Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde dutchess » Joi Ian 28, 2010 5:23 pm

Azi, 28 ianuarie, Mutu a fost depistat pozitiv la un control anti-dopping.
Ce parere aveti? Indiferent de rezultatul final al analizelor, isi mai reabiliteaza imaginea?
Eu cred ca a luat-o in jos...
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Daimon » Vin Ian 29, 2010 11:28 am

interesanta situatie. am citit asa pe scurt niste chestii despresibutramina incriminata.

in articolul de mai sus doctorul afirma ca ar avea si efecte stimulative asemanatoare cu cele ale amfetaminei, chiar daca in general se vorbeste doar de scaderea apetitului.

despre cazul lui mutu, n-am timp si nici nervi sa il urmaresc pt ca apare cam un articol nou la fiecare ora. o sa vedem care va fi deznodamantul.

daca toata povestea se va dovedi adevarata, omul e cam terminat ca sportiv si ajunge muritor de foame pt ca va avea de paltit probabil daune de imagine prin diverse locuri + datoria pe care o are la chelsea.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde dutchess » Vin Ian 29, 2010 11:35 am

eu vad doua variante:
ori are inca o dependenta de amfetamina, si a incercat sa ii substituie efectele cu reductil
ori a fost un accident stupid (dar care il va costa cariera)
nu cred sub nicio forma ca un sportiv de talia lui nu stia ce ia
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde Daimon » Vin Ian 29, 2010 7:17 pm

Atacantul Fiorentinei Adrian Mutu a fost depistat pozitiv cu sibutramină şi la testul antidoping de după meciul Fiorentina - Lazio, din Cupa Italiei, meci disputat pe 20 ianuarie, menţionează CONI (Comitato Olimpico Nazionale Italiano) într-un comunicat.

Vîrful român a marcat două goluri în această partidă, iar Fiorentina a învins cu 3-2, calificîndu-se în semifinalele competiţiei.

Joi s-a anunţat că Adrian Mutu a fost fost depistat pozitiv după meciul cu Bari, din 10 ianuarie.

Sibutramina este găsită în medicamentele de slăbit, inhibă senzaţia de foame şi creşte capacitatea de efort fizic. Aceasta nu rămîne însă în sînge mai mult de 24 de ore, ceea ce înseamnă că atacantul de 31 de ani a luat mai multe pastile timp o perioadă mai lungă de timp.


lucrurile sunt cam clare...

am avut si noi un briliant. care se pare ca era mai degraba sintetic decat natural...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde Daimon » Lun Feb 01, 2010 1:42 pm

lucrurile evident ca iau o turnura de telenovela. se pare ca bietul de el a luat un medicament "100% natural" in al carui prospect nu era trecuta sibutramina. dpdv al suspendarii asta l-ar putea scapa cu o pedeapsa mai mica. desi cand castigi atatia bani se subantelege ca te documentezi atunci când iei ceva medicamente, ca ai alte responsabilitati decat ţaţa Floarea din colţ (o tanti respectabilă de atfel).
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde dutchess » Lun Feb 01, 2010 1:46 pm

Daimon scrie:desi cand castigi atatia bani se subantelege ca te documentezi atunci când iei ceva medicamente.

Chivu zicea intr-un interviu ca el isi intreaba medicul si cand isi schimba gelul de par :)
se pare ca Mutu va da in judecata compania producatoare pentru ca intre ingredientele care apareau pe cutie nu e trecuta si sibutramina
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde bebe25 » Vin Mar 26, 2010 2:22 pm

Of. Mutu nu trebuia sa intre iar in scandaluri de genul asta. E jucatorul meu preferat. Imi pare rau sincer.
bebe25
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 26, 2010 2:20 pm

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde Daimon » Mie Mar 31, 2010 9:23 pm

Mai devreme decît anunţa presa italiană, adică după Paşte, forul din cadrul CONI a anunţat astăzi decizia în cazul atacantului român. În comunicatul oficial postat pe site-ul Comitetului Olimpic Naţional Italian, "Oficiul Procuraturii Antidoping a cerut trimiterea la judecata Tribunalului Naţional Antidoping a lui Adrian Mutu, jucător la Fiorentina, pentru că a violat articolul 2.1 din codul WADA".

CONI face referire la "testarea pozitivă la sibutramină survenită la finalul a două partide, Fiorentina - Bari, jucată la Florenţa pe 10 ianuarie, şi Fiorentina - Lazio din 20 ianuarie. Şi, în consecinţă, recomandă aplicarea unei suspendări de un an, în conformitate cu articolul 10.4 din codul WADA".
(gsp)

deci gata cariera. daca va trebui sa dea cele 17 milioane cerute de chelsea, ori sa speram ca are o nevasta bogata, ori va ajunge sa presteze pentru comunitate (nu impreuna cu fetele din galati) probabil prin anglia.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mutu, fostul fotbalist

Mesajde Daimon » Mie Ian 12, 2011 9:23 am

acum la un an de la povestea respectiva, putem spune ca mutu e o pagina de istorie in ceea ce priveste fotbalul, urmand sa ramana insa in atentia publicului prin cuceririle pe care le va mai face si datorita ospatarilor din lumea intreaga, pe care o sa ii mai fugareasca si articuleze din cand in cand.

paradoxal suspendarea nu l-a dus spre sfarsitul carierei decat indirect. problema lui mutu e una de mentalitate, de educatie, de lipsa de profesionalism.

dupa ce l-a tinut in spate un an fara sa joace, l-a sustinut in povestea cu ultimul ospatar batut, fiorentina vrea sa scape de mutu dupa ce jucatorul si-a permis sa plece de la un antrenament.

desi nimic nu e momentan clar, existand varianta unui transfer la juventus, mutu probabil ca va ajunge intr-unul din cimitirele elefantilor, SUA sau zonele arabe, ceea ce nu ar fi o varianta chiar rea dpv economic. fireste mai exita si eterna varianta dinamo :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde mrnmarius » Joi Ian 20, 2011 4:27 pm

sunt curios daca o sa mearga mutu acum la Sahtior, ca se vorbeste sa il cumpere lucescu
www.as-face-reclama.com
Avatar utilizator
mrnmarius
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 20, 2011 4:23 pm
Localitate: timisoara

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde sebastianpiti » Sâm Iun 25, 2011 12:02 pm

se pare ca mutu a semnat deja cu cessena
sebastianpiti
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 25, 2011 11:59 am

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde kant emir » Dum Iun 26, 2011 12:45 am

Daca mai treci pe-aici, o sa observi ca nu mai ai link in semnatura.

Daca nu, nu.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde Daimon » Mie Iun 29, 2011 9:47 pm

ca sa revenim la subiectul ducesei. se pare ca eu am fost mult prea optimist. mutu continua sa joace fotbal. mai modest asa. dar inca n-a ajuns la dinamo :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Ultimul scandal de dopaj = sfarsitul carierei lui Mutu?

Mesajde mrnmarius » Sâm Oct 29, 2011 10:36 pm

nu face nici la cesena nici o branza e slab rau!
Ultima oară modificat de eliana pe Lun Oct 31, 2011 11:58 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: sters link
www.as-face-reclama.com
Avatar utilizator
mrnmarius
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 20, 2011 4:23 pm
Localitate: timisoara


Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori