Wrestling

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Wrestling

Mesajde cutuma© » Lun Ian 10, 2005 10:00 pm

Stiu foarte bine ca multi vor fi reticienti privind acest thread pe forumul de sport aducand ca motiv lipsa de veridicitate in ceea ce se intampla in ring. Cu toate astea, asha cum spuneam shi altundeva, nu l-am privit niciodata ca pe un sport de contact, ca pe un sport de gladiatori gata sa-shi care pumni shi picioare in cap ca animalele. L-am privit ca pe un fel de gimnastica artistica, un show ce-i drept pigmentat uneori cu scenarii de mana a doua dar care pe mine m-a captivat multa vreme.

Am fost fan WCW, care pe la sfarshitul anilor 90 batea la fundul gol la audiente mult mai celebrul WWF, shi imi aduc aminte inca cu multa placere de competitori ca Sting, Hulk Hogan shi ceea ce a insemnat Hulkamania transformata apoi in NWO, Goldberg, The Giant s.a.m.d.

Chiar daca luptele au fost intotdeauna regizate, mai tot timpul era greu sa anticipezi castigatorul. In genere tiparul este urmatorul : unul din cei doi luptatori se-apuca shi-l ciomagesti bine de tot pe adversar, asta reusheste o miscare surprinzatoare shi il pune pe celalalt la pamant, apoi e randul sau la ciomagire, shi tot asha pana cand unul din ei apuca sa-shi puna in evidenta "the finishing move" care evident ii asigura victoria. Cu toate astea, figurile gen Suplex-urile, Belly to Belly, Bodycheck-urile, Knee-Dropurile,Sleeper Hold sau cele specifice Figure Four Lock, Scorpion Death Lock, Spear sau alte asemenea combinatii asigurau spectaculozitatea shi adrenalina acestor confruntari.

Cam atat cu mica mea introducere....astept sa vad daca-s singurul nebun :)
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Invincible » Sâm Iul 18, 2009 11:23 pm

Chiar daca luptele au fost intotdeauna regizate, mai tot timpul era greu sa anticipezi castigatorul.

am observat ca, in confruntarea dintre unu costumat si machiat spaimos si unul care se prezinta doar in costumul de baie al lui Fred Flinstone, castiga intotdeauna cel dintai.

O vreme am crezut ca aia ii cafteala adevarata. Cand am aflat cum sta treaba, m-am lasat. Prefereatii mei erau: Razor Ramon, Lex Luger, Hulk, Tatanka si Yokozuna. Ori de cate ori intrau in ring stiam ca vor castiga.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator