aventurile unui canutza om sucit

uscaturi de prin padurile mai mult sau mai putin verzi

eL, the pygmalion: designer clothes

Mesajde theOffender » Dum Sep 11, 2005 3:37 pm

(***4)
eL a intrat pe usha. N-a intrat asha brusc, cum probabil unii dintre voi v-atzi imagina. M-ai intai am auzit apa curgand in baie dupa care ushile de la dulap deschizandu-se cu un scartzait. Cand am cumparat dulapul am cautat sa gasesc unul a carui ushi sa scoata un mic scartzait atunci cand se deschid. Shi-am intrebat:
- Nu scartzaie ushile?
Vanzatorul s-a uitat la mine de parca l-ash fi invitat la o cina romantica (in doi). Un amestec subtil de "How dare you to ask such things" shi "Well, I dare you to ask me such..."
- Sir, ushile sunt verificate temeinic. In fiecare dimineatza. Nici una nu scartzaie. You see, our business does not squeak.
"Pitty" m-am gandit eu in engleza.
S-a uitat la mine de parca gandurile mi-ar fi alergat pe frunte aseamenea unui "BIZBAR" de pe canalul de shtiri. O multzime de cifre shi semne de punctuatzie fara vreun sens anume.

Am cumparat dulapul. It was either buying it or inviting the clerk for dinner. Dupa doua luni de zile dulapul incepuse sa emita un scartz accidental la fel cum o batrinica, trecuta de varsta apatiei sexuale scapa cate un partz cand se apleaca. Dupa shase luni a luat forma unui tanguit asemenea unei pisici fatza in fatza cu un crab descoperind deodata ca cina ei are cleshti. Cand sunt in fatza gaurii in care un jet tzashneshte hotarat shi ferm imi place sa aud acel "flush". E ca shi cum natura moarta shi inerta conshtientizeaza vecinatatea unei mintzi superioare. In cazul dulapului era un fel de incuviintzare tacita, un fel de: well, sir, cu ce sa va-mbracam azi.

Cand eL a intrat in bucatarie era imbracat in hainele mele cele mai bune. Designer clothes. Cuvintele se rasvratisera shi ramasesera suspendate printre coardele vocale. Douazeci de minute mai devreme era gol, murdar de noroi iar acum purta o camasha RipCurl lasand la vedere un piept cu un pumn de par (trademark), shi o pereche de pantaloni de in, O'Neal. De unde atata simtz estetic n-am reushit sa intzeleg.
- Du-te shi te schimba.
"Why?"
- Pentru ca nu-mi place cum aratzi.
"Why are you unhappy about?"
- Sunt hainele cele mai bune. That's why I'm unhappy. Asha ca du-te shi te schimba.
"So your unhappiness will also be mine?"
- Vezi, incepi sa intzelegi cateva reguli de baza.
"I wonder if happiness is also contagious."
- Vei afla la vremea potrivita.

L-am privit in timp ce urca scarile spre dormitor. Era la fel de frumos precum imaginea pe care am avut-o in minte adunci cand l-am modelat din noroi. Bineintzeles ca-shi va pastra nealterata aceasta frumusetze, in ciuda numarului de femei care ii vor intra in viatza. unul dintre amici a gasit de cuviintza sa faca un pact cu курва де ом in asha fel incat sa-shi pastreze frumusetzea nealterata. In cazul de fatza eu sunt creatorul asha ca nu e nevoie.

Un lucru imi scapase shi-abia acuma constat (cu uimire): eL filozofeaza. E tanar, il intzeleg, dar totushi e ca shi cum ash fi intr-un restaurant iar halca de pork din farfurie ar prinde viatza shi m-ar intreba, natural, urmatoarele: "so, wha'ya think 'bout the master and slave morality, you dumb prick? EU am avut grija sa nu-l contaminez, am folosit manushi. DeeJay, ce-ai facut? (***589)

----------
Note de autor:
Opinions are like arseholes. Everyone's got one.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Moartea unei persoane pe care n-am cunoscut-o

Mesajde theOffender » Lun Sep 19, 2005 3:08 pm

- Tata, dark side is stronger!
- Nu fiule, dark side is darker. But there is nothing a flamethrower can't fix.

-----------------------
Am strabatut pe jos jumatate de continent shi-n tot acest timp o multzime de pietricele mici shi ascutzite mi s-au adunat in sandale. Le-am pastrat, in sperantza ca intr-una din zile una dintre ele se va dovedi a fi piatra filozofala pe care-o caut.

Ieri a murit o persoana pe care n-o cunoshteam. Cand repetatzi in gand aceasta fraza, luatzi o aspirina mai intai.
Shtiu de exemplu ca Adomnitzei se lauda ca-l cunoashte pe Lenni, shi intr-una din zile mi s-a destainuit, intr-un cadru mai putzin intim decat ar fi vrut el, ca Lenni crede ca Abaietzilor arata excelent shi ca... Il cunoshti pe Lenni? am intrebat eu. Sigur. Shtii exact ce-i place sa manance la masa de pranz? Ce aroma de inghetzata e favorita lui? Ce carte a vazut in vitrina librariei shi ar vrea sa o cumpere? Care-i pozitzia lui fatza de problema pinguinilor? Sau pur shi simplu tot ceea ce discutatzi se rezuma la femei, ultimul gol shi, din cand in cand, pentru a schimba subiectul, discutzia se roteshte asemenea unui vultur flamand, in jurul sanilor chelneritzei?

S-ar putea ca metafora cu vulturul sa fi determinat acea sclipire stranie in irisul ochilor sai, acea extresie faciala, care, printr-o stranie coincidentza era exact expresia unui client intr-un restaurant care descopera ca puiul ce cu doar cateva secunde inainte parea neajutorat, complet inecat in balta de mujdei, se ridica shi, headless, o ia la fuga pe usha. Pentru o secunda am crezut ca o sa ma creada nebun, o sa se ridice shi-o sa plece. Instead he did something amazing: he talked to me. "As a matter of fact we talk about women a lot. And I don't think I would love to know what is his favourite Ice-Cream."

Deci atunci cand spunem "il cunosc pe dubluXYZ" vrem de fapt sa spunem ca putem identifica ushor vocea, trasaturile fetzei shi in general alte aspecte. Shi cam atat. Dar daca suntem cumva intrebatzi care este parerea lui vis-a-vis de problema pinguinilor, un zambet neajutorat ne lumineaza fatza.

o mica parenteza: {
In cele de mai sus am incercat sa creez verbal imaginea unui client care sta la masa, intr-un restaurant, shi descopera ca puiul ce era inecat intr-o balta de mujdei se ridica shi-o ia la fuga pe usha. Sunt convins ca peste 95 la suta dintre voi suntetzi virgini shi ca urmare o asemeanea scena aceasta nu s-a perindat prin fatza ochilor voshtri. Expresia unei astfel de persoane, fie ea cine-o fi, este un amestec de foame crunta amestecata cu un "cum itzi permitzi monsher" la care se adauga versurile celebre: "La o moara cumsecade socoteam aici ca viu / Ca un cuib de hotzi vi-e moara, d-unde se putea sa shtiu?".
A nu se confunda cu expresia faciala a unui mesean caruia puiul din farfurie se ridica, se-apuca sa cante aria ciocarliei dupa care tzantzosh paraseshte locanta. Aici avem de-a face cu un amestec omogen de stupoare, uimire, fatza in fatza cu neprevazutul, urmat in acelashi timp de critica.
inchis parenteza: }

Shi pe urma mai este un alt fel de cunoshtere. Acea cunoashtere de care nu avem habar insa intuitzia ne spune ca exista. Exact, este vorba despre experimentul cu shoarecele shi pisica din camera de alaturi la care nu avem acces. Un amic de-al meu, prieten bun de altfel, mi-a spus ca trece in fiecare zi strada pe partea cealalta shi intra in cladireade peste drum unde ia la rand fiecare birou. Deschide usha, se uita, prefacandu-se buimac, shi lasa c-un suspin, un pardon scurt. Dupa care dispare. Este vorba, dupa cum v-atzi dat seama de aplicatzia practica a legii cu pisica: undeva, intr-o incapere, chiar daca nu vedem, se afla o femeie atat de frumoasa incat poetzi i-ar dedica sute de stihuri.

Procesul de cunoastere, dupa cum se observa, este foarte complicat. Shi intotdeauna inseamna cu totul shi cu totul altceva decat ceea ce se intentzioneaza initzial. Shi poate de aceea azi ma voi limita sa va spun doar atat: ieri a murit o persoana pe care n-o cunoshteam.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la De pe jurnale, scoala veche, politici etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron