Ce parere aveti despre Karate??

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Va mai scriu si eu..

Mesajde Andreea D » Vin Apr 19, 2002 10:37 am

Va scriu si eu acum ca nu am prea avut timp(am fost ocupata cu antrenamentele) maine plec la competitie si sa-mi tineti pumnii si in vara merg la nationale poate ne vedem pe acolo
pa
pa
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

Re: Va mai scriu si eu..

Mesajde Mirela » Vin Apr 19, 2002 2:07 pm

Bafta multa Andreea.....curand am si io prima mea competitie....sau se pare ca n-o mai am(ca n-am mai fost la antrenamente de vreo 3 saptamani...)

mwahaha,poate ne vedem pe la vreo internationala..
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 19, 2002 5:48 pm

Iar eu il astept pe Aliosha in tzara...ca sa am si eu competitzie. Sa ma bat cu el..dupa 6-7 beri consumate !
Sa imi tinetzi pumnii ! Am mare nevoie de sprijinul vostru ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Apr 19, 2002 7:00 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Iar eu il astept pe Aliosha in tzara...ca sa am si eu competitzie. Sa ma bat cu el..dupa 6-7 beri consumate !
Sa imi tinetzi pumnii ! Am mare nevoie de sprijinul vostru ! :p


Mwahaha,moshule!!
iti tinem pumnii daca vrei...legati la spate e bine??(ca sa aiba aliosha cale libera spre stomac...)

cat despre sprijin...iti promit eu ca la sfarsitul partidei te ajut sa te tii pe picioare pana acasa...:p
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 19, 2002 7:05 pm

Aliosha e gushter ! Il bat si cu mainile la spate....ca ii dau cu capu' in maxilar !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Apr 19, 2002 7:13 pm

dar ce te faci...daca aliosha e tare de cap??cand ii tragi un cap in maxilar...ai sa vezi stele verzi...asa ca tot o sa ai nevoie de sprijin ca sa stai in 2....:p
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 19, 2002 7:24 pm

Esti copil ??? Cum sa aiba maxilarul mai tare ca fruntea mea ???
Pai nu itzi dai seama..ca cu o lovitura de cap..ii zbor caninii si incisivii ? Are sa ramana Aliosha..doar cu premolari si molari in gura ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Apr 19, 2002 8:17 pm

dar atunci....ca prieten bun...o sa trebuiasca sa-i platesti proteza....sau sa-i pasezi mancarea....
si apoi...cu cine mai mergi tu la bere??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 20, 2002 9:06 am

Daca The Fleury...sta de 10 ani,fara dintzi in gura...nu cred ca va fi problema pentru Aliosha !
Cat despre bere.....e OK....are sa curga mai bine berea pe gat...nefiind obstructionata de dintzii din fatza ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

carate

Mesajde baixinho© » Vin Iun 07, 2002 8:15 pm

Sper sa nu spun vreo tampenie, dar ca sa curga berea mai usor nu ar fi mai indicat sa-si traga o perfuzie in vena?
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Re: cam putini

Mesajde Animal X*Girl » Sâm Iun 08, 2002 11:32 pm

Initial trimis de Andreea D
Vad ca suntem cam putini care iubim acest sport


I like this sport,too!I do shotokan!I just start doin this sport and i like it verry much!
BYE &HUGZ TO ALL! ;v
Animal X*Girl
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 02, 2002 11:30 pm

Mesajde tikka » Mie Aug 28, 2002 11:24 pm

Eu practic kick-box de vreo 7 luni si mi-a placut de la primul antrenament.Vreau sa merg pana la centura neagra si poate mai departe,dar anul asta nu-mi prea permite timpul(am bac).Desi e tot o arta martiala si trebuie tratat ca atare,sunt destul de multi(din pacate)care vad in sportul asta doar violenta.
Nu am vazut pana acum nici o competitie,dar am auzit ca nu-s prea faine.Celelalte competitii(taekwondo,shotokan,aikido)cum sunt?
tikka
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 14, 2002 10:00 pm
Localitate: cj

Mesajde baixinho© » Joi Aug 29, 2002 12:39 pm

Partea nasoala este ca in "celelalte competitii" sportivii se lupta pe propria semnatura. Nu stiu daca si in strainatate se face la fel. Am practicat si eu wu-shu timp de un an si jumatate, imediat dupa Revolutie, dar m-am lasat deoarece am facut entorsa de ligamente la genunchiul stang. In timpul in care practicam, am ajuns in semifinalele campionatului national, unde am fost invins (mai bine zis, batut mar) de catre Horatiu Barladeanu (parca asa il cheama), care acum este antrenorul lotului national. Unul dintre fostii mei colegi a fost Florin Ioana, care acum este antrenorul echipei Metrorex. Nu este nici o insinuare ca daca as fi continuat as fi ajuns si eu antrenor.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Aug 29, 2002 1:02 pm

Baixule, scuze de intrebare: cu cine ai facut wushu in 90? Si unde? Ca si io am facut tot in 90-91, si ma gindesc ca om fi fost la acelasi antrenor. Daca nu ma insel io am facut cu Petre Grindeanu, eram vreo 30 insi, si am schimbat mai multe sali: o scoala prin colentina, liceul german, scoala cervantes (atunci se numea altcumva, aia din spate de la drept, pe Plevnei) si nu mai stiu. Mai avea 1 antrenor secund si 2 ajutoare dintre elevii vechi si talentati (unu se numea Cristi parca...).
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde baixinho© » Joi Aug 29, 2002 9:11 pm

Exclus. Eu am facut la liceul 19 (se afla pe undeva pe langa comuna catelul, mai precis la capatul tramvaielor 15, 19, 27). Am facut cu un antrenor chinez. Lee Shi Ming pe numele lui.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde ROBAKITA » Mar Noi 05, 2002 12:22 am

Desi am facut un an jumate ,asta a fost ca o pasiune a mea ,nu am putut intelege acest sport,iti cerea atunci cind dadeai o lovitura sa o dai cu toata rautatea din tine,ceea ce eu nu am putut,pentru ca nu pot uri in viata,dar nu mai spun ce pun in ochi am luat de am fost ''verde''2 saptamini.Chiar de la antrenor care era si dirigintele meu pe atunci,am iutat sa mentionez karatele pe care l-am practicat,daca nu ma insel se numea,show dow kan,u sint sigura daca se scrie asa.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Hai sa zic si eu....

Mesajde Love2Fly » Vin Ian 24, 2003 1:25 am

E [prima oara cand intru pe forumul de sport si m-am gandit sa ma laud si eu cu ce am. Adica cu JUDO. Am practicat sportul asta timp de 3 ani(a fost viatza mea) din a 9-a pana in a 12-a(cand m-am lasat din cauza BAC-ului).....am fost in vremea aia atat de echilibrat....hmmmm...regret......am dobandit centura albastra si am fost la vreo 3 competitzii nationale. Era super.
Acum....din mine a mai ramas doar o umbra a celui care eram. Au mai ramas doar cateva reflexe conditionate si cateva figuri pe care le aveam la vremea respectiva in sange. Daca am aplicat vreodata ceea ce am invatzat la JUDO? da! de vreo 2 ori si mereu a fost bine pt mine si rau pt agresor...in fine....m-as apuca si acum de el.....insa am deja aproape 21 de ani si cred ca sunt depasit. VOi ce ziceti?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Vin Ian 24, 2003 1:38 am

lol.....IO cand eram mic eram obsedat de ninjutsu,"sport" pe care il luam mai mult decat in serios....nu stiam altceva decat asta....imi venea si sa ma apuc sa studiez limba japoneza pt asta:)))

.....dar repet ,eram mic,aveam vreo 12 -13 ani....pacat ca nu m-am dus pe undeva sa practic cu adevarat acest sport,acum regret....e o arta care iti da echilibrul neceras vietii/iti face cu adevarat ordine in viata......arta ninja a fost cu adevarat una din obsesiile mele cele mai mari....

p.s zilele trecute mi-am cumparat vreo 3 stelute ninja pe care abia astept sa le ascut la un polizor ceva :))))))))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Arte martiale

Mesajde axxatul16 » Sâm Feb 07, 2004 10:39 pm

Vad ca nimeni nu a infiintat un astfel de topic. Chiar nu va plac artele martiale? Taekwon-do, Ashihara, Kyokushin, Aikido, Muay Thai etc...
Super! Practica cineva aceste sporturi? Sunt super cool! :S
axxatul16
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 01, 2004 9:45 pm
Localitate: Sibiu

!

Mesajde superbiggy » Sâm Feb 07, 2004 11:53 pm

axxatul16 scrie:Vad ca nimeni nu a infiintat un astfel de topic. Chiar nu va plac artele martiale? Taekwon-do, Ashihara, Kyokushin, Aikido, Muay Thai etc...
Super! Practica cineva aceste sporturi? Sunt super cool! :S


Alex presimt ca vrei sa ne spui tu ceva odata ce ai infiintat threadul acesta,...gresesc ?!?
P.S."Artele Martiale nu sunt sporturi, sunt ARTE MARTIALE !"
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

in primul rind,...

Mesajde superbiggy » Dum Feb 08, 2004 12:47 am

Artele Martiale nu sunt Sporturi ( nu se compara cu boxul,...cum spunea un predecesor pe forumul asta) , ci sunt ARTE MARTIALE. Nu este o chestiune de natie sau de sex intelegerea lor ci pur si simplu de Spirit.
Am impresia ca sunt pe acest forum persoane de virste fragede si le admir entuziasmul. Mergeti in continuare in DOJO-uri ascultati-va Senseii si chemarea launtrica. Nu mai spune-ti EU AM FACUT,....caci in cazul acesta nu ati rezolvat nimic. Esta ca si cum ati merge pina pe litoral dar fara sa va bronzati, sau sa va imbaiati in mare.
Pentru cei ce doresc spectaculosul din Artele Martiale in viata lor merge-ti sa fiti practicanti la un Dojo de Taekwon Do sa invatati sa va folositi picioarele intr-un stil coreean, sau cautati un brazilian sa va invetze Capoira ( actorul Mark Da Cascos se lupta in stilul asta),spun asta ca nu exista o scoala de Capoira inca in Romania.
Pentru cei ce cauta eficienta din Artele Martiale va recomand sa invatati sa stapiniti stilul japonez Kyokushin (Matsu O Yama fondatorul stilului a doborit 100 de tauri cu bratele goale) pentru a demonstra utilitatea stilului sau.Nu ar strica de asemenea sa va antrenati dupa stilul regretatului Bruce Lee in Jeet Kune Do, a demonstrat si el in repetate rinduri ca stilul sau hibrid devanseaza multe din stilurile traditionale.
Pentru cei care doresc sa invete insa cel mai armonios si elegant stil de Arte Martiale recomand cu caldura Aiki Do ( Maestrul Steven Seagal a preluat si conduce mai departe stilul direct de al fondator Morihey Uyeshiba).
Exista bineinteles si stiluri dure de lupta care au derivat di arte martiale si care pot fi denumite sporturi.Ele sunt predate de antrenori si se practica in sali de antrenamente insa vizeaza numai fizicul atletului de aceea vor fii sporturi goale si lipsite se sens. Violenta in ring se regaseste in boxul tailandez , boxul frantuzesc, kick boxing.
Unui practicant desavirsit de Arte Martiale nu ii va sta in cale niciodata cel mai bine antrenat sportiv.
Pentru mai multe informatii privind spectaculosul din Artele Martiale, legende si adevaruri, aflati pe pielea voastra mergand la Dojo-ul care va reprezinta cel mai bine ambitiile si cere-ti informatii in ceea ce priveste inscrierea dar fara sa renuntati.
Pentru cei care sunteti deja practicanti rugati-va Senseii sa va povesteasca despre Inceputuri si Traditii ca sa puteti intelege ceea ce face-ti in antrenamentele voastre.
Ma inclin si va salut prieteni.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde deampulea » Mie Feb 11, 2004 3:14 am

Love2Fly scrie:E [prima oara cand intru pe forumul de sport si m-am gandit sa ma laud si eu cu ce am. Adica cu JUDO. Am practicat sportul asta timp de 3 ani(a fost viatza mea) din a 9-a pana in a 12-a(cand m-am lasat din cauza BAC-ului).....am fost in vremea aia atat de echilibrat....hmmmm...regret......am dobandit centura albastra si am fost la vreo 3 competitzii nationale. Era super.
Acum....din mine a mai ramas doar o umbra a celui care eram. Au mai ramas doar cateva reflexe conditionate si cateva figuri pe care le aveam la vremea respectiva in sange. Daca am aplicat vreodata ceea ce am invatzat la JUDO? da! de vreo 2 ori si mereu a fost bine pt mine si rau pt agresor...in fine....m-as apuca si acum de el.....insa am deja aproape 21 de ani si cred ca sunt depasit. VOi ce ziceti?


si eu am facut vreo 5 ani de judo da' la alte varste... de la 5 la 10 ani... m-am lasat ca am devenit lenes (am ajuns pana la portocalie)

daca m-a ajutat vreodata ce am invatat acolo? da, da' nu in incaierari... am evitat vreo 2 fracturi prin scoala caderii :)
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Feb 11, 2004 9:00 am

biggy...super post..
Totusi trebuia sa mentionezi si una dintre artele martiale mai "rele" jujitsu...

io nu ma pot lauda cu prea mult. am facut si io 1 an de Shoto.. dar dupa datorita mai multor factori m-am lasat. Cu toate ca am petrecut putin timp pot sa spun ca din punct de vedere fizic ajunsesem la un nivel pe care nu-l prevazusem (de ex la 1km alergare din ultimul din clasa la liceu ajunsesem al 2-lea dupa jumatate de an). dar dupa cate spuneam m-am lasat si incet incet articulatiile au mai ruginit, plamanii nu mai trag atata oxigen...etc.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde axxatul16 » Joi Feb 12, 2004 10:20 pm

OK. Ca sa zic si eu ceva: imi plac super tare filmele cu J.C. van Damme sau cu Daniel Bernhard, sunt printre putinii care mai au si muschi pe langa faptul ca stapanesc super bine mai multe stiluri de arte martiale.
Eu raman oricum tot la tkd.
axxatul16
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 01, 2004 9:45 pm
Localitate: Sibiu

Mesajde baixinho© » Vin Feb 13, 2004 12:13 pm

axxatule, aici era vorba de stiluri de arte martiale nu de filme. si cica Jean Clod van Dam ala al tau habar n-are de carate. nu de alta, dar in nici o statistica nu apare ca ar fi campion european asa cum sustinea el cand a ajuns in America si cum afirma si acum in orice interviu, atunci cand este intrebat.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Feb 13, 2004 12:22 pm

nea vandame e un dansator bun...si cam atat...
altfel sta treaba cu chuck norris, segal, don wilson, etc...



intrebare: cichi cian are ceva centuri sau e tot doar "dansator"?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Sâm Mar 06, 2004 12:33 am

animaloo scrie:intrebare: cichi cian are ceva centuri sau e tot doar "dansator"?


animaloo am sa te informez cuprinzator sper despre Jackie,...
Pe nume real Chen Gang Lung, s-a nascut pe la jumatatea lui Aprilie 1954 in Hong Kong dintr-o familie simpla, tata bucatar si mama menajera. De retinut insa ca a muncit mult pentru cariera sa, a fost cascador mult timp in industria cinematografica din Hong Kong. S-a afirmat abia in 1979, cind a aparut in Snake In The Eagle's Shadow, regizat de Yuen Woo-ping.Si-a creea propriul stil in rolurile sale integrand scene de lupta realiste comedie si un caracter dezvoltat al personajelor sale. Este de asemenea printre putinii actori de actiune care isi face SINGUR toate cascadoriile, fapt care il urca pe primul lor in accidentarile de pe platourile de filmare.

In ceea ce priveste pregatirea sa in artele martiale aflati ca la 8 ani a intrat la Opera din Pekin in cadrul Institutului de dezvoltare a Operei Chineze cu sensei Yu Jim Yuen alaturi de Samo Hung si Yuen Biao.Din cauza conditiilor severe de antrenament, strictetea si rigiditatea (incluzind infometare si lovirea elevilor) i-au creeat lui Jakie o baza solida de cunostinte si abilitati in kung fu si acorbatie iar maestrii din kung fu au declarat despre acesta ca detine un potential enorm atit ca artist al filmelor cit si al artelor martiale iar unele cotari il situeaza chiar inaintea maestrului consacrat al genului , regretatul Bruce Lee.

"Zilele petrecute la Opera erau foarte lungi. In fiecare zi ne antrenat de la rasarit pana la apus, iar cine nu putea face fata erau baturi cu biciul si infometati cu usurinta. " Jakie Chan

Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea animaloo.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde I`m With You » Sâm Apr 24, 2004 10:35 am

Eu am practicat Taewondo,timp de 4 luni(shtiu ca e putzin)...mi-a placut un timp.Insa aveam intrenamentul de la 20 shi terminam la 22.00...era o ora tarzie ca sa ajung aksa,plus ca era 'pe regim' de iarna.Ma rog...Asta a fos` un motiv kre m-a facut sa renuntz.Apoi am auzit ca artele martziale deformeaza corpul la fete.Kiar e asha!! Am vazut fete care au practikt timp de 5 ani Taekwondo shi kre nu s-au mai dezvoltat...shi au corpul...nashpa!
I'm Slim Shady, yes I'm the real Shady
All you other Slim Shadys are just imitating
So won't the real Slim Shady please stand up,
please stand up, please stand up?
Avatar utilizator
I`m With You
Junior Member
 
Mesaje: 534
Membru din: Vin Sep 26, 2003 11:00 pm

Mesajde Daahimni » Dum Apr 25, 2004 4:21 am

Artele marţiale, văzute ca nişte sisteme de luptă, de autoapărare, işi au originea in cele mai vechi timpuri, in ritualurile popoarelor primitive. Prin dansurile rituale şi prin ceremoniile diverselor popoarelor s-au transmis primele forme sistematizate de tehnici de luptă. Aceste ritualuri erau de fapt o formă de antrenament fizic şi psihic, avand rolul de a pregăti războinicii pentru luptă. Toate artele marţiale, indiferent de provenienţa lor, sunt rodul unor indelungate tradiţii şi inglobează in tehnicile specifice multe din caracteristicile poporului care le-a creat.
In timp, astfel de sisteme de luptă au existat la toate popoarele, fie sisteme inovatoare, originale, fie preluari ale unor tehnici si procedee din ţările vecine. Cea mai mare varietate de sisteme de luptă a avut-o şi incă o are continentul asiatic. Aici există cateva mii de stiluri de arte marţiale, toate bine inchegate ca sistem, eficace si cu o oarecare istorie.
Primele informatii despre artele martiale ca sistem de sine stătător le găsim in documente pastrate din secolul VI d.Hr. Aceste documente sunt de fapt relatări subiective ale unor fapte sau legende. Astfel, se pare ca originea artelor marţiale ar fi fost peninsula India. Aici se practica in vechime o arta marţială complexa, numită KALARIPAYAT. Se pare că un călugar budhist, pe nume BODHIDHARMA, ar fi trecut din India in China şi ar fi ajuns la manastirea SHAOLIN (pădure tanără). BODHIDHARMA a infiinţat aici o sectă religioasă numită CHAN (in japoneză ZEN). Acest nou fel de buddhism era o religie mai directă , in care atingerea iluminării era posibilă prin meditaţie continuă şi printr-un sistem complex de respiraţii si exerciţii fizice.
Legenda spune că după sosirea la SHAOLIN , BODHIDHARMA a petrecut o lunga perioadă intr-o pesteră de langă mănăstire, fără a avea alte nevoi decat meditaţia. Performanta sa deosebită i-a facut pe călugării chinezi să il accepte in randurile lor şi să dorească să inveţe tehnicile pe care le stăpanea acesta. Antrenamentul impus de BODHIDHARMA era unul dur, care impingea corpul si mintea umană pană la limita. Dar, reuşind să işi insuşească tehnicile respective, călugarii SHAOLIN au devenit luptători legendari, a căror faimă a ajuns pană in zilele noastre. Se pare că arta marţială SHAOLIN KUNG FU şi-ar avea originile in exerciţiile predate de BODHIDHARMA.
Datele istorice par a veni in sprijinul ipotezei că BODHIDHARMA a existat cu adevărat, avand in vedere că aceasta este intr-adevăr perioada in care apare ZEN-BUDHISMUL şi tot acum se pare că are loc cristalizarea artelor marţiale in forma lor dinamică.
La o analiză mai atentă se observă că artele marţiale s-au răspandit din India in restul Asiei in acelaşi ritm şi in aceeaşi direcţie cu răspandirea buddhismului. Este deci incă o dată evidenţiată puternica legatura intre artele marţiale ca sistem de antrenare a corpului şi psihicului, pe de o parte, şi religie, pe de altă parte.
Se presupune că artele marţiale ar fi fost introduse in Japonia de un anume DARUMA TASHI, despre care legenda spune că ar fi unul şi acelaşi cu BODHIDHARMA.
In Japonia, cea mai veche artă marţiala complet sistematizată a fost TAIJUTSU. Din acesta s-a desprins iniţial JUJITSU, iar ulterior din JUJITSU s-au desprins JUDO, KARATE-DO si AIKIDO. Tot din TAIJUTSU sunt inspirate vechile sisteme de luptă japoneză, cum ar fi: KENDO (calea sabiei), IAIDO (tehnica de luptă cu sabia, in fapt tehnica de a anihila adversarul printr-o singură mişcare de scoatere a sabiei din teacă), KYUDO (calea tirului cu arcul) etc.
Discipline similare au apărut in perioada Evului Mediu in toată Asia. Multă vreme tehnicile de război asiatice au fost păstrate cu stricteţe fie in interiorul familiei, fie doar pentru conaţionali. Deschiderea artelor marţiale catre Europa şi America s-a făcut abia in secolul al XX-lea.
Interesantă este si evoluţia artelor marţiale după elaborarea lor ca sisteme clare, bine structurate. La inceput, artele marţiale erau folosite doar in luptă, pentru autoapărare. In Japonia, primele demonstraţii făcute de catre SAMURAI, pentru a prezenta arta lor, au avut loc abia după revoluţia MEIJI(1868), cand imparatul
MUTSU HITO a suprimat categoria sociala a SAMURAI-lor, temelia societăţii japoneze feudale. Pană in acel moment doar SAMURAII erau posesorii secretelor artelor marţiale. Succesul deosebit al acestor demonstraţii a dus la modificarea artelor de luptă şi transformarea lor in sisteme de antrenament pentru trup şi spirit, fără a avea insă o componentă violentă atat de importantă ca in trecut. Apar astfel primele şcoli (RYU) destinate publicului larg. Incet-incet, “arteleâ€Â
Daahimni
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 25, 2004 3:41 am
Localitate: Bucuresti

Sala sector 3

Mesajde Adrian Bradea » Mie Sep 15, 2004 12:00 pm

Salutare!
observ oameni dedicati aici! bravo lor!
ash dorii sa mai merg la o sala de WU SHU. Shtie cineva vre-una in sectorul 3? ma poate ajuta cu un numar de telefon macar! si d-acolo, ma descurc!
Multumesc!
Adrian Bradea
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 15, 2004 11:52 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator