Asta-i Pandele , repetenta clasei .
Toate fetele se uita la mine . Inca nu rad , dar ochii lor impung si dor . Si dintr-o data mi-e rusine de numele meu , mi-e rusine de mine , mi-e rusine de tot .
- Nu-i adevarat ! Acasa , mama imi zice ... imi zice Casian Alexandra ! raspund repede , ca sa se ispraveasca odata , uitandu-ma urat spre zburlita .
S-a ispravit . Nu ma mai intreba nimeni nimic . Ma asez la locul meu si ma uit la mine , - la fetita asta noua pe care o cheama Casian Alexandra si pe care parca n-o cunosc .
Casian Alexandra are shortz negru de sub care nu i se mai vad genunchii , ciorapi lungi prinsi cu guma de pieptaras si guler de pichet alb , care-o supara putin , cum o supara si cozile impletite prea strans care-i trag ochii spre tample ca la chinezoaice . Sta cuminte cu mainile pe pupitru si i-e rusine ca o chiama Luchi , ca pe catei ...
Dar nu-i adevarat . N-o cheama Luchi . Luchi nu mai este . A ramas pe undeva pe-acasa , poate in ladita din camara , printre resturile de jucarii pe care nu le mai stii ce-au fost si care nu mai au nume .
Luchi era mica , Luchi era proasta , Luchi era caraghioasa .
Luchi era fericita ...
Lui Casian Alexandra i-e mila de Luchi . I-e mila , ca de papusa moarta careia i-a cules ochii verzi si reci de pe covor , intr-o dimineata de Craciun , de mult ...
Ma uit la turnul bisericii patrat si greu . Doua cioare incearca sa se aseze alaturi pe spitzele crucii . Dar vantul le umfla penele si le sufla jos .
Le vad intai limpede , pe urma cenusiu , ca printr-o ploaie marunta si deasa . liniile se stramba . turnul sta acum hait , crucea s-a intors ca semnul inmultirii . Cum sa nu cada cioarele , saracele ?
Ceva fierbinte imi frige obrajii reci . Si doar nu plang .
- Ce ai casian ? Ti-e rau ?
- Nu , Doamna ...
Nu i-e rau lui " Casian " . Ii vine sa planga-n gura mare si nu poate . Daca Doamna ar fi intrbat-o :
- Ce ai , Luchi ?
Poate ca ar plange . Si ar fi bine ...
Dar Luchi nu mai este nicaieri . Luchi a murit . In locul ei , o scolaritza cuminte clipeste maruntzel si-si inghite lacrimile care au , pentru intaia oara , un gust de cenusa .
A murit Luchi ...

de Otilia Cazimir
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Eu nu mai scriu !

Mesajde Weet-weet » Mie Noi 17, 2004 9:19 pm

Eu nu mai scriu !
Am scris candva niste prostii
Ca fiecare dintre noi
Dar nu mai scriu ca nu mai pot
Sau poate pentru ca nu mai am foi ...

Se poate sa mai scriu candva
Sa-mi zici din nou : " Nu e frumos ! "
Sa-mi spui : " Tu timpul nostru-l dai
Doar unor foi .. "

Sa mi le-arunci
Sa le incurci
Si sa le rupi , si zdrentaresti
Intre cuvinte sa te-ncurci
Si sa nu stii sa le citesti

Pacat ca nu ma intelegi
Pacat ca nu stii sa culegi
Dintre cuvinte si povesti ,
Dorintele din mine !

Eu nu mai scriu !
Am scris ceva frumos ,
Dar in zadar
Eu pentru tine scris-am tot c-un suflet cald
Dar nu m-ai inteles ..


Ancutza .. A scris tare frumos mereu si mi-a fost draga .. aproape intotdeauna .. Micutza , bruneta si cu un zambet superb , mereu grabita spre scoala , sau la teatru .. mi-a fost draga . Si lui Maca i-a fost draga ... Mi-e iarasi dor de casa .. si de ei ..

Otilia Cazimir .. cred ca prima data am descoperit-o citind " Baba iarna intra-n sat " , o carte cu coperti albe , scrisa cu litere mari , cu poezii si poze . Mai tarziu , la scoala , am descoperit " A murit Luchi " . Mi-a placut de la inceput si peste ani , cand invatasem sa citesc mai repede si incepuse sa imi placa , am cautat in biblioteci prafuite , cartile Otiliei Cazimir . Eram in penultimul an de liceu .. teme de facut , lectii de invatat , ca orice alt elev , dar eu citeam poeziile Otiliei Cazimir .. si ma straduiam sa scriu cat mai repede , in agenda mea , plina cu de toate , " A murit Luchi " . Nu-mi pare rau , acum , oricand mi-e dor , citesc de-acolo , tot ce am scris acum cativa ani .. nu mi-e mai bine , dar macar , asa nu uit .

Dar eu fara tine ?
Intelegandu-te-ti impartasesc simtirea
Si cred ca numai greul verb " a fi "
Ne poate desparti , caci altfel vrerea
Nu stie decat verbul " a iubi " .

Eu fara tine sunt o nulitate ,
Nu primavara si nici ltceva
Si-ncredere in mine , demnitate
Mi-ai staruit doar prin a exista .

Iubindu-ma , m-ai invatat iubirea
Intelegandu-ma , m-ai invatat sa tolerez
Si astfel mi-ai croit un drum in viata
M-ai invatat ca insami sa-mi dictez .

Iubindu-ma , tu te iubesti pe tine
Caci te iubesc si eu cat ma iubesti
Nu vreau sa pot rezista furtunii
Ce-n sufletu-mi si trupu-mi tu starnesti .

( Ancutza G . )
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Noi 22, 2004 2:57 am

Am invatat , in viata mea scurta , ca prietenia are o oarecare importanta pentru unii , iar pentru altii nu reprezinta nimic . Nu am multi prieteni .. dar consider ca am prieteni buni si de multe ori mi s-a multumit pentru ajutor , pentru ca am ascultat .. si de si mai multe ori am multumit ca am fost ascultata , ca am avut cui sa ma plang , la cine sa urlu cand aveam nevoie . Am un singur prieten langa mine , restul , sunt departe .. unul la 200 de km .. si e cel mai apropiat .. restul .. in tara , atat . Ma multumesc cu prietenii pe care ii am , dar nu stiu cat de multumiti sunt ei de mine .. am facut tot ce am putut , cand am putut si am ascultat , incercand sa nu dau sfaturi .. am incercat sa fiu o prietena buna .. Dar azi .. azi mi s-a reprosat ca nu am facut nimic bun .. ca nu trebuia sa ascult , ca nu trebuia ... Eu am incercat doar .. si nu ca sa ma simt eu bine .. ci pentru prietenii mei ; nu pentru a avea constiinta impacata , ci pentru a ajuta , pentru a nu lasa pe nimeni sa planga . Bineinteles ca deseori ajutorul mi-a fost refuzat .. poate ca de cele mai multe ori nu sunt prietena care trebuie .. nu am umarul potrivit .. si nici nu stiu sa sterg lacrimile .. dar am incercat .. nu ? Cum pot sa ajut mereu , daca nu mi se da voie ? Si cum sa cunosc , daca nu stiu mereu toate datele problemei .. as avea una sau mai multe necunoscute in plus .. cand deja rezultatul e dezastruos ..

De obicei .. eu nu ma cert cu cineva , eu cert .. Dar si asta s-a intamplat destul de rar , pentru ca nu am dreptate asa des pe cat se crede si poate ca mint mai bine decat credeam .

Ma doare capul groaznic de tare si mananc .. dolari ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Delirul

Mesajde Weet-weet » Mar Noi 23, 2004 10:23 pm

"- Ce este singuratatea poetului ?
- Un numar de circ neanuntat in program .
- Ce este o lacrima ?
- Un cantar in asteptarea greutatilor .
- Ce este betia ?
- O fila alba intre altele colorate .
- Ce este uitarea ?
- Un mar copt in care s-a infipt o sulita .
- Ce este intoarcerea ?
- Aproape nimic , dar se putea sa fie un fulg de zapada ( sau , altfel spus , o iarna care vine )
- Ce este un an nou ?
- O poveste de dragoste care se sfarseste .
- Ce este o tristete ?
- Un drum care se impotmoleste inainte de a ajunge la liman .
- Ce este un Revelion ?
- Un pahar de vin in care s-a turnat otrava .
- Ce este femeia iubita ?
- O batista care mai flutura inca .
- Trezirea melancolica dupa o noapte fara constelatii .
- Un vant care incepe sa bata . "

( petrecerea de Revelion : Stefan , Luchi , Niki , Boiangiu , Adrian , Sebi , Elena , dr. Spurcaciu )
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Dec 19, 2004 9:32 pm

Nu e frig , desi e jumatatea lui decembrie . E sambata si sunt multi oameni pe strada .. recupereaza , pentru duminica .. orasul e pustiu mereu , duminica .
Luminitze , moshi craciuni urati , mari , mici , draguti , mecanici , dulciuri , castane prajite , portzelanuri , bijuterii , vin fiert , papushi ruseshti .. De toate se afla in cutiutzele de lemn proaspat amenajate in centru . Negrul si rosul predomina .. nimeni nu mai poarta alb dupa sfarsitul lui august , spunea cineva . Oferte pentru Craciun , reduceri incredibile , globuri urate , globuri frumoase , globuletze , beteala argintie , beteala de prost gust , bradutzi plini de o spuma alba , urata , ce nu ii face sa arate ninsi , ci vopsiti urat ; brazi mari , impodobiti urat , cutii de cadouri , muzicanti , copii ce poarta caciuli de mosh craciun , doamne ce sunt imbracate in rosu , caini cu hainutze , iepurashi mecanici , difuzoare din care se aud colinde , frantzuzesti .. le vreau pe cele in romana , sunt mai frumoase , au mai mult sens .. vreau acasa , normal ..
Vine Craciunul ! Multi se bucura , pe mine ma intristeaza .. cei de acasa nu vor avea Craciun , din cauza unei boacane .. eu .. voi avea un fel de Craciun , departe de cei dragi mie , aproape de cei dragi .. lui .
In nord , undeva intr-un orasel uitat de lume , intr-o casa prea mica pentru asa multi invitati , prea mare pentru 4 , prea calda vara , prea rece iarna , prea straina pentru mine , bine cunoscuta , pentru el . O sa fie ai lui , cei cunoscti de el , acolo .. o sa fie Craciunul lui .. al meu a fost anul trecut si acum doi ani , asa e frumos , sa aiba si el un Craciun , al lui . Macar de-am avea zapada ...
Lume multa .. oameni straini , oameni de care as vrea sa fie departe .. Macar de-am avea brad .. O sa vreau sa fiu singura , nu vreau sa vorbesc cu ei .. ce sa le zic ? sa raspund vesnicelor intrebari ? sa ma chinui sa fiu atenta si sa le inteleg limba ? sa fac pe plac unui bebe mofturos ? Sau sa ies si sa fac poze , multe , sa treaca timpul , repede , repede .. Nu e mult o zi jumate cand stai cu cei dragi .. dar cand stai cu niste necunoscuti , vrand sa fii acasa , timpul trece greu si nimic nu-i bine .

Complaining again ? Dap , asta e unul din lucrurile pe care le fac cel mai bine , sunt campioana la asta , mai ales in preajma Craciunului ! Ei , lasa , o sa fie Craciun si trebuie sa fiu mai ingaduitoare ... nu doar prin ce fac , dar mai ales prin ce gandesc .
O sa scriu .. si o sa visez , frumos , macar de Craciun ..

So come on sweet children , come listen and pray ,
In Bethleem stable , the angel did say :
A baby was born in a cold winter night
That fills our hearts with the greatest delight ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Dec 23, 2004 7:42 pm

Si gata .. vine Craciunul ! Lumea-i fericita , sau ar trebui sa fie ..
Maine plec , o sa fie o zi lunga , la fel ca zilele ce o sa urmeze . Las' ca trebuie sa fie bine , ca doar o sa fie Craciunul si am primit deja o parte din cadou .. sau poate a fost singurul ? Craciunul nu reprezinta doar cadouri ..

Craciun fericit tuturor !
Mi-e prea lene sa scriu mai mult si nici nu stiu ce sa zic , gandurile mele-s pe undeva pe sus , scuturand norii de zapada , poate maine o sa am noroc . Poate o sa cred ca Mosh Craciun exista , undeva , si are grija de toti .
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Dec 30, 2004 10:03 pm

A mai trecut un an din viata mea .. a mai trecut un Craciun . Totu-i foarte diferit fata de anul trecut .. Primul meu Craciun petrecut cu oameni mai mult , sau mai putin , necunoscuti , a fost oarecum plictisitor si rece . Noroc ca mai exista bebei pe lumea asta ! Si oameni carora sa le pese ..
Singura zi in care imbatranesc cu un an , a fost si ea deosebita ; tot inauntru am stat , mai mult , ca de obicei , doar ca de data asta am vazut mai multe decat daca as fi stat in casa . Nu a venit nimeni in vizita , nu am facut prajituri , nici macar nu m-am imbracat in fusta si noaptea nici nu am stat cu bigudiurile in cap , sau cu miile de coditze .. Dar pentru asta tot am dormit rau si am avut visuri ciudate , ca de obicei , de altfel .
O sa-mi fie greu sa ma obisnuiesc sa fiu departe de casa ; sper ca macar de la anu' Craaciunurile sa fie mai mult ca acasa , nu ca la altii .. Nu vreau cadouri desfacute in seara de Ajun , nu vreau doar o zi de Craciun , nu vreau altfel de bomboane decat cele de pom . Si vreau cozonaci si vreau colinde . Zapada , e necesara , dar ma pot lipsi .

Of , se termina si anul asta . Cand a trecut ? Ce am facut anul asta ? Doar oamenii cunoscuti sunt martori ai anului ce a trecut .. fiecare prieten poate fi considerat ca o noua achizitie , ca o victorie .. Da , victorie suna mai bine .. victorie asupra singuratatii , asupra convingerii ca nu mai exista oameni pe lumea asta . Exista , si inca multi , trebuie doar sa ii gasesc . Primul an in care ai mei o sa fie mai departe decat au fost vreodata .. primul an fara pic de zapada , primul an pe care il voi incepe plina de pesimism . Dar va fi un nou an ! Voi face si voi drege , asa cum am vrut in fiecare an , asa cum nu am reusit in nici un an , dar voi incerca . Macar o sa fiu fericita , nu ? Sunt altii care duc lipsa de lucruri mai importante decat zapada si nu stiu ce e aia fericirea .. Asa ca trebuie sa ma consider norocoasa , cineva ma iubeste si eu iubesc . Restul vine de la sine :)

Sa ne vedem cu bine la anu' !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Ian 04, 2005 4:38 pm

Cand am ajuns acasa ningea asa de frumos ! Am mers in gradina , m-am asezat pe banca si am fumat o tigara , uitandu-ma la fulgii ce dansau in jurul meu .
Zici ca tu ai imbatranit .. dar eu ? Am aproape 70 de ani .. dar eu am tzí£ndí£reii ..

Sacrée vieux ! Mi-e dor de el , desi ultima data cand l-am vazut m-am simtit ciudat si parca tot ce stiam despre el , devenise o minciuna .. doar parca . Bucurestenii au pierdut mult , cand el a plecat , un om asa de mare , asa de copil , atat de minunat , a plecat , nesuportand zgomotul , aglomeratia de acolo si a ajuns in oraselul meu . Am fost norocoasa ca l-am intalnit .. am castigat un prieten .

acum inteleg..... e altfel sa fii de craciun acasa
Pai da , e altfel sa fiu acasa , de Craciun .. sau cel putin Craciunurile erau altfel acasa , erau mai calduroase , oricat de frig ar fi fost afara , erau mai bogate , oricat de putine cadouri aveam , erau mai aromate , oricat de "pí£pí£dit" ar fi fost bradul si de cate prajituri am fi avut . Nicaieri nu-i ca acasa , normal ! Aveam colinde , aveam vecini galagiosi , aveam brad impodobit ( partial ) de mine , aveam putina caldura , aveam cozonaci , bomboane de pom , prajituri , zapada , filme de Craciun , cadouri , remi , vizite , vin de la bunica .. oricat de acru era , si char daca imi ardea stomacul , era bun , mai ales fiert .. chiar daca mai dadea si pe foc . Covoarele miroseau a otzet si erau mereu reci , dar mai pufoase decat cu o saptamana inainte , praful era sters , totul era asezat frumos si se merita .
Iar revelionul .. eh , eram obisnuita ca mancarea sa fie pe masa la 00 nu sa o mancam inainte .. Erau multi uratori .. Uneori venea si Claudiu , cu " capra " si ne speria ... Ne imbracam frumos , si asteptam nerabdatori miezul noptii , pentru ca urmau focurile de artificii , cele de la unitatea militara si cele din fatza blocului ; stateam langa geam , cu mainile lipite de caloriferul fierbinte si tremuram , dar vedeam focurile de artificii , si fulgii se lipeau de gene , obraji , se topeau si parca plangeam . Ca ne uitam la televizor dup-aia .. ce are ? Atunci era plictisitor si ma rugam sa nu fie nicaieri muzica populara , acum .. tot nu vreau muzica populara , dar as vrea sa fiu acasa .. as fi vrut sa fiu acasa , nu undeva la capatul lumii , incojurata de necunoscuti , unii beti , unii prea veseli .. Nu vroiam sa beau alcool , dar am incercat "shrob-ul" lor si " punch-ul" prea slab ; nu au avut nici un efect asupra mea .. si asa , miezul noptii m-a gasit stresata ca nu pot suna acasa , plictisita si moarta de oboseala . Cel mai prost inceput de an .

Tout est chaos
A cí´té
Tous mes idéaux: des mots
Abimés...
Je cherche une ame, qui
Pourra m'aider
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Ian 12, 2005 10:46 pm

Increderea... sentiment de siguranta fata de cineva, sentiment datorita caruia o persoana iti poate spune minciuni frumoase si tu ca bou/vaca sa le crezi.
Cum sa o mai cred de acum incolo daca ea imi toarna verzi si uscate.. imi zice mie "adevarul" ca sa nu stie tata.. Ha!
Am incredere totala intr-un om.. pana la proba contrarie.. Si uite ca dupa 18 ani a venit si dovada aia, banuiesc ca ea nu ii poate spune "preferatei lu mama si-a lu tata" tot..

Incredere.. s-a dus dracului!
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Ian 25, 2005 3:50 am

Prin viata se poate trece fara a retine mare lucru.. poti trai pentru a manca, sau a manca pentru a trai.. poti sa citesti pentru ca e "cul" sau poti citi pentru cultura ta generala.. poti vorbi cu un om pentru ca e faimos si vrei sa fii.. "cul" sau pentru ca te intereseaza, pentru ca vrei sa inveti ceva de la el. In fine.. poti trece pe peste tot ca.. voda prin loboda!
Am invatat multe, dar e loc de si mai multe, am timp, insa...
Am invatat sa merg, datorita, lor! Am invatat sa vorbesc, sa rad, sa glumesc, sa plang, cu ei, datorita lor! Am invatat sa ii iubesc, datorita lor. Am invatat sa iubesc apusurile si rasariturile de soare, sa iubesc cartile, sa incerc sa scriu frumos, am invatat engleza, datorita lui. ( fara el, o mare parte din viata mea nu ar fi existat) Am invatat sa cos, sa calc rufe, sa spal vase, sa fac papa bun, sa fac martisoare, am invatat franceza, un pic de rusa, am invatat de ce e o mama cea mai iubita pe lume, datorita ei. Am invatat sa am grija de copii, sa fiu protectoare, sa ma joc, sa ornez pahare cu coji de oua, sa nu ating mamaliga cand e fierbinte, am invatat multe jocuri tembele, datorita ei.
Am invatat sa invat, sa comunic, sa ma izolez, datorita lor...
Am invatat sa pretuiesc ce am, sa ascult, sa iubesc, datorita.. lui.
Am invatat sa scriu, sa fiu ingaduitoare cu tzandareii, sa ascult, datorita lui.
am invatat sa-mi fac noi prieteni, sa chiulesc, sa imi fac temele in pauza, sa ma descurc cu diverse persoane, sa ma uit in ochii cuiva si sa vad cat de bun sau rau e, datorita lor, tuturor.
am invatat mate, fizica, chimie, romana... si multe altele, datorita lor, multi si buni, sau mai putini buni.. dar am invatat.
Am invatat ca aparentele inseala uneori, datorita ei. Am invatat ca unii oameni nu se pot schimba asa de usor si ca uneori poate cer prea mult, ca unii au turnul lor de fildes, mai sus decat al meu, mai bine protejat decat al meu, am invatat sa fiu mandra de desenele mele neintelese, datorita lui.
Am invatat sa iubesc mai mult decat propria-mi viata, sa fac papa si mai bun, am invatat franceza, engleza, info, am invatat ce dulciuri sunt mai bune, am invatat sa inot, sa rad mai mult, sa plang mai putin.. am invatat atatea de la el, si inca mai am de invatat. Dar am toata viata la dispozitie si o sa ascult si o sa invat, si o sa retin.

De-asta traim, ca sa invatam; de noi depinde cat de constiinciosi suntem, cat de repede uitam, cat de mult putem invata... cat de mult putem iubi si cat de mult putem ierta.
Cred ca doar de la el nu am invatat nimic bun.. am invatat sa urasc.. sa mint, sa plang, sa fug, sa detest, sa lovesc, sa uit.

Dar a trecut, am pierdut un an, dar am castigat multi altii. Si a uita, nu-i chiar atat de rau... pentru ca .. iubesc, si chiar pe cine trebuie.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Feb 09, 2005 12:11 am

Tocmai trecusem pe langa un norisor roz... ca ala pe care sunt cand totul, sau macar 80%, merge bine. Parca nu avem o destinatie anume, parca am venit sa admiram norii, ce acum devin rozalii, portocalii. Dau impresia unui strat gros de zapada... Cand ajunsesem deasupra norilor, soarele se vedea asa de frumos, incat bunica ar fi tipat la mine, ca nu e bine sa ma mir de soare.. si nici de luna. Habar nu am de ce.. ea stie. Macar exista o superstitie pe care nu am preluat-o, nu am mostenit-o... incerc sa scap si de celelalte.
La stiri zice de unu' care s-a spanzurat in inchisoare, era acuzat ca a otravit matze si ceva potai.. ar face bine toti, sa taca si sa se uite la cer, e frumos, as sta aici toata viata.
Nu stiu daca trebuie sa fiu trista acum.. doar a murit.. o cunosteam, imi zambise, imi vorbise, foarte putin, dar e prezenta in memoria mea. Pacat ca nu am cunoscut-o cand era sanatoasa, mi-as fi amintit-o asa, si nu agatata de bratul lui, facand pasi mici, sau asezata in fotoliu, incercand sa nu doarma... sau poate asta vroia?
Nu stiu, nu am cum, nu oo cunosc; faptul ca am vazut-o de cateva ori nu dovedeste absolut nimic.
Mi-e frig si am mainile inghetate, iar inima tremura si ea.. de frig, de frica.. de oboseala... nu stiu, ca nici pe ea nu o cunosc. Auzisem ca scartaie ceva p-acolo, si degeaba am baut ulei, nu cred ca si-a revenit. Mai face pe nebuna uneori, sa-mi aminteasca de existenta ei..
Acum peisajul e frumos: norii, sub noi, albi, pufosi, la fel ca vata pe batz, iar cerul, rosiatic unde se intalneste cu norii, degradandu-se pe masura ce urca spre stele, ca sa devina iar rosiatic, si dintr-o data, albastru, pur, frumos/
Aveai dreptate cand ziceai despre visare, ca-i frumos... numa asta as visa si ar fi bine; dar imi cunosc visurile mai bine decat cutele pernei... as cadea, n-as ramane aici, sus, visand.
Miroase a mancare.. iar cerul a pierdut ultima tenta rosiatica. Parca nici nu inaintam; parca suntem aici de o vesnicie. Nu mai vad cerul, nici nu stiu daca mai sunt deasupra norilor, nu stiu daca as mai vrea sa fiu pe aici.. daca nu stiu unde sunt, de ce as vrea?

Si moartea face parte din viata noastra... Stateam in masina, pe bancheta din spate, ma uitam, absenta, la stele, gandindu-ma la moartea ei si m-am intristat. Pana atunci doar tristetea lui ma duruse, dar in momentul ala ma simteam trista, ca a murit un om.. un om...

E cald si marea e departe; vantul aduce triluri vesele si praf.
M-am plimbat pe plaja cautand scoici frumoase, deosebite; doua rozalii, amandoua gata sa fie agatate de un snur.. una s-a spart, in buzunar.. la fel ca o inima.. Ce-i fragil trebuie tinut in mana, nu in buzunar.. "parce que les enfants mettent de choses surprenantes dans leur poches..."

Cred ca vreau acasa... oriunde ar fi... chiar si intr-un orasel uitat de lume, un orasel prafuit, pe moarte, in care timpul trece foarte repede.. Acolo vreau, timpul se va opri, pentru mine, doar pentru mine...

Detest rozul!
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Feb 27, 2005 2:48 am

Obrajii imi ard.. si urechea dreapta, doar cea dreapta, asa cum plang doar cu ochiul drept uneori...
lasa cate un mesaj langa fiecare victima

Mainile imi sunt inghetate si e tarziu; inima-mi bate in ritm alert..
victima numarul 13...

Miroase a mandarine; cutitul a ramas aici, langa o mandarina tare si acra...
curaj Sam, cu timpul, durerea se va atenua

Parca imi tremura mainile; urechea arde din ce in ce mai tare si buzele-mi sunt uscate
i would've been so lonely, without you in my life today..

Litera e dispare incet, se sterge; mi se face frig si as vrea sa fiu in pat si sa visez
dramatizez! un tampit omoara persoane pe care le-am cunoscut la 3 ani si singurul lucru inteligent pe care il poti spune, e sa zici ca dramatizez?!

Trebuie sa le scriu.. dar "n-am vreme" vechea fraza, deja mult prea uzata, nu doar litera e dispare... o stiu deja prea bine, nu mai am nevoie sa stiu unde sunt literele...
now i can kill
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Mar 08, 2005 2:43 am

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
„a?â€Â
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Mar 30, 2005 10:34 pm

il y a ceux qui pensent que stiu totul, vazand o privire
Il y a ceux qui pensent tout savoir, sur n'importe qui et n'importe quoi. N'importe quoi!
il y a ceux qui pensent pouvoir juger pentru ca nu se lasa calcati in picioare
Il y a ceux qui pensent que tous les autres sont de bons í  rien. Rien a faire!
Cons.. enfoirés.. abrutis... des minables , quoi!
Et ils me font vraiment chier! Non, pas chialer, mais chier...
___________________________________________________________________________

Si cine sunt eu sa ii judec? Si cine sunt ei ca sa ma judece? ca sa judece....
Nu vezi totul, vazand "ambalajul" , ramane si continutul, putini stiu ce e inauntrul unui "ambalaj", ce se ascunde in spatele unei masti. Poate ca unora le pasa mai mult decat credem, poate ca pe unii ii doare, desi au problemele lor.
Ca bolnav nu iti poti pune singur diagnosticul, nu poti gasi de unul singur cauzele bolii; incercand sa gasesti, singur, ce nu merge bine, ascunzi cauza initiala, transformand cauza ta, intr-un motiv oarecare, iar cand motivul o sa dispara, cauti altul, fara a ajunge la o solutie.
Ca doctor, nu poti impinge pacientul intr-o anumita directie, pentru ca asa crezi tu ca e bine, nu poti sti ce e bine pentru el, stii ce e bine, dupa tine, pentru tine. Ii dai de ales, nu il impingi.
Ca om, nu pot decat sa incerc, sa invat si sa traiesc... E normal sa fac greseli si e normal sa nu stiu. In momentul in care pretind ca stiu, dar de fapt, habar nu am, devin... o minciuna.
___________________________________________________________________________
Urusai !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Scrisoare

Mesajde Weet-weet » Dum Mai 01, 2005 5:45 pm

"as fi vrut sa fiu acasa... ca si craciunul, pastele e destul de important, nu din punct de vedere religios, partea asta nu ma mai afecteaza de mult , dar era o vreme cand plangeam in fiecare sambata seara, vazand clasicul film cu Iisus. (...)
dupa ce vopseam ouale, le puneam intr-un coshuletz, un coshuletz pe care il avem de ani si ani, e din lemn, si se poate strange, nu stiu sa explic...imagineaza-ti doua palme, unite la baza, care se pot strange. Mi-a placut mereu coshuletzul ala.. statea mereu pe frigider, si acolo gaseai mereu cate o moneda, cate o bricheta, eventual un lantic, foi, prostii.. o gramada de chestii, chiar daca nu era mare. De paste, era mereu golit si se puneau servetele in el, si ouale, date in prealabil cu slanina. Acolo puneam doar ouale frumoase, de obicei alea e ratza si gasca daca aveam.. daca fusese tusa la bunica, si daca ne adusese."


Ce bine ca pe unii nu ii doare prostia.. daca ar fi durut, as fi fost acasa acum. Oh well.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Mai 14, 2005 4:34 am

Nu-mi imaginez batranetea fara copii pe langa mine.. fara nepoti. Cred ca e trist asa, sa nu ai pe nimeni, sau nimeni, al tau, sa ii vezi doar pe ai vecinilor, sau nici macar.. Nu stiu cum pot unii sa refuze sa aibe copii, pentru ca... " nu ma simt in stare sa fiu mama, sa stau acasa si sa spal toata ziua" de parca asta inseamna a fi mama.. sau pentru ca " aveam carierele noastre, iar dup-aia a fost prea tarziu, eram comozi asa".. pentru cine mai muncesti atunci? sau, mai rau " ea nu a vrut sa aibe copii, just like that, she didn't "
Atatea incearca in zadar sa aibe copii, si unele.. nu vor, fac mofturi. e uimitoare speta umana.

Noah e adorabil. Nu stie inca sa vorbeasca, altfel ne-ar fi spus de ce in parc se oprea din cinci in cinci metri si arata cu degetul inspre piciorul stang. E destul de mare ca sa mearga singur, dar prea mic pentru a urca singur scarile, sau chiar bordura... ii place sa o urce si o coboare. Copil, bebe chiar. Cand isi ia mama in brate, imediat dupa ce se trezeste.. la fel ca ea, are nevoie de zece minute ca sa se trezeasca, intre timp, are nevoie de imbratisari. Si e mai dulce ca niciodata. Are carlionti, care o sa fie taiati, parul ii ajunge deja in ochi si deranjeaza.. Poate ca o sa ramana cativa carlionti dupa ce o sa il tunda.. O sa fie adorabil oricum. Mai ales cand o sa incerce sa se urce pe masuta, iar eu o sa zic ca nu e voie si o sa mearga sa gaseasca un pic de consolare in bratele tatalui. Cum sa nu ii iubesti? Pe amandoi..

A fost ziua lui si nu am putut trimite nimic.. Poate peste o luna, sau poate doua, cand o sa trimit doua cadouri de-odata. Stiu ca nu asta vrea, dar.. nu pot altfel, nu depinde de mine. As fi vrut sa fiu acolo, ca dimineata, cand se trezea, sa fiu acolo si sa ii spun La multi ani.. dar nu am putut. O sa ii fac o surpriza, alta data, cand o sa pot, cand o sa ma fac mare.

Urasc Féria! Nu-mi vine sa cred ca si de data asta suntem aici, suportand galagia de afara, asteptand sa se termine, sa pot merge in pat, sa dorm, sa visez, on and on... Ii detest pentru ca de distreaza.. prea zgomotos. Ar putea sa se distreze in liniste, ce-mi pasa mie de veselia lor, eu nu le urlu pe sub ferestre cand sunt beata.. de fericire, ca altfel nu am cum..

Inca o luna, zici? poate o sa ii mai suport o luna, poate doua, dar de la trei incolo o sa fie grav. Vreau sa plec de aici, sa schimb aerul imbibat de vin, de tipete, de ras isteric, de praf.. prea mult praf. Pot sa merg acasa? O sa fiu cuminte, o sa vezi, o saptamana, o sa fie de ajuns: capsuni, zarzane, fragi, placinte cu mere, ciorbe, oncior, o onigoaie cu apa rece, care nu depaseste linia, pachet cu tigari pus la uscat, salata pentru tasha, ceva bun.. acasa. Acolo unde miroase mereu a fum de tigara, a caldura, a vara sau a iarna, a frezii, a rufe proaspat spalate, a dimineatza. Acasa...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Iun 21, 2005 7:39 pm

[font=Times New Roman][I]„Prioritatile mele sunt in continua schimbareâ€Â
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Iul 17, 2005 2:30 am

Din umbra, ma simt puternica. Pot modela umbra, defectele dispar, calitatile apar ca probabile. Ma simt puternica, plina de incredere. Umbrele nu mi-au parut vreodata negre, ci albastrui, ca cerul senin, noaptea, cand e frig si iarba e alba.
Din umbra, distanta e relativa, nimic nu ma poate atinge. Sunt invincibila, atat timp cat raman doar o umbra.
Dar la lumina zilei, umbrele sunt negre, si sunt la picioarele mele si ma urmaresc, de jos, fara a indrazni sa ridice vocea. La lumina zilei, la fel ca vampirii, sunt vulnerabila, si adeseori ranita.
Am mai adaugat o cicatrice ieri. Nu am putut sa plang decat cand am vazut sangele tashnind afara. Sangele inghetat de frica tashnea facand ca totul sa devina o umbra.
O sa raman in umbra pentru o vreme, cicatricile arata urat, mai ales cand evoca lasitate, neputinta. O sa raman.. invizibila, albastruie, ca zapada. Dar o sa am o cicatrice..[size=75]neagra
.
[/SIZE]
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Iul 18, 2005 1:35 am

"Pentru ca.. erai copil"
Cat de egoista pot fi uneori.. de cele mai multe ori.
Trecutul, ce culoare are? As vrea sa fie albastru, after all, I'm blue ..
Imi place albastrul, dar nu al cerului, e prea transparent..
Al bluzei de melana care scartaia intre dinti? nu, prea subtire
Al ochilor ei? prea trist..
Al ochilor lui, vazuti mereu prin fum de tigara, un albastru spalacit, abastrul unor ochi ce au plans mult mai putin decat ar fi vrut? nu.. prea vechi
All Blue? The water of East Blue, West Blue, South Bue and North Blue, in one place? nu, e legendar..
Al cernelei? nu, nu tine..
Al florilor de nu ma uita? nu, e efemer
Atunci? Al zapezii, al noptilor, al apei.. al uitarii.
Poate e mai bine sa uit.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Iul 19, 2005 3:56 am

Dezbraca-ma de iubire, de ura, si invata-ma sa iubesc din nou, dar nu ma lasa niciodata sa urasc.
Ia-mi prietenii, ia-mi dusmanii si reda-mi dusmanii, prietenii o sa ii gasesc singura.
Sterge-mi lacrimile, aduna-mi zambetele si da-mi un zambet pur spalat in ani de lacrimi.
Ia-mi visele, ia-mi cosmarurile si invata-ma iar sa visez, cosmarurile, lasa-le pentru notpile reci de iarna.
Ajuta-ma sa uit trecutul si ajuta-ma sa privesc viitorul, prezentul il vom trai din plin.
Ia-mi dorintele, ia-mi temerile si pune-ti o dorinta impreuna cu mine, doar una.

Invata-ma doar sa iubesc, doar sa rad, doar sa visez, doar sa sper. Ura, lacrimile, cosmarurile, temerile, o sa le tin intr-un caiet, intre flori de liliac.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De pe jurnale, scoala veche, politici etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron